Ezzel a ládával Remeteszőlősre hívlak, egy különleges telefonfülkéhez, amely az egyik legnagyobb XX. századi írónknak állít emléket.
A fülke koordinátái: N 47° 33,462' E 18° 55,716' 288 m [GCFULK+Fülke]
Az emlékmű elhelyezését Oberfrank Pál, a veszprémi Petőfi Színház igazgatója kezdeményezte. 2013. április 6-án avatták fel, az író születésének századik évfordulója alkalmából rendezett emlékév lezárásaként. A telefonfülkében Örkény István egyperceseit hallgathatod meg Hegedűs D. Géza, Mácsai Pál, Gados Béla, Gábos Katalin és Oberfrank Pál tolmácsolásában.
A stílusteremtő Egyperces novellák 1967-ben látott napvilágot. Nemcsak Magyarországon, de a világirodalomban is újdonság volt a rendkívül rövid, tömör, filozofikus vagy groteszk írásmód. Egyperceseiben azt mutatta meg, hogy a hétköznap tényei más közegbe helyezve milyen megdöbbentő hatást kelthetnek. Örkény élete végéig csiszolgatta remekeit, ezért az egypercesek szinte mindegyik kiadásában találni új darabot.
A láda születése
Egy márciusi ebéd közben a híreket olvasgattam, amikor figyelmes lettem a telefonfülkéről szóló cikkre. Mivel kedvelem Örkényt, rögtön tudtam, hogy itt így vagy úgy, de láda lesz. Az infók összegyűjtése és a helyszíni felmérés után be is adtam a ládatervet, és reménykedtem, hogy még senki sem előzött meg az ötlettel - ez így is lett. A moderáció után már csak türelmesen ki kellett várnom a fülke felavatását, hogy utána megjelentethessem a ládát.
A fülke szűkebb környezete
2014. június 14-én adták át a fülke melletti könyvmegállót. Egyfajta utcakönyvtár, egy köztéri, könyvekkel feltöltött szekrény, ami mindenki számára éjjel-nappal nyitva áll. Bárki szabadon olvasgathatja a kiszemelt könyvet, sőt haza is viheti, ha cserébe itt hagy egy másik - a gyűjteményben még nem szereplő - könyvet. A könyvmegállót az önkormányzat a közösségi munkában elbontott Rácski tanya tégláiból építette meg, magát a szekrényt pedig a Remete Csemete Alapítvány készítette el.
A zenélő ivókutat a könyvmegállóhoz hasonlóan a lebontott Rácski tanya építőanyagából építették fel. Látható benne római építőkő, Árpád-kori faragott párkányelem és sváb téglák is. A kút zenei kínálatában klasszikus és modernebb darabok is megtalálhatók, helyi zenészek előadásában.
2016. június 4-én avatták fel a mezítlábas ösvényt, ahol tizenegy féle különböző méretű, formájú és anyagú felületen sétálhatsz végig.
A fülke tágabb környezete
Remeteszőlős 0,56 km²-ével az ország legkisebb területű települése. A falun, sőt a telefonfülke közvetlen környezetén is áthalad az Ördög-árok, a Duna egyik mellékvízfolyása, ami a Nagykovácsi-medencében ered, és az Erzsébet hídnál ömlik a Dunába. A közeli Remete-szurdok értékes maradványok lelőhelye, és barlangokban is gazdag.
Megközelítés
Ha tömegközlekedsz, a Hűvösvölgy és Nagykovácsi között járó 63-as busszal közelítheted meg a ládát. A Rácski telep megállótól 400 métert kell sétálnod a rejtésig.
köszönöm a fáradozásodat! TFTC! kellemes zárása volt a mai 12 km-nek. Sajnos a telefonfülke nem működött, süket volt. Mint a régi időkben amikor a posta kezelte a telefonvonalakat.... [Geoládák v3.9.0]
A leírásban nem esik szó arról, hogy a láda milyen helyen található, sokkal inkább a telefonfülkéről, így zavaró és mi ott kezdtünk keresni. Végül a gps alapján sikerült megtalálni csak.