A romot a kék túra útvonaláról letérve a kék rom jelzésen is elérhetjük.
A Sabar-hegyi templomrom
Káptalantóti neve leginkább híres kézműves piacáról, a Liliomkertről lehet ismerős sokaknak. A vasárnap délelőttönként nyitva tartó piac sokakat vonz a környékről, ám kevesen tudnak a Sabar-hegyen megbúvó templomromról.
A hegy inkább kicsi púpnak tűnik, de a dombtetőre érve az elénk táruló panoráma csodás rálátást enged a Káli- és a Tapolcai-medencére, illetve a Csobáncra.
A XIII. századi templomrom mind a romanika, mind a gótika stílusjegyeit magán hordozza. Egyenes szentélyzáródású, rézsűs résablakokkal. Néhány fala magasan megmaradt, állapota elhanyagolt.
Az 1300-as évek elejétől az oklevelek két települést említenek Tóti név alatt, Alsótótit és Felsőtótit. A Sabar-hegyi rom valószínűleg az egykori Felsőtóti nevű település központja lehetett. A középkorban három templom állt a környéken, az egyik a ma is működő templom helyén, egy másik az egykori Bács falu temploma volt, a harmadik pedig ez, a Sabar-hegyi, Felsőtóti rom a mai falutól keletre. Felsőtótit 1600-ban említik utoljára, a török korban pusztult el. Feltehetően a templomot is ekkoriban hagyták el. A török portyázások elmúltával csak Alsótóti temploma épült újra, Bács falu az idők során Káptalantóti részévé vált, Felsőtóti pedig elnéptelenedett.
Figyelem! Mivel a láda védett területen található, ezért kizárólag a kijelölt útvonalakon közelíthető meg, arról letérni nem szabad. Tilos továbbá sátorozni, táborozni, tüzet rakni, a védett természeti területek állapotát, az ott élő védett értékeket zavarni, károsítani, veszélyeztetni, valamint szemetelni!
Az őszi szabadságunkat töltöttük és eljöttünk Fidorkával kettesben a Balaton-felvidékre. Mindketten nagyon kedveljük ezt a tájegységet. Most a gyönyörű napos időben és őszi színekben a legszebb arcát mutatta ez a vidék. Két nap alatt 8 ládával és rengeteg élménnyel gazdagodtunk.
4/8: A Kékkő tanösvény bejárása után kanyarodtunk erre. Gyors drivein találat még a nap zárásaként. Köszi.