Elhelyezés időpontja: 2013.07.28 10:03
Megjelenés időpontja: 2013.08.26 18:08
Utolsó lényeges változás: 2021.08.15 19:50
Rejtés típusa: Hagyományos geoláda
Elrejtők: halindaattila
Ládagazda: Adoptálható ládák Nehézség / Terep: 2.0 / 2.0
Úthossz a kiindulóponttól: 980 m
Megtalálások száma: 27 + 1 sikertelen, grafikon
Megtalálások gyakorisága: 0.1 megtalálás hetente
Ez egy örökbefogadható geoláda. Több, mint 4 hónapja beteg... Ha szívesen lennél a gazdája, kérlek, keress meg!
Ha egy árva ládát szívesen gyógyítanál, ha van rá módod, előtte vedd fel a kapcsolatot a LádaDokikkal.
Ha csak a helyszínen derül ki, hogy a gazdátlan láda gyógyításra szorul, segíts rajta bátran! Változtass azon, amin szükséges! Ha akarsz, találj ki új jelszót, keress a közelben egy jobb rejteket!
A megváltozott adatokat juttasd el minél hamarabb az Adoptálható ládák felhasználónak!
Köszönjük a közösség nevében! :)
A ládaoldal szövegét módosítottam 2021.0719.-én: halaszkiraly
A láda 15x3cm cső, kőfal tövében kővel álcázva kb. 1,5 méter magasan. Kérem, hogy a ládát szigorúan az eredeti helyére tegyétek vissza, mert nem ott volt egy év elteltével! Köszönöm!
A ládába TravelBug nem helyezhető.
Megközelítése
A Római kori erőd Szilágy megyében található. Zilah várost keleti irányba 2,7 km elhagyva a DJ191 számú úton, Mojgrád faluba érkezünk ahol jobbra kanyarodunk, majd 3 km megtéve elérjük a parkolót 440 méter tengerszint feletti magasságban a Pomet dombon.
Az autót itt érdemes hagyni
N 47° 11,009' E 23° 9,248' 461 m [GCPRKE+parkolo] Figyelem az autót itt kötelező letenni! Ami még érdekesség, hogy nem az autó után fizetünk parkolási díjat, hanem a látogatók száma után három lejt fejenként.
Innen induljunk útnak gyalog az erőd és a ládát rejtő amfiteátrum felé az 1800 éves öreg, kőből precízen kirakott római kori úton.
Porolissum, a hajdani római város Dacia határán, 106-ban még csak katonai táborozóhely volt, ám 124-ben a római provincia Dacia Porolissensis fővárosa lett. Traianus császár erődöt épített, hiszen innen felügyelte a Kárpátok átjáróját.
Az első erőd még fából készült, de később megnagyobbították, és kőből építették fel. Az erőd körül település alakult ki. Hadrianus idején Porolissum, Dacia Porolissensis provincia közigazgatási központja lett, Septimius Severus császár uralkodásának idején pedig municípium rangot kapott. Azok ellenére, hogy a rómaiak, Aurélian idején, 271-ben kivonultak Daciából, a város még több száz évig lakott volt.
A régészek 1970-ben kezdték meg a terület feltárását. Megtalálták az erőd, a védőtornyok, a katonai tevékenységek, a római fürdő, templom, amfiteátrum, kövezett utak és lakóházak nyomait. A védőfal egyik kapuját, a porta Pretoriát fel is építették.
Porolissum régészeti szempontból azért jelentős, mert utólag nem volt beépítve, ahogy ez a mai Kolozsvár, Torda vagy Gyulafehérvár esetében történt. A településen már a '70-es években elkezdődött egy régészeti park létrehozása, ennek kiépítése ma is folyamatban van.
A kolozsvári GeoQuest eseményen vettünk részt R.Guszty, fa-peti és Robogo társaságában Kolozsvárott, majd két napra átmentünk Zilahra, hogy az ottani comos trailt összeszedjük. Jót túráztunk a hegyekben és másnap még ide Porolissumba is volt időnk eljönni.
A láda eltűnt, így pótoltuk egy petlinggel az eredeti leírás szerint és az adminok segítségével új jelszót is kapott.
GEOQUEST XIII - Cluj/Kolozsvár/Klausenburg esemény miatt jöttünk most Kolozsvárra kitkat0123, R.Guszty és fa-peti társaságában. A hosszú ládázós hétvégét itt és Zilahon töltöttük. Nekem ez a 3. Geoquestem, 2011-ben voltam a kolozsvári eseményen is. Azóta nagyon sok minden változott, a rejtések is megújultak. Ma Zilah mellett kerestünk com-os ládákat a közeli hegyekben, majd felkerestük Porolissumot. Nagyon érdekes a hely. Ládát pótoltuk.
Köszönöm a rejtést!
Csodálatos ez a hely, mindenképpen megérte eljönni ide. Sötétedéskor értünk ide de még így is nagyon szép volt.
Sajnos a láda még nem lett pótólva, a lehetséges helyeket átvizsgáltuk, de sajnos nem találtuk meg.
Kérem a feltöltött képek alapján elfogadni. [Geoládák v3.9.6]
Székelyföldre tartva érintettük ezt a különleges helyszínt. A vár bejárása után az amfiteátrumban megpihentünk és megcsodáltuk a pazar kilátást.
A ládát viszont sokáig kerestük mindhiába, a lehetséges rejtekhelyek mind üresek voltak. Ennek ellenére megérte feljönni, köszönjük!
Sajnos a vihar kidontotte az oszlopokat is. Kishaz teteje elrepult. A gyaloglos Felutrol a rendor visszatavart. Kerem a kepek alapjan elfogadni a megtalalast.
Egy jó kis Erdélyi kirándulás Dr. Ladával és dzoli1-el.
A ma reggel első pontja... Talán nem is kezdőzhetett jobban. Mindig is tetszettek a régi várak, erődök romjai. Itt volt belőle bőven és nagyon szépen karbantartva. Elég korán érkeztünk ide, még a jegyszedők sem voltak kint, de az amfiteátrumnál észrevettek minket. Szerencsére nem kellett harcolni a küzdőtéren... :) De nagyon szívesen megnéztem volna itt egy bemutatót... íjászok, vívók, oroszlánok, rabszolgák... :) De sajnos nem tudtunk visszamenni az időben, csak a képzeletben...
Köszi a rejtést!
Kolozsvárra menet két láda akadt az utamba. Ezért ugyan némi kitérőre volt szükség, de sokszorosan megérte.
Izgalmas helyszín gyönyörű tájban. A szeles és ezért tiszta időben a távoli havasok is megmutatták mire is a nevük.
Hatalmas élmény volt. Köszönöm.
Pár tény a jelenlegi állapotról: az odavezető út utolsó szakaszán folynak a munkálatok, így a megközelítéshez még több mint 500 méter hozzáadódik. Az ásatások is nagy vehemenciával zajlanak. Tőlem 4 lejt kért a jegyszedő.