Baglas-hegyi kápolna
A szőlőhegyi láda rejtekhelye a kápolnához közeli fa törzse. A ládába utazó ügynök, vándorbogár, geoérme helyezhető. Ha még nem tudod, hogy ezek micsodák, feltétlenül olvasd el ezt a leírást! Megközelítés
A 68-as országútról N 46° 37,902' E 17° 23,752' 125 m [GCBAGL+elágazás] letérve autóval közvetlenül megközelíthető, de a környék szépségét akkor fedezheted fel igazán, ha a "Gyönyörű Pannon-táj" fejezet alapján rászánsz két órácskát a Baglas-hegy bejárásra és a gyönyörű kilátást nyújtó pontok felkeresésére.
A szőlőhegyi kápolna
Őseink Szűz Mária tisztelete 1433-ban emelte a kápolna ősét, amely a török megszállás idején megsemmisült. A mai kápolna közadakozásból épült 1870-ben. Az akkor tett fogadalom alapján Mária neve napját (szeptember 12.) követő szombatokon tartják itt a községi búcsút, és fogadalmi szentmiséket tartanak Szent Orbán (május 25.), Sarlós Boldogasszony (július 2.) és Szent Vendel (október 20.) napján. Ezek az időpontok a Mária-kultusszal, illetve azzal függenek össze, hogy a környék lakóinak foglalkozása alapján a két legbecsültebb szent a szőlőművelés (Orbán) és a pásztorkodás (Vendel) védőszentjei.
A második világháború végnapjaiban a kápolna nagy veszélyben forgott, mivel tornyában katonai megfigyelő pontot létesítettek, de jelentősebb kár nem érte. Nagyobb felújítás 1959-ben Kutor Imréné költségén, majd 1977-ben és 1993-ban közadakozásból történt. A felújításoknak és a gondos törődésnek köszönhetően teljes szépségében találjuk a kis kápolnát és környezetét.
Kéthelyről
Kéthely a keddi napokon tartott vásárairól kapta a nevét, amit az első, 1274-ben kelt oklevél rögzített Kedhel alakban.
A település a középkorban a Gordovai Fancs család birtoka volt. Ők építették az 1500-as években a megmaradt sáncok alapján jól azonosítható Fancsi-várat. N 46° 39,003' E 17° 23,139' 135 m [GCBAGL+Sáncok]. Ez a vár is, mint a mohácsi csatvesztés után a Dél-Dunántúl minden stratégiailag fontos helyén sebtében épített erődítmény, reguláris hadsereg hosszabb ostromát nem állhatta ki. A nyugat-somogyi várak együttesen mégis évtizedekig akadályt jelentettek a török terjeszkedéssel szemben, és főleg félkatonai török rabló-pusztító hordák ellen védeni tudták a környék lakosságát.
Fancsi-várat 1588-ban foglalta el Ali koppányi bég, és csak egy teljes évszázad múltán szabadulhatott fel az egykor virágzó mezőváros maradék lakossága. A község határában 1733 óta a Hunyady-birtokok terültek el, és mint a Hunyady család fészke, két Hunyady-kastéllyal is büszkélkedhetett. A birtokon a Hunyadyak mintaszerű mezőgazdálkodást és borászatot vittek. A nagyarányú borászat egyik emléke az 1773-ban épült, 16.000 hl bor tárolására alkalmas Hunyady-Nagypince N 46° 38,363' E 17° 22,557' 175 m [GCBAGL+Nagy-pince] az Öreg-Baglas "hegyen".
A ma Öreg-Baglasnak mondott szőlőhegy az 1800-as években még egyszerűen Baglyas-hegy néven volt ismert. Ma az attól délre fekvő, a régi kataszteri térkép szerinti Kéthelyi-hegyet is Baglas-hegynek nevezik. Annak idején - a mai állapotnál is jobban - mindkét hegyet hézagtalanul foglalták el a helyi kisbirtokosok és az uradalom szőlői. Az újabb időkben a nagyüzemi szőlők meghódították a hegy lábánál a közel sík egykori szántóföldeket is (Sári-dűlő). Az elmúlt századok népi hagyományaira emlékeztet a kápolna közelében lévő zsúptetős présház is N 46° 37,833' E 17° 23,285' 155 m [GCBAGL+Zsúptetős présház].
A kéthelyi szőlőkről-borokról
Kéthely a Dél-balatoni Borvidék egyik zászlóshajója. A két Baglas-hegy lapos lankáin a mélyrétegű lösz talajon kétezer éve termesztenek szőlőt, amelyből különleges minőségű borokat szűrnek.
Érdemes felidézni, mit ír Csorba József 1857-ben a "Somogy vármegye ismertetése" című könyvében: A' kéthelyi szőlőhegy, nevezetesen Baglyas vidékünkön túl is esmeretes: főkép az uraság derék pinczéjéböl a' vörös bort melly a' burgundival vetélkedik mint napi renden kívüli (extra) csemege-bort távolra is elhordják, 's méltán: mert a' magyar gazdasági évkönyvekben ismeretes Appel tokaji, soproni, sőt rheniisi 's francz honi vesszőket is hordatván azokat rendszeresen ültetve, utódja Hörnan, (későbben a' nádor József ö herczegsége javainak kormányzója) sőt a' mostani gazdatisztség által is okszerűen kezelve valóban állandó hirt, 's becset tapasztalásunk és meggyözedésünk szerint méltán igényel.
A kéthelyi borgazdaságok tovább öregbítik az évszázados jó hírnevet, amelyet többek között a Délnyugat-Balatoni Hegyközség és tőkés gazdaságok visznek tovább. Egy helyi különlegesség
Megfelelő szőlőfajta, termőhely és időjárás, no meg hozzáértés találkozása szükséges ahhoz, hogy a Botrytis cinerea (szürkepenész) által megtámadott szőlőszemek nemes rothadáson menjenek át, aszúsodjanak. Az Öreg-Baglas hazánkban nem az egyedüli, de korántsem gyakori termőhely, ahol aszúbor készíthető. Az aszú elnevezést meghagyva a furmint vagy sárga muskotály alapú tokaji hungarikumnak, Kéthelyen semillon, chardonnay, olaszrizling és tramini fajtából is készül a jó magyar szóval "Ausbruch"-nak nevezett csoda.
Feszületek
A szőlőhegyen a fontosabb útelágazásokat kőfeszületek vigyázzák. A népi vallásosság tanúi közül a fenti útvonal mellett álló Derdák-kereszt a maga 201 évével a leginkább figyelemre méltó N 46° 38,294' E 17° 22,456' 185 m [GCBAGL+Derdák-kereszt].
Megvan, köszi!
A környéken jártam a hétvégén, megkerestünk Makival néhány ládát, ez volt az egyik.
Kellemes, nyugis hely.
Egy láda, egy henger, meg egy kézfertőtlenítő is volt a rejtekben, így kissé szorosan férnek csak el.
Dobozok rendben.
Kettő ládát is találtam az adott koordinátán. Az egyiket az eredeti helyén, a másikat a fűben. Mindkettőben jelszó, logfüzet, ajándékok! [Geoládák v4.0.2]
4 napos közös kirándulásunk alkalmàval Ellàval, míg a gyerekek grappling ràborban voltak.
De ezt most egyedül kerestem fel bringàval...
16. ládika...
Megtaláltam, köszönöm a rejtést! [Geoládák v4.0.0] [Geoládák v4.0.0]
6 napos Káli-medence felfedező túránk induló nspján ejtettük útba, mint a túra első ládája. Mivel sok programot terveztünk, autóval kerestük fel. Gyors, könnyű találat. Akkor lenne még jobb, ha a kápolnaajtó nyitva lenne, így a zárt rácson át is be lehetne nézni. A kilátás fantasztikus volt.
Szép nyugodt környék, csodálatos panorámával. Azt, hogy mennyire nyugodt, bizonyítja, hogy a nem túl álcázott ládarejtek sértetlenül áll a vártán úgy, hogy az ajándékokat tartalmazó flaska be sem fért a rejtekbe. Nagyon jó a rálátás az északi part tanúhegyeire, az ódörögdi kis kúptól a Csobáncon át, a Badacsonyig, mely mögül kissé kikandikál délelőtti hódításunk helyszíne is. Jó, hogy ezt is megismertük, köszönjük.
Halló!