Elhelyezés időpontja: 2015.03.30 12:00
Megjelenés időpontja: 2015.05.14 21:19
Utolsó lényeges változás: 2015.05.14 21:19
Utolsó változás: 2015.05.14 23:26
Rejtés típusa: Multi geoláda (2H)
Elrejtők: BDT
Felhasználó: BDT Nehézség / Terep: 2.5 / 2.5
Úthossz a kiindulóponttól: 3000 m
Megtalálások száma: 111 + 2 egyéb, grafikon
Megtalálások gyakorisága: 0.4 megtalálás hetente
Kétpontos multi.
1. Két német katona emlékkeresztje - 10x3 cm-es henger egy fa tövénél
2. Magyar katonasírok - 18x18x10 cm-es láda egy fatuskóban
Jelszórészleteket írd egymás után!
A ládába TravelBug nem helyezhető. Megközelítés
Tömegközlekedve a busz az egyetlen alternatíva. Autóval Bernecebarátiban, a Matracszállás előtt kényelmesen lehet parkolni. N 48° 1,650' E 18° 54,915' 180 m [GCBE03+parkoló].
A parkolóból csupán a sárga kereszt jelzést kell követnünk.
Két német katona emlékkeresztje
A 2. honvéd páncéloshadosztály mellett a 357. német gyaloghadosztály védekezett az Ozmotring-gerincén.
A fából készült kereszt arról tanúskodik, hogy 1944. december 20-án itt esett el két német katona. Társaik a harcok közepette csak hevenyészve a lövészgödrükbe tudtak eltemetni őket. Az erdei sírjukban némán, mindenkitől elfelejtve pihenő katonák exhumálását a Német Hadisírgondozó Népi Szövetség megbízottja végezte 2009. október 15-én. 2010. október 11-én a helyszínen Menyhárt Gábor által faragott emlékkereszt került felállításra. N 48° 1,015' E 18° 55,529' 285 m [GCBE03-1]
Magyar katonasírok
A második világháború rengeteg áldozatot követelt az Ipoly völgyében és a Börzsönyben is.
A német szárazföldi erők főparancsnoksága 1944 szeptember 22-én elrendelte az egész Északi-középhegységben a közeledő oroszok feltartóztatására az úgynevezett "Margit állás" kiépítését. Ennek nyomán a Börzsöny keleti oldalán Verőcétől Drégelypalánkig, a hegység magaslatain (Drégelyvár, Kőember, Kámor, Kőszirt, stb.) munkaszolgálatosokkal lövészárkokat, géppuska fészkeket, fedezékeket ásattak. Az utánpótlást és a csapatok mozgását a Hadi-úton (Diósjenő-Kemence erdei út) és a Nagy-völgyön keresztül oldották meg.
1944. decemberében a Börzsönyt is elérte a front. A heves harcok sok áldozatot követeltek és a sebesültek száma is magas volt.
Emléküket őrzi ez a kőkereszt, melyet a rendszerváltás után emelt ideiglenes kereszt helyett 2004-ben állítottak a hősök nyughelye fölött. N 48° 0,700' E 18° 56,629' 374 m [GCBE03-2]
Ozmotring - 1944 december 19-20
"December 19-én borult égbolt után felszakadozott a felhőzet, a hőmérséklet 5 fok. Reggel a németek meglepetésszerű támadással visszafoglalták Pereszlényt, de Ipolyság-Homok városrésze ellen indított ismételt támadásuk az oroszok tüzében elakadt. A hegyek között nagy erőkkel végrehajtott szovjet támadást és áttörést csak a felvonuló 8. német páncélos hadosztály erőinek ellenlökése tudta ideiglenesen leállítani. A levegőben is elkeseredett harcok bontakoztak ki, a német-magyar légierő 190 bevetést repült Ipolyság körzetében és a pilóták 2 harckocsi és 3 légvédelmi löveg kilövését jelentették. Az eddig a falu védelmében harcoló 2. páncélos utász zászlóalj létszáma a december 16-i 128 főről erre a napra már 60 főre apadt.
Az Oszmotring a faluból nézve egy erdős gerinc a hegyek sokaságából. A gerincről a Nagyvölgyben futó utat ellenőrizni lehetett. Itt mind a mai napig felismerhető a szűk lövészteknők sora. Az Oszmotring-tetőn (nagyjából egy elnyújtott ellipszis alakú vonal mentén) 28 egyszemélyes lövészteknő és egy nagyobb lőállás van. Az itt harcoló magyar katonák karabélyokkal voltak felszerelve, tisztjük, Pethő László hadnagy és még egy tiszthelyettes Király-féle géppisztollyal. A Tólak felé vezető (akkor fontos) út védelmére egy-két Solothurn golyószórót és egy német gyártmányú géppuskát helyeztek el. A támadás kezdetén az oroszok közepes aknavetőkkel lőttek. A rohamozó szovjet gyalogosok a gerinc keleti, Kismély-patak felőli végén nem tudtak áttörni, hanem a Mihályka-lápa és a Kőpince-patak felől jöttek, majd bekerítették a magyar katonákat. A védők karabélyaikkal - szó szerint az utolsó töltényig - tüzeltek, majd kézigránát harc következett és legvégül kézitusában mind egy szálig ottvesztek!
A hadikrónikákban csak néhány sor utal ennek a napnak a harcaira, de ezen a napon történhetett a segélyhelyen (ahol ma a kereszt áll) ápolt sebesült katonák és orvosuk lemészárlása is.
December 20-án részben borult égbolt, a hőmérséklet 6 fok.
A szovjet 36. gárda lövészhadosztály támadása már Bernecebaráti délkeleti szegélyéig, a Depóig jutott. A német 8. páncélos hadosztály részei este ellenlökést indítottak és visszaszorították az oroszokat, akik rengeteg katonát vesztettek. A németek aknavetőkkel lőtték az Oszmotring gerinc előző nap elveszített és immár oroszok által elfoglalt részét. A Szira erdő szélén még jól kivehetők a magyar katonák lövészgödrei, amelyekből a falu felé vezető utat még magyar katonák védték."
Mivel ma szabadnapom volt, elmentem egyedül túrázni a Börzsöny legészakibb részére. Bernecebarátiból indított a körtúrát, és eme multival kezdtem a napot. Jó kis kaptató vezetett fel az S+ jelen, amit az erdei munkagépek és a sár csak még inkább küzdőssé tett. Gondoltam az elmúlt 4-5 napban mindig fagyott az éjjel, majd most is keményre fagyott talajon fogok túrázni, azonban pont enyhült annyit az idő, hogy már ne legyen erre se fagy...cserébe ugye a sár. Az első pontnál a ládarejteknél a víz az úr, de a henger remekül úszik a felszínen, és nem is kell kinyitni, úgyhogy végülis minden OK. A második pont pedig kifejezetten tetszett. A láda kívülről és belülről is remek. GPS vételem kevés volt arrafele, úgyhogy elég sok tuskót átnéztem mire meglett az igazi. Innen a GCCico felé vettem az irányt.
Köszönöm a rejtést! [Geoládák v3.7.6]
25 km-es sárdagasztó túra a Börzsönyben. Bernecebarátiban parkoltunk és onnan mentünk neki a hegynek. 1-2 sorrendben kerestük fel a pontokat. Az első ponton a madáritató színültig van vízzel, a két dobozka úszott a víz felszínén, ami jó jel volt, mert szárazak voltak belül. A második ponton a takaró fából egy nagy marék gomba nőtt ki, ezzel is takarva a dobozt. A hely hangulata, még ilyen távoli időkből is megráz, az ember sok mindenen tud elgondolkozni itt az emberi butaság, önzés és gonoszság kapcsán. Függetlenül, hogy Szovjet, Magyar vagy Német elesettekről beszélünk, ezek nagyon erős mementók egy sötét korból. Utunk innen a GCCICO felé vezetett.
Mai nap harmadik találata. Ma ennyi fért bele, három láda Bernecebarátiban. Ez jó kis kirándulás, az embernek van ideje a fiatal elesett katonákra gondolni, és sajnálni őket. Köszönjük a rejtést.
A tegnapi tekerés után ma egy 23 km-es levezető túrát tettünk a Börzsöny északi felén. Pénzásástól indulva lejöttünk a festői Z jelzésen, majd elindultunk a Nagy-völgyben összecsipegetni néhány ládát, ami az elmúlt pár évben jelent meg, mióta nem jártunk erre.
Bernecebaráti határából kis ebéd után felcsapattunk a gerincre a S+ jelzésen, így akadtunk erre a ládára is. Az 1. ponton a kindertojás már enyhén elhasznált, akár ki is lehetne innen optimalizálni, a pezsgőtabis doboz jobb állapotban van. A láda rejtése viszont kiváló. A fakitermelés talán ezt a korhadt tuskót megkíméli majd. Köszi a rejtést.
Bernecebaráti felől jöttünk fel. Hadtörténelem iránt érdeklődő családunknak nagyon érdekes volt ez a láda, a végláda kialakítása pedig különösen tetszett.
A végládától alig egy-két méterre friss fakitermelés nyomaival találkoztunk, fák voltak ledöntve, de ez szerencsére a rejtés tuskóját pont nem érintette. Az rendben a helyén volt, és nem is dőlt rá fa.
A Bernecebarári, Ozmotring, Cicőke, Bugyihó, Sisa Pista tanösvény, Sárkány törés, Bernecebaráti útvonalon tettünk egy 30km-es 10 ládát érintő nagyon klassz túrát. Ennek a körnek az első pontja volt az Ozmotring gerinc. A sírokat és a ládát is könnyen megtaláltuk. Egy pillanatra belegondoltam a háborúban itt történtekbe. Szörnyű lehetett. Szerencsésnek érzem maga, mogy mi békeidőkben járhatjuk ezeket a csodás dombokat és megküzdenünk csak a szintemelkedéssel kell. Köszönjük a lehetőséget.
Oroszkai Hadimúzeum-látogatást és finom ebédet követően autóba ültünk és visszakocsikáztunk Bernecebarátiba. Itt az "Ipolyertézéerdő" :) munkatársának vezetésével folytattuk a rengeteg infomráció magunkba szívását a környéken folyó harcokról. Csodálatos az Oroszkai Hadimúzeum tulajdonosának - ifj. Zsákovics Lászlónak - a tevékenysége, de a túrát vezető erdész tudásanyaga is teljesen lenyűgözött mindannyiunkat. Mától más szemmel járjuk a Börzsönyt!
A láda első pontjánál lemaradtunk kicsit a többiektől, mert nem találtuk a helyén a ládát, aztán az avarban pillantottam meg "eldobva". A jelszó rögzítését követően a vélhető helyére tettük és ágakkal és avarral fedtük.
Mindent összevetve egy nagyon kis kellemetes napot töltöttünk félig a Felvidéken, félig a Börzsönyben. :)
Az Oroszkai Hadimúzeum megtekintése után tettünk egy kisebb túrát a keresztekhez. Vezetőnktől sok érdekességet tudhattunk meg az itt folyó harcokról. Ezután már másképp tekintek a Börzsönyre! Az első pont elszórva a földön hevert, elrejtettük a kereszt mögötti fa földfelszíni odvába, kéreggel álcázva. Köszönjük rejtést!
Gyönyörű volt a téli Börzsöny a friss hótakaróval, szerencsénkre az időjárás is kegyes volt hozzánk. Az első pontot a nagy hóban még kutyás kereséssel sem leltük, így a rejtővel közösen pótoltuk.
A lista az oldal alapbállításának megfelelően nem mutatja az összes bejegyzést (113 db), az összes megjelenítéséhez kattints ide.
Az alapbeállítást (25 db) felülbírálhatja a felhasználói beállítás, amelyet bejelentkezve a felhasználói adatok között tudsz megváltoztatni.