A templom Esztergomban a Rudnay S. tér 9. alatt, a Hősök tere mellett található. A téren hat út fut bele egy körforgalomba. A városba bármely irányból érkezünk, a főúton haladva érintjük a körforgalmat. Parkolni ingyenesen lehet a templom környékén. Ajánlott parkoló: N 47° 47,068' E 18° 44,347' 123 m [GCekt+parkoló]
A ládába TravelBug nem helyezhető.
________________________________________________________
A Szent Anna-templom, vagy közkedvelt néven Kerektemplom, egy klasszicista stílusú római katolikus templom Esztergom város déli városrészén. Az építkezést 1828-ban kezdték, és a befejezésre 1837-ben került sor. A templomot Rudnay Sándor hercegprímás kezdeményezésére építtették, aki az épületet a Bazilika kicsinyített másának, vagy ha úgy tetszik az épület eredetijének szánta. A templomot Packh János tervezte, és az építkezést is ő vezette. A templom Szent Anna tiszteletére épült.
Nekik
köszönöd e látványt; balról a kerek
templommal, melyet, mondják, ama nagy Dóm
legelső álmodója épített, kicsiny
próba gyanánt, hogy élve lássa még csodás
álmát: a fő Magyar Templomot!
Babits Mihály: Szent király városa
A templom történetéről röviden
Amikor Rudnay Sándor hercegprímás visszahelyezte az érseki székhelyet Esztergomba, hazatérésekor az esztergomiak a budai és komáromi utak találkozásánál fogadták őt. Később a templom falán magyar- és szlovák nyelvű emléktáblát állítottak az eseményről.
Rudnay Sándor bíboros hercegprímás, esztergomi érsek fogadalomból és Szent Anna iránti tiszteletből, Esztergom királyi város híveinek lelki hasznára 1828. július 2-án helyezte el a templom alapkövét. (Egy legenda szerint Radovics Judit, a Rudnay család szolgálója kívánságára emeltette a hercegprímás a templomot. A szolgáló megmentette a kisgyermek Rudnayt, amikor az egyik szomszéd birtokos fegyvereseivel támadt a családra. Radovics Judit karjával fogta fel a kis Rudnayra mért csapást, aki így elmenekülhetett, míg a szolgáló elveszítette a karját.)
Rudnay Sándor 80000 forintot áldozott a templom építésére, melyhez a város és a hívek is hozzájárultak. Az építkezéseket Packh János bécsi származású építész vezette, Khünel Pál építőművész tervei alapján, aki az esztergomi bazilikát is építette és itt próbálta ki a kupolás építkezést. 1831. szeptember 7-én volt a nagy kupola keresztjének megáldása, melyet szintén az alapító érsek végzett. E szertartás volt a nagy érsek utolsó főpapi tevékenysége, mert szeptember 13-án váratlanul elhunyt. Halálával a templom építése is csak 1836-ban folytatódott és 1837. június 17-én fejeződött be.
A templom leírása
A kupola magassága 38 méter, belső területe 490 négyzetméter és 800 ember befogadására alkalmas. Impozáns hatást kelt a 6 dór oszlopon nyugvó előcsarnok, melynek homlokzatán Rudnay címere látható. A piros márvány lépcsőzet jobb és bal oldalán egy-egy 2,5 m magas, kőből faragott angyalszobor áll, melyeket Herczeg Bécsben élő magyar szobrász készített. A templom nyugati oldalán áll egy 1820-ban készült Szent Vendel szobor, ami eredetileg annak a Széchenyi téri Szentháromság-szobornak a része volt, amit 1900-ban elbontottak. A műemlék szobrot 1995-ben újították fel.
A templom belsejében figyelemre méltók a korintusi oszlopfők, illetve a 8 féldombormű, melyek Szűz Mária életének főbb eseményeit örökítik meg (Mária születése, Mária felajánlása, Gábor angyal üdvözlése, Mária látogatása Szent Erzsébetnél, az egyiptomi menekülés, a kis Jézus bemutatása, Mária mennybevitele, Mária megdicsőülése). A domborművek alkotója ismeretlen. A főoltár képét Hess Mihály művész festette 1829-ben. 1901-ben ifjabb Storno Ferenc festőművész festette ki művésziesen a templomot belülről. A mellékoltár szobrait Linzinger Lajos linzi faragóművész készítette. A félköríves üvegfestményeket maga Storno Ferenc tervezte renaissance stílusban és Walther Gida üvegfestő készítette el. Egyébként a templom belső festésének stílusa empire, melynek jellemzője a sötét tónus. A tizenkét apostoli kereszt érdekessége az áldásosztó jobb, mely a művész eredeti elgondolása. Igen nagy figyelmet érdemel a kupola festése is, melyet virágfüzéres szalag és 15 angyalfej ékesít. Három falfestmény (al secco) Szent Anna életéből a templom kimagasló dísze, egy-egy kép 15 négyzetméter: Szent Anna a kis Máriát oktatja Szent Joachim társaságában, Mária felajánlása, Szent Anna halála. A fehérmárvány Mária oltárra, mely a hívek adományaiból készült, Bogisich Mihály v. püspök aranymiséje emlékére vert ezüst tabernákulumot készíttetett, mely templomunk kicsinyített mása.
A templom a miseidők alatt látogatható (Miserend a Szent Anna Plébánia honlapján megtalálható. szentanna.extra.hu)
Miserend: H-K: 7.00 ó. Sz-Cs-P-Sz: 18.00 ó. Vasárnap: 7.00, 9.00 (diákmise), 11.00, 18.00 ó.
Ezt a ládát már 2022. júniusában kerestem, akkor kifejezetten a GPS-re hagyatkozva.
Nem lett meg.
Most más módot választottam, a ládahonlapon látható térkép alapján meghatároztam, hogy Eszergom melyik utca hányas szám alatti ház ablakainál kell keresgélni - és így sem lett meg, sem befele menet, sem az állomáshoz visszafelé menet.
Nem adom fel.
Harmadszorra már biztos meglesz!
A város este is szép, a Prímás-sziget az árvíz miatt le van zárva, a hidat rendőrautó őrzi. A bazilika felújítása folyik, de így is szép. A városban még este kilenckor is volt nyitva tartó kocsma, de a hűvös este miatt nem kívántam sörözni.