Elhelyezés időpontja: 2018.10.16 15:09
Megjelenés időpontja: 2018.10.27 13:45
Utolsó lényeges változás: 2018.10.27 13:45
Utolsó változás: 2020.10.12 09:56
Rejtés típusa: Hagyományos geoláda
Elrejtők: skiccpausz
Felhasználó: skiccpausz Nehézség / Terep: 2.0 / 5.0
Úthossz a kiindulóponttól: 4150 m
Megtalálások száma: 70 + 5 egyéb, grafikon
Megtalálások gyakorisága: 0.6 megtalálás hetente
A COVID-19 koronavírus miatt kialakult járványügyi helyzet miatt, bizonyító erejű képpel megtámogatott, jelszó nélküli logot is elfogadok megtalálásként. A lényeg, hogy nem kell a ládához hozzányúlnod a jelszóért, elég csak egy fotót készíteni a rejtekről, illetve a környezetéről.
A láda a sziget keleti csúcsához közel egy enyhén susnyás, fás részen található. Egy hatalmas kétágú fa nyugati oldalán 11x8cm-es henger alakú ládát keress.
A ládába TravelBug NEM helyezhető.
NFC tag a ládán. Olvasd le a mobiloddal!
További infók az NFC technológiáról itt.
Megközelítése
A szigetet több irányból, mindenféle vízi járművel (kenu, kajak, SUP...stb) könnyen el lehet érni. Ezek közül most két lehetőséget osztok meg veletek.
Szobról, kölcsönzött kenuval, 4 km-es felfelé evezéssel érhető el a sziget.
Budapest irányából közelítve a szobi komp-pal tudtok átkelni a Dunán. Szobon van egy jó kenukölcsönző, a KENUMÁNIA . Kölcsönzés céljából hívjátok Marjai Attilát a +36 20 921 7866 telefonszámon.
Konditól függően, kb. 1-1,5h alatt lehet felevezni Szobról a Helemba-sziget keleti csücskéhez, ahol a láda is található.
A Helemba-sziget a Duna esztergomi szakaszán található, a város tulajdonában álló, 16,85 ha nagyságú, erdő művelési ágú sziget.
A sziget a Garamkövesd községhez tartozó Kovácspatak üdülőteleppel átellenben, Esztergom és Helemba között, Szamárhegytől északra, nagyjából a 1713 és a 1711-es folyamkilométer között fekszik . Kelet-nyugat irányba húzódik, hossza körülbelül 1,5 kilométer, szélessége 100-200 méter között változik. Körülbelül három kilométerrel a sziget fölött torkollik a Garam a Dunába, ami hordalékával zátonyszigeteket épített ki. Ezek közül legnagyobb a Helembai. Különleges geológiai adottságainak köszönhetően a sziget nagy része magas vízállás esetén sem kerül víz alá.
A sziget múltja
A sziget régészeti lelőhelyekben igen gazdag. Az ásatások során őskori földházak, középkori emlékek, egy kisebb Árpád-kori templom, a körülötte elterülő temető, egy érseki nyaraló alapjai, valamint a körülötte lévő gyümölcsöskert (valószínűleg barackos) nyomai kerültek elő. Első említése 1234-ből való "Halumbazyget" néven. II. Endre király ekkor rendelte el, hogy a Róbert érsek szigeten található házát kifosztók halállal lakoljanak. A kőből épült érseki ház volt az egyetlen épület a szigeten, ami túlélte a tatárjárást. Az Esztergomi szandzsák 1570-es adó-összeírása említi, mint a "Kis Érsek Sziget rétje a nagy szigettel és Helemba faluval szemben". 1599. október 5-én a Habsburg Birodalom és az Oszmán Birodalom megbízottai itt folytattak béketárgyalásokat, amik kölcsönös engedmények híján kudarcba fulladnak. A trianoni döntés előtt Hont vármegyéhez tartozott, de mivel a Duna sodorvonalától délre fekszik, Magyarország része maradt, Esztergomhoz került. Ez a határkijelölés Csehszlovákia és Magyarország között 1924. március 11-én volt.
Az ártéri erdővel körülölelt szigeten később félig-legálisan bérelhető nyaralók épültek, mígnem 2009 májusában az Esztergomi Önkormányzat felmondta a bérleti szerződéseket és lebontatta a nép nyári-lakjait. Ha valaki végig járja a szigetet azért látni fogja, hogy az ember jelenléte nem múlt el nyomtalanul a szigeten, még áll néhány kisebb-nagyobb nyaraló, valamint egy kőkereszt a sziget belsejében N 47° 49,235' E 18° 48,078' 101 m [GCLOST+Kőkereszt]. Régi telekhatárokat jelző táblák, lebontott stégek, egy-egy csónakot, valamint az árvíz által partra vetett bójákkal is lehet még találkozni. A rendszeres árvizek nyomai szürke sávként még ott száradnak a fák törzsén. Aki a vadszőlők és csalánok között próbál itt sétálni, nem is hinné, hogy egykor egyáltalán nem pusztították árvizek a szigetet és emberek élték itt nyugodt mindennapjaikat.
Itt található a Dunakanyar egyetlen gémtelepe. A telepen nagy számban szürke gémek és kárókatonák fészkelnek. Bizonyos években fészkel itt kabasólyom és jégmadár is.
Illetve a nyomok alapján őzek és szarvasok is látogatják a szigetet.
2020.10.28 12:45
Immár hagyományos októbervégi kajakozás Szobról. Most a Zebegény-szigettel kezdtem (az új ládáért mentem, meg régi kedves táborhelyem), és onnan jöttem fel, végig friss szembeszélben. Megkerültem a Törpe-szigetet és a Helemba-szigetet is, és a kőkeresztnél kötöttem ki. Most hoztam metszőollót és fűrészt, hogy kiszabadítsam a keresztet a lián fogságából, de valaki(k) már elvégezték a munka nagyját. Ha már volt nálam szerszám, azért kicsit kertészkedtem én is.
Utána feleveztem az Ipolyon a Damásd-várig: néhol kemény sodrás volt, így visszafele gyorsan haladtam.
2019.10.22 14:45
Közel egy évvel a megtalálás után két mozgó láda apropóján újra a szigeten. Ugyanazzal a kék tengeri kajakkal, ismét gyönyörű időben.
Némi előzetes nyomozás után jó helyen kötöttem ki, és hamar megtaláltam a több helyen emlegetett, de eddig a növényzetben mindenki elől elbújó kőkeresztet.
Régóta szemeztem ezzel a ládával. Itt dolgoztunk Szobon így végre sikerült begyűjteni munka után. Nagyon vadregényes hely. Vaddisznók is látogathatják a szigetet, mindenhol túrások voltak. :) Köszi a rejtést!
Felfújhatós kajakkal közelítettük meg a szigetet a Búbánat-völgy felől Pista barátommal. Nagy okosan a papucs a kocsiban maradt, így a parttól a ládáig mezitlábas menet volt.
Köszönjük a rejtést, nagy élmény volt ez a találat, amit még fokoztunk is egy kis úszkálással a Dunában.
Én lennék az a kessertárs:)
Van egy misztikuma egy lakatlan szigetnek; aztán odajutni kajakkal is nagyon izgalmas volt, a hely maga meg lenyűgöző, bár a sok szúnyog gyorsan kikergetett minket a susnyásból.
Köszi a rejtést, nagyon izgalmas kaland lett:)
LefüLELVE :-)
És nem is akárhogy: Szobról kajakkal támadtunk egy kedves kessertárs-barátnő-vitorlástársammal, aki a helyi kempingben nyaralt és elcsalt engem is egy kis vizisportolásra. Szinte napra pontosan 15 évvel ezelőtt száltunk először együtt vízre az Adrián :-)
A jó társasághoz remek időjárás is társult, így igazi ajándék volt ez a nap a gyönyörű környezetben, és a láda, valamint a finom hekk volt a bónusz.
Köszi a rejtést
Megtaláltam, köszönöm a rejtést!
évek óta nem használtuk a kenut, a het elejen kb 6 év szennyét pucoltam le róla, ez a geoláda kicsit ösztönzött:)) köszönöm! Vikivel[Geoládák v3.3.2]
Esztergomból indultunk 3 db 20-as sárkányhajóval BKV-vadlibák, Tataiak és Dunakesziek. Ez a sziget az 55 km-es mai távunknak nem volt a fénypontja, hiszen normálisan nem lehetett kikötni, kidőlt fákon és liánokon keresztül kellett megközelíteni, az iszap meg le akarta húzni a vizicipőnket. A Helemba szigettől lentebb egy kavicságyon kikötve mostuk le a helembai iszapot. Egy fantasztikus evezős napunk volt, amihez ez a sziget most nem járult hozzá és nem bűvölt el.
Én a "parton" maradtam, nagyfiú ment be, kissé ingerülten és kotúsan jött vissza. Szerencsére a szabad strand vize jól jött. Köszi szépen a lehetőséget.