Elhelyezés időpontja: 2018.10.16 15:09
Megjelenés időpontja: 2018.10.27 13:45
Utolsó lényeges változás: 2018.10.27 13:45
Utolsó változás: 2020.10.12 09:56
Rejtés típusa: Hagyományos geoláda
Elrejtők: skiccpausz
Felhasználó: skiccpausz Nehézség / Terep: 2.0 / 5.0
Úthossz a kiindulóponttól: 4150 m
Megtalálások száma: 71 + 5 egyéb, grafikon
Megtalálások gyakorisága: 0.6 megtalálás hetente
A COVID-19 koronavírus miatt kialakult járványügyi helyzet miatt, bizonyító erejű képpel megtámogatott, jelszó nélküli logot is elfogadok megtalálásként. A lényeg, hogy nem kell a ládához hozzányúlnod a jelszóért, elég csak egy fotót készíteni a rejtekről, illetve a környezetéről.
A láda a sziget keleti csúcsához közel egy enyhén susnyás, fás részen található. Egy hatalmas kétágú fa nyugati oldalán 11x8cm-es henger alakú ládát keress.
A ládába TravelBug NEM helyezhető.
NFC tag a ládán. Olvasd le a mobiloddal!
További infók az NFC technológiáról itt.
Megközelítése
A szigetet több irányból, mindenféle vízi járművel (kenu, kajak, SUP...stb) könnyen el lehet érni. Ezek közül most két lehetőséget osztok meg veletek.
Szobról, kölcsönzött kenuval, 4 km-es felfelé evezéssel érhető el a sziget.
Budapest irányából közelítve a szobi komp-pal tudtok átkelni a Dunán. Szobon van egy jó kenukölcsönző, a KENUMÁNIA . Kölcsönzés céljából hívjátok Marjai Attilát a +36 20 921 7866 telefonszámon.
Konditól függően, kb. 1-1,5h alatt lehet felevezni Szobról a Helemba-sziget keleti csücskéhez, ahol a láda is található.
A Helemba-sziget a Duna esztergomi szakaszán található, a város tulajdonában álló, 16,85 ha nagyságú, erdő művelési ágú sziget.
A sziget a Garamkövesd községhez tartozó Kovácspatak üdülőteleppel átellenben, Esztergom és Helemba között, Szamárhegytől északra, nagyjából a 1713 és a 1711-es folyamkilométer között fekszik . Kelet-nyugat irányba húzódik, hossza körülbelül 1,5 kilométer, szélessége 100-200 méter között változik. Körülbelül három kilométerrel a sziget fölött torkollik a Garam a Dunába, ami hordalékával zátonyszigeteket épített ki. Ezek közül legnagyobb a Helembai. Különleges geológiai adottságainak köszönhetően a sziget nagy része magas vízállás esetén sem kerül víz alá.
A sziget múltja
A sziget régészeti lelőhelyekben igen gazdag. Az ásatások során őskori földházak, középkori emlékek, egy kisebb Árpád-kori templom, a körülötte elterülő temető, egy érseki nyaraló alapjai, valamint a körülötte lévő gyümölcsöskert (valószínűleg barackos) nyomai kerültek elő. Első említése 1234-ből való "Halumbazyget" néven. II. Endre király ekkor rendelte el, hogy a Róbert érsek szigeten található házát kifosztók halállal lakoljanak. A kőből épült érseki ház volt az egyetlen épület a szigeten, ami túlélte a tatárjárást. Az Esztergomi szandzsák 1570-es adó-összeírása említi, mint a "Kis Érsek Sziget rétje a nagy szigettel és Helemba faluval szemben". 1599. október 5-én a Habsburg Birodalom és az Oszmán Birodalom megbízottai itt folytattak béketárgyalásokat, amik kölcsönös engedmények híján kudarcba fulladnak. A trianoni döntés előtt Hont vármegyéhez tartozott, de mivel a Duna sodorvonalától délre fekszik, Magyarország része maradt, Esztergomhoz került. Ez a határkijelölés Csehszlovákia és Magyarország között 1924. március 11-én volt.
Az ártéri erdővel körülölelt szigeten később félig-legálisan bérelhető nyaralók épültek, mígnem 2009 májusában az Esztergomi Önkormányzat felmondta a bérleti szerződéseket és lebontatta a nép nyári-lakjait. Ha valaki végig járja a szigetet azért látni fogja, hogy az ember jelenléte nem múlt el nyomtalanul a szigeten, még áll néhány kisebb-nagyobb nyaraló, valamint egy kőkereszt a sziget belsejében N 47° 49,235' E 18° 48,078' 101 m [GCLOST+Kőkereszt]. Régi telekhatárokat jelző táblák, lebontott stégek, egy-egy csónakot, valamint az árvíz által partra vetett bójákkal is lehet még találkozni. A rendszeres árvizek nyomai szürke sávként még ott száradnak a fák törzsén. Aki a vadszőlők és csalánok között próbál itt sétálni, nem is hinné, hogy egykor egyáltalán nem pusztították árvizek a szigetet és emberek élték itt nyugodt mindennapjaikat.
Itt található a Dunakanyar egyetlen gémtelepe. A telepen nagy számban szürke gémek és kárókatonák fészkelnek. Bizonyos években fészkel itt kabasólyom és jégmadár is.
Illetve a nyomok alapján őzek és szarvasok is látogatják a szigetet.
2019 áprilisában már megpróbálkoztam, de nem volt kedvem dzsungelharchoz, így csak "Egyéb" logot írtam. Úgy véltem, hogy télen hozzáférhetőbb lesz, és így is volt! Gyönyörű, eleinte fagyos, majd melegebb időben, ragyogó napsütésben eveztem "léghajómmal" a basaharci rév sólyájától, bejárva a Törpe- és a Fogarasi-sziget melletti ágakat is. Kikötni nem volt egyszerű, de sikerült. Köszönöm a gyönyörű élményt!
2020.10.28 12:45
Immár hagyományos októbervégi kajakozás Szobról. Most a Zebegény-szigettel kezdtem (az új ládáért mentem, meg régi kedves táborhelyem), és onnan jöttem fel, végig friss szembeszélben. Megkerültem a Törpe-szigetet és a Helemba-szigetet is, és a kőkeresztnél kötöttem ki. Most hoztam metszőollót és fűrészt, hogy kiszabadítsam a keresztet a lián fogságából, de valaki(k) már elvégezték a munka nagyját. Ha már volt nálam szerszám, azért kicsit kertészkedtem én is.
Utána feleveztem az Ipolyon a Damásd-várig: néhol kemény sodrás volt, így visszafele gyorsan haladtam.
2019.10.22 14:45
Közel egy évvel a megtalálás után két mozgó láda apropóján újra a szigeten. Ugyanazzal a kék tengeri kajakkal, ismét gyönyörű időben.
Némi előzetes nyomozás után jó helyen kötöttem ki, és hamar megtaláltam a több helyen emlegetett, de eddig a növényzetben mindenki elől elbújó kőkeresztet.
Régóta szemeztem ezzel a ládával. Itt dolgoztunk Szobon így végre sikerült begyűjteni munka után. Nagyon vadregényes hely. Vaddisznók is látogathatják a szigetet, mindenhol túrások voltak. :) Köszi a rejtést!
Felfújhatós kajakkal közelítettük meg a szigetet a Búbánat-völgy felől Pista barátommal. Nagy okosan a papucs a kocsiban maradt, így a parttól a ládáig mezitlábas menet volt.
Köszönjük a rejtést, nagy élmény volt ez a találat, amit még fokoztunk is egy kis úszkálással a Dunában.
Én lennék az a kessertárs:)
Van egy misztikuma egy lakatlan szigetnek; aztán odajutni kajakkal is nagyon izgalmas volt, a hely maga meg lenyűgöző, bár a sok szúnyog gyorsan kikergetett minket a susnyásból.
Köszi a rejtést, nagyon izgalmas kaland lett:)
LefüLELVE :-)
És nem is akárhogy: Szobról kajakkal támadtunk egy kedves kessertárs-barátnő-vitorlástársammal, aki a helyi kempingben nyaralt és elcsalt engem is egy kis vizisportolásra. Szinte napra pontosan 15 évvel ezelőtt száltunk először együtt vízre az Adrián :-)
A jó társasághoz remek időjárás is társult, így igazi ajándék volt ez a nap a gyönyörű környezetben, és a láda, valamint a finom hekk volt a bónusz.
Köszi a rejtést
Megtaláltam, köszönöm a rejtést!
évek óta nem használtuk a kenut, a het elejen kb 6 év szennyét pucoltam le róla, ez a geoláda kicsit ösztönzött:)) köszönöm! Vikivel[Geoládák v3.3.2]
Esztergomból indultunk 3 db 20-as sárkányhajóval BKV-vadlibák, Tataiak és Dunakesziek. Ez a sziget az 55 km-es mai távunknak nem volt a fénypontja, hiszen normálisan nem lehetett kikötni, kidőlt fákon és liánokon keresztül kellett megközelíteni, az iszap meg le akarta húzni a vizicipőnket. A Helemba szigettől lentebb egy kavicságyon kikötve mostuk le a helembai iszapot. Egy fantasztikus evezős napunk volt, amihez ez a sziget most nem járult hozzá és nem bűvölt el.
Én a "parton" maradtam, nagyfiú ment be, kissé ingerülten és kotúsan jött vissza. Szerencsére a szabad strand vize jól jött. Köszi szépen a lehetőséget.
A lista az oldal alapbállításának megfelelően nem mutatja az összes bejegyzést (76 db), az összes megjelenítéséhez kattints ide.
Az alapbeállítást (25 db) felülbírálhatja a felhasználói beállítás, amelyet bejelentkezve a felhasználói adatok között tudsz megváltoztatni.