Megye/ország: Békés
Elhelyezés időpontja: 2017.04.20 18:00
Megjelenés időpontja: 2017.04.22 07:00
Utolsó lényeges változás: 2024.07.22 11:16
Utolsó változás: 2024.07.22 11:36
Rejtés típusa: Hagyományos geoláda
Elrejtők: GYEZegzug
Ládagazda: GYEZegzug Nehézség / Terep: 2.0 / 1.0
Úthossz a kiindulóponttól: 145 m
Megtalálások száma: 342, grafikon
Megtalálások gyakorisága: 0.8 megtalálás hetente
Ez a láda önállóan is kereshető, de része a GCTIRZ ládának, amely a tirpákok XVIII. századi vándorlásának állít emléket.
Kétsoprony neve ószláv eredetű, templommal már az Árpád-korban rendelkezett. Mátyás király idejében Keth-Soprony, majd Sopron, 1560-ban Ket-Sopron, 1557-ben pedig Mezőkén Söbrön néven említik. A 18. század közepén Mező-Két-Sopronnak nevezték, ma újra Kétsoprony a neve.
Templomkertben 10 x 11 x 5 cm-es konyhai műanyag dobozt keressél fészekben, nem talaj szinten.
Ez a láda önállóan is kereshető, de része a GCTIRZ ládának, amely a tirpákok XVIII. századi vándorlásának állít emléket. Ezért fontos, hogy jegyezd meg ennek a ládának a jelszavát. Minden rejtés önállóan működik egy-egy pontért.( GCTIR1 GCTIR3 GCTIR4 De a ládákban található jelszavak egyben jelszórészletek, amelyből a záróládának a jelszavát, a ládák sorrendjében egymás mellé rakva, megfejtheted.
Ezt az útvonalat tették meg több százan anno gyalog vagy szekéren, most mi tegyük meg gyalog, kerékpárral vagy négy keréken.
A ládába TravelBug nem helyezhető.
Ha megtalálsz egy geoládát, a visszarejtéskor Te magad leszel a láda új rejtője, Te vagy a felelős a ládáért és a következő megtaláló élményéért! Ezt ne feledd!
Megközelítés
44-es számú főúton, minden irányból útbaigazító táblák jelzik a községet. Parkolni mindenütt lehet nincs fizetős hely.
Kétsoprony község rövid története
Kétsoprony község Békés megye középső térségében található.
Kétsoprony neve ószláv eredetű, templommal már az Árpád-korban rendelkezett. Mátyás király idejében Keth-Soprony, majd Sopron, 1560-ban Ket-Sopron, 1557-ben pedig Mezőkén Söbrön néven említik. A 18. század közepén Mező-Két-Sopronnak nevezték, ma újra Kétsoprony a neve.
Szláv eredetű neve alapján feltételezhetjük, hogy hajdani keletkezése a népvándorlás korára nyúlik vissza.
A mai falu környékén csak lassan alakult ki a tömöttebb település, ennek magyarázata főleg az, hogy a kétsopronyi határban a bérlők állandóan váltogatták egymást, nem telepedtek le, s emellett a jobbágyok sem tudtak földhöz jutni. A népesség szaporodásával Békéscsaba jobbágysága egyre fokozottabban rászorult a pusztabérletre. Ezek a bér- vagy árendaföldek szoros értelemben nem viselték magukon az úrbériség jegyeit, de azáltal, hogy folyamatosan, megszakítás nélkül birtokolták a jobbágyok, lényegében a parasztbirtok szerves részét alkották.
Furcsának tűnhet e láda, hogy a kesser a fél országot bejárja, mire az i-re és oldalára pont kerül. De ha ezen oldalba szemed és elméd belemerül, belátod, hí be nagy út volt az, amire egy maroknyi ember, a semmire nem tartott tirpák ráhágott. Mert ma szitok és átok, ha valaki tirpáknak nevez, de ki tirpák, az ezen bőszen nevet, és büszkén viseli, őrzi az apai nevet. Kérünk hát vándor, menj végig az úton, hol már szekér nem zörög, marha nem kolompol, de itt indult neki néhány család, hogy várost építsen hitből és homokból!
Hát igen, gróf Károlyi Ferenc, kié az Ecsedi uradalom, a szarvasi csizmadiát fogja éppen karon, vígan paroláz Petrikovics urammal, s héthatáros terveiről győzködi nagy garral: ember kell ide, sok dolgos jobbágykéz, s lesz jövő, mire a paraszt, ha néz, a gazdagodáshoz elegendő földet lát, megválthatja robotját, három évig még adó sincsen. Petrikovics azonban figyel, a gróf nehogy port hintsen, írásban kéri a sok ígéretet, amely a végén még megfejeltetett, hiszen az ideköltöző tótatyafi papját Károlyi fizette és templomot építhetett.
Háromszáz család, többsége evangélikus szedte sátorfáját, hogy új földbe verje, áldassék a neve, hogy ott és akkor ezt merte.
A tirpák szó eredete
A gömöri tót parasztok már 1676-ban rendszeresen lejártak aratni az Alföldre, 1690 után megkezdték hosszú vándorlásukat a délalföldi tájak felé. Az ínség és a megélhetési gondok magyarázták útra kelésüket.
A tirpákok a magyarországi szlovákok egy külön el nem ismert, de megkülönböztetett csoportja. A XVIII. század közepétől kezdve települtek át az akkori Magyarország határain belül Nyíregyháza környékére.
A Békés megyéből Nyíregyházára telepített tótajkú népet, akikkel a Felvidékről és külföldről jövő szintén tótajkú telepesek egybeolvadtak, közös néven tirpákoknak nevezik.
Petrikovics János, csizmadia; gróf Károlyi Ferenc hívására ő szervezte meg a tirpák telepeket.
Jurányi Lajos (1837-1897) botanikus, a Budapesti Tudományegyetem volt tanára
Indulj hát te is útnak, hogy tudsz, mindegy hány keréken, gyalog vagy futsz, tudjuk, máskor jártál már e tájon, de szemed most másképp lásson, mert az út lehet ma túra, mi egykor volt tortúra, s a végén lelhetsz ládára vagy akár otthonra.
2021.04.22 15.49
Pontosan négy évvel ezelőtt lett kihelyezve a sorozat 2.tagja. GCJocó1956
barátommal kellemes ládázás. Minden rendben, minimális karbantartás.
2024.07.19 11:08 KunPi&Kami1956 pótolta a jelszót. melyet nagyon szépen köszönök.
2024.07.22 11.32 a fészek pár méterrel áthelyezve, komplet dodoz pótolva.
Állapot: kereshető
-
történelmi nevezetesség, várrom, épület
-
szép kilátás, érdemes panorámát fényképezni
-
különleges látványosság, helyszín
-
speciális koordináta-érték vagy magasság
-
vízpart, tó/folyó, forrás van a környéken
+
település belterületén van a láda
+
van a közelben (pár száz méteren belül) lakott terület
+
havas, jeges időben, fagypont alatti hőmérsékleten is kereshető a láda
+
nyáron, a legnagyobb kánikulában is ajánlott környék
-
hegyen, csúcson, nagy dombon van a láda (a környékhez képest)
+
megközelíthető járművel néhány száz méteren belül
+
a javasolt kiindulóponttól fél órán belül elérhető
+
mozgáskorlátozottaknak, babakocsival érkezőknek is ajánlott
+
gyerekbarát láda
-
igénybe veszi a cipőt, ruhát a környék (csalános, bogáncsos, sáros)
-
a láda megszerzéséhez sziklát kell mászni (gyerekkel nyakban kizárt)
-
sötétben is érdemes keresni
-
a GPS-t zavaró sűrű erdő, sziklafal, magas épület, stb. van
-
szokatlan méretű/alakú a láda (az ajándékok miatt fontos)
+
el lehet menni kerékpárral a ládáig (vagy látástávolságban hagyható)?
Megtaláltuk, köszönjük a rejtést! A láda újra a helyén van. További jó keresést! Ajándék ez a szép napos idő, csak a szél fúj nagyon. Ládázni indultam, a sáros helyeket most kihagytam, néhány városi ládát/találatot gyűjtök be. Köszönjük a rejtést és az élményt! Boldog karácsonyt! Olívia, Ulrik és Dóra mama [Geoládák v4.5.3]
Útban hazafelé ide is eljutottunk és örültünk, hogy a szép templomot belülről is sikerült megnéznünk (sajnos hazánkban nem jellemzőek a nyitott templomok).
Köszönjük a rejtést!
Erre bóklászva ezt is sikerült előkotorni. Köszönöm! [Geoládák v4.2.6]
A mai húsvéti famászós és faültetős eseményen vettünk részt Póstelken DenkeT barátommal, majd tettünk egy karikát a számunkra nehezebben elérhető ládákért, így ezért is.
A multi zárópontja megvan már pár éve, ma az első két pontot is sikerült meglátogatni. A közepe még hiányzik. Kellemes hangulatú település.
e-bike túra 102 km. Kondoros-Mezőberény-Körösladány-Gyomaendrőd-Kondoros
A "Tirpákok az Alföldön" sorozat utolsó darabja. Az elsőt még a szarvasi verseny alatt találtam meg. A rejtekhelyben egy madárfészket találtam és az oldala is ki volt fúrva, a nyomokból ítélve egy madár tágította ki a már meglevő bejáratot. A rejtekhelyen csak egy logbook volt, szerencsére a jelszó még olvasható volt.