Elhelyezés időpontja: 2024.08.27 06:30
Megjelenés időpontja: 2017.11.19 16:28
Utolsó lényeges változás: 2024.08.27 08:16
Rejtés típusa: Multi geoláda (1H+3V)
Elrejtők: vakond87
Ládagazda: vakond87 Nehézség / Terep: 1.5 / 1.0
Úthossz a kiindulóponttól: 700 m
Megtalálások száma: 756 + 4 sikertelen + 12 egyéb, grafikon
Megtalálások gyakorisága: 2.1 megtalálás hetente
4 pontos multi Pest középkori városfala mentén, az utolsó ponton hagyományos ládával.
1. pont N 47° 29.330 E 019° 03.543 A szellőző rács alatt lévő alumínium párkány bal szélén keresd. Óvatosan húzd ki, majd visszahelyezésnél figyelj, hogy le ne essen.
2. pont N 47° 29.346 E 019° 03.595 Mágneses lapocska a acélsodronyt védő vason
3. pont N 47° 29.420 E 019° 03.647 Ragasztott lapocska a kerítés tartó oszlopának alján
4. pont N 47° 29.559 E 019° 03.593 Mikroláda a virágládánál (tartalék: mágneses lapocska a parkolóautomata alján) Tollat hozzatok!
1. pont N 47° 29,330' E 19° 3,543' 130 m [GCPFAL-1]
A Bástya utca és a Fejér György utca sarkán a sárga épületen van egy nagy szellőző rács. Ha szemben állunk a szellőző ráccsal, akkor a szellőző rács alatt lévő alumínium párkány bal szélén keresd. Óvatosan húzd ki, majd visszahelyezésnél figyelj, hogy le ne essen.
Tömegközlekedés
Az M4-es metróról a Fővám téren szálljatok le! Megközelíthető a 2-es, 47-es 49-es villamossal és a következő buszokkal is: 15, 115, 83.
Pest középkori városfalai és városárka a legrégebben kutatott helytörténeti emlékek közé tartoznak Budapesten. Már 1817-ben vizsgálta a fal maradványait Jankovich Miklós, és azóta is több szakaszban kerültek elő részletei. Bár az egykori városfal teljesen körbeépült a Kiskörút és a szomszédos utcák házaival, néhány szakasza a 21. századot is megérte. Néhány helyen emlékhelyeket alakítottak ki, vagy emléktáblát állítottak az egykori városfal és kapui emlékére, a Királyi Pál utcában pedig egy bemutatóterület is nyílt a megismertetésére. Ez az erődítmény már a tatárjárás előtt is létezett, mert legkorábbi nyomait az 1241-es események előtti rétegekben találták meg. Ehhez a falhoz járult még az a másik fal, amit három nap alatt építettek fel, éppen a közeledő tatárok hírére, de a két vonal együtt sem volt képes megvédeni a várost. 1443 és 1479 között épült fel az első, a városfalakkal párhuzamosan futó védőrendszer, amely már a külvárosok egy részét is a falak közé vonta. Ilyen külváros volt például Szentfalva. Ezzel Pest területe több, mint a duplájára nőtt, 23 hektárról 55 hektárra, az erődítés hossza pedig 2,2 km volt. Ez az új városfal sem tudott azonban ellenállni a törököknek. A török korban a városfal nem változott lényegesen, csak palánk csatlakozott hozzá. Buda 1686-os visszafoglalásakor igen romos állapotba került, hasonlóan a lakóépületekhez. A város hamarosan túlnőtte, egyes szakaszait beépítették a készülő új házakba.
A városfalnak több helyen fennmaradtak eredeti vagy rekonstruált elemei, de ezek többsége magánházak udvarán található, így nem látogatható. A Kiskörút mentén azonban több ponton is emlékhelyet alakítottak ki, ilyen található például a Ferenczy István utcában és a Kálvin téren (ez utóbbi helyen az 1980-as évekig egy még nagyobb szabású emlék is volt az egyik ház tűzfalán, de a Korona Szálló építésével ez eltűnt). Az egykori kapuk emlékét a Váci utcában, az Astoriánál és a Kálvin téren is őrzi egy-egy emlékmű, míg a Korona szálló két épületét összekötő hídjának egyfajta kaput formázó alakja a kecskeméti utcában a korábban ott álló Kecskeméti kapura tett szolid utalás. A fentiek mellett 2014-ben az V. kerületi önkormányzat egy bemutatóterületet is létesített a Királyi Pál utca 13/b alatt, a városfal egyik, még megmaradt szakaszának, illetve az erődítésrendszer történetének bemutatására, 11 millió forintos költséggel. Az itteni emlékhely kialakítását az tette lehetővé, hogy az egykori Királyi Pál utcai félrondellának az 1700-as évek végén történt lebontása után az ahhoz kapcsolódó telektömbön egyesítették a telkeket, így több szomszédos háznak is közös udvara alakult ki, ahol már korábban is lehetőség nyílt a középkori városfal majdnem 30 méter hosszú, körülbelül 8 méter (a jelenkori udvarszinttől mérve valamivel több, mint 6 méter) magas, összefüggő szakaszának műemléki helyreállítására és bemutatására.
Falmaradványok és emléktáblák (amit a multi nem mutat be)
Ládatörténet
2024.08.27. 3-as pont pótolva, 2-es, és 4-es pont felújítva
2021.02.24. 1-es pont áthelyezve az építkezés miatt.
2020. 8. 26. Az eredeti rejtő nem aktív vagy nem látszik javítási szándék, a ládát régóta a közösség tartja karban, ezért adoptálhatóvá teszem. [Admin(Fazék)]
2020.11.27. A mai nap újrarejtettem a mágneslapokat. A mikroláda megvan, még 2020.12.08-án logbook-ot viszek bele.
Állapot: kereshető
+
történelmi nevezetesség, várrom, épület
-
szép kilátás, érdemes panorámát fényképezni
+
különleges látványosság, helyszín
-
speciális koordináta-érték vagy magasság
+
vízpart, tó/folyó, forrás van a környéken
+
település belterületén van a láda
+
van a közelben (pár száz méteren belül) lakott terület
+
havas, jeges időben, fagypont alatti hőmérsékleten is kereshető a láda
+
nyáron, a legnagyobb kánikulában is ajánlott környék
-
hegyen, csúcson, nagy dombon van a láda (a környékhez képest)
+
megközelíthető járművel néhány száz méteren belül
-
a javasolt kiindulóponttól fél órán belül elérhető
+
mozgáskorlátozottaknak, babakocsival érkezőknek is ajánlott
+
gyerekbarát láda
-
igénybe veszi a cipőt, ruhát a környék (csalános, bogáncsos, sáros)
-
a láda megszerzéséhez sziklát kell mászni (gyerekkel nyakban kizárt)
-
sötétben is érdemes keresni
-
a GPS-t zavaró sűrű erdő, sziklafal, magas épület, stb. van
-
szokatlan méretű/alakú a láda (az ajándékok miatt fontos)
+
el lehet menni kerékpárral a ládáig (vagy látástávolságban hagyható)?
Megtaláltam, köszönöm a rejtést! Mint az előttem logolok, én is csak kikövetkeztetni tudtam a 3. jelszórészletet.
Egyébként érdekes volt látni a második pontnál a régi, ódon falakat. :-) [Geoládák v4.5.0]
A nap második találata. A Kálvin térről indultam, és a 3-4-2-1 sort jártam be. Szép munka ez a láda! Köszönöm az érdekes infókat és a sok-sok plusz pontot!
Ma felkerestem a multit, lévén, hogy pár napja meggyógyult. Az első három pontot rendben megtaláltam, de az utolsó ponton van 20 ember ült a sarki kávézó kiülős részén. Emiatt a negyedik pontot nem tudtam elővenni - sajnos a parkolóóránál való matatás is csak vonzotta a tekinteteket :/
A rejtőnek küldtem emailt a meglevő jelszórészletekkel és az alapján szeretném kérni a találat jóváhagyását!
Köszi a lehetőséget!
Volt egy kis időm a városban, gondoltam, megpróbálkozom ezzel a multival. A hármas pont nincs meg, de ki lehet következtetni a jelszórészletet. A többi pontot megleltem, de tényleg sok a mugli. Ezzel együtt kifejezetten érdekes volt az egykori városfal mentén sétálni. Köszi a rejtést!
Megtaláltam.
Köszönöm a lehetőséget.
[g:hu+ 2.10.16]
Nem szeretem a multikat. A városi multikat utálom. Budapest belső kerületeit (ahol se közlekedni, se parkolni nem lehet) még jobban utálom! Az utcákon tömeg és vizeletszag. Mindenhol muglik.
A 3as pont továbbra sincs meg, de valóban kikövetkeztethető
Megtaláltuk.
Dr Ladával egy jó kerékpártúra keretében ezt is megleltük.
A harmadik ponton nincs telefonfülke, de a jelszó kitalálható.
A három virágágyást átnéztem alul-felül, de a ládát nem találtam, maradt a pótjelszó.
[g:hu+ 2.10.16]
"- Nem vagyok [beteg]... csuda jól vagyok!.." /Gy.g./ "[...] a kisebb-nagyobb hibákat [tel.fülke hiánya] meg javítsa ki maga!" /L.a./ :D
S mivel a jelszó 'előre' olyanra sikerült, hogy a hiányzó részlet (#3) 'kiszerencsekerekezhető', így a multi' MOST IS TELJESÍTHETŐ (sőt, a térkép alapján vétel nélkül, és lámpavilág' mellett is); viszont: érdemes ELŐTTE végigolvasni a "részletest", ti. abban írja a kincseket, ahová kalauzol.
( A LÁDAGAZDÁNAK pedig: a fülke helyére tett új padok lába tengernyi lehetőség a visszahelyezésre, akár vált.lan koord.-val!..)
A #4-esnél lett még egy olyan gond, hogy a szembeni egérlyuk a turista 'félévben' pont köréje hány ki egy kiülőst (Keep Tal..olling), így a "nem szokványos rejtés" ilyenkor sajna' kereshetetlen + ne is akard tudni, mi minden végzi a virágládákban egy ilyen helyen... DE: a pót' megvan, és az is szívat kicsit :))
A #2-esnél pedig nem tudom, a visszarejtővel volt-e szerencsém, de pl. egy "tezek jgof" kiegészítés esetleg jól jönne(?)
A második pontnál az épitkezés miatt nem találtam semmit a telefon már nincs is ott de sikerült kikövetkeztetni .Megtaláltam, köszönöm a rejtést! [Geoládák v4.0.2]