Az Északi Zöld
Az Északi Zöld Balassagyarmat és Sátoraljaújhely között 392 kilométer hosszan kanyargó túraútvonal, amely a lehető legszorosabban igyekszik követni a magyar-szlovák államhatárt. A két állam Európai Unióhoz való csatlakozását követő határliberalizációs tárgyalások közben merült fel a túraútvonal ötlete, amelyet Bánhidi Attila 2004 őszén néhány nap alatt kidolgozott. A főbb érintett szervezetekkel leegyeztetve hamarosan megkezdődött a kivitelezés és 2005. március 12-től 2006. április végéig Mályi József néhány alkalmi segítőjével végigfestette és -táblázta a teljes közel 400 kilométert.
Kis-Milic Az Országos Kéktúra egykori kezdőpontjától, a Nagy-Milic csúcsától alig néhány száz méterre található a Milici-hegytömb kisebb csúcsa, a Kis-Milic. Bár ez a csúcs kevésbé ismert, azonban eléhelyezkedése miatt csodálatos panoráma nyílik a Hegyközre. A 16,8 méter magas, tájba illeszkedő torony tartószerkezete rétegelt fenyőből készült, a járófelületet pedig tölgyfa borítja. A négyszögletes, háromszintű építmény legmagasabb járószintje 11 méteres magasságban van, ahonnan tiszta időben lenyűgöző panoráma nyílik a Hegyközre, a Zempléni-hegység északi részére egészen Sátoraljaújhelyig. És a füzéri vár látványa sem utolsó innen.
Az építtető ÉSZAKERDŐ Zrt. munkatársai úgy határoztak, hogy a Kis-Milic kilátóját a nagykárolyi Károlyi család előtt tisztelegve Károlyi-kilátónak nevezik el. A család ugyanis évszázadokon át gondos birtokosa volt a környező erdőknek, mezőknek, településeknek.
A Nagy-Milicen már láttuk, hogy nem haladunk elég gyorsan, így már szóba került egy esetleges útvonalmódosítás is, de ide még mindenképpen tervezetünk jönni. Amíg csak szimplán az ÉZ jelzéseit követtük a határsávban, emberrel is csak olyan helyeken találkoztunk, ahol aszfaltút volt. Mihelyst rátértünk az OKT-ra, hirtelen és ugrásszerűen megnőtt a forgalom a környezetünkben. Amikor ideértünk a kilátóhoz, volt itt legalább egy tucatnyi ember. Bár az idő elég felhős volt, azért csak felmentünk, hátha látunk valamit. Nem is kellett sokat várni, hogy a szél egy kicsit szétcincálja az összeállt felhőzetet és előbukkanjon a riolit dagadókúpot koronaként ékítő füzéri vár. Mire a pesszimistábbak feljöttek, már újra beburkolódzott a szürke párapaplanba. Mivel szorított az idő, így sebesen kellett szednünk a lábainkat Macekkel a továbbiakban.
Ancs Tours 9.0. - Zemplén reloaded
A Drahosi-réttől idáig várt még ránk egy bazi meredek emelkedő, abból is a harmadik mára na meg a Nagy-Milic. Kb 800m tszf már köd és szél várt minket, ami megizzadva nem a legjobb kombináció.
A ládát elővéve állapítottam meg, hogy ezt a dobozt 2016.03.14-én, OKT teljesítésem utolsó napján már megtaláltam. Kerestem a .com-os ládát, és találtam egy jelszóval, rövid névvel ellátott dobozt, amit haywire jegyzett. Logoltam, majd hazaérve felvettem vele a kapcsolatot. Kirejtette, de be sem adta moderációra.
Vajon hogy lett ebből az EZ sorozat tagja? - Strombus 2019-es logja meg is adja a magyarázatot.
Na mindegy is, a hely megérdemel egy csészét, még ha most nem is a legszebb arcát mutatta a Zemplén.
Köszi