Megye/ország: Budapest
Elhelyezés időpontja: 2003.01.29 15:00
Utolsó lényeges változás: 2019.08.06 13:44
Utolsó változás: 2024.08.15 16:53
Rejtés típusa: Multi geoláda (3H+2V)
Elrejtők: Forester, Fil család
Ládagazda: Fil Nehézség / Terep: 3.0 / 3.0
Úthossz a kiindulóponttól: 21000 m
Megtalálások száma: 482 + 7 sikertelen + 43 egyéb, grafikon
Megtalálások gyakorisága: 0.4 megtalálás hetente
1. pont: Világítótest 5 karakteres feliratának azon betűje, mely kétszer szerepel. (1 karakter)
2. pont: Felirat táblán koordinátával.
3. pont: Tábla mögött felirat koordinátákkal. (Keresd II. Rákóczi Ferencet)
4. pont: Egy szín.
5. pont: Láda. Fa tövében, kőágyban, benne jelszó utolsó részlete.
Jelszó 1, 4, 5. pontokon talált részletek egymás után írva.
Vajon a budapesti fiatalok közül hányan tudnak az Ördög-árok létezéséről? De az idősebbek sem tudják nagyon - még ha halotta is ezt a nevet -, hogy merre keresse a térképen Buda sok vihart megélt, mára "láthatatlanná" tett vízfolyását! Te tudod?
A Forestertől 190 megtalálás után örökbefogadott ládámmal ezen kérdésre próbálok választ adni egy 5 pontos multi keretében, Budapestről kiindulva egészen vissza a gyökerekig.
Az Ördögárok egy patak, a Duna öt budai torkolatú mellékvízfolyásának egyike. Az Ördögárok vízfolyása a Nagykovácsi-medencében ered, ahonnan DK-i irányban a Kopaszerdő és a Remete-hegy között, majd a Remete-szurdokon áttörve a Hűvösvölgybe érkezik. A Vadaskert és a Hárs-hegy között már kőlapokkal burkolt mederben folyik, hogy azután a Hidász utca magasságában egy nagy iszapfogó csapdán átfolyva a föld alatt folytassa útját. Mai "medre" kevesek számára azonosítható, hiszen a Hűvösvölgyi út laktanyáitól zárt szelvényű alagútja Gábor Áron, Raul Wallenberg emlékművei alatt (GCpasa), a Városmajor, Maros utca, Déli Pályaudvar, Vérmező, Horváth-kert, Árok utca, Döbrentei-tér (GCkrz) nyomvonalon kanyarog, hogy azután a Duna 1646,2 folyamkilométerénél az Alsó-rakpart alatt a nagy folyóba ömöljön.
Az elmúlt évszázadokban számtalan neve volt; a török kori Tímár-patak, Pál árka, Szent Pál patakja, Szent Pál árka. Az Ördögárok elnevezés a középkori mondavilágban ered, amikor is a szeszélyes vízjárású, rejtélyes medervezetésű árkokat előszeretettel nevezték így. Az már csak a véletlen játéka lehetett, hogy Ördögárkunk éppen az egykori Boszorkányok hegyénél (mai Gellért-hegy) ömlött a Dunába. Nem csupán esővizet, hanem a környékén lakók szemeteit, szennyvizét is magával vitte, egyenes bele a nagy folyóba. 1945. januárjában - Budapest ostromának kilátástalan, utolsó szakaszában az Ördögárok a hadtörténetbe is beírta nevét. Január közepén - a Buda elfoglalásáért vívott elkeseredett harc befejező szakaszában a Vannay riadózászlóalj az Ördögárkon keresztül jutott egy szovjet lőszerraktár közelébe, majd felrobbantotta azt.
Az Ördögárok főbb jellemzői:
Hossza: 21 km
Vízgyűjtő területe: 65 km2
A vízgyűjtő terület legmagasabb pontja: 558 m
A vízgyűjtő terület legalacsonyabb pontja: 98 m
Közepes árvízhozam: 15 m3/sec
Közepes kisvízhozam: 0,01 m3/sec
A középvízhozam sokévi átlaga: 0,25 m3/sec
Induljunk el a torkolattól az árok nyomvonalán végig és keressük fel a forrásvidékét!
1.pont. N 47° 29,440' E 19° 2,910' 120 m [GCPATK-1]Az Ördögárok egyik leglátványosabb pontját mutatja be, a torkolatot. Nem a legszebb látvány! A pont a híd északi oldalára került, hogy jó kilátásotok legyen az Ördögárok végére.
Jelszórészlet az adott koordinátán található világítótest 5 karakteres feliratának azon betűje, mely kétszer szerepel.
2.pont. Az Ördögároknak állított emlékkövet is érdemes felkeresni, érdekes információkat olvashatunk. Egy kikerülési irány tábla hátulján keresd a továbbjutás koordinátáit. N 47° 29,498' E 19° 2,582' 110 m [GCPATK-2]
3.pont. Itt megmutatom, hogy hol is tűnik el Ördögárok a föld alatt. Nem a legszebb, mikor felgyűlik a sok szemét és iszap, de mindenképpen érdekes látvány.
Tábla mögött találod a két utolsó, azaz 4. és 5. pont koordinátáját.
4.pont. Az Ördögárok egyik legszebb része, a Remete szurdokban található.
Jelszórészlet az adott ponton egy szín. (A szín neve olvasható a helyszínen.)
A terület védett, vigyázzunk a természeti értékekre. Gyönyörködjetek a tájban, nézelődjetek, sétáljatok minél többet. A környéken található a Zsíros hegy, a Remete-barlang, ezeket jó szívvel ajánlom felkeresni.
A barlangra és a Remete hegyre remek kilátás nyílik a közeli bányától: N 47° 33,576' E 18° 55,726' [GCPATK+kilátás]
A környék barlangokban gazdag terület. POI1, POI2.
Ne térjetek le a jelzett utakról, mert fokozottan védett a terület, valamint a barlangnyílások veszélyesek lehetnek.
5.pont. Az Ördögárok forrásához invitál benneteket. A forrás nem egy adott ponton található. A földből szivárog ki a víz, majd később indul meg, mint patak. A megadott koordinátán egy 10 cm átmérőjű, kerek ládika vár benneteket, egy nagy fa tövében, kőágyban találod, benne az utolsó jelszórészlet.
Ezen pont megközelítése csak gyalogosan ajánlott.
Az 1, 4, 5. pontokon talált jelszórészleteket egymás után írva kapod a végső jelszót.
Remélem kellemes kirándulásban volt részed.
Ládatörténet:
2017. június eleje. A rejtő mostanában kevéssé aktív, a rejtés így közösségi összefogással, riasztos, ErdőCsöndje és sogor36 játékostársaink segítségével újult meg. A ládaoldalt és a koordinátákat aktualizáltam. [Admin(Fazék)]
Állapot: kereshető
1 játékos jelölte kedvenc ládájának
-
történelmi nevezetesség, várrom, épület
+
szép kilátás, érdemes panorámát fényképezni
-
különleges látványosság, helyszín
-
speciális koordináta-érték vagy magasság
+
vízpart, tó/folyó, forrás van a környéken
-
település belterületén van a láda
+
van a közelben (pár száz méteren belül) lakott terület
+
havas, jeges időben, fagypont alatti hőmérsékleten is kereshető a láda
+
nyáron, a legnagyobb kánikulában is ajánlott környék
-
hegyen, csúcson, nagy dombon van a láda (a környékhez képest)
+
megközelíthető járművel néhány száz méteren belül
-
a javasolt kiindulóponttól fél órán belül elérhető
-
mozgáskorlátozottaknak, babakocsival érkezőknek is ajánlott
+
gyerekbarát láda
-
igénybe veszi a cipőt, ruhát a környék (csalános, bogáncsos, sáros)
-
a láda megszerzéséhez sziklát kell mászni (gyerekkel nyakban kizárt)
-
sötétben is érdemes keresni
-
a GPS-t zavaró sűrű erdő, sziklafal, magas épület, stb. van
-
szokatlan méretű/alakú a láda (az ajándékok miatt fontos)
+
el lehet menni kerékpárral a ládáig (vagy látástávolságban hagyható)?
Megtaláltam, köszönöm a rejtést! Az év első ládája. A 3. pont kifogott rajtam, nem találtam meg. Sajnos a rejtőt többszöri keresésre sem értem el... Kaptam segítséget mástól, így sikerült ma eljutnom a ládához. Szinte semmit nem tudtam Ördög-árokról, köszönöm, hogy megmutattad!
BUÉK ;-)
2022. márciusban vágtam bele, akkor ennek a ládának a hatására kezdtem el hosszú kihagyás után ismét a ládagyűjtést. Aztán amilyen nagy elánnal belevágtam, olyan lassan értem a végére. Hat részletben teljesítettem, végigsétáltam az összes járható szakaszát. A Remete szurdokban kétszer is voltam, annyira tetszett, de a Remeteszőlős-Nagykovácsi szakasz is felejthetetlen. Aztán a végládához is kettő etap kellett. Először augusztusban a falu felől jöttem, bementem a Békás tóhoz, de amire elértem volna a ládához, jött egy vihar és visszakényszerített. Most a lovarda felől közelítettem a ládát, ahol meg magánterületbe ütköztem. Egy hölgy azt mondta, hogy a kerítésen van egy rés, ott szoktak átbújni, na azt megkerestem és onnét már egyenes út vezetett a ládához. Innét még elmentem a forráshoz a térképen turistaútként jelölt úton, amit én nem neveznék annak, át a susnyáson, amiből ki sem látszódtam. Na, ezt jól tettem, hogy ide eljöttem, mert végül ez koronázta meg a látogatásomat, sokkal látványosabb, mint a láda környezete, én a végládát is a közelébe tenném. Így aztán elmondhatom, hogy a forrástól a torkolatig (illetve a torkolattól a forrásig) bejártam egy vízfolyást.
Mindenkinek ajánlom, hogy ne csak a ládapontokat keresse fel, hanem tegyen egy kis kitérőt a patak mellett, mert nagyon csodálatos helyekre visz. Nagy élmény volt számomra, örülök, hogy teljesítettem és amit csak lehetett, megnéztem.
Amennyire tetszett - egészen a #4-esig - és maga az elgondolás is, annyira csalódós a záróláda..
Utóbbi környéke az érkezés felől csaknem körbekerített, hogy előbb fel kell deríteni a behatolási lyukakat (no meg bátorság hozzá, mert ha nincs hétvége, és nem látom a kutyásokat, ...) mert a kijelölt turista utak meg 'hátulról' (felülről) és a tárgy szempontjából érdektelen úton kerülik körbe. Aztán egy vadászles vágata mellé helyezni szintén nem életbiztosítás..!
A meder indulása egyébként sokkal látványosabb a lovarda bejárata elől [47, 577.589°/ 18, 865.681°]; a felső vízgyűjtője pedig a "kutyás rét" tetejéről [47, 579.442°/ 18, 861.030°].
Akinek meg lesz rá érkezése, az a #2-eshez vihetne alkoholos, vagy inkább ún. lakk-filcet (azzal tkp. mindenre lehet írni), mert úgy tűnik, a táblára felírt koord. hamarosan olvashatatlanná válik(?)
Azért köszönet a rejtésért; főként a Főv. Tan. emlékművének megmutatásáért, mert azon kevés források egyike, amelyek meg merik említeni az eredeti nevét: Szt.Pál-pataka - bár ha a jelszó is inkább erre utalna..!
Nekem úgy áll össze, hogy a tébai kopt remetéről keresztelhették el, hiszen végig olyan Buda környéki, lakóbarlangos tájak alatt fut - kezdve a szőlősi Remete- és Hosszú-hegyektől [ld. GCSzur] a hárs-hegyi "Pálos HQ"-nak a Báthory-bg. felőli oldalán át [ld. GCBSkr ill. GCtani] egészen a Gellért-hegyig (túloldalán az egykori Szt.Iván-bg.-gal, melybe a XX.sz. elején a Sziklakápolnát robbantották) -, szóval többek között a bennük lakott őskeresztény* remetékből szervezhette meg Bg. Özséb a magyar alapítású Pálos Rendet. (* spanyol katolikus szaktekintélyek szerint ariánusok lehettek.) A 150 éves török megszállás alatti átnevezés, ill. annak eredete érthető [ld. GCNkKa]; ám a 230 éves habsburg alatti nem úgy vala: a régi térképek alapján már a kiöntések előtt is Teufel-graben-nek gyalázták - szóval ez inkább a magyar múlt minden olyan emlékének 'elpogányosítása', ami nem német-római eredetű; mint ahogy a Gellért-, ill. eredetileg Kelen-hegy esetében a Boszorkány elnevezés...
https://maps.arcanum.com/hu/synchron/secondsurvey-hungary/hungary1941/?bbox=2101846.8701851238%2C6033426.883425406%2C2108277.1351896143%2C6037831.56718034&map-list=1&layers=5&right-layers=29
Az említett kiöntés és pusztítás egyébként pont a meder túlépítésének halmozott következménye volt.