Elhelyezés időpontja: 2020.11.30 16:00
Megjelenés időpontja: 2020.12.04 13:15
Utolsó lényeges változás: 2020.12.04 13:15
Utolsó változás: 2021.01.10 22:10
Rejtés típusa: Hagyományos geoláda
Elrejtők: Hörcsög
Felhasználó: Hörcsög Nehézség / Terep: 2.0 / 2.0
Úthossz a kiindulóponttól: 4300 m
Megtalálások száma: 29
Megtalálások gyakorisága: 3.9 megtalálás hetente
Rejtés
10*16*6 cm-es 0,67 literes, zöld fedeles, hagyományos konyhai műanyag dobozt keress! Ha a turistajelzésen szemben állsz a sziklafallal, bal kéz felé egy kis csúcsos sziklát keress a sziklafal alatt pár méterrel. A csúcsos sziklát megkerülve két kisebb mohás szikla közötti mélyedésben találod meg. A fedőkővel gondosan takard el az üreget, de a dobozra ne tedd rá! Figyelem, a megtett táv oda-vissza az ajánlott parkolóból körülbelül 9 kilométer!
A ládába TravelBug NEM helyezhető.
A láda része a Bakonyi Barlangolások GCCAVE névre hallgató 22 megtalálandó rejtést magában foglaló ládasorozatnak!
Nyugati irányba egy enyhe emelkedőn kezdjük meg a túránkat. Elhagyva a házakat egy kis foglalt forrás mellett elhaladva kövessük a Mária út és a piros kereszt jelzéseket. Utunk során végig a két közös útvonalon futó jelzést kell követnünk. Egy kis árokban vezet az ösvényünk, 1 km megtétele után kiérünk egy tisztásra, a Hideg-völgy bejáratához. Jobbra helyreállított mészégetőt és kiépített pihenőt találunk, ahonnan szép kilátás nyílik az alattunk elterülő falura. Egyre meredekebb kaptatón jutunk fel a Hajmás-sarokhoz, mely tulajdonképpen a Hideg-hegy nyerge. Utunkat egyenesen folytatjuk tovább az Égés-tető irányába. Elérve a felhagyott bauxitfejtést (Vörös-föld) kipihenhetjük magunkat az elénk terülő látványban gyönyörködve. Egy rövid, de technikás meredek ereszkedést követően széles feltáróúton érünk ki egy kis tisztásra. Innen is érdemes betekinteni a feltárásba, amit az imént felülről tekintettünk meg. Utunk egyenesen vezet tovább a Nádajtó-árok völgyfője mellett. Elhagyjuk a Vaskapu sziklákat és hamarosan elérjük a balra kiágazó piros barlang jelzést. El sem lehet téveszteni. Enyhe emelkedőn hangulatos mohás sziklatömbök között érjük el az uticélunkat.
Vaskapui-kőfülke és sziklaodú
Egyetlen sziklatömbben nyíló, egymástól pár méterre lévő két üreg, melyek tágas barlangok egykori szádái lehetnek. A vastagpados fődolomitba mélyülő 7 m hosszú, 4-5 m széles kőfülke löszös kitöltésében Mottl Mária 1947. évi ásatása felső-jégkori faunát talált. A két járat összhosszúsága épp hogy eléri a 10 métert. Kitöltéséből egy nagyon érdekes felső pleisztocén fauna került elő: rénszarvas, gyapjas orrszarvú, barlangi medve, havasi nyúl, vörösróka, pocoknyúl, közönséges kószapocok és szibériai örvöslemming maradványokkal". Szinonimája: Vaskapui-barlang. Kataszteri számuk: 4412-39 és 4412-40.
Hazánkban valamennyi barlang ex-lege védett. Ezt azt jelenti, hogy megismerésének pillanatától kezdve óvja a törvény hatalma, és nem szükséges külön védetté nyilvánítási eljárás. Az egyszerű védettségen túl a jelentősebb barlangok megkülönböztetetten védett, a legkülönlegesebbek és legféltettebbek pedig fokozottan védett címet is kaphatnak.
Magas-Bakony
A Magas-Bakony Tájvédelmi Körzetet 1991-ben hozták létre, a Kőris-hegy tömbjét és tágabb környékét foglalja magába Bakonybél központtal. Területe 8754 hektár, ezen belül 478 hektár fokozottan védett. A természetvédelmi oltalmat a terület viszonylagos érintetlensége, kiterjedésének 84%-át borító erdeinek szinte teljes mértékű eredetisége is indokolta.
A hegység legvadregényesebb része, biológiai sokszínűsége mellett geológiai változatossága is kimagaslóan értékessé teszi. sziklás szurdokok (Gerence, Kerteskői, Száraz-Gerence, Tisztavíz-völgy) mély, meredek oldalú völgyek (Bécsi-árok, Márvány-árok, Szarvad-árok, Vörös János-séd), tucatnyi barlang, köztük az Odvaskői, amelyet már a Tihanyi Alapítólevél is említ. Számos egyéb karsztforma (karrmező, víznyelő, töbör, zsomboly), valamint változatos kőzettani felépítés jellemzi.
Erdőinek 70%-át a középhegységi gyertyános-bükkösök alkotják, amelyben a fő fafajok a magaskőrissel, a hegyi- és a korai juharral, a nagy- és kislevelű hárssal, madárcseresznyével elegyesek. A legmagasabb részek bükköseiben hegyi szillel, hegyi juharral és magaskőrissel találkozunk. A bükkösök télen is zöld cserjéje az a babérboroszlán. A sziklás, mély völgyekben, a szurdokerdőkben holdviolát, gímpáfrányt, havasi turbolyát, a sziklás oldalakban magaskőrises-hársas sziklaerdőket,a patakvölgyekben pedig hegyvidéki égerligeteket láthatunk. A Nagy-Somhegy déli, fátlan, sziklás tisztásain pikkelypáfrány, sápadt kosbor és bodzaszagú ujjaskosbor is él. A Vörös János-Séd patakjában (a Bakonyban csak itt) még van kövi rák, a hűvös bükkösökben havasi cincérrel és alpesi gőtével is lehet találkozni. A dolomitgerincek északi oldalain él a bakonyi hegyek legkülönlegesebb erdőtársulása, az elegyes karszterdő, gyepszintjükben számos ritka növénnyel. Az Odvaskőhát cserszömörcés-molyhostölgyesében (ez igen ritka ilyen magasságban) él egy alig egyszobányi folton a hazánkban csak itt előforduló rozsnokképű árvalányhaj.
Kellemes kikapcsolódást, jó szórakozást kívánok! :)
Gratulálok a P1-hez V_Gabornak!
Állapot: kereshető
1 játékos jelölte kedvenc ládájának
-
történelmi nevezetesség, várrom, épület
-
szép kilátás, érdemes panorámát fényképezni
-
különleges látványosság, helyszín
-
speciális koordináta-érték vagy magasság
-
vízpart, tó/folyó, forrás van a környéken
-
település belterületén van a láda
-
van a közelben (pár száz méteren belül) lakott terület
+
havas, jeges időben, fagypont alatti hőmérsékleten is kereshető a láda
+
nyáron, a legnagyobb kánikulában is ajánlott környék
+
hegyen, csúcson, nagy dombon van a láda (a környékhez képest)
-
megközelíthető járművel néhány száz méteren belül
-
a javasolt kiindulóponttól fél órán belül elérhető
-
mozgáskorlátozottaknak, babakocsival érkezőknek is ajánlott
+
gyerekbarát láda
-
igénybe veszi a cipőt, ruhát a környék (csalános, bogáncsos, sáros)
-
a láda megszerzéséhez sziklát kell mászni (gyerekkel nyakban kizárt)
-
sötétben is érdemes keresni
-
a GPS-t zavaró sűrű erdő, sziklafal, magas épület, stb. van
-
szokatlan méretű/alakú a láda (az ajándékok miatt fontos)
+
el lehet menni kerékpárral a ládáig (vagy látástávolságban hagyható)?
Karácsonyi barlangolás Szabinával. Voltam már itt mikor nem volt láda. A rejtési ötleteknél javasoltam hogy lehetne. Örülök, hogy Hörcsög végül létrehozta e dobozt. Köszönet érte.
Bakonybél felől a piros + és a Mária út közös szakaszán indultunk a Vaskapu-barlanghoz (GCVKBG), majd a Tevelvárnál lévő GCMVV mozgó ponthoz, végül a 2011-ben már megtalált Hajszabarnai pénz-likhoz. (GCHBPL) Jó kör volt.
A piros + és a Mária út közös szakaszán még nem jártunk. A szép környezetet a bevezető szakaszban traktorgumik és egyéb szemetek rondítják el. Később a bánya utáni beereszkedős szakasz lenyűgözött. A Bakonyi Barangolások, Nádajtó-árok, a Kerékpárral a Magas-Bakonyban pontok és az Öreg-Bakony Bakancsosa kódok kapcsán a Vaskapu-barlang és a kisvasút kanyargós nyomvonala már ismerős volt, de most is nagyon jó volt újra bejárni. A Tevelvár melletti kőbányát sárga szalaggal körbekerítették/körberondították, amit az arra járó állatok elszakítottak, így most ronda szemetes a látvány. :-(
Hogy körtúra legyen a piros - , majd kék útvonalon mentünk vissza a parkolóba közben útba ejtve a Pénz-likat a piros + -on.
Egész nap felhős-napos váltakozó idő volt, kb. 0°C, de erős szél. Egy szélárnyékos részen ültünk le enni, majd jót hülyéskedtünk egy fán egyensúlyozva, mire elkészült a "jó" kép.
A láda rejtése és a leírása is nagyon jó.
Kellemes vasárnapi családos kiruccanás.
Indult a szünet, mi lehetne jobb program, mint egy kiadós túra a Bakonyban? Párás, ködös időben sétáltuk le a távot oda-vissza. A ládát Levi találta meg. A helyszínen kiderült, jártam már itt, igaz akkor biciklivel, és nem kizárólag a piros kereszt jelzést követve. Kellemesen elbohóckodtunk a célnál, aztán indultunk vissza.
Jó, hogy ide is került rejtés!
6-ára beterveztem már ezt a kört, de akkor végül Mila kérésére a Mátrába mentünk. Most az új "záróláda" adta az apropót: 4-kor kelés, 5-kor indulás, 7-kor már Bakonybélben reggeli. Onnan egy közel 30 km-es kör a Szentkút - Kő-árok - pilóta emlékmű GCMKAT - Tör-kő GCTLIK - Rend-kő - Öreghálás - Fekete-Séd - Kis-Pápa-vár GCMVV rejtés - Vaskapu-barlang GCVKBG - Bakonybél útvonalon. Beérkezve a faluba sikerült elcsípni valami gyenge kósza wifit, amin bejelentettem a két megtalálást, és sikerült letölteni a záróláda leírását.
Erre a vasárnapra is jutott egy túra. Mégpedig ez. A barlangot a leírásban ajánlott útvonalon közelítettük meg. Szinte minden stimmelt, kivéve a kilátást a régi bányánál, a köd miatt inkább csak sejtéseknek mondanám. Ettől függetlenül így is megvolt az élmény, hisz a ködös időnek is megvan a maga hangulata, varázsa.
Nyáron már jártunk itt, csakhogy akkor még nem volt láda... viszont volt kilátás és sár helyett por. :)
Ami meg külön jól jött ki, hogy épp e szép napon jelent meg a ,, Bakonyi Barlangolások (GCCAVE) " láda, melyhez 21 bakonyi ládát kell megtalálni. Nos, ebből a 21-ből 17 már megvolt, ez lett a 18. Kettőt gy csapásra! :D
Köszi a rejtést!
sereszaki, Mariann, Judit, Józsi
Bakonybélből indulva egy szép kört néztem ki a mai túrára, közben 7 ládát is útba ejtettem.
Elsőként meredeken felfelé haladva a GCLika ládát kerestem meg, majd ugyanazon a gerincen a GCPod következett. A hegyről meredeken lefelé, majd a Gerence patakon átkelve, a kék + jelzésen egészen a Hubertlaki tóhoz mentem. Itt egy gyors ebéd, majd GCBGYT láda megkeresése, a Bakonyi gyilkos tó megcsodálása következett. Ezután a GCBaHa, majd erdészeti utakon közelítve az Ugodi kilátó következett GCUGOD. Újra egy kis sarazás a traktorok járta utakon, majd a sárga sáv, az után pedig a piros + jelzésen vissza Bakonybélbe, közben begyűjtve a GCbkna és a GCVKBG ládákat.
Tervben volt még a közeli Bakonyi barangolások 3-as multi, de sajnos besötétedett, így az máskorra marad.