Megye/ország: Pest
Elhelyezés időpontja: 2021.07.03 13:00
Megjelenés időpontja: 2021.07.03 15:24
Utolsó lényeges változás: 2021.07.03 15:24
Utolsó változás: 2022.06.27 13:16
Rejtés típusa: Multi geoláda (2H+1V)
Elrejtők: Kofola Bt
Ládagazda: Kofola BT Nehézség / Terep: 2.0 / 2.5
Úthossz a kiindulóponttól: 3500 m
Megtalálások száma: 173 + 4 egyéb, grafikon
Megtalálások gyakorisága: 0.9 megtalálás hetente
Az első ponton (N 47° 53.739' E 18° 58.185' tábla hátulján) a láda megtaláláshoz szükséges "N", a másodikon (N 47° 54.283' E 18° 56.936' jelzett fa lábánál filmesdoboz) pedig az "E" koordinátarészletet találjátok. A megtalálás bejelentéséhez szükséges jelszót pedig egy fa ágában rejlő, 10x10x5cm-es dobozban találjátok.
A ládába TravelBug nem helyezhető. Megközelítés
A legcélszerűbb parkolót rögtön a híd után találjuk N 47° 53,695' E 18° 58,685' 260 m [GCSIT+parkoló], de sajnos Királyréten fizetni kell a parkolásért!.
A tömegközlekedők számára a Királyréti kisvasút, a 351. vagy a 352. számú buszjárat jelent alternatív lehetőséget. Amit még fontos tudni az az, hogy a tanösvény útvonala nem kerékpárbarát!
Utunk meredekebb oldalak mellett is elvezet és több patakátkeléssel is kell számolni, melyek nehézsége mindig az évszakhoz és az aktuális időjárási körülményekhez igazodik. Előfordulhatnak saras, csúszós lejtők éppúgy, mint széles gázlók is. Az év legnagyobb részében ezeket az akadályokat könnyedén, száraz lábbal lehet leküzdeni.
Mint a legtöbb tanösvény esetében, itt is a ZT jelzés a fő vezérfonal. Azonban különleges jelzések egészítik, melyek a következő állomás témájára utalnak. Az állomásokat egy méter magas, faragott oszlopok jelölik. A cölöpök tetején pedig megtaláljuk a kiegészítő jelzés szimbólumát, mely az aktuális állomáshoz vezetett.
Szokolya-Huta a középkori királyok kedvelt helye volt. Talán ezért kapta a ma használatos Királyrét elnevezést is. A közeli Pap-hegyen és a medence fölött magasodó Várhegyen már az Árpád-korban létezett földvár. Az itt élők megélhetését a természet kincsei biztosították számukra és a következő nemzedékeknek is. A 2018-ban kiépült tanösvény ezeket az "ipari tevékenységeket" kívánja bemutatni, egy 6 kilométeres túra teljesítése közben. A tanösvényhez készült füzet is, melynek a mintapéldánya volt segítségünkre a ládaoldal elkészítésében. Reméljük hamarosan mindenki számára elérhetővé fog válni!
Az állomások listája
- 1. Lukács-szállási vasércbányák
A XVIII. században működő vasolvasztót látták el az itt kitermelt érccel. N 47° 53,739' E 18° 58,185' 310 m [GCSIT-1]
- 2. Duzzasztógát a Nagy-Vasfazék-patakon
Az érc feldolgozásához azonban szükség volt még vízre. A patakot felduzzasztották, és energiáit malmok, fújtatók és kalapácsok működtetésére használták.
- 3. Faszénégetés
Ez tulajdonképpen nagyban függ össze az erdő használatával. A kitermelt fa éppúgy szolgálta a kohók, mint az épületek fűtését. (Ma már inkább csak grillezünk rajta.)
- 4. Makkoltatás
Az állattartás egyik fő alanya a disznó volt. Takarmányozásukat az erdei legeltetés jelentette. Az őszi időszakban a tölgyesek termése jelentette a legfőbb táplálékot. A kukorica és burgonya terjedésével a makkoltatás háttérbeszorult, pedig azt tartják, hogy a makkon nevelt sertés zsírja, húsa ízletesebb.
- 5. Királyréti kőbányák
A környék vulkanikus eredetű kőzetét leginkább a közlekedés céljaira bányászták. Az itt fejtett kövekből országutak éppúgy épültek, mint normál és keskeny nyomtávú vasúti útvonalak. A kinyert köveket természetesen házak építéséhez is felhasználták.
- 6. Kisvasút
A hegységet keresztül-kasul behálózta a kisvasút. Akár a bányák köveit, akár az erdők fáit kellett szállítani, a vasút jelentette a megoldást.
- 7. Hamuzsír készítés
A hamuzsír készítése ma kb. annyiból áll, hogy sütünk szalonnát a parázs fölött és "zsírozzuk a hamut". Persze ezt régebben másként értelmezték.
- 8. Faúsztató csatorna
Az ércek feldolgozásához szükséges faanyagot a Nagy-Vasfazék-patak segítségével szállították. A "lenti" duzzasztás is ezt a célt szolgálta. N 47° 54,283' E 18° 56,936' 405 m [GCSIT-2]
- 9. Drótkötélpálya
1930-ban Hoffer Cuno drótkötélpályát építtetett az inóci kőbányától a pap-hegyi zúzdáig. A pálya nyomait, napjainkban csupán "betonkockák" őrzik felismerhetően. Az egykori várhoz vezető úton is találkozhatunk maradványaikkal.
- 10. Cserhántó erdők
A bőr az egyik legkorábbi anyag, amit az ember felhasznált. Eleinte ruhaként használta a hideg teleken, de hamar felismerte technikai, harcászati lehetőségeit is. A bőrgyártás alapja a cserzés, ami a romlandó állati bőrből, tartós és erős anyagot hoz létre. A cserzőanyagok egyikének alapja a cserkéreg volt. A XIX. század második felében azonban megjelentek az ásványi anyagok, melyek kiszorították a lassú folyamatú növényi alapokat. Cserhántók
- 11. Favágás, erdőhasználat
A baltákkal, egyszerű fűrészekkel felszerelt favágók eleinte az életbenmaradásért vágták ki az erdő fáit. A városok kialakulása és az ipar robbanásszerű fejlődése azonban hatalmas mennyiségű fa kitermelését igényelte, ami az erdők kipusztulásával fenyegetett. Az addig kiaknázhatatlannak hitt erdőket meg kellett őrizni, ezért a XVIII. század végén már akadémiát is alapítottak az erdőgazdálkodás tanítására.
- 12. Vadászat és egyéb haszonvételek
A vadászat már az őskorban jelentős szerepet játszott a megélhetésben. A leterített vad húsa táplálékul szolgált, bőre ruhaként újult meg, csontjaiból pedig eszközök, fegyverek és ékszerek készültek. A letelepedett növénytermesztő, állattartó népeknél a jószágok megvédését jelentette a ragadozóktól. Mára elfogytak a jelentősebb ragadozók, ezért a vadállomány mennyiségi és minőségi megőrzése a fő cél. Természetesen gazdasági szempontok is közrejátszanak.
- +1. Bim-bam - végjelzés, melynek csak annyi a dolga, hogy visszavigyen a kiindulópontot jelentő parkolóhoz.
Pazar kilátás nyílik a hegyekre. Green Eye társaságában bejártuk a tanösvényt és a GCKBK-1, GCFeKr ládákat is megkerestük.
Köszönjük, hogy rejtéseddel ide hoztál!
Karácsonyi ládázás torokival. Az első két pontnál már voltam két éve, de valamiért nem fejeztem be, majd telefont cseréltem, így nem maradt semmi a megtaláltakból. Most látom, hogy akkor pont a legszebb pontja maradt el a rejtésnek. Napsütésben, tiszta időben, jó kilátással ültünk le a padra. Itt egy kis hó is maradt. Köszönöm a rejtést!
Egy nappal megkésett születésnapi (LX) ládázás (ismét magam magam) Királyrét - GCFekr-4 - GCKiki - GCSIT-3 - GCKBK1 - GCBorz-1 - GCFekr 3,2,1 - Királyrét útvonalon (14,4 km lett). Ott folytattam, ahol június 28-án (egy nappal a névnapom után) az eső miatt abbahagytam.
Mivel akkor "rossz" irányból jöttem az 1. pont után az időjárásra való tekintettel nem volt indulásom visszabandukolni a 3. ponthoz. Még szerencse, mert most ugyan jóval hidegebb időben, de mégis ki tudtam élvezni a buckatetőt az éppen kibukkanó napnak köszönhető panorámával együtt.
Köszönöm!
A ládát egy sikló őrizte, konkrétan rajta volt. Szerintem ott fészkel ... Egy darabig beszélgettünk, akkor visszahúzódott. Bátor voltam, kivettem a ládát, de a későbbi visszarejtéseknél javaslom, hogy ne dugjuk mélyre, inkább egy fával takarjuk el.
Egy nappal megkésett névnapi ládázás (ismét magam magam) Királyrét - GCKBK2 - GCKBK3 - GCSIT-2 - GCBDhk - GCSIT-1 - esőben Királyrét útvonalon (pont 20 km lett).
Sajnos erre a multira rossz irányból mozdultam rá, de azt csak az általam elsőként megtalált második pontjánál konstatáltam, hogy ez így valószínűleg nem lesz jó irány. Az első ponttól a viszonylag kései időpont és a lábamban összegyűlt 18 km ellenére is el(vissza)bandukoltam volna, ha nem dörgött volna már fél órája, és nem pont akkor ered el az eső, amikor kikecmeregtem dolgom végezetlenül GCFeKr 4. pontjától.
Éppen útba tudtam ejteni a környéket, kerestem, és szerencsére meg is találtam a ládát. Köszönöm a rejtésbe fektetett munkát, mely felhívta a figyelmemet erre a helyre! Bővebben később. Tamás [Geoládák v4.3.0]
Tegnap volt a házassági évfordulónk, szóval mindketten kivettünk egy nap szabadságot és kettesben kirándultunk egy jót. Csodás nap volt, csend és nyugalom, ideális időjárás!
A GCTJEL ládával szerettem volna kezdeni, ami az általam jól ismert helyen - Szokolya vasútállomás mellett - volt még reggel, de sajnos éppen lemaradtam róla, az elvivő játékostársnak pedig nem találtam telefonszámát a profiloldalán, pedig az újrarejtés alatt parkoltunk le. De ez már csak utólag derült ki. Sebaj, nem bosszankodni jöttünk, hanem hogy jól érezzük magunkat, és így legalább egyből indulhattunk a tervezett útvonalon!
Elindultunk a tanösvényen, és felkerestük a multi pontjait. Az ilyen rejtett pontos multikat ugyanis olyan alkalmakra tartogatom, amikor magamban túrázgatok, és így nem gond, ha menet közben kell rögtönözni az útvonalon. Az egyes pont könnyen meglett. A kettest hosszabban kellett keresni, aztán segített, hogy a jelzéssel ellátott fa tövét érdemes kutatni. Ekkor kicsit bosszankodtam, hogy visszafelé kell mennünk a végládáért, de az ottani hely elragadott. Megérte a kitérőt!
Megvan, köszi!
Királyrét - Magas-Taxi rét kutyás körtúrán itt kezdtünk és itt is végeztünk, a multi eleje-vége-közepe kialakítása miatt ugyanis a láda koordinátájának megszerzése után előbb felmásztunk a két fenti bányához a ládákért és csak visszafelé jövet ejtettük útba az itteni ládát.
Táblák nélkül is érdekes kis tanösvény, és nagyon szép a környezet is. Különleges túrajelzések gyűjtőinek egy aranybánya - nekem pedig a faragott faoszlopok is tetszettek.
A végláda helye is klassz, majd egyszer szebb időben újra elücsörgök ott egy kicsit.
A doboz rendben.
Levadásztam, köszönöm a rejtést!
Szülinapom hétvégi találáta, szuper kis útvonal, pazar befejezéssel. A pontokat egyszerűen össze lehet szedni. [Geoládák v4.2.4]
Nem könnyű terep számomra a Börzsöny, rég túráztam ennyit. A GCKVHK - GCFeKr - GCKBK1 - GCSIT - GCBDhk - GCKiki ládákat kerestem meg. Megtaláltam a ládát, de a kis noteszt sehol se találom, amibe felírtam a jelszót. Csak a GCKiki jelszavára emlékeztem. Feltöltöttem a turistautak.hu-ra a track-et (néhány eddig felméretlen úttal együtt), valamint rakok fel fényképeket. Ezek alapján szeretném kérni a jelszó nélküli találat elfogadását!
https://turistautak.hu/tracks.php?id=45718