Üdv Kedves Felfedező!
Egy érdekes helyszínre szeretnélek elkalauzolni Tapolcafő külterületén, az elhagyatott Töpéri kőfejtő bányaudvarába, ahol egy érdekes barlangot fedezhet fel a kalandra vágyó túrázó :) A túra időtartalma ráérősen, nem sietve körülbelül egy óra.
Megközelítés
A kőfejtőhöz Tapolcafő felől a legegyszerűbb eljutni. Autóval érkezők a temető melletti füves területen parkolhatnak, innentől célszerű gyalogosan menni, esetleg kerékpárral.
Aki nem félti az autóját, igazából egészen a kőfejtőig is be tud menni autóval, bár van néhány kövesebb, hepe-hupásabb szakasz. Nagyobb hasmagassàggal ez nem gond :) N 47° 16,602' E 17° 31,665' 200 m [GCTBAR+Parkoló]
Autóbusszal érkezőknek a "Pápa-Tapolcafő sportpálya" megállónál kell leszállniuk.
A temetőtől kelet felé kell követnünk az utat, igazából eltéveszteni sem tudjuk. Ha fából készített lépcsőket látunk lefelé, akkor jó helyen járunk. :) N 47° 16,928' E 17° 32,176' 200 m [GCTBAR+Bejárat]
A lépcső aljában raklapból készített asztal, illetve két pad van, kiváló reggeliző, vagy ebédelő hely. :) Az elhagyatott bányába célszerű lemenni kicsit körülnézni, de fentről is igen tetszetős a kilátás. Itt található egy 8 méter mély, függőleges (!!!) "barlang". N 47° 16,939' E 17° 32,220' 194 m [GCTBAR+Barlang] Gyerekekkel vigyázni!
A másik bányaudvarban volt megtalálható maga a láda, illetve a vízszintes irányú barlang, ám ez sajnos jelenleg nem látogatható, a láda át lett helyezve. (2022 július)
Amit a bányákról tudni érdemes
Tapolcafőtől keletre 1,2 km-re található az moceramusös mészkőbe mélyülő, ma már elhagyatott Töpéri kőfejtő. ÉK-i, legnagyobb bányaudvarának északi részén, a sziklafal tövében egy kb. 20 m hosszúságú, nagyjából vízszintes, elég jól járható kis barlang húzódik pontosan nyugatnak. Bejárata 1x1 m-es, beljebb kissé kitágul a folyosó. Oldalfalait és mennyezetét sima, vízmosta felület alkotja néhány csökevényes gömbfülkével. Alját durva, laza kőtörmelék borítja.
A barlang kőfejtés közben nyílt meg, állítólag 1943-ban. Ekkor még előtte is volt egy aknaszerű üreg, melybe a kőfejtőmunkások 8 m mélyre le is ereszkedtek, de folytatását nem találták és kőtörmelékkel betemették. Utóbbinak ma már a helye sem látható. Egykori hévízfeltörés lehetett.
Öregkőhányás betemetett barlangja: az előző kőfejtőtől Északnyugatra 0,5 km-re, a felhagyott községi kőfejtő DNY-i falának D-i részén egy kb, 2 m átmérőjű, kürtőszerű karsztüreg keresztmetszete látható színig kitöltve, kavicsrétegeket is tartalmazó homokkal. Ettől a helytől ÉNy-ra, a kőfejtő udvarának közepe táján 1957. augusztusában egy 2 m mély üregre bukkantak, melyből a kőtörmelék még tovább gurult és "csobbant". Molnár Gábor brigádvezető kőfejtőmunkás le is ereszkedett az üregbe, melyet aztán később betemettek. Kibontása nem volna nehéz.
A ma is járható barlangot dr. Noszky Jenő említi először 1950. bauxitkutatásairól szóló kéziratos jelentésében.
A kőfejtőben, a barlang bejáratától délre egy egykor homokkal színültig kitöltött lombik-alakú üreg keresztmetszete látható, szép korróziósan kipreparált rétegfejekkel. Kitöltését építkezési célokra elhordták. A felszín irányába és lefelé csőszerű folytatása sejthető, valószínűleg szintén egykori hévízfeltörés lehetett.
A Hippurites-törmelékek közti hézagokat nem minden esetben tölti ki kötőanyag. A tapolcafői Öregkőhányás és Kiskőhányás
rétegzetlen mészhomokkövei kalcit és finom szemű molluszka-héjtörmelékekből állnak.A hippuriteszes mészkő karsztos formákat létrehozó ma is működő erők bizonyítékai Tapolcafő és a környék egyéb karsztforrásai, a mészkőképződmények felszínén látható gyakori oldódásos formák.
2022. július: A láda vadászat miatt el lett költöztetve a barlangtól.
2022. december 29. Pitörrel "rendbeszedtük" a bányàba vezető lépcsőt. (Kép)
2023. április: Rejtekhely felújítás, függőleges akna "szemét menetesítése"
Állapot: kereshető
-
történelmi nevezetesség, várrom, épület
+
szép kilátás, érdemes panorámát fényképezni
+
különleges látványosság, helyszín
-
speciális koordináta-érték vagy magasság
-
vízpart, tó/folyó, forrás van a környéken
-
település belterületén van a láda
-
van a közelben (pár száz méteren belül) lakott terület
+
havas, jeges időben, fagypont alatti hőmérsékleten is kereshető a láda
+
nyáron, a legnagyobb kánikulában is ajánlott környék
-
hegyen, csúcson, nagy dombon van a láda (a környékhez képest)
-
megközelíthető járművel néhány száz méteren belül
+
a javasolt kiindulóponttól fél órán belül elérhető
-
mozgáskorlátozottaknak, babakocsival érkezőknek is ajánlott
-
gyerekbarát láda
-
igénybe veszi a cipőt, ruhát a környék (csalános, bogáncsos, sáros)
-
a láda megszerzéséhez sziklát kell mászni (gyerekkel nyakban kizárt)
-
sötétben is érdemes keresni
+
a GPS-t zavaró sűrű erdő, sziklafal, magas épület, stb. van
-
szokatlan méretű/alakú a láda (az ajándékok miatt fontos)
+
el lehet menni kerékpárral a ládáig (vagy látástávolságban hagyható)?
75 km kerékpáredzés Pápa körül 2 új és 10 régi ládával. Attya Puszta GCOCD rejtekét adó erdőt tarvágással kiirtották, amiről előbb a *.com-on, majd néhány napja a *.hu honlapon szereztem tudomást. Megterveztem a kört, melynek során új rejteket fogok keresni, de különböző okok miatt ma tudtam elindulni. A RailJet kerékpár szállító rész betelt, ezért lassan bumlizva, a tervezetthez képest 2 órával később tudtam kezdeni.
A kör végén érkeztem a faluba, és a régi nagyteveli fürdőzések földútjára kanyarodva gurultam a kőfejtő felé. A "műút" poros, rázós, a mellékút pláne. Megúsztam kerék probléma nélkül. A hasig érő fűben rejtettem el a bicót, és a gyalogos ösvényeket követve jutottam el a ládáig. A láda azonnal meglett.
Annyira poros, rázós az út, hogy a ládát nem biztos, hogy be fogom illeszteni a Pápa körüli GCKUPA menetekbe.
Az új lépcsőn lefelé és a peremen vissza. Először a tartalék lett meg, majd a láda is. Tetszett, jó hogy vannak asztalok és padok, (már csak a szemetet kellene eltüntetni) kösz a rejtést.
Képek később... [Geoládák v3.12.10]
Az ajánlott parkolóban tettük le az autót és a pocsolyák "szépségében" gyönyörködtünk, mikor egy vándorsólyom bukkant fel. Landolás után tisztálkodott, megrázta magát, majd egy kicsit tovább repült. Próbáltuk megközelíteni lassú, osonó módban, de minden alkalommal szinte ugyan annyira engedett közel magához, majd továbbszállt. Jó móka volt, ami feldobta a borús időt, annyira, hogy elfelejtettünk elkanyarodni...
Mikor észrevettük nem volt nagy kihívás ráfordulni a helyes irányra, és ezzel a manőverrel mi először a ládához jutottunk. Érdekes terület, ahova biztosan nem jutott volna eszembe betévedni a GC nélkül. Tettünk egy kört. A barlangba nem mentünk be.
A doboz és a rejtek is tetszett, örültem, hogy nem földközeli, mert igen sok szemétlerakattal találkoztunk útközben.