Elhelyezés időpontja: 2023.04.10 11:34
Megjelenés időpontja: 2023.04.10 11:34
Utolsó lényeges változás: 2023.04.10 11:34
Rejtés típusa: Hagyományos geoláda
Elrejtők: Levente,Máté,András
Ládagazda: csunti80 Nehézség / Terep: 2.0 / 2.0
Úthossz a kiindulóponttól: 50 m
Megtalálások száma: 22
Megtalálások gyakorisága: 3.0 megtalálás hetente
Röviden
17x7x11 cm-es doboz, talajszinten egy a múltból maradt öreg láda fenekén.
A helyszín szabadon látogatható, tiltó tábla nincs kihelyezve, kerítés nincs! Mivel egy régebbi épületegyüttesről beszélünk, nyilván a fokozott figyelem szükséges!
Pankasz község Vas megye déli részén, az Őrségben terül el.
1857-ben Pankaszon született Kulcsár József, ő rakta le a gyár alapjait 1881-ben. Neki köszönhető, hogy a zsúptetős faházak itt, már a századforduló körül, rohamosan kezdtek eltűnni. A helyükön épült új nagy téglaházak, téglából épült gazdasági épületek már cseréptetővel készültek.
A téglagyár a régi bánya helyén épült, 1896-ban olasz
munkások felépítették a téglagyár égetőkemencéjét, a termelés megindításához pedig Pórszombatról hozattak téglás családokat.
A háború és az azt követő évek túlkapásai visszavetették a
pankaszi ipar fejlődését, így például az 1950-es évek elején a
Téglagyári Egyesülés leállíttatta a téglagyártást, mivel véleménye szerint a téglára nincs országos igény. A volt tulajdonos Szombathelyre került éjjeliőrnek. A később újra beindított termelés a kezdeti egymillió tégláról hamarosan felfutott hárommillióra. 1953-ban 936 ezer tégla befogadóképességű Keller-szárítót helyeztek üzembe. A következő évben pedig 3809 m2-nyi kemencetoldást kapott. 1961-1963-ban leállították, és csak 1964-ben kezdődött újra a fejlesztés. Az egykori Kulcsár-féle téglagyárból csak egy kemence maradt fenn.
A későbbiek során tulajdonos tulajdonost követett majd 1989 után az ÁPV Rt. vette át, és kft.-vé alakította. Hat évvel később, 1995. júniusban újra értékesítették. A Trust-Trade Kft., az Inter Associated Rt. és a Mőbius-Pro Rt. rövid idő múlva túladtak rajta. A kilencvenes években sorra szűntek meg Vas megyében is a téglagyárak, sőt volt olyan időszak, amikor a nyugat-dunántúli térségben egyedül itt gyártottak téglát.
Az építkezési kedv hanyatlását mutatja, hogy Pankaszon az 1975-ös 8,5 millió darabos csúcstermelés az 1980-as évek végére 5-6 millióra esett vissza, de a mélypont az 1992 és 1995 közötti években volt, amikor már csak 2-3 millió darab téglát gyártottak. Ami a létszámot illeti: néhány évtizeddel ezelőtt több mint nyolcvanan dolgoztak a gyárban, a kilencvenes évekre azonban 36-40 főre apadt a létszám, amely később tovább csökkent.
Sajnos nagyon kevés érdemi információt találok az interneten, ahogy arról sem találtam pontos dátumot, hogy melyik évben zárták be a téglagyárat, de nagyjából a 2000-es évek elejére tudnám időzíteni.
Ezzel az amúgy is kevés munkahellyel rendelkező Őrségben, egy újabb megélhetési lehetőség szűnt meg.
Sikeres találat, a Hugimmal együtt.
Kisebb kihagyás után újra visszalendültem, és ez volt az első amit kinéztem Vas megyében. Szuper hely, és nagyon élveztük az itteni csavargást .
Köszönjük az élményt. Részletes beszámoló otthonról. [Geoládák v3.12.10]
Magyarszombatfa felé ezt a helyszínt még beiktattuk, mert már megjelenésekor is izgalmasnak tűnt. És tényleg nagyon jó! A rejtés bátor.
Valamikor a múlt század 80-as éveinek végén, az ország kb. 80 téglagyárából a legmenőbb 25-ben jártam. Ez nem volt köztük. Mivel a technológia mindenütt hasonló volt, könnyen beazonosíthattam a még fellelhető maradványok funkcióját. Itt-ott a romok között található a gyártott termékekből egy kis ízelítő. Válaszfal-, magasított kevés lyukú tégla. Köszönöm az élményt!
A zabavölgyi bringaúton érkeztünk Zalaegerszeg felől. Kb. 25 kilométeres út, ebből 15 bringaúton, 10 pedig alacsony forgalmú közúton, teljesen klassz környezetben. Az elhagyott téglagyárnál elég hamar rábukkantunk a ládára. Tetszett a rejtés. Kicsit benéztünk még a férfi öltöző nevű épületbe, ahol a "szokásos" enyészet nyomait láttuk. Kár ezért az egykor szebb napokat látott üzemért!
Köszi a rejtést! Nekünk hiányzott valami pozitív látnivaló, így felkerestük a nagyon rég látott haranglábat is, ahol pihentünk egyet...
A hétvégét az Őrségben töltöttük egy kis DDK-s túrával és gasztronómiai kalandokkal. A túratársaink késésben voltak, így a haragláb után megnéztük az új ládát is.
Mindig sajnálatos, ha egy egykor fontos és hasznos épület ilyen sorsra jut. Hogy ez gc célpont-e, azt mindenki döntse el maga. Számomra nem annyira.
Köszi