Megye/ország: Nógrád
Elhelyezés időpontja: 2003.05.07 13:30
Utolsó lényeges változás: 2015.08.10 19:43
Rejtés típusa: Hagyományos geoláda
Elrejtők: Forester és Stiggs GPS-e
Ládagazda: scele Nehézség / Terep: 2.0 / 2.5
Megtalálások száma: 301 + 8 egyéb, grafikon
Megtalálások gyakorisága: 0.3 megtalálás hetente
A ládát a turista úttól 1 m-re, egy jellegzetes fa föld feletti bocskorában keresd.
A Közép-Duna-Völgyi Környezetvédelmi, Természetvédelmi és Vízügyi Felügyelőség KTVF: 3754-1/2010 Ikt. számú határozatában, az Ipolyerdő Zrt 10-19-77/2010. Ikt.számú hozzájárulásában a geoláda fenntartását, illetve kihelyezését engedélyezte.
Üdítő kirándulásra invitállak titeket ezzel a rejtéssel, melynek felkeresését nyáron ajánlom, mert így dupla élvezetet biztosít. Forró kaptató után hideget, fagyos logolás után meleget.
A Karancs - Medves vidék egyik különálló egysége az É-D irányban megnyúlt szilváskői vonulat, Rónabányától DK-re. Három bazaltkúp alkotja:
- Kis-Szilvás (615m) meredek sziklaorommal
- Nagy-Szilvás (628m) mely a hasadékairól és bazaltoszlopairól híres
- Bagó kő (565m)
A cél természetesen a legmagasabb csúcs a Szilvás kő, ahol nem csupán
a kilátás vár rátok: A távoli bükk fehér mészkő csipkéi, a lágyan hullámzó hevesi dombvonulatok és a Gömör - Szepes-i érchegység masszív tömbje;
és a természet vadsága: Öreg bükkösök, repedezett bazalt felszín és bazalt orgonák valamint a csak itt megfigyelt narancsszínű árvácska;
hanem egy igazán különleges látni/érezni való sziklahasadék: A szénrétegek kibányászása miatt az amúgy is töredezett bazaltréteg helyenként tovább süllyedt. A kb. 10-15 méter mély vágatrendszerben a hideg levegő megreked, mely így különleges mikroklímát hoz létre. A repedésben az igen magas kb. 90%-os páratartalom mellett még a nyári kánikula idején sem emelkedik 12 fölé a hőmérséklet. Sőt a leghidegebb részeken ilyenkor is (a meteorológiai mérések szerint) 3 fok alatt marad. A bejutó csapadék (eső, hó, ...) párolgásával folyamatosan hűti a hasadékot ill. a felhalmozódó hó miatt természetes jégveremmé alakul. A hó talán az egész ország területén itt marad meg a legtovább, nem ritkán még májusban is találni kásás foltokat. (A rejtéskor a fő hasadékban nem találtam, de ki tudja mi van a mélyebb részek alján , viszont a lehelet csodásan látszik)
A mellékelt képek a 2001-es meteorológiai expedíción készültek (többek közt a jövő nagy esőlesőiről, akik elhivatottan küzdenek, hogy tovább növeljék az időjárás okozta káoszt )
A helyet Rónabányából érdemes megközelíteni az N48 07,509; E19 53,642 (10m hiba) Ez a city...buszmegálló, pihenőhely és kilátópont egyben, sőt a helyi "BÜFÉ" is itt található a házsoron. Vigyázzatok a menetrenddel, mert mint az "öregektől" megtudtam kb. 10 perccel korábban jön a busz (tényleg így történt!!!)
(Rónabányára/ról közvetlen salgótarjáni járat van.)
Innen a cél alig 500 méter, de szintben sem sokkal kevesebb Ivóvíz még itt a faluban az N48 07,094; E19 53,667 ponton található, Kékkuti...a szemközti lakó borzasztóan kíváncsi, képes volt végigállni az ablakban, amíg lefürödtem...
A falutól nem messze a sárgán (pont a rejtéssel ellenkező irányban:) található Mo. talán egyetlen olyan folyója melynek forrása határon belül van...ez a Zagyva.
A csúcsot több úton is el lehet érni, mindegyiknek megvan a maga szépsége, de ha nem akartok letérni a jelölt utakról, akkor a sárga háromszöget kövessétek. (A bazalt orgonák a hegy keleti oldalán vannak)
Stiggs kis sárgája végig 6 méteres pontosságot mutatott, így remélem a navigálással sem lesz baj, ha valaki nem a turista utat használja. A hasadékról szóló tájékoztató táblák koo.-i : N48 06,994; E19 54,100 és N48 06,990; E19 54,087 és a lejáraté (ahol akár a sportosabb nagyik is leereszkedhetnek) N48 06,992; E19 54,093
Minden pontot 3x mértem végig 6 méteres hibával ebből átlagoltam.
A jelszó:
Zagyvarónától gyalogoltam a csúcsig, innen az "egyenesen át" utat csak igazán elvetemült fanatikusoknak ajánlom, mivel az 500-600 méteres dombocskákat, sűrű dszungellel benőtt árkok szabdalják kissé megnövelve az út szintkülönbségeit. Ráadásul vagy a temetőnél (jobbik eset...akár be is lehet feküdni) vagy az istállóknál lyukadunk ki, ahol temérdek vérszomjas kutya várja a húsos vádlikat...szabadon. Mint este kiderült mindezt sikerült rekord hőségben (szinte végig napon és fölfelé) teljesítenem 1 óra alatt (2km) így enyhe idegrángással érkeztem Rónabányára végig a Fanny Mae, Boogie-Woogie-t dúdolgatva a hajnali kettőig tartó buli emlékeként...(6-kor keltem ) ja és éhgyomorral ! Tehát igazán könnyű túra. Ám nem a fent emlegetett szám lett a jelszó, hanem egy másik őrület, mely szintén sokáig fenn tartott az előző éjszakákon és több köze is van a rejtéshez.
Ui: A megtaláláshoz feltétlen be kell kesselni a salgótarjáni árkád fagyizónál N48 06,266; E19 48,442 (10m hiba) egy oroszkrém gombócot.
Itt szeretném megköszönni Stiggs-nek a bizalmat, hogy egy teljes napra, avatatlan kezekre merte bízni szíve csücskét.
Állapot: kereshető
-
történelmi nevezetesség, várrom, épület
+
szép kilátás, érdemes panorámát fényképezni
+
különleges látványosság, helyszín
-
speciális koordináta-érték vagy magasság
+
vízpart, tó/folyó, forrás van a környéken
-
település belterületén van a láda
+
van a közelben (pár száz méteren belül) lakott terület
+
havas, jeges időben, fagypont alatti hőmérsékleten is kereshető a láda
+
nyáron, a legnagyobb kánikulában is ajánlott környék
+
hegyen, csúcson, nagy dombon van a láda (a környékhez képest)
+
megközelíthető járművel néhány száz méteren belül
+
a javasolt kiindulóponttól fél órán belül elérhető
-
mozgáskorlátozottaknak, babakocsival érkezőknek is ajánlott
+
gyerekbarát láda
-
igénybe veszi a cipőt, ruhát a környék (csalános, bogáncsos, sáros)
+
a láda megszerzéséhez sziklát kell mászni (gyerekkel nyakban kizárt)
-
sötétben is érdemes keresni
+
a GPS-t zavaró sűrű erdő, sziklafal, magas épület, stb. van
-
szokatlan méretű/alakú a láda (az ajándékok miatt fontos)
+
el lehet menni kerékpárral a ládáig (vagy látástávolságban hagyható)?
Megvan, köszi!
Salgótarján környéki kutyás csavargások során megtaláltam.
Szilváskőpuszta felől mentünk, az Ezüstfenyő "panziótól" az országút felé kb. 100 méterrel indul egy földút a cél felé, amin zöld háromszög jelzés is halad, bár ez a jelzés sem az OSM, sem a tuhus térképen nincs jelezve - a valóságban viszont ott van, jól járható és jól követhető. Ezen az úton szép sétával hamar a célterületen voltunk, ahol előbb a cseh katonasírokat néztük meg. Érdekességük, hogy 1919-es dátumúak, azaz alighanem a csehszlovákok háború utáni felvidéki próbálkozásaihoz köthetőek. (ld. még ezeknek legismertebb eseményét: miért lett Balassagyarmat "civitas fortissima")
Ezután egy szép körrel bejártuk a területet, megnéztük a hasadékot, a mágneses sziklát, a kilátópontot, ahonnan ma sajnos kb. két méterre lehetett ellátni a köd miatt - végül pedig felkerestük a dobozt is. Látszik, hogy be volt ázva, de most teljesen száraz volt, töröttnek sem láttam, ezért nem cseréltem, csak egy bezacskózott naplót tettem bele, mivel az nem volt benne.
A környék még ilyen időben is szép volt, köszi a lehetőséget.
A 3-napos hétvégét Salgóbányán töltöttük. A környéken túrázgattunk, így jutottunk el a Szilvás-kőhöz. Gyönyörű őszi időt fogtunk ki.
Köszönöm a rejtést!
Klassz hely.
Sajnos csak az utolsó 7 logig görgettem vissza. Ezért nem hoztam csere dobozt.
A rikító tetejű doboz takarás nélkül messziről virított.
A belseje vizes, penészes. Szerencsére a jelszó olvasható!