Megye/ország: Borsod-Abaúj-Zemplén
Elhelyezés időpontja: 2003.05.30 18:00
Utolsó lényeges változás: 2021.04.02 10:24
Utolsó változás: 2021.07.29 07:42
Rejtés típusa: Virtuális geoláda
Elrejtők: Éva, Rudi >> skiccpausz
Ládagazda: Berián Nehézség / Terep: 2.5 / 1.0
Úthossz a kiindulóponttól: 100 m
Megtalálások száma: 1083 + 12 sikertelen + 23 egyéb, grafikon
Megtalálások gyakorisága: 0.9 megtalálás hetente
WAP
A megadott koordinátára állva a vár Észak-Keleti sarkánál fordulj nyugati irányba, hogy a sárga műanyag "hullámpala" előtted legyen. Ennek a tetőszekezetnek a második keresztirányú azaz vízszintes tetőtartó oszlopán van a jelszóhordozó. A barna faszerkezeten egy bordós színű műanyag táblácska, melybe fekete színnel van belemarva a jelszó. A rejtés nagyon jól beolvad a környezetbe ezért nehéz megtalálni, de ezért is élte túl eddig.
2021.03.28.
A folyamatos "nem találtam meg" logok miatt kimentem a ládát ellenőrizni és vittem csereládát is ajándékokkal feltöltve. Sajnos a láda valóban ismételten el volt tűnve viszont úgy döntöttem, hogy a csereládát nem helyezem ki, mert szemtanúja voltam, hogy a láda helyszín környékén a helyi fiatalok csoportosulnak, beszélgetnek és a várfalon rohangálnak. Próbáltam új - biztonságos - helyszínt keresni, de sajnos látszik, hogy minden szegletben láb-és mászásnyomok vannak. A várfalon kívül pedig a várárok és az ártér található, ami szintén nem időtálló rejtési lehetőség. Amíg biztonságos helyszínt nem találok, addig virtuálissá teszem a ládát, mivel az eddigi pótjelszó sértetlenül és biztonságosan várja a keresőket.
A ládába TravelBug NEM helyezhető.
Az Ónodi vár
Czudar Péter, a falu egyik XIV. századi birtokosa közel a Hernád torkolatához, a Sajó egyik kanyarulatában kővárat kezdett építeni. Védelmi szempontból ez igen kedvező volt, hiszen három oldalról is védte a folyó, de sem a tervezéskor, sem a kivitelezéskor nem egy majdani végvári funkcióból indultak ki. Korábban Borsod megyében nem volt kővár. A Czudar család 1470-es férfiági kihalása után Rozgonyi, Perényi, Báthory, majd Losonczi Anna voltak a vár urai. 1561-ben és 1582-ben a várat a törökök ostromolták, 1596-tól - Eger török kézre jutása után - a fő védővonalat Ónod vára jelentette Diósgyőr és Szendrő mellett. 1602-ben újjáépítik a várat, de 1639-ben a török kirabolta és felgyújtotta. Újjáépítéséhez Lorántffy Zsuzsanna járult hozzá. 1682-ben az újjáépített várat német parancsnoka kétnapi ostrom után feladta, de Ibrahim, budai basa a vele szövetséges Thököly kurucainak kezében hagyta.
Az ónodi uradalom ekkortól Thököly Imréé és feleségéé, Zrínyi Ilonáé több éven át. Az elpusztult várost és a megrongált várat újra kellett építeni. Thököly 1684-ben írott levele erről tanúskodik. 1685-ben ismét német, majd 1688-ban török kézre került. Ekkor annyira szétlőtték, hogy védelmi funkciójának már nem felelt meg, II. Rákóczi Ferenc alatt katonai tábori szállásként használták. A kurucok katonai sikereikre alapozva tárgyalásokat kezdtek a bécsi udvarral, amely nem volt hajlandó a fő követelések teljesítésére. Ilyen körülmények között ült össze Ónodon 1707. május 31-én az országgyűlés, június 13-án kimondták a Habsburg-ház trónfosztását és kikiáltották Magyarország függetlenségét. A kuruc harcok befejeződése után a vár tovább pusztult, köveit urai, majd a lakosság is építésekhez széthordta. A környék falvai közül Ónod község neve forrott leginkább össze a várral. Minden egyes ostrom után megsarcolták, gyakran fel is égették, de mindig újjáépült. Ónod község utcáinak egy része napjainkig megőrizte középkori nyomvonalát. A falu központjából a Fő utcán jutunk el az ónodi várhoz. A falakat ma is jól kivehető várárok övezi, a várfal a Sajó kanyarulatánál csodálatos látványt nyújt.
Programok
- minden hónap első csütörtökén országos állat- és kirakodóvásár
- Szent Júlia napi búcsú (2001. 05. 20.)
- Ónodi Napok (2001. 06. 02-03-án) -sportvetélkedők, történelmi nagygyűlés, folklór a környező települések együttesei részvételével
- horgászási lehetőség (Sajó és Hernád folyók, Nyéki és Mályi tavak)
- a község műemlékeinek és látványosságainak megtekintése (vár, Hősök Kertje, műemlék jellegű templomok, tájház)
Előző leírás:
A láda a vár északnyugati sarkában található egy lőrésszerű ablakban, belülről elrejtve...ez az ablak egy "második emeleti helyiségben" található és délre néz. A jobb oldani mélyedésben keresd, jól benyúlva.
2021.03.28.
A folyamatos "nem találtam meg" logok miatt kimentem a ládát ellenőrizni és vittem csereládát is ajándékokkal feltöltve. Sajnos a láda valóban ismételten el volt tűnve viszont úgy döntöttem, hogy a csereládát nem helyezem ki, mert szemtanúja voltam, hogy a láda helyszín környékén a helyi fiatalok csoportosulnak, beszélgetnek és a várfalon rohangálnak. Próbáltam új - biztonságos - helyszínt keresni, de sajnos látszik, hogy minden szegletben láb-és mászásnyomok vannak. A várfalon kívül pedig a várárok és az ártér található, ami szintén nem időtálló rejtési lehetőség. Amíg biztonságos helyszínt nem találok, addig javaslom virtuálissá tenni a ládát, mivel a pótjelszó sértetlenül és biztonságosan várja a keresőket.
2020.08.30.
"Folyamatos jelzések érkeztek, hogy újból nem találják a ládát és többeknek a pótjelszó sem lett meg. A helyszínen kiderült, hogy a ládának valóban hűlt helye, így az pótlásra került. A pótjelszó a helyén van, jól olvasható, sértetlen.
Amennyiben megint eltűnik a láda, másik helyszínt próbálok neki keresni."
2019.10.05.
"Strombus kessertárs feltöltötte a kifosztott ládát. Köszönet érte"
2019.02.27.
"Ládakarbantartás. Új, nagyobb láda lett kihelyezve, új logbookot és kisebb ajándékokat kapott."
2018.06.12.
"Adoptálta Berián"
2017.08.25.
A geoláda újra költözött! :)
Eddigi helye: N 48° 0,277' E 20° 55,389'
"A láda a vár keleti oldalán, a várfal egyik ablakánál található résben bujdokol. Vigyázva logoljatok és jól rejtsétek vissza a ládikát."
2015.09.06
A geoláda új helyre lett költöztetve, miután újra eltűnt. :(
Eddigi helye: N 48° 0,267' E 20° 55,344'
"A láda a vár északnyugati sarkában található egy lőrésszerű ablakban, belülről elrejtve...ez az ablak egy "második emeleti helységben" található és délre néz..."
2014.06.12
A láda pótolva és felfrissítve.
skiccpausz&nárcisz&(misi)
2012.január.29.
A láda újrarejtve. skiccpausz&nárcisz
valamikor régen...
"Sajnos csak öt óráig lehet bemenni a várba, utána az őr nem valószínű, hogy valakit is beenged. Kutya is őrzi a területet!"
2003.05.30
Eredeti rejtők:
Éva, Rudi
'
Állapot: kereshető
+
történelmi nevezetesség, várrom, épület
-
szép kilátás, érdemes panorámát fényképezni
+
különleges látványosság, helyszín
-
speciális koordináta-érték vagy magasság
+
vízpart, tó/folyó, forrás van a környéken
+
település belterületén van a láda
+
van a közelben (pár száz méteren belül) lakott terület
+
havas, jeges időben, fagypont alatti hőmérsékleten is kereshető a láda
+
nyáron, a legnagyobb kánikulában is ajánlott környék
-
hegyen, csúcson, nagy dombon van a láda (a környékhez képest)
+
megközelíthető járművel néhány száz méteren belül
+
a javasolt kiindulóponttól fél órán belül elérhető
+
mozgáskorlátozottaknak, babakocsival érkezőknek is ajánlott
+
gyerekbarát láda
-
igénybe veszi a cipőt, ruhát a környék (csalános, bogáncsos, sáros)
-
a láda megszerzéséhez sziklát kell mászni (gyerekkel nyakban kizárt)
-
sötétben is érdemes keresni
-
a GPS-t zavaró sűrű erdő, sziklafal, magas épület, stb. van
-
szokatlan méretű/alakú a láda (az ajándékok miatt fontos)
+
el lehet menni kerékpárral a ládáig (vagy látástávolságban hagyható)?
Megvan, köszi!
A Bükkből hazafelé Makival beugrottunk pár helyre, ez volt az egyik.
Szépen karbantartott történelmi emlékünk, jó hangulatú hely, tetszett.
A jelszó a helyén.
Megtaláltam, köszönöm a rejtést! Mi is belekavarodtunk, hogy melyik gerenda. Ezért az utánunk jövőknek segitseg: a hullampala rövidebbik oldalával párhuzamos második gerenda. [Geoládák v4.5.0]