13 x 20 cm fekete hengeres doboz, egy többtörzsű fa tövében, ágakkal és avarral takarva. A ládába TravelBug helyezhető.
Motiváció
Budapest XVII. kerületének első, és jelenleg sajnos egyetlen kereshető geoládája a kerület egy kevéssé ismert, ugyanakkor természeti értékét tekintve figyelemre méltó területén, a Merzse-mocsárnál található.
A mocsár és környezete természetvédelmi terület, a bejáratnál elhelyezett tábla alapján korlátozottan látogatható, gépjárművel behajtani tilos! Tűzgyújtás a mocsár és az erdő teljes területén tilos!
Megközelítés
A mocsárhoz földutakon és erdei ösvényeken lehet elsétálni. A BKV 98-as busz N 47° 28,046' E 19° 14,909' 147 m [GCXVII+útpont] Ferihegyi úti megállójától (a sorompónál) kb. 4,2 km-re van a láda. Innen a Nyár, az Erdődűlő és egy névtelen utcán lehet kijutni a lakóterület szélére, ahol jobbra fordulva hamarosan elérhető az autós megközelítésben is ismertetett N 47° 27,838' E 19° 15,483' 157 m [GCXVII+útpont] letérő a láda irányába. A tuhu itt ugyan nem jelez utat, de hidd el, hogy van.
Autóval érkezőknek a N 47° 27,787' E 19° 15,214' 151 m [GCXVII+útpont] pont környékét ajánlom parkolásra, innen kb. 3,7 km van még hátra. Autóval tovább menni több okból nem ajánlatos (később tilos is), biciklivel is csak száraz időben, és még ekkor is érdemes ügyelni az itt-ott laza homokos talajra, amin könnyen megcsúszhat a kerék.
A parkolóból továbbmenve hamarosan egy N 47° 27,710' E 19° 15,343' 154 m [GCXVII+útpont] kerítés állja utadat. Itt fordulj balra (mást nem is tehetesz), és bár kisvártatva egy jobb kanyarral ismét kedvező irányba (jobbra) fordulhatnál, NE tedd, hacsak nem akarsz a környéken egy kicsit bolyongani. Jobban jársz, ha csak a következő N 47° 27,838' E 19° 15,483' 157 m [GCXVII+útpont]letérőnél fordulsz jobbra. Innen az úton jó darabig egyenesen haladj, egészen a N 47° 27,028' E 19° 16,618' 135 m [GCXVII+útpont] pontig, ahol a Természetvédelmi terület faragott információs táblája már jelzi a mocsár közelségét. Tovább már nem navigállak, a folytatás egyrészt egyértelmű, másrészt maradjon valami a felfedezés örömének.
Megjegyzem, hogy a mocsár Rákoskeresztúr külső részéből, Rákoskert felől, illetve Ecserről is megközelíthető. Az innen érkezőknek javaslom a turistautak.hu térképén látható földút hálózat tanulmányozását.
A mocsár
A mocsárhoz vezető út mentén sajnos itt-ott szeméttel (a jelen magyar valósággal) is találkozol, de ha szerencséd van, (nekem volt), akkor akár őzekkel és nyulakkal is. A végcélnél viszonylag kulturált környezet fogad, a mocsár széléhez vezető stég és annak végén lévő kilátó házikó (eső menedék!) egyárant jó állapotú. Az előtérben pad fogad, mellette egy tűzhely, amely ottjártamkor magára hagyva füstölgött-parázslott(!), pedig itt a tűzrakás TILOS...
A hely felkeresését érdemes úgy tervezni, hogy legyen idő élvezni a tiszta friss levegőt, és megfigyelni az érintetlen növény és állatvilágot. Petika egy sast is látott az eredeti láda telepítésekor, de sajnos a távcsövét elfelejtette magával vinni :-(
A rejtek
A mocsár a helybéliek kedvelt kiránduló helye (az újra rejtéskor, hétköznap délelőtt is találkoztam itt három fiatal fiúval). A láda elhelyezésekor ezért igyekeztem a kíváncsi tekintetektől távolabbi helyet keresni, ahol a keresők sem tesznek kárt a terület növény és állatvilágában. És mivel elvem, hogy -amenyiben lehetséges- előbb jöjjön a látnivaló, és csak ezután a láda, ezért a rejtekhez még egy kicsit tovább kell menned a mocsáron túl. A láda az erdős területen belül álló soktorzsű fa fészkében található. Logolás után kérlek jól pattintsd vissza a fedelet, hogy nedvesség ne jusson bele, állítsd vissza az eredeti állapotot, és igyekezz a terepet is úgy elhagyni, hogy ne keletkezzen kesserörvény!
A jelszó
Nem szokás a jelszóval kapcsolatos megjegyzéséket tenni, e kivétel csak erősíti a szabályt. Kérlek, ne ijedj meg a füzetben látott, ékezethelyesen leírt jelszótól! A netes logoláskor ékezetek nélkül írd be! Ha pedig még a füzetben javasoltakat is megfogadod, akkor nemcsak a jelentésével leszel tisztában, hanem talán még egy kicsit meg is nevettetlek :-).
A láda megkeresését össze lehet kötni a közelben található GCLHBP levadászásával.
Megtaláltam barnanyával, köszönöm a rejtést! 1100. megtalálásom!! Ezen felül ez az utolsó kereshető (és nem extrém) Budapesti ládám is. A láda rendben. A ládát rejtő fa körül rajzanak a szúnyogok, ajánlom mindenkinek, hogy gyorsan essen túl a keresésen. A jelszó iszonyú találó! :D Innen GCBIGB felé mentünk tovább. [Geoládák v4.5.0]
Az utolsó 100méter valóban bokros egy kicsit,de járható jártam már cifrább helyeken is, a szúnyog tényleg sok de mocsaras terület, szerencse hogy nem Floridában van a láda akkor krokodilok lennének :) láda rendben szem előtt van, de nagyon nem járkálnak erre felé szerintem. köszi a munkát ;) [Geoládák v4.5.0]
Nincs igazán rendesen elrejtve, és nagyon sok susnyáson kell átmászni a ládáért.
A közvetlen környezet nem volt kellemes, nagyon sok a szúnyog és aggódtam a kullancsok miatt is.
Megszenvedtem érte. Ha lehet, ne eső után keressétek fel a helyet. Télen visszatérek még ide, szép és érdekes hely, de az a töméntelen szúnyog ami most itt volt, az nehezen elviselhető, ráadásul kullancslégy is volt pár.
Ha jöttök, legalább szúnyogriasztót hozzatok, itt még elfutni sem tudtam a dögök elől, nem tudom milyen agresszív és mutáns szúnyogok élnek itt.
A láda rendben, de oda nem igen vezet út, így kullancs is bőven kóricált rajtam mire kikászálódtam a sűrűből.