2. Pont: Kőfejtő1 N 47° 43,051' E 18° 19,903' 267 m [GCPite-2]
Fent a kőfejtő peremén, egy vadkörte fa melletti bokorban, kb 1,5 m magasan, geopalack. Feljutás: kis ösvény a szikla bal oldalán.
3. Pont: Kőfejtő2 N 47° 43,144' E 18° 20,009' 274 m [GCPite-3]
Fent a szikla tetején, bokor mellett lévő fára erősítve mellmagasságban, geopalack. Feljutás: nagy ívben jobbra kerülve, kis ösvényen.
4. Pont: Láda N 47° 42,664' E 18° 20,101' 261 m [GCPite-4]
A Kőpite oldalában egy fenyvesben, sziklatömb tövében, avarral betemetve. Eredetileg egy nagy kő volt mellette, most a kő alatt van a láda. A visszarejtésnél vigyázzatok a ládára, ne törjön be a kőtől!
A láda mérete: kb. 15*20*5cm, viszonylag nagy, CD, könyv belefér
A túra oda-vissza a Betlehem-pusztai erdészháztól kb. 4 órát vesz igénybe kényelmes sétával, kb. 7,5 km-t kell gyalogolni.
jelszó: Az 1,2,3 és 4-es pontokon található szavak összeírva szóköz nélkül. (Visszafele könnyebb megjegyezni)
"Dunaalmás és Szomód községek határában, a Kőpite-hegy és a Les-hegy között még ma is használatos az a rómaiak által épített ún. kőhordó út, amelyen csaknem kétezer éve szállították az itt fejtett mészkövet. Ez Magyarország leghosszabb ismert római kori útja. 1977 óta van védelem alatt az a 230 ha nagyságú terület, ami már az ókorban kedvelt édesvízi mészkőbányát rejtett. Ez a kő volt az egyik legkedveltebb és leggyakrabban használt építőipari nyersanyag és szobrászati alapanyag. A bányaművelés kisebb-nagyobb megszakításokkal a II. világháború időszakáig tartott, csúcspontját a századfordulón érte el.
A Dunaalmás és Szomód közötti felhagyott kőbányát a Tata-Dunaalmás útvonalról jobbra letérve lehet megközelíteni. Egy földúton 50 métert haladva érjük el a római út kezdetét, ahol egy sziklába vésett emlékeztető is áll." [1]
[2006-05-02: házilag készült (?) behajtani tilos tábla került ki, autóval nem szabad behajtani az erdészlakig. Korábban az erdészlaknál javasoltam letenni az autót. Most egyelőre tanácstalan vagyok, megpróbálok valami jó megoldást kitalálni. Addig marad az emlékmű melletti parkolás, mint lehetséges alternatíva, lehetőleg a fák takarásában...]
Az emlékműtől haladjatok tovább a Betlehem-pusztai erdészlakig! Az itt található kopjafa Futó Ferenc erdésznek állít emléket, aki ebben az erdészházban élt és dolgozott, és 1952 és 1972 között 200 hektár új erdőt ültetett.
A kőhordó út ma is nagyon jó állapotban van, használják is a környékbeliek, de a hely szelleméhez illően utunkat gyalog folytassuk tovább! Gyalogolás során gondoljatok arra, hogy az utat római rabszolgák építették!
Mielőtt bárki valami nagy durranást várna, az út egy "egyszerű szekérút", de nem is ez itt a lényeg hanem, hogy régi. Akinek kedve van cipelhet is egy követ, én nem vagyok semminek az elrontója:)
Túránk első pontja a N 47° 42,303' E 18° 19,632' ponton található vízáteresztő. Itt találjátok a multi első ládáját - egy kicsi fehér gyógyszeres dobozt - egy mohos fatuskó oldalában. (A biztonság kedvéért a vízáteresztő alagútjában is találtok egy kis cédulát, innen bebújva baloldalt, kb középtájt és 1 m magasan)
Ez az építmény számunkra meglepően jó állapotban van, az emlékoszlop szerint és szerintem is az ókori építészek munkáját, igényességét dicséri.
Dunaalmásban állítólag ennek fala ma is élő dokumentuma a római építkezés technikájának: A kövek közé égetett meszet és homokot helyeztek, vízzel leöntözték, s így forrasztották össze az építményeket." [3]
A bányába a N 47° 42,870' E 18° 19,880' 253 m [GCPite+Kofejto] ponton található bejáraton tudtok bejutni. Az úton haladva a második pont előtt kb 60m-el balra egy kis ösvényt fogtok találni, melyen a kőfejtő peremére juthattok.
Itt szeretnénk megjegyezni, hogy a terület Természetvédelmi Területnek minősül, szabadon látogatható, de kérek mindenkit fokozottan ügyeljen a környék növényvilágára!
A környék növényállománya nagyon értékes. "A (közeli) szomódi páfrányos erdő a hazánkban előforduló 33 páfrányfaj közül 18-nak ad otthont. Ebből a ritka Dryopteris borreri nevű faj a pannóniai flóratartományban csak itt fordul elő. [2]
A geopalack a szikla tetején található egy vadkörte fa melletti bokorban kb 1,5 m magasan.
"Ezen a területen a Gerecse egyik legnagyobb kiterjedésű édesvízi mészkő rétegsorát tanulmányozhatjuk. Az 1977 óta védett helyen már az ókorban is bányászták ezt a mészkövet, mely kedvelt építőipari nyersanyag és szobrászati alapanyag volt. A rómaiak által megkezdett bányaművelés kisebb-nagyobb megszakításokkal a II. világháború időszakáig tartott. A védett kőfejtősor kőzetanyagát a közeli bányaművelések miatt mára elapadt neszmélyi hévforrások ősei rakták le a földtörténet alsó-pleisztocén korában. A 4 bányából álló kőfejtősor 4.sz. bányájának rétegsora értékes őslénytani leletanyagot rejt. Ide tartozik egy elsőként itt leírt őselefántféle és egy kihalt teknősfaj." [2]
Innen irány vissza a lenti út, további keresnivaló nincs ott fent a magasban. Rakoncátlan gyerkőcöket, tériszonyos nagymamákat kéretik lent hagyni:)
Multiládánk harmadik pontja egy olyan helyre került ahonnan szerintünk szép kilátás nyílik a kőbányára (N 47° 43,144' E 18° 20,009' 274m). Műszerünk nem sokára már nagyon közelinek fogja mutatni a ládát, de nem érdemes törökök módjára megostromolni a sziklát, lévén ez egy római kori kőbánya:) Megközelíteni jobbra tartva nagy ívben lehet, remélem a kis ösvényt is könnyűszerrel megtaláljátok.
A geopalack itt is egy bokorban lapul, a bokor tövében, a földön kell keresni. A multiláda ezen pontja szerintünk a legveszélyesebb, nem tanácsos folyton a GPS kijelzőjét nézni, mert könnyen a szakadékban találhatjuk magunkat. Ezért mindenkit fokozott éberségre és óvatosságra kérünk!
Egy kis ismertető következik amiből megtudhatjuk mire is kellett ez a rengeteg kő...:
"A rómaiak kezdték itt meg a nagy mennyiségű kőkitermelést, minden bizonnyal e kövekből épült a 13. században a Szent László templom és kolostor.
A későbbi nagyobb méretű kőkitermelés a komáromi vár építésével kapcsolatos, majd a kiegyezés után megindult út- vasút- hídépítések, a millennium (1896) tiszteletére megindult nagyszabású építkezések idején érte el fénykorát.
A teljesség igénye nélkül soroljuk fel a megrendeléseket: a Bécsi Burg, a magyar Királyi Palota, Országház, Gellért fürdő, a Millenniumi emlékmű, 8 híd, a Duna szabályozása. " [3]
Innen irány vissza a lenti út, további keresnivaló nincs ott fent a magasban. Remélem eddig mindenkinek tetszett a túra, aki kicsit elfáradt volna most fellélegezhet ugyanis kirándulásunk feléhez érkeztünk.
Visszafelé haladva a már jól ismert úton a N 47° 43,103' E 18° 19,980' 000 m [GCPite+Kofejto ki]
pontnál található elágazásnál jobb kéz felé kanyarodva jutunk ki a bányából. Később balra kanyarodva, a Kóbor Jenő emlékoszlop felé haladva jó időben szép kilátás fogad bennünket.
Innentől irány a Kőpite-hegy, multink névadója! Az emlékoszlopot korábban már láttuk, nem sokkal előtte az úttal balra kanyarodva
Innen már egyenes út vezet a Kőpite-hegyre. A csúcson meglepően szép kilátás fog fogadni bennünket. Itt érdemes megjegyezni, hogy állítólag a mészkőhegység valamikor a Dunaalmás-Tata közötti útig terjedt. [3]
A láda a Kőpite oldalában egy fenyvesben, egy sziklatömb tövében található, avarral betemetve. (N 47° 42,664' E 18° 20,101' 261m) Eredetileg egy nagy kő volt mellette, most a kő alatt van a láda. A visszarejtésnél vigyázzatok a ládára, ne törjön be a kőtől!
Nagyon szép időben sikerült ellátogatnom erre a helyre. Gyönyörűen sütött a nap és a panoráma is csodás volt :)
Az első ponton sajnos nem találtam meg a dobozkát, de a többi rendben volt.
Köszönöm a rejtőnek a segítséget!
Meggyógyítva!
Köszönjük a rejtést. Dunaszentmiklósi temetőtő parkolójától induló körtúra során megkeresve, gyógyítva. A GCnyar megtalálása után a Nevenincs (máshol Dávid)-kilátó felől érkeztünk. A multi 1. és 4. pontja egy 2023.01.24-i túra (azok a havas képek) során már begyűjtésre került, a logfüzetben is ez a dátum szerepel. A ládadokikkal egyeztetve a másik két jelszórészlet is nálunk volt, egy-egy pezsgős dobozkában. Kicsit (illetve nem is olyan kicsit) kevertünk, a 2. ponton kétszer is jártunk. Abban a (tév)hitben, hogy ez a multi 3. pontja (térerő hiánya, ó!) először annak a jelszavát hagytuk itt. A 3. pontnál nagy-nagy szerencsére megtaláltuk a földön a geoplalackot, így szembesültünk a téves jelszó kihelyezéssel. Előbb ezt a geopalackot kötöztük egy fára/bokorra, kb mellmagasságban, majd visszamentünk a 2. ponthoz, hogy másodszor is gyógyítsuk azt. Míg első alkalommal (a 3. pont leírása szerint) nagy ívben, jobbra kerültünk (hát, kalandos volt...), most a szikla bal oldalán másztunk fel. Így sem volt egyszerű. A környék nagyon szép, a rejtés osztályzatából azért húztam le egyet, mert a visszafelé olvasható jelszórészletek rögzítése indokolatlan kesser-kínzás.
Tehát a 2. ponton a pótlásként kihelyezett pezsgős dobozkát, a 3.-on az eredeti geopalackot keressétek!
Picit tanakodtunk, hogy visszamenjünk-e az autóhoz, vagy megpróbáljuk még a két neszmélyi ládát is megkeresni. Ez utóbbi mellett döntöttünk, sejtve, hogy a fejlámpára szükség lesz majd. Lilla sírjának érintésével (nagy léptekkel) a GCHSK felé indultunk.
A multi második pontján található jelszórészlet 2022. október 11.-én megsemmisült (hosszú agóniát követően) így az azóta a multit felkereső és a találatot innét bejelentő 18 játékos csak segítséggel - elkért jelszórészlettel tudott megtalálást logolni. A multi státuszát beteg állapotba kapcsoltam.
További tudnivalók a beteg ládákról:
https://geocaching.hu/documents.geo?id=ladadoki
Köszönettel a rejtésért és a gondoskodásért, üdv: hk
Archival sétáltunk egy hatalmasat, hisz jó idő volt.
Sajnos csak az első és a negyedik pont volt a helyén. A közbenső pontok eltűnését azért sem értettük, mert elég nehéz eljutni a pontokhoz.
A meglévő jelszórészeket elküldtük a rejtőnek.
A mellékelt képek alapján pedig kérnénk szépen egy elfogadást! Előre is köszönnjük.
Megtaláltuk! Edittel közösen + még egy Edit.
Végigjártuk az útvonalat, még kicsivel többet is. :-) Az első és a negyedik pontot megtaláltuk, hosszas keresgélés után a harmadikat is, ami nem a leírás szerinti helyen volt, hanem arrébb a földön. Viszont a második ponton nem találtunk semmit.
A kép alapján kérem a megtalálás elfogadását.
1-3-4 megtaláltuk. A kettest sajnos nem.A körtefához felmásztunk , de nem találtunk semmit.
A rejtő kisegített minket.
Köszönjük a rejtést! [Geoládák v4.2.4]
Ferencmajortól indultam, viszonylag későn. A GCPite négyes nehézségét nem értettem, de nekivágtam. Az ország keleti felén köd nehezítette a látóteret. Jól eljöttem ládázni - gondoltam. Aztán a Dunán túl oszlott a köd, a Kopároknál már nem volt vészes. Tatabányán foltokban havat láttam és a hólánc otthon maradt. De ahogy megérkeztem Ferencmajorba se hó, se köd. Indulás! Jobbra fordultam, és a szokatlanul forgalmas aszfalton haladtam a majdnem a pincesor megállóig, éppen szemben jött is a busz. Éles jobbra és irány a földúton. Táblával jelezve a haladási irány. Jelezte is, balra az ösvényen tarts, vagy vissza a buszmegállóhoz 300 méterre. Természetesen nekivágtam, a kalandok irányába. A római vízátereszhez érve már nekivetkőztem és cipőt is cseréltem. Az út erre sem járható feltétlenül, kis kitérővel rengeteg bogyót találni. Valószínűleg sok patás él a környéken. A vadászház felé tartottam, de meglepetés várt. Le volt kerítve. Egyszer már nekimentem a kiszaggatott kerítésnek, mert gallyaknak néztem, így bevállalós módon nem ugrottam a fémet, megkerültem. Balra a kerítés mentén egészen a vadlesig el lehet menni, onnan könnyen át lehet sétálni a turistaútra. A vadászház felé mentem. Itt volt a legnagyobb forgalom, többekkel találkoztam az első pontig. Először a lépcsőt nem vettem észre. Ez mondjuk a pusztító napfénynek is köszönhető volt. Óvatosan le, áteresz megtekint. Láda köszöni a helyén és jól van. Továbbhaladtam a negyedik ponthoz. Ez igazán kalandosra sikerült. A legjobb útvonal egy a cserjés közé irányított, de picit fentebb találtam vadösvényt, és azt használtam. Aztán lecsaptam az útvonaalat, már nem bíztam magam a tuhura. Egy kicsit előrehaladva megint levágtam egy vadösvényen a felfelé vezető utat. Onnan már gyerekjáték volt a panirámáig eljutni. Egész jó hely. A ládáig ereszkedni kell, és a kivételéért is meg kellett dolgozni. Ennél a multinál csak az egyes pont van "ingyen". Tüskés növényzet, száraz cserjés.. minden ami a ruházatot támadja. Visszakapszkodtam, Panoráma nem készült, a telefonra nem töltöttem le az appot. Francba. 5G, hamar lejön.. persze. A második ponthoz értem, és még mindig kellett volna, ráadásul megakadt. Elengedtem. Visszatérve a panorámához finoman ismerkedtem a területtel, majd egy rövidítésen hagytam el a helyszínt. A szemetelős s*ggfejes kiírást követve nem találtam szerszámokat a kis építményben, viszont felkapaszkodtam - szintén cserjés - a kőfejtőre. Nem volt egyszerű, talán itt kezdtem el megsejteni miért négyes a nehézség. A pontot nem, körtefát igen. Rejtő kikapcsolva, így distike kessertársat hívtam. A legjobb embert választottam! Elmondta, neki is meggyűlt a baja a jelszóhordozóval és a jelszóval is. Pár mondatot váltottunk még, aztán a jelszóval gazdagabban indultam a hármas pont felé. Eddig is sok kidőlt fenyő nehezítette a terepet, de kőfejtő 1 és kőfejtő 2 közti útvonalon kifejezetten kellemetlen volt a megközelítés. A tereplépcsőig vezető út járhatatlan, kis kitérő szükséges. A fenti rész a csúcspontig cserjés, a maradék sérülést itt szereztem. A palack - ellentétben a leírással - a földön van. Klasszik rejtés, és nem is kell a kilátópontig menni. Nézz a lábad elé. Bosszúság is ért, a kamera nem volt hajlandó tovább mozogni. Itthon sikerült megoldani, de ott helyben nem voltam ilyen szerencsés. Pedig ez a rész is szép. Balra a Duna, jobbra szép zöld mező, azon egy vadles. Hihetetlen kutyaugatás közt közelítettem a zöld negatívhoz, mivel már csak a Dunaalmási hagyományos ládának volt realitása sötétedésig.
Összességében a multi remek, tetszik a látnivaló, kalandos és változatosak a helyszínek. A kettes pont rejtésével - ha megvan egyáltalán - másoknak is volt problémája, és nem volt szimpatikus nekem sem. A jelszóképzés számomra nem egyértelmű! További segítséget kellett kérnem. A pozitívumokat és a negatív élmények bevésődését a növényzet által okozott szúrt sebek teszik erős emlékké.
Három pontot (1,3,4) megtaláltunk Leon11-gyel közösen. A 2-es ponthoz veszélyesnek ítéltük a feljutást, így annak megkeresését elvetettük. Kérjük a Rejtőt, hogy az e-mail-en küldött képek alapján legyen kedves elfogadni a jelszó nélküli találatot. Előre is köszönjük!
Három pontot (1,3,4) megtaláltunk Lisianthus-szal közösen. A 2-es ponthoz veszélyesnek ítéltük a feljutást, így annak megkeresését elvetettük. Kérjük a Rejtőt, hogy az e-mail-en küldött képek alapján legyen kedves elfogadni a jelszó nélküli találatot. Előre is köszönjük!
Remek sétát lehet tenni a környéken, nagyon tetszett, köszönöm a játékot!
Sajnos a második ponton a palack nehezen megközelíthető, viszont a benne levő jelszó már nem olvasható!
Itt köszönném meg a rejtői segítséget!
A többi rejtés köszöni jól van!
Rejtői segítséggel lett meg a 2. pont, sajnos olvashatatlan a jelszó. Köszönjük a rejtést, nagyon szép túrát tettünk! Igazi bolond áprilisi idő volt: egyszer napsütés, utána szakadt a jég.
LefüLELVE:-)
Valamennyi ponton megtaláltuk a keresni valót, de a jelszó részletet nem. Így rejtői segítséggel tudtunk csak logolni.
Kellemes kis séta volt, szerencsénkre pont egy magasles környékén találkoztunk a jégesővel - többszörösen is jókor, jó helyen :D
Köszi a rejtést
Köszönöm a rejtést!
A másidik jelszórészlet már nem olvasható a palackban. A láda rejtője segített ki. A 3. geopalack a jelzett helytől észak-keletre kb. 5 méterre található a földön, fadarabokkal, ágakkal letakarva. [Geoládák v3.12.10]
"Vénasszonyok nyara!" Kiáltotta MiskuszKitekaptusz, mikor kiszállt az autóból LeiluszVizibusz és DzsenkuszMaximusz is, aki később inkább a Dzsenkuszkuszkusz nevet preferálta jobban. Sokszor jártam már itt a kőfejtőben , de a láda által jelölt szirt még nem szerepelt a repertoáromban.
Leilusz és Miskusz egyre feljebb másztak és kutatták át a bokrokat míg Dzsenkusz inkább az alsó szirtközeli bozótossal bozótharcolt. Veszélyesen magasan voltunk. Leilusz az omlós peremen mászott föl ,mikor hirtelen megcsúszott és a lába megindított egy hatalmas sziklát, ami elkezdett lefelé gurgulázni ...pontosan oda, ahol épp Dzsenkusz bozótharcolt! Vigyázz!!! Kő!!!
Kiáltottuk. Dzsenkusz felsikoltott! A kő nem sokkal mellette robogott el. Újabb kőzuhatag indult meg, ahogy Leila próbált megkapaszkodni. Leila ne mozdulj! A pillanatnyi szünetben Dzseni kiszaladt a lavinazónából szerencsére nem sérült meg. Leilának nyújtottam a kezem, sikerült neki is felkapaszkodni a csúcsra.
Innen gyönyörű volt a kilátás a kőpite felé.
Megfordultunk és hamar megtaláltuk a geopalackot, amiben a jelszó maradványai a kezemben málottak szét és váltak végleg olvashatatlanná. Sajnos semmi nem volt nálam ,amivel pótolhattam volna így a rejtőt kérem, hogy ide feltétlen hozzon új jelszót.
A következő sziklacsúcs ehhez képest babapiskóta volt. Itt a jelszó még egyben van. A kőpitére megérkezve az uzsistünettel egybekötött panorámázás után leereszkedtünk bozótharcolni a szikla alatti geoládához. Már csak egy pont volt hátra. A térképen észrevettük, hogyha légvonalba haladunk tovább letérve az ösvényről lefelé a hegyről ,akkor nyerünk egy kis időt. A gyakorlatban egy horrorisztikus fenyőerdőbe keveredtünk, ami egy áthatolhatatlan tüskés bozótosba torkollott, amin végül valahogy átjutottunk és hirtelen a római úton találtuk magunkat. Innen egy könnyed sétával el is jutottunk a vízátereszhez ahol nem volt ott a fehér geokapszula. Sebaj van egy pótjelszó az alagút belsejében. A sötét szűk hosszú alagút belsejében. Ki megy be? Szerencsére LeiluszVizibusz kikapta kezemből a lámpát és már törpejárásozta is be magát az alagútba. Ment, ment, ment és... Nincs itt semmi! Kiáltja! Csak..." Vá!! Pókok! "Rengeteg pók! Mint a Harry Potter 2 ben az Aragogos résznél. Miután Leila kijött én is bemásztam, de én sem találtam semmit ,pedig még a földet is végigböngésztem. Dzsenkusz mondja, hogy egy mohos fatuskót keressünk, abban lehet még a jelszó. A világ összes fatuskóját végignéztem, ha volt rajta moha ha nem , de nem találtunk semmit.
Kész! Hiába minden. Halálközeli élmény, jelszószétfoszlás, bozótharc, nem lesz meg az utolsó jelszó.... Ekkor Dszenkusz felkiált! Itt van a földön! És valóban, ott volt a vízáteresz bejáratától nem messze eldobva az avarban. Ilyen nincs! Ez csak a szerencsén múlott. A fehér hengert visszarejtettük a bejárat falába.
Boldogan indultunk vissza a római úton, amíg meg nem haltak.
[Geoládák v3.12.9]
A lista az oldal alapbállításának megfelelően nem mutatja az összes bejegyzést (324 db), az összes megjelenítéséhez kattints ide.
Az alapbeállítást (25 db) felülbírálhatja a felhasználói beállítás, amelyet bejelentkezve a felhasználói adatok között tudsz megváltoztatni.