Elhelyezés időpontja: 2004.04.20 09:31
Utolsó lényeges változás: 2022.06.02 11:53
Rejtés típusa: Multi geoláda (1H+1V)
Elrejtők: Bubo doktor
Ládagazda: Bubo doktor Nehézség / Terep: 2.5 / 2.0
További infók: www.balassagyarmat.hu
Megtalálások száma: 376 + 11 egyéb, grafikon
Megtalálások gyakorisága: 0.4 megtalálás hetente
Balassagyarmat kedvező fekvésének köszönhetően már jóval a honfoglalás előtt lakott hely volt. Máig nem bizonyított, de valószerűnek tekinthető az a feltételezés, mely a Ptolemaiosz Klaudiosz, a neves ókori tudós Kr. u. 150 körül írt művében szereplő Iscenum-Uskenon nevű települést, kelta-jazig kereskedelmi központot Balassagyarmattal azonosítja. A vidéken már a rómaiak idején fontos útvonalak futottak át, melyek Pannóniát az északi és keleti területekkel kötötték össze. A középkorban ilyen fontos útvonalnak számított az Ipoly völgyében a Kassa-Visegrád, majd budai út. Az Ipoly folyó átkelésre alkalmas helyei így természetes forgalmi csomópontoknak számítottak. Ezt a lehetőséget, mint medenceközpontnak Balassagyarmatnak sikerült a legjobban kihasználni.
Az I. világháború után a balassagyarmati polgárok Vizy Zsigmond százados katonáihoz csatlakozva 1919. január 29-én fegyvert fogtak, s kiverték a megszálló cseheket, akik az Ipoly völgyében vezető vasútvonal megszerzésével, az alakuló Csehszlovákia határainak még délebbre tolásával próbálkoztak. Hőstettük a vasútvonal mellett 18 környékbeli települést mentett meg a trianoni Magyarországnak. Balassagyarmat ezzel kiérdemelte a Civitas Fortissima, azaz a legbátrabb város megtisztelő címet. Az addig forgalmas megyeszékhely a határ szorításában elzárt területté vált, amin az akkoriban elnyert rendezett tanácsú városi cím, majd a megyei városi rang sem segített.
Ma ismét egy megújuló, változó városban élünk. Napjainkban Balassagyarmat nem csak a kistérségnek, de Nógrád megye nyugati részének is a központja, kereskedelmi vonzáskörzetéhez jó néhány szlovákiai település is tartozik. A határ átjárhatóságával, eltűnésével új lehetőséget kaphat ez a múltjára büszke, hagyományait őrző Ipoly-parti kisváros. (részletek Tóth Tamás levéltáros anyagából)
A talapzat hátsó részén olvasható egy a kőbe faragott szöveg , mely utolsó szavának első három betűje a jelszó (mindhárom nagybetű). Ez a multiláda első pontja virtuális láda .
Ebben a geoládában található a jelszó második része!
Csupa nagybetű, az első jelszótöredékkel együtt egyben nagybetűvel írandó.
A láda a Balassagyarmat főlé emelkedő Fehér - hegy csúcsán található , de ez már Szlovákgyarmat! Az uniós csatlakozás kapcsán elfogadják mind a 4 féle utiokmányt (címeres régi személyi,kártya személyi,ideiglenes sz. , útlevél) a határon szúrópróbaszerűen ellenőriznek, de minden 14 alatti gyermeknek (személyi hiányában) útlevél kell !'
Állapot: kereshető
+
történelmi nevezetesség, várrom, épület
+
szép kilátás, érdemes panorámát fényképezni
+
különleges látványosság, helyszín
-
speciális koordináta-érték vagy magasság
-
vízpart, tó/folyó, forrás van a környéken
-
település belterületén van a láda
-
van a közelben (pár száz méteren belül) lakott terület
-
havas, jeges időben, fagypont alatti hőmérsékleten is kereshető a láda
+
nyáron, a legnagyobb kánikulában is ajánlott környék
-
hegyen, csúcson, nagy dombon van a láda (a környékhez képest)
+
megközelíthető járművel néhány száz méteren belül
+
a javasolt kiindulóponttól fél órán belül elérhető
-
mozgáskorlátozottaknak, babakocsival érkezőknek is ajánlott
+
gyerekbarát láda
+
igénybe veszi a cipőt, ruhát a környék (csalános, bogáncsos, sáros)
-
a láda megszerzéséhez sziklát kell mászni (gyerekkel nyakban kizárt)
+
sötétben is érdemes keresni
-
a GPS-t zavaró sűrű erdő, sziklafal, magas épület, stb. van
-
szokatlan méretű/alakú a láda (az ajándékok miatt fontos)
+
el lehet menni kerékpárral a ládáig (vagy látástávolságban hagyható)?
Megtaláltam, köszönöm a rejtést! Remek hely! De! Miért nem lehet kiírni, hogy nincs láda?! Logokból tudtam meg hogy a konténer hátulján, az eletromos doboz alján...
A második ponton nem találtuk a ládát (ugyan már sötétedett), de segített a pótjelszó, amit a konténer végében lévő villamos kapcsolószekrény "őriz".
Megtaláltam, köszönöm a rejtést! [Geoládák v3.12.10]
Balassagyarmatra évente egyszer-kétszer ellátogatok, akkor több órát is itt nézelődök. A megyeszékhelynél, Salgótarjánnál kisebb város, de számomra és még sok nógrádi számára annál élhetőbb, kedvesebb.
A jelszó első fele már megvolt tavalyról, ma sikerült felmenni a toronyhoz is. A buszállomástól gyalogoltam, onnan 35-40 perc lehetett megállás nélkül az út, de nem unalmas. Átmentem először egy kerékpáros-gyalogos aluljárón,majd jó magasan az Ipoly felett,végül megérkeztem egy másik országba. Mellettem közben hol szlovák, hol magyar rendszámú járművek jöttek-mentek.
Odafenn a torony körül kiváló a panoráma. A Börzsöny tömbjét teljes egészében látni, vele egyszerre a Cserhátból is pl.a Szandavárat, vagy kissé gyengébben a Naszályt. Ehhez jön még alattunk hosszan az Ipoly Balassagyarmattal és Tótgyarmattal.
Pár lépéssel a torony mögött balra van egy mező, onnan több felvidéki domb, vagy 1000 méter feletti hegy is látható. Utóbbiak már homályosan, kicsiben, de azért kivehetőek.
Ládát nem kerestem, a pótjelszó hamar meglett. Köszönöm a rejtést.
Reggel a Tátrában szakadó esőben pakoltuk cuccaink a kocsiba, így hazafelé vettük az irányt. Bár itt is elkapott minket az özönvíz, de hamar elállt, néhány ládát sikerült megtalálnunk. Balassagyarmaton már jártunk, de most egy kicsit körül is néztünk a városban. A ládát nem leltük, bár férjem vérét ontá érte, itthoni netes segítség alapján a pótjelszóval lett meg. Szép a kilátás innen!
A lista az oldal alapbállításának megfelelően nem mutatja az összes bejegyzést (387 db), az összes megjelenítéséhez kattints ide.
Az alapbeállítást (25 db) felülbírálhatja a felhasználói beállítás, amelyet bejelentkezve a felhasználói adatok között tudsz megváltoztatni.