A multiból virtuálissá vedlett budafoki láda újra kereshető. Bár az új minősítés degradációnak tűnik, valójában fejlődést jelent. A láda eredetileg a budafoki barlanglakások múltját és jelenét mutatta meg. Azt a jelent, hogy a 70-es években a megüresedett barlanglakásokat a veszélyes hulladéknak minősülő gázgyári iszappal töltötték fel. Ezzel jelentős környezetszennyezést idéztek elő. 2004 őszén megkezdődött a kármentesítés. Az iszapot és a szennyezett földet mára már elszállították. Ezzel az egykori multi geoláda második pontja okafogyottnak nyilváníttatik. A jelszó a múzeumként üzemelő barlanglakásnál található. A bejárattal szemben lévő fa villanyoszlopon keresd!
Információim szerint az elszállított anyagot az M6 autópálya földmunkálatainál használták fel. Lehet, hogy valamikor újra multi lesz belőle? És végül íme az eredeti leírás érdekesebb része:
Az embereknek évezredek át menedéke, lakhelye volt a hegyek, dombvidékek természetes képződménye a barlang. Barlanglakásokat az Északi-középhegység, a Budai-hegység, Tolna és Fejér megye löszhátainak egyes részein vájtak. 1864-ben Promontor 516 házból állt, ezeknek majdnem a fele kőbarlang volt. Bár Buda környékén már a XIX. század végén rendeletek tiltották a barlanglakások kialakítását, fölszámolásuk csak az 1950-1960-as években sikerült. Emléküket Budán ma már csak a múzeumnak berendezett budafoki barlanglakás őrzi. Az 1971-ben megnyitott kiállítás Tóth Győzőné egykori otthonát mutatja be eredeti bútoraival és használati tárgyaival. Nyitva tartás: máj. 1-okt. 1. Sze., V. 8-18 óráig.
Eddig a hivatalos idegenvezető duma, mert emléküket sajnos más is őrzte. A Fővárosi Gázművek a gázgyártás melléktermékeként keletkező masszából 1967-1976 között 36 ezer tonnát szállított a budafoki barlanglakások eltömésére. Ugye milyen jó húzás volt? Két legyet egy csapásra: megszabadulunk a salaktól és betömjük a veszélyes és haszontalan lukakat. Csakhogy később kiderült, hogy a gázmassza környezetszennyező és veszélyes hulladék. Ciánvegyületeket, nehézfémeket is tartalmaz és a kipárolgása jó ideig mérgező volt. Ma elsősorban a kiporzás és a kimosódás okoz kockázatot. A kárelhárításra és a rehabilitációra a Felügyelőség 2005 végéig adott határidőt. Addig 20 cm vastag humuszréteget telepítettek a felszínen lévő szennyezett területre, amit füvesítettek, ill. megoldották a csurgalékvizek összegyűjtését és rendszeres elszállítását is, ezzel mentesítve a közvetlen és a szélesebb környezetet a kimosódás és a kiporzás hatásaitól.
Még egy kis adalék a témához a következő linken: Solatid blogja
A megközelítést a Sörház utca felől ajánlom, ahol megnézhetitek a pincészeteket és ahol ősszel a Budafoki Bornapok kerülnek megrendezésre.
Állapot: kereshető
-
történelmi nevezetesség, várrom, épület
-
szép kilátás, érdemes panorámát fényképezni
-
különleges látványosság, helyszín
-
speciális koordináta-érték vagy magasság
-
vízpart, tó/folyó, forrás van a környéken
+
település belterületén van a láda
+
van a közelben (pár száz méteren belül) lakott terület
+
havas, jeges időben, fagypont alatti hőmérsékleten is kereshető a láda
+
nyáron, a legnagyobb kánikulában is ajánlott környék
-
hegyen, csúcson, nagy dombon van a láda (a környékhez képest)
+
megközelíthető járművel néhány száz méteren belül
-
a javasolt kiindulóponttól fél órán belül elérhető
+
mozgáskorlátozottaknak, babakocsival érkezőknek is ajánlott
+
gyerekbarát láda
-
igénybe veszi a cipőt, ruhát a környék (csalános, bogáncsos, sáros)
-
a láda megszerzéséhez sziklát kell mászni (gyerekkel nyakban kizárt)
-
sötétben is érdemes keresni
-
a GPS-t zavaró sűrű erdő, sziklafal, magas épület, stb. van
-
szokatlan méretű/alakú a láda (az ajándékok miatt fontos)
+
el lehet menni kerékpárral a ládáig (vagy látástávolságban hagyható)?
Megtaláltam, köszönöm a rejtést! A jelszóhordozó rendben van. Ezzel a megtalálással már csak 1 virtuális láda hiányzik Budapestről, az pedig a GCmuz. [Geoládák v4.0.2]