Kivonat:
Normál méretű láda a különleges panorámát kínáló északi bányafal tetején, az úttól pár méterre az erdő szélébe rejtve. Gyalogúton megközelíthető, nehogy a falon próbáld! A kőbánya - pillantás a hegy gyomrába
Gyenesdiás északi határában, a hegyoldalban két komoly méretű felhagyott kőbánya is található. (Ezeknél nagyobb működők is vannak pár km-rel észak-nyugatra, Cserszegtomaj térségében.) Noha ezek tájsebek, mégis látványosak, érdekesek - olykor még szépek is. Közülük a látványosabb-nagyobbhoz hív a láda, de ha a másik is érdekel, innen nyugatra induló gyalogösvényeken 2-300 m gyaloglással az is elérhető: N 46° 46,730' E 17° 17,485' 170 m [GCGYDB+másik bányagödör]
A bányagödörben betekintést nyerhetünk a felszín alá, a hegység jellemzően mészköves-dolomitos tömegébe. A falak tetején jól látszik, hogy a sérülékeny vegetáció a felszínen szinte csak hártya vékonyságú, a takaró nélkül maradó kőzet pedig mennyire mállékony, gyenge az erózióval szemben - együtt mégis stabilak és erősek tudnak lenni.
A gödör oldalában és alján a lecsorgó esővíz a töredező-málló kőzetben látványos felszíni formákat alakított ki - mintegy a nagyobb léptékű földrajzi felszín kicsinyített modelljeként: szabályos hegyvonulatokat, folyóvölgyeket, kanyonokat figyelhetünk meg - kicsiben.
Tudtommal forgattak már játékfilmet is itt, és olykor hallani különféle nagyszabású hasznosítási tervekről - pl. szabadtéri színpad kialakításáról.
A bányagödör északi pereméről (a láda közeléből) különleges kilátás nyílik dél felé a Balatonra, illetve az egész hatalmas kráterre - egyszerre pillanthatunk a távolba és a hegy gyomrába.
A láda a bánya északi falának tetején, a peremén vezető úttól pár méterre, az erdőben található.
Figyelem! A bányafal megmászása veszélyes - a láda megközelítéséhez keress utat - van!
Ládatörténet
A láda eredetileg a peremhez közelebb volt, a fenyők között, kétszeri elveszés után került az erdőbe.
Érdekesség:
A geocaching 76. sorszámú - ma már hőskorinak számító ládájaként a Balaton-part egyik első, Zala megye legelső geoládája.
Jómagamnak nem csupán első rejtésem, de egyáltalán első találkozásom a geocaching-játékkal - ugyanis előbb rejtettem ládát, mint találtam. (Akkoriban - a Balatonnál(!) - számomra 50 kilométeren belül nem volt még kereshető geoláda, 100-on belül is összesen néhány - a főváros közvetlen környékét nem számítva az egész Dunántúlon pár balatoni pötty virított csak a térképen. Természetesen a saját rejtést megelőző találatok számára sem volt szabály.)