A ládát örökbefogadtuk. Néhány napon belül rendbetesszük, feltöltjük.
Újra kereshető!
A régi jelszó maradt, lehet hogy van más is aki úgy járt mint mi. A ládát ugyan megtaláltuk (adatok a GPS-ben régóta), de mivel beteg volt nem lehetett bejelenteni.
A láda az árok túlparti falában lévő természetes üregben pihen, kövekkel álcázva. Az "Erdő fohásza"-táblával szembenállva balra menjetek kb. 70 métert az árok kanyarulatához, víz nincs benne. Belemászva a szemközti oldalban kb. fejmagasságban található az üreg.
Hercegkút határában a jelzésű Rákóczi-turistaút mentén található a Pogány-kút, mely hangulatos táborozóhely, ahol esőház, szalonnasütő- és bográcsoló, pihenőpadok várják a turistákat.
Hercegkúttól csak kb. másfél km-t kell sétálni könnyű terepen a szőlőskertek alján, melynek bal oldalán fákkal, bokrokkal övezett romantikusan szép árok húzódik.
A törökkori idők néphagyománya említi Pogány-kutat és környékét, melyet a "Népregék" c. kötetében Tompa Mihály is feldolgozott Pogánykút c. versében:
"Hegyalján híre fut, hogy
Imitt jön a török...!
-És a levél az ágon
Hiába nem zörög!-
A megrémült lakosság
Kipusztítá lakát,
Elrejtve, földbe ásva
Féltőbb tulajdonát.
Hegyalja emberének
Úgy most, mint akkor, a
Legféltőbb kincse lévén
Hatalmas óbora.
És a forrás vidékén
A bokrok közt, sokan
A hordót földbe ásták
Nagy fáradságosan.
S itt a rút fajzat addig
Szaglált, ólálkodott,
Hogy meglelé az áldott
Italhoz a nyomot.
És annyi gyűlt a kúthoz,
És annyi bort bevert:
Hogy mint a zsák a szérűn
Egymás hátán hevert.
S a búvó rejtekekbe
Hogy megvivék a hírt:
Fegyvert fogott kezébe
Legottan, aki bírt;
S a részegült cudar nép,
Kevés idő alatt,
Vérébe, borba fúlva
Hevert a fák alatt.
De ott hol a pogány vér hajdan ömölt, maig
Pogánykútnak a hűvös bérc-forrás mondatik."
1892-ben gazdag régészeti anyagot tártak itt fel (edénycserép, kővéső, kőbalta, kovaszilánk), a talált leletek azt bizonyítják, hogy a terület az őskortól kezdve lakott volt. A legszebb régészeti anyagot Kiss Elek sárospataki főiskolai tanár találta meg diákjaival.
A pihenőhelyen a pogány-kúti ősembertelepről részletes ismertetőtábla található.
A jelzésen (Rákóczi túraút) továbbhaladva kb. 5 km-nyi változatos terepen elérhető Komlóska és a Pusztavár GCPUVA, aki szereti a hosszabb túrákat, erről is megközelítheti (természetesen gyalog : ) ).
Mivel a lombosodással a GPS-jelek gyengülhetnek, részletesebb leírással segítünk a láda keresésében. Nyáridőben sokan megpihennek itt, ezért a ládát a táborhelytől távolabb, kevésbé feltűnő részre rejtettük.
A pihenőt csaknem félkörívben árok veszi körül. Az "Erdő Fohásza"-táblával szembeállva balra vágjatok át a tisztáson, kb. 70 m-re eléritek az árok kanyarulatát, bátran bele lehet mászni , nincs benne víz. Az árok szemközti falában egy fa gyökerei által képzett természetes üregben lapul a láda, kövekkel álcázva.
Jó túrázást és kellemes pihenést kívánunk!
P.S. Sokan szóvá tették nyári időszakban a rovarok és növényzet okozta kellemetlenségeket. Kérném figyelembe venni hogy ez egy erdő, a maga természetes faunájával és flórájával. A szúnyogokat és a szúrós növényzetet nem a ládával együtt telepítettük, az ezzel kapcsolatos panaszokkal felsőbb hatalmakhoz lehet fordulni...
A kellemetlenségeket elkerülendő szúnyogriasztó és megfelelő ruházat ajánlott!!!
Doboz karbantartás 2021.02.14.
Állapot: kereshető
+
történelmi nevezetesség, várrom, épület
-
szép kilátás, érdemes panorámát fényképezni
+
különleges látványosság, helyszín
-
speciális koordináta-érték vagy magasság
+
vízpart, tó/folyó, forrás van a környéken
-
település belterületén van a láda
+
van a közelben (pár száz méteren belül) lakott terület
+
havas, jeges időben, fagypont alatti hőmérsékleten is kereshető a láda
+
nyáron, a legnagyobb kánikulában is ajánlott környék
-
hegyen, csúcson, nagy dombon van a láda (a környékhez képest)
-
megközelíthető járművel néhány száz méteren belül
+
a javasolt kiindulóponttól fél órán belül elérhető
-
mozgáskorlátozottaknak, babakocsival érkezőknek is ajánlott
+
gyerekbarát láda
-
igénybe veszi a cipőt, ruhát a környék (csalános, bogáncsos, sáros)
-
a láda megszerzéséhez sziklát kell mászni (gyerekkel nyakban kizárt)
+
sötétben is érdemes keresni
+
a GPS-t zavaró sűrű erdő, sziklafal, magas épület, stb. van
-
szokatlan méretű/alakú a láda (az ajándékok miatt fontos)
+
el lehet menni kerékpárral a ládáig (vagy látástávolságban hagyható)?
Közeledett a vihar, de bíztunk benne, hogy elkerül minket. Sajnos nem így lett. A ládától már csak pár méterre voltam az árokban, amikor elkezdett zuhogni. Olyan sötét volt, hogy a telefon vakuját bekapcsolva kellett nézegetni még az utat is. Visszavonultunk, és bőrig ázva jutottunk vissza a falu szélére. Nagyon sajnálom hogy így jártunk. Ha lehet, kérlek a képek alapján fogadd el. Köszönöm!
A kálvária után ide is felmerészkedtem, de sajnos hiába, a patak meder nagyon sáros, mondjuk ebben biztos voltam mert az oda vezető út is meglepően vizes volt. Nem volt gumicsizma nálam így nem sikerült. Köszönöm ha elfogadod.
Megtaláltam, köszönöm a rejtést! A láda rendben a helyén van. Tavaly a Rákóczi-túra alkalmával szakadó esőben jártam itt, esélyem sem volt abban az időben megtalálni. Most nem esett, de az előző napokban igen, dagonyáztam rendesen. Sajnálom, hogy így néz ki a Pogány-kút környéke. Hercegkút szép, tiszta település, a világörökség része a pincesor, ez pedig másfél km-re egy rendbetételre vár régóta. Az esőbeállóba tüzet is raktak, jó, hogy nem égett le...
Vaddisznók voltak a közelben.
Hercegkút szélén parkoltunk.
Eredetileg a Pogány-kúttól kb. 300 méterre északra, a piros sávon elrejtett Jelvényszerző mozgó geoládáért jöttünk, de ha erre vezetett utunk, megálltunk itt is.
A GPS nem igazán volt segítségünkre, de a leírás sem... Végül feladtuk a keresést.
A mozgó felé haladva szemből túratársakkal találkoztunk, akiknél volt egy doboz... Azért tovább haladtunk és megtaláltuk a mozgó hűlt helyét, vm. a Bocsi cetlit is... Visszafelé ismét kerestük a ládát, de szintén nem jártunk szerencsével... A lehullott levelek szépek, azonban elrejtik a nyomokat...
Majd legközelebb!
TFTC!
Megtaláltam.
Köszönöm a lehetőséget.
A pihenő környékét a közelmúltban lekaszálták. A rejtés helye a részletes leírás és a fotók alapján sejthető az árokba mászás előtt. Szerintem könnyebb a leereszkedés egy kicsit lejjebb, vagy feljebb, mint a rejtekkel szemben.
[g:hu+ 2.10.16]
Kicsit kaotikus a környezet. Hercegkút szép állapotban van. Idáig nem érnek el a gondos kezek. Jó ötlet alapján megcsinálták a tanösvényt és most itt szinte romokban hever.
Megtaláltuk. A rejtés szuper volt, sajnos a ládához vezető út teljesen elhanyagolt, kezeletlen. Ebben az időszakban tele volt csalánnal és kullanccsal. A tanösvény teljesen szét van rohadva, mindegyik tábla ki van dőlve.