Egy 6 törzsű fiatal facsoport ölében, egy ráhelyezett gyökértuskó takarja (fotó)
A Gödöllői-dombság egyik geoládailag még kevésbé felfedezett szegletébe, a Tápióságba hívlak Titeket egy csodálatos élmény és természetesen egy láda megszerzésére. Amikor először jártam itt Gergő barátommal, biztos voltam abban, hogy újra visszatérek. A mesterségesen kialakított halastavak és a mellette található nyíres, erdeifenyős, kőrises, nyárfás, erdőségek számomra meglepően gazdag élővilágról tanúskodtak. A szürke gémek, nemes kócsagok, bíbicek mellett, feketeharkályok és fekete gólyák is fészkelnek itt. A láda telepítésekor pedig többször hallottuk a bölömbika összetéveszthetetlen, mély, búgó hangját.
Ezekben az erdőkben állandóan az élet nyomaira bukkanhatsz, találtunk, rengeteg harkály odút, vaddisznó-dörgölődző fát, rigófészket félig kikelt fészekaljjal egy vadászles padlózatán, láttunk siklót úszni a vizen és hosszú perceken át szemlélhettük egy búbos vöcsök horgászbemutatóját, néha egészen közelről.
Tápiószecső közúton autóval, busszal és vasúton is egyaránt elérhető. Akármivel is jöttök, a láda nem lesz messzebb, mint 2-3 km.
Feltétlenül hozzatok távcsöveket és ha tudtok a hajnali órákban érkezzetek. Megfigyelési pont kevés van, de a tavak területe patakkal és kerítéssel is el van zárva a halandók elől, ami nagyon helyes, hiszen nem háborgatjuk nagyon az itteni élővilágot. Kukkolni persze szabad, és erre kiváló lehetőséget nyújt a ládához közel egy kis hidacska, N 47° 26,183' E 19° 36,928' [GCTAPI+hidacska] , amelyről a tórendszer nagyrészét belátni, és ha szerencsétek van a csodálatos fekete gólyát is megszemlélhetitek, de szürke gémet, fehér gólyát, kócsagot minden bizonnyal láttok majd. Ha a vasútról jöttök, akkor csak át ezen a hídon, aztán balra, ahogy mutatja a műszer. Senki nem fog eltévedni. Ha magasabb építésű autód van jó szívvel ajánlom szárazabb időben ezt a pontot N 47° 26,294' E 19° 37,033' [GCTAPI+parkolo] parkoláshoz , amelynél a gátőr háza található. Itt 2-3 autó is elfér egymás mellett. Egy ott dolgozó kedves munkatárs nekünk kérés nélkül kinyitotta a kerítést, felmehettünk a töltésre, ahonnét a tóra ráláthattunk, és még délidőben is sok madarat csodálhattunk meg. A ládát innen bő egy kilométerre helyeztem el, egy nagyon hangulatos kis pihenőben, ahol sütögethetsz, megpihenhetsz, sőt a dobozt is könnyedén asztalon logolhatod be. A láda csemetefák gyűrűjében rejtezik, kis doboz (egyesületi ládacsereprogram doboza), ne rakj rá párhuzamosan faágakat, meg nylonzacskót.
MEGKÖZELÍTÉS
Gyalog, lovon, kerékpáron is megközelíthető, de legjobb vonattal érkezni, körbesétálni a tavat. Közben élvezzétek az erdőben és a tavon lakó élőlények harsogását, minden bizonnyal láttok, hallotok majd valami izgalmasat. Ha terepjárós,quados tapló pontvadász vagy, akkor ez neked egy drive-in cache, de akkor semmi élményben nem lesz részed, amit az erdő és a tóvidék ad, ráadásul az élővilágot is háborgatod.
A vidéken 2013 óta tanösvény is van, ennek néhány állomása a láda közelében található, ez a 9 kilométer hosszú Szecsői Ürgés tanösvény, amely az Égeres-legelő természeti értékeit mutatja be. A Natura 2000 védettség alá eső területen számos védett, fokozottan védett növény- és állatfaj él, melyeket a több kilométer hosszú, gyalogosan és kerékpárral is bejárható útvonal mellé kirakott 10 információs tábla mutatja be, de magatok is rengeteg élőlénnyel találkozhattok itt, ha csendben, figyelmesen járjátok a tájat, erdőket, vízpartot. A tanösvény térképe
A LÁDA RÖVID TÖRTÉNETE
Az első rejtés sajnos egy viharban megsemmisült, így máshová helyeztem a dobozt, de hiába, mert az is eltűnt, majd egy harmadik erdőbe került. 2011 február végén már sokadik alkalommal újratelepítettem ezt a ládámat. Aztán egy kedves geoládász társ is újratelepítette, 2019-ben meg magam is nagy nehezen felújítottam a folyamatosan eltünedező GCTAPI-t. Reméljük itt már nem lesz hűlt helye sohasem.
A REJTEKRŐL A LOGODHOZ NE TÖLTS FEL KÉPET KÉRLEK!!!
Ha van kedvetek sétálni még akkor feltétlenül látogassatok el a délebre, mintegy 5km-re található mesterséges halastóhoz. A patak partján rengeteg állat él, de a tó partja is egy kiváló piknikező placc :-)
Én itt fotóztam N 47° 23,301' E 19° 35,285' 130 m [GCTAPI+tóparti gát] a láda elrejtése napján a vöcsköt és az úszó siklót. Remélem nektek is sikerül izgalmas állatfotókkal gazdagítani ennek a ládának az oldalát. Azonban mindig tartsátok szem előtt, hogy egy felvétel sem éri meg, hogy azért az állatok élőhelyét tönkre tegyétek, életüket túlságosan megzavarjátok. Ez egy kis paradicsom. Vigyázzatok rá!'
Állapot: kereshető
-
történelmi nevezetesség, várrom, épület
-
szép kilátás, érdemes panorámát fényképezni
+
különleges látványosság, helyszín
-
speciális koordináta-érték vagy magasság
+
vízpart, tó/folyó, forrás van a környéken
-
település belterületén van a láda
-
van a közelben (pár száz méteren belül) lakott terület
+
havas, jeges időben, fagypont alatti hőmérsékleten is kereshető a láda
+
nyáron, a legnagyobb kánikulában is ajánlott környék
-
hegyen, csúcson, nagy dombon van a láda (a környékhez képest)
+
megközelíthető járművel néhány száz méteren belül
+
a javasolt kiindulóponttól fél órán belül elérhető
-
mozgáskorlátozottaknak, babakocsival érkezőknek is ajánlott
+
gyerekbarát láda
+
igénybe veszi a cipőt, ruhát a környék (csalános, bogáncsos, sáros)
-
a láda megszerzéséhez sziklát kell mászni (gyerekkel nyakban kizárt)
+
sötétben is érdemes keresni
+
a GPS-t zavaró sűrű erdő, sziklafal, magas épület, stb. van
-
szokatlan méretű/alakú a láda (az ajándékok miatt fontos)
+
el lehet menni kerékpárral a ládáig (vagy látástávolságban hagyható)?
Megtaláltam, köszönöm a rejtést! Vonattal jöttem, a Bíbic-tanösvény után elgyalogoltam ehhez a ládához is. Tej ködben indultam, reménykedtem, hogy kitisztul az idő, de nem. Hullottak a falevelek, de még színesek voltak a fák. Egy lélekkel sem találkoztam, csak néhány madárkával. A láda közelében sok szemetet hagytak az asztalok körül. Az összes tanösvény ismertető táblát tönkretették, olvashatatlanok.
Kellemes út volt hidegben és ködben.
Megtaláltam. Köszönöm! Kerékpáros túra közben. A Túra a Naprendszerben GCTuNa pontjait kerestük meg, közben útba ejtettük a közeli ládákat. Megküzdöttünk a homokkal, többször elestem a kerékpárral, de végül csak odaértünk.
3 éves koromig Tápiószecsőn éltem, azóta nem nagyon jártam erre. Sajnos semmire sem emlékszem, de jó kis időutazás volt így is.
Utólag visszaolvasva a régebbi megtalálásokat, egy másik rejtekhely is szóba került, de mivel a "Segítség a rejtéshez" részben ez nem jelent meg, így nem is tudtam róla.
A feltöltött képek és a telefonos egyeztetés alapján, szeretném kérni a jóváhagyásod.
Megtaláltam, köszönöm a rejtést!
Levendulás túra útvonalát kiegészítve kerestem meg.
Megjegyzés: Ha a tavak felől jössz, nem mindenhol van út, átjáró. Van ahol a patakba dőlt fán sétáltam át. Így kalandos lett. [Geoládák v4.3.0]
Megtaláltam, köszönöm a rejtést! [Geoládák v4.3.0]
Ha a tavat akarod látni, azt nem fogod. viszont szúnyogból van bőven.
6 törzsű fából többet is találni. A láda azonban egy mohás fatönkben van.