Egy kellemes sétára invitállak városunkban! A séta során 6 helyet kell felkeresned hogy elérj a végpontra, amely VIRTUÁLIS!
GCHmvH-1 A pont: Az emléktáblán lévő szavak, toldalékok száma!
GCHmvH-2 B pont: Az emléktábla alsó sorában lévő szám, legnagyobb számjegye!
GCHmvH-3 C pont: Ezen a ponton található oszlopok száma?
GCHmvH-4 D pont: Az emlékkő 7. sorában lévő szám, utolsó számjegye?
GCHmvH-5 E pont: Az épület két falán található egész alakos szobrok száma! (Nem csak szemmagasságban!!!)
GCHmvH-6 F pont: Az épület bejárata felett lévő 3 legkisebb méretű szám összege?
Az eredményül kapott számokat behelyettesítve megkapod a virtuális láda helyét!
A láda koordinátája: N46°24,7BC' E20°19,DEF' 85m )
Javasolt útpont sorrend: D-F-E-A-B-C
-----------
A láda jelszava: A végponton található szoboregyüttesen lévő vésett felírat!
(A koordináta az alkotás mellé mutat pár méterrel !)
Az egykori (1950-1962) megyeszékhely a Tisza-Maros szögében az őskortól lakott hely. A város nevének "hód" összetevőjét Árpád-kori személynévből eredezteti a kutatás. A XIII. század közepén tesznek említést Hód és Vásárhely akkor különálló falvakról. Hunyadi János birtokaként 1437-ben már uradalmi központ, mezővárosi rangra is Hunyadi János emelte a települést 1456-ban. A középkorban fejlődését piacok és állatvásárok biztosították, földrajzi fekvése a kereskedelemnek kedvezett
A XIX. század közepén a Tisza-szabályozás földmunkái átmeneti munkát biztosítottak kubikosként a szegényparasztoknak. Hódmezővásárhely 1873-ban önálló törvényhatósági jogot nyert. Az 1879-es nagy szegedi árvíz után a város déli részén 3 km hosszú kőfalat létesítettek, mely egyedülálló a dél-alföldi régióban. Az ország negyedik legnépesebb városává vált 1890-re, 1894-ben azonban a munkanélküliség miatt egyre fokozódó társadalmi feszültség a Szántó Kovács János-féle radikális parasztzendülés kirobbanásához vezetett.
A két világháború között a város megőrizte agrárjellegét, 1945 után viszont újabb iparágak jöttek létre: mérlegkészítés, porcelángyártás, gépgyártás.
A városhoz kötődő képzőművészek - Tornyai János, Endre Béla, Pásztor János és mások - a népi fazekasság nemes formakincsének megőrzésére 1912-ben megalapították a Művészek Majolika és Agyagipari Telepét - a Majolikagyár elődjét. A magyar városok közül elsőként, 1997-ben Európa-díjjal - becsületzászlóval - ismerték el a vásárhelyiek tevékenységét.
Városnézés.
A sétánkat a javasolt ponton (téren) kezdjük. A teret érdemes körbejárni. N46° 25,2481 E20°19,802' ponton találjuk az 1936-ban épült ókeresztény bazilika stílusú Szent István római katolikus templomot. Az újonnan kialakított téren a nemrég felállított impozáns Szent István lovas szobor, Máté István alkotása látható. A térről továbbhaladva a GCHmvH-5 irányába, tegyünk egy kis kitérőt a GCHmvH-6 -hoz is. Visszatérve a kitérőről, az utca túloldalán látható az izraelita templom eklektikus épülete, mellette a zsidó hitközség egykori 1893-ban épült épülete. Utunk során megcsodálhatjuk a körforgalom közepén elhelyezkedő Nagy András János 1882-ben fúrt artézi kútját. Mögötte az Alföld egyik legnagyobb barokk református temploma az Újtemplom. Ezen az útvonalon továbbhaladva, az utca bal oldalán a Németh László városi könyvtár, előtte az író szobra. Majd eljutunk a GCHmvH-5 ponthoz.
Az utcán haladva jobb oldalon egy kis park közepén áll a Belvárosi római katolikus templom, melynek középső hajója 1852-ben, két oldalhajója 1860-ban épült Ybl Miklós tervei alapján. A főbejárat fölött a város földesurainak, a gróf Károlyiknak címere látható.
A templom mellett helyezkedik el az 1794-ben épült klasszicista uradalmi tiszttartóház hosszan elnyúló, középen tümpanonnal díszített épülete. (Károlyi Ház)
Sétánk során hamarosan megérkezünk a város főterére a Kossuth térre. Délkeleti sarkán áll a város legrégibb műemléke, a Református templom, és a Magtár. A Magtárral szemközt áll az "Ógimnázium" épülete, melynek emeletén találjuk az Alföldi Galériát. Szemben a Bakay-kút látható, amely az első Hódmezővásárhelyen fúrt artézikút. Eredeti helye a téren található Szántó Kovács János szobor melletti park közepén volt.. E tér nyugati oldalán emelkedik a Fekete Sas Szálloda, mely 1905-ben épült.
Kérek mindenkit, minél több képpel gazdagítsa az oldal tartalmát, de a végső pontról NE tegyetek fel képeket, utalásokat!
------===== Ládatörténet =====------
2007.11.04 A láda jelszava megváltozott! A szoboregyüttesen (szemben állva, jobb oldalt) 1db vésett, messziről nem látható felirat található.
2010.09.04 Az "E" pont elköltözött! ( Vigyázz mert az épület 2 oldalán kell keresgélned és nem csak szemmagasságban! )
2014.01.12 Az A pont koordinátái megváltoztak!
Állapot: kereshető
+
történelmi nevezetesség, várrom, épület
-
szép kilátás, érdemes panorámát fényképezni
+
különleges látványosság, helyszín
-
speciális koordináta-érték vagy magasság
-
vízpart, tó/folyó, forrás van a környéken
+
település belterületén van a láda
+
van a közelben (pár száz méteren belül) lakott terület
+
havas, jeges időben, fagypont alatti hőmérsékleten is kereshető a láda
+
nyáron, a legnagyobb kánikulában is ajánlott környék
-
hegyen, csúcson, nagy dombon van a láda (a környékhez képest)
-
megközelíthető járművel néhány száz méteren belül
-
a javasolt kiindulóponttól fél órán belül elérhető
+
mozgáskorlátozottaknak, babakocsival érkezőknek is ajánlott
+
gyerekbarát láda
-
igénybe veszi a cipőt, ruhát a környék (csalános, bogáncsos, sáros)
-
a láda megszerzéséhez sziklát kell mászni (gyerekkel nyakban kizárt)
+
sötétben is érdemes keresni
+
a GPS-t zavaró sűrű erdő, sziklafal, magas épület, stb. van
-
szokatlan méretű/alakú a láda (az ajándékok miatt fontos)
+
el lehet menni kerékpárral a ládáig (vagy látástávolságban hagyható)?
Köszönjük az élményt. Részletes beszámoló otthonról. [Geoládák v3.12.10]
A sokpontos városi multiknál mindig történik valami.....
Az 5. pont környékén parkoltunk le, így adódott, hogy mindjárt a legproblémásabb rejtéssel kezdjünk. Olvasom a leírást: "Az épület két falán található egész alakos szobrok száma! (Nem csak szemmagasságban!!!)"
Szemmagasságban ott virítanak a szobrok és sehol máshol nem láttunk többet. Hova dugták el?? Átmentünk a túloldalra, semmi, lent semmi. A két fal is határeset, de a szemmagasságon kívül nem láttunk szobrokat. Na mindegy, menjünk tovább, majd csak lesz valahogy, a végén majd kilogikázzuk. A következő volt az első pont, ahol nincs tábla. Szuper! Itt végül is lejjebb a szövegben benne van a megoldás. Hurrá!
A templom előtt fotókiállítás van. Mindketten egyetértettünk, hogy a legjobb az "IDŐABLAK" című. Bolyongtunk tovább, majd egyszer csak belebotlottunk az időablakba, ahol a mester most is órát javított éppen. Intettünk Neki, majd az apró kis ablakot kinyitotta és szóba elegyedtünk. Kiderült, hogy nem tudta, hogy az egyik kiállított képen szerepel.
Aztán a közeli Kalvino Coffee and Wine -ba térünk be tejszínhabos kakaót inni és Croissant enni. Nagyon kellemes hely.
A hármas pont után Szeremlei Sámuel történész és Kiss Lajos néprajzkutató szobrát is beiktattuk, ha már szobros a téma.
A délelőttöt kitöltötte ez a program, és végül a koordináta az általam számolt szobrokkal is jó helyre vezetett.
"(...) úgy döntött, inkább jár egyet a városban. (...) Imádott sétálni, ezért úgy döntött, elmegy (...), pedig az több kilométerre van innen. Meg akarta nézni, milyen (...)."
-Szelle Ákos ~ Veszettül-
Adódott egy alkalom, hogy eljussak a megyébe ládázni. Hódmezővásárhelyet még nem ismertem, csak átutazóban jártam itt, így hát arra gondoltam, hogy sétálok egyet a városban. A multiláda, és néhány útba eső hagyományos láda pontjai bemutatták nekem a város szépségét.
A rejtő által megadott útvonalon haladtam végig. Láttam szép parkokat, elhaladtam sok műemlék mellett. Kis kitérővel láthattam az árvíz miatt felállított Kőfalat. Megnéztem az egy óramutatóval rendelkező tornyot, mellette az első alföldi ártézi kutat. Láttam impozáns iskolaépületeket, tereket, szobrokat. Elsétáltam a népligetben található Kása-erdőbe.
Jól éreztem magam a szép, tiszta olykor csendes városban.
A multi összeszedett, jól kivitelezett. Az ötös pontnál nem voltam elég figyelmes, így később Geologi-hoz fordultam segítségért. A rejtő segítőkész volt, majd később tőle tudtam meg egy nevezetesség történetét.
Köszönöm az élményt.
Ma sétáltunk egy kellemes 22 km-t a városban, amibe ez a multi is belefért. A Kása erdő felől jártuk le a pontokat és szerencsére közben fotóztuk a végpontot is, úgyhogy a Szt. István templomtól nem kellett visszamennünk, haladtunk tovább az Epres kerthez. Szép helyeket láttunk, köszönet a megmutogatásért!