Elhelyezés időpontja: 2002.03.04 13:30
Utolsó lényeges változás: 2021.03.15 22:49
Utolsó változás: 2021.11.15 15:13
Rejtés típusa: Hagyományos geoláda
Elrejtők: LI, LG, Fairy
Ládagazda: laszloistvan Nehézség / Terep: 2.0 / 3.0
Úthossz a kiindulóponttól: 1000 m
Megtalálások száma: 179 + 2 sikertelen + 16 egyéb, grafikon
Megtalálások gyakorisága: 0.2 megtalálás hetente
WAP:
Láda a csúcskőnél, pótjelszó az akna oldalán. A ládába TravelBug nem helyezhető.
Hányatott sorsú megújított ősláda kilátással, kihívással, gázvezetékkel.
Kaptató kilátással
Ahol a sík mocsaras balatoni Nagy-Berek keleti szélén hullámosodni kezd a táj, az egyik első kétszázas orom emelkedik a Lengyeltótitól délre eső Kisberény fölött. (Somogy magaslatai jellemzően kétszázasok, az egész megye legmagasabb pontja is alig haladja meg a 300 métert.) Aki vállal egy-két kilométernyi gyaloglást némi kaptatóval, a geoláda mellől kitekintést kap a közelebb és távolabb szelíden hullámzó somogyi tájra, az alant fekvő falura, kicsit a Balatonra és a túlparti hegyekre is.
Gázvezeték
A csúcson halad át az országos nagynyomású földgázvezeték-hálózat egyik (néhány deciméter átmérőjű, néhány bar nyomású) oldalága - a Balatontól Kaposvár felé. Környékbeli nyomvonala talajszinten és fentről is jól érzékelhető markáns irtási sáv - a javasolt megközelítések is nagyjából ezt követik, és ehhez kapcsolódnak pl. a Lengyeltótinál, Vidámházánál vagy délebbre Csombárdnál található gázállomások is. A csúcs legjellegzetesebb objektuma is épp a közmű jelzőoszlopokkal körbevett, fedett aknája - mintha valamiféle pogány szertartás helyszíne volna.
Megközelítés
Jellemzően a Kaposvár-Fonyód főút két közeli elágazását javasolt becéloznunk.
1. A kisberényi elágazó felől ( N 46° 38,705' E 17° 38,392' [GCKBHV+1. letérés])
A főút buszmegállója mögött kis körültekintéssel (a kicsit odébb kezdődő sekély árokra figyelve) biztonságosan lehet autóval is parkolni az út mellé. (A bekötőútra kanyarodva is lehet próbálkozni - a forgalom kisebb, de keskenysége miatt nem biztos, hogy az a jobb.) A kereszteződéstől azonnal megkezdhetjük a sétát a gázvezeték jól látható erdőirtott, bójákkal is jelölt nyomvonalán. Kb. 1 kilométer gyaloglásra kell készülni a csúcsig, benne az emelkedés elején elég meredek kaptatóval. A emelkedés előtti sík szakaszon egy kisebb (kis ugrással vagy nagy lépéssel leküzdhető) árkon kell átkelni, továbbá nagyon el tud szabadulni a lágyszárú vegetáció - szezontól függően olykor hóvirágot, olykor csalánt értve ezalatt. Ha az eleje rendben, a dombon már nem lesz baj - viszont ha adott pillanatban és ruházatban nem látszik vállalhatónak, akkor a másik alternatívát javaslom.
2. Az öreglaki elágazó felől
A főútról az öreglaki leágazástól kicsivel északra a N 46° 37,099' E 17° 38,307' [GCKBHV+2. letérés] pontnál keletre térünk. Az autót vagy itt hagyjuk a telep közelében, vagy a fokozatosan gyengülő minőségű aszfaltos majd inkább már csak szórt úton - körülményektől, autótól és vérmérséklettől függően - tovább is haladhatunk akár még közel másfél km-t (a StreetView autó 2012-ben idáig vállalta). Innen a csúcs lankás földúton még másfél kilométer gyalog.
Láda
Hagyományos doboz a csúcskőnél.
Ládatörténet
Ez egy (2002. tavaszi telepítésű) ős-ládám, mely eredetileg két és fél évig üzemelt, majd 2004-ben megszüntettem. Be kellett látnom, hogy inkább a hőskori ládaínség, tapasztalatlanság és lelkesedés, meg egy pazar hóvirág-mező spontán elegye hozta létre, mint az átgondoltság. Közben aztán annyi egyéb, ennél jobb láda született (nekem magamnak is), hogy 2004. végén nyugdíjazása mellett döntöttem. 2010-től Fairy próbálkozott virtuálisként való feltámasztásával, de sok másik ládája mellett ő sem tudott kellő figyelmet fordítani rá. Viszont így 2018-ban a környéken járván a nosztalgia és a pontéhség :-) hatása alatt megkerestem - és újra tetszett a hely. Fairy-nek akkor a helyszínről dobozosító továbbfejlesztést ajánlottam, majd rövid úton a visszaadásig jutottunk. Az már újra az én saram, hogy a kihelyezett új doboz is érintetlenül és publikálatlanul ült további nyolc hónapot a csúcskőnél, mire újbóli kiszállás és ellenőrzés után 2019. januárjában élesítettem az aktualizált lapon. A láda neve hányatott történetére és a mindezekkel kapcsolatos jogos kritikákra (és önkritikára) is utal.
Állapot: kereshető
-
történelmi nevezetesség, várrom, épület
+
szép kilátás, érdemes panorámát fényképezni
+
különleges látványosság, helyszín
-
speciális koordináta-érték vagy magasság
-
vízpart, tó/folyó, forrás van a környéken
-
település belterületén van a láda
+
van a közelben (pár száz méteren belül) lakott terület
+
havas, jeges időben, fagypont alatti hőmérsékleten is kereshető a láda
+
nyáron, a legnagyobb kánikulában is ajánlott környék
+
hegyen, csúcson, nagy dombon van a láda (a környékhez képest)
-
megközelíthető járművel néhány száz méteren belül
+
a javasolt kiindulóponttól fél órán belül elérhető
-
mozgáskorlátozottaknak, babakocsival érkezőknek is ajánlott
-
gyerekbarát láda
+
igénybe veszi a cipőt, ruhát a környék (csalános, bogáncsos, sáros)
-
a láda megszerzéséhez sziklát kell mászni (gyerekkel nyakban kizárt)
-
sötétben is érdemes keresni
-
a GPS-t zavaró sűrű erdő, sziklafal, magas épület, stb. van
-
szokatlan méretű/alakú a láda (az ajándékok miatt fontos)
+
el lehet menni kerékpárral a ládáig (vagy látástávolságban hagyható)?
Hát ez valóban gázos láda. A második utat választottam. A mellékúton még úgy ahogy végig lehetett menni biciklivel (és láttam verekedő nyulakat), a csúcs felé vezető lankás földút azonban nem látszik, mert az első 600 méterét beszántották. Ha ezen túljutunk és megtaláljuk az utat, az minden, csak nem földút: régi tarlókon kell gyalogolni és túljutni két kerítésen (mindkettő megoldható átmászás nélkül). A ládát a csúcskő közelében meg lehet találni, de a csúcskőnél lévő bádogtetőt nem javaslom kinyitni, mert alatta darázsfészek van.
Megtaláltuk, köszönjük a rejtést! Hát ez tényleg gázos. Ezért a látnivalóért ennyit gyalogolni a magas fűben nem nagyon érte meg. A búzamező amúgy gyönyörű, de a "látnivaló" nem nyerte el a tetszésünket. Azért köszönjük a rejtő munkáját.
Megtaláltam, köszönöm a rejtést! A többit otthonról. [Geoládák v3.12.8]
Szerk.:
Évek óta fáj erre a ládára fogam és már kétszer neki is indultam a kisberényi bekötőút felől, de nyár derekán a dzsungellé váló aljnövényzet miatt mindkétszer feladtam. Idén a vadfeldolgozó, pontosabban az öreglaki bekötőút felől támadtam és sikerült! Megvagy! Enyém a láda! :D
És, hogy miért volt annyira fontos nekem ez a pont?
~40 évvel ezelőtt a tavasz kezdetén mindig elbringáztunk Tótiból egy csomóan a domb lábához, mert itt a hóvirág mezőkben nőtt, elborította a domb lábát és csak szedtük szedtük, hogy meglepjük vele anyukáinkat. Akkor még nem volt ez tilos.
Köszi, hogy most időutazhattam a láda által kicsit!
Somogyból hazafelé kerestük fel a helyet kitkat0123-mal. Hu-s és com-os ládát se hagytunk megtalálás nélkül. Somogyvár volt az első megállónk, majd folytattuk utunkat Fonyódra. Gyorsan meglett a láda.
Köszönöm a rejtést!
Kerékpárral terveztem megközelíteni a ládát. A kisberényi elágazás felöl indultam volna, de a gázvezeték nyomvonala be volt már vetve valami kalászossal, nem akartam egy kilométert a vetésben gyalogolni. A másik megközelítésből nem készültem, így ez a láda egyelőre kimaradt.
Megtaláltuk, köszönjük. Egy éve Kisberény felől nem sikerült, most Öreglak felől kocsival elgurultunk a kukoricás mellől induló ösvényig, és ezúttal megtaláltuk. [Geoládák v3.12.1]