1. pont: A megadott koordinátánál található,
6-os számú pincén látható,
neveket felsoroló tábla alján látható két évszám közül az első.
2. pont: A láda a csúcson, a magassági ponttól 30 m-re, egy lefűrészelt facsonk aljában.

A ládába utazó ügynök, vándorbogár, geoérme helyezhető. Ha még nem tudod, hogy ezek micsodák, feltétlenül olvasd el
ezt a leírást!
Ezt a kétállomásos multiládát a somogyi Szóládra telepítettem, ahová ezért a két dologért mindenképpen érdemes egyszer eljönni!
Megközelítés
Szóládra észak felől érkezhetünk meg, az M7-es autópályáról külön leágazás van Szólád felé (a 129-es, 130-as kilométer környékén), a régi út pedig Balatonszárszó közepén ágazik le, de építettek egy újabbat az autópálya miatt is, ez Szárszó nyugati határában indul délnek, és egy idő után rátér a régi útra.
1. pont: Európa-díjas löszpincesor
A falu főutcáján dél felé haladva, elhagyva a két templomot, balra lesz egy leágazás, ahol egy barna tábla is mutatja, hogy merre kell menni. Szilárd burkolatú út mentén sorakoznak a régi pincék, ezek közül a jelszót annál találhatjátok, melynek koordinátái:
N 46° 47,214' E 17° 50,574' 160 m [GCSZLD-1] Ez a 6. számú pince, ezen van egy tábla, ami neveket sorol fel. Ennek az alján levő két évszám közül az első a jelszó.
A pincékről lejjebb írok még többet is.
Ajnálott parkoló a pincesoron:
N 46° 47,251' E 17° 50,598' 150 m [GCSZLD+parkoló]
2. pont: Somogy csúcsa
Ha megvan az első jelszórész, vissza kell térni a faluba és tovább menni dél felé. A falu vége felé lesz egy leágazás balra, ahol egy tábla mutatja, hogy arra van Nezde külterület. Erre induljatok el. Az út itt is régi pincék előtt vezet el, aztán nyílt terepen szőlők között, majd kanyarog egy kicsit Nezdén. Az aszfaltos út végén célszerű megállni, ennek helye:
N 46° 46,696' E 17° 52,375' 169 m [GCSZLD+2. parkoló]
Innen több utat tudok ajánlani:
1. lehetőség: (ajánlott)
A megadott parkolótól kicsit visszafelé indulva, egy földúton elérve a
N 46° 46,756' E 17° 52,185' 160 m [GCSZLD+elágazás] koordinátát, észak-északkelet felé indul egy út, ami fölvezet a hegyre. Néhány megtaláló autóval is föl tudott itt jönni. Fönt több érdekes faszobrot is találhatunk (például ősi doboló sámánt, illetve Koppány vezért, akinek Somogyban voltak a birtokai), a csúcson pedig az úgynevezett
Irma-keresztet, melynek csúcsán turulmadár áll, és melyet Csuka Mónika és dr. Soós László állíttatott 2002-ben, a turult pedig dr. Zsubori Zoltán készítette. Innen szekérút vezet a kilátóhoz dél felé. Föntről igazán szép kilátás nyílik nemcsak a környező dombokra és Szóládra, hanem a Balatonra, és a túlparti hegyekre is, egészen a Badacsonyig.
2. lehetőség: (nehezebb, van benne egy kis csörtetés a bozótban, bár az is kikerülhető egy kis hosszabbítással)
Lent az aszfaltos út egy földútban folytatódik, ami pár méter után máris kétfelé ágazik, itt
balra menjetek, ekkor kezdődik el a hegymászás. Mintegy 100 méternyi szintemelkedés van hátra a kilátóig! Egy darabig tart az út, de aztán nagyon eltér jobbra (dél-keletre), pedig a kilátó észak-keletre látszik. Ekkor nyugodtan letérhetünk az útról, és mehetünk egyenesen a kilátó felé. Eleinte csak sima mezőn megyünk, a végén van egy kis fás-bozótos, helyenként tüskebokros rész, ha ezen vergődik át valaki, a terephez nyugodtan adjon hozzá 1-et! Ha ez nem tetszik, követhetitek az utat is, ami kicsit kerülő, de végül távolabb az is felér a gerincre, ahol északra fordulva szekérúton mehetünk a 2001-ben felavatott kilátóig.
A láda:
A kilátótól délre kell elindulni, hogy eljussunk a csúcsra, ahol a láda is van, a magassági ponttól 30 méterre. A láda koordinátái:
N 46° 46,311' E 17° 52,850' 316 m [GCSZLD-2]
Somogy vármegye legmagasabb pontja
A kilátón is olvasható a felirat: a közelben található az
Almán-tető (vagy
Alman-tető), amely 316 méteres magasságával Somogy vármegye legmagasabb pontja. Ezzel Somogy a Dunántúl legalacsonyabb vármegyéje, a többiben ennél mind vannak magasabb csúcsok. Ha dél felé indultok el, mintegy 800 méter megtétele után érhettek el ide. Az erdőben nagy eséllyel láthatunk vonuló szarvascsapatokat. A csúcson sokáig nem volt semmi különös, még kilátás sem, ezért nem oda helyeztem el a ládát. Aztán 2009. 10. 3-án a
Szent Kristóf Természetjáró Egyesület egy gyönyörű,
rovásírásos kopjafát avatott fel ott. A csúcs koordinátái:
N 46° 46,320' E 17° 52,868' 316 m [GCSZLD+csúcs]
A pincékről
Egyedülálló látványosság Szóládon a híres pincesor. A magas, helyenként akár 6-8 méteres löszfalba vájt pincéket még a 20. század elején vagy annál is korábban alakították ki. A pincéket eleinte csak rejtekhelynek építették, a bornak csak egy részét tárolták itt, amit a fináncok elől el akartak titkolni. Bent télen-nyáron egyaránt kb. 15 fokos hőmérséklet uralkodik, ami ideális a bor és a termények tárolására. A pincék közül jóval több mint 100-at ma is használnak. A pincesor felújítására milliókat költött az önkormányzat, de megérte, mert 1999-ben megkapták az Európa-díjat és az értékmegőrzésért a Henry Ford-díjat is. A pincesor több rendezvénynek is otthont ad, köztük az augusztusi bográcsos főzőversenynek, de tartották itt már a megyei borfesztivált is, és a
Különleges Asztali Örömök Somogyban nevű egész éves rendezvénysorozat egyik része is itt talált magának helyet.
Kellemes nézelődést és hegymászást kívánok mindenkinek!