Megye/ország: Pest
Elhelyezés időpontja: 2007.02.04 14:25
Megjelenés időpontja: 2007.02.06 17:10
Utolsó lényeges változás: 2020.11.07 21:42
Utolsó változás: 2023.05.23 07:44
Rejtés típusa: Hagyományos geoláda
Elrejtők: Laci-62, MoZo, Geomarci, gusty
Ládagazda: gusty Nehézség / Terep: 2.0 / 1.5
Úthossz a kiindulóponttól: 1000 m
Megtalálások száma: 1027 + 3 sikertelen + 21 egyéb, grafikon
Megtalálások gyakorisága: 1.1 megtalálás hetente
A megadott koordinátánál keressetek egy szokásos méretű dobozkát. A rejtek egy cserje melletti nagyobb kő alatti üregben található, kövekkel álcázva. Megközelíteni Érd felől érdemesebb.
Könnyed vasárnapi ebéd utáni ládavadászat az Érd és Tárnok között meghúzódó Fundoklia-völgyhöz. Az M7 építésekor eredetileg az egészet fel kívánták tölteni, de szerencsére ez elmaradt, igy az autópálya csak kétfelé vágta a völgyet. Dr. Kubassek János, az Érden található Földrajzi Múzeum igazgatója így ír róla :
"Érd-Parkváros tájképileg legszebb része a szarmata mészkőbe bevágódott karsztos aszóvölgy, a Fundoklia. Az M7-es autópályától északra 1962 végén a völgyfő közelében véletlenül bukkant felszínre az érdi paleolitikus telep.
A Fundoklia-völgyben nincs állandó vízfolyás. Meredek lejtőit időszakos záporok mossák le, s több helyütt "élő sebhelyek" tárják fel a völgy földtani felépítését. A meredek szarmata mészkőlejtők kopárak, de a völgy alján összefüggő cserjés, fás növénytakaró talált menedéket. Számos kisebb üreg, természetes barlang, illetve ember-vájta kőfülke ad betekintést a fennsík földtani felépítésébe. A völgytől északra található agyagos-löszös magas partfalban gyurgyalagok találtak maguknak költőhelyet.
A Fundoklia-völgyben és környékén mintegy 25 védett növényfaj fordul elő. A szurdok környékének talán legszebb és legfeltűnőbb virágdísze a száraz, meszes, köves, füves lejtőket kedvelő tavaszi hérics (Adonis vernalis). A májusban gyönyörű, sárga virágokkal szembeötlő tavaszi hérics gyöktörzsében levő adodinnek szívműködést szabályozó és nyugtató hatása van, ezért gyógynövényként is számon tartják. Jellegzetes a festői, árvalányhajas fennsíkot díszítő pusztai meténg (Vinca herbacea), melynek hatóanyagából, a vincaminból vérnyomás-szabályozó gyógyszer is készül. A meleg, meszes sziklagyepek adnak otthont az augusztustól szeptember végéig virágzó pézsmahagymának (Allium moschatum). A Fundoklia-völgy gyertyánsarjas, hűvös bozótosában, a perzselő napsütéstől védett árnyékban május végén, június elején virít a turbánliliom (Linum martagon).
A Fundoklia-völgy több védett gyíkfajnak és cickányfélének nyújt menedéket, de az erdei sikló is előfordul. Sajnálatos, hogy a kártékony emberi beavatkozás több helyütt illegális szemétlerakóvá változtatta ezt a természetvédelemre érdemes szurdokvölgyet."
Az írás megjelent: Tájak-Korok-Múzeumok Kiskönyvtára 506. szám, 1994. pp. 11-12.
Megvagy láda! Régebben már megtaláltuk, de nem logoltunk. Sajnos hiába védett természeti terület, mára tele van szeméttel, tönkretették a lepcsőket, a táblákat. (Szégyen, hogy a város vezetése képtelen ezt az egyedülálló völgyet rendbentartani.) Köszönjük a rejtést! [Geoládák v4.5.0]
Köszönöm a rejtést. A mai tömegközlekedéses, önkéntes futárszolgálatom Érdre vitt.
Ez volt a második találat.
A tanösvény északi végétől haladtam a szúnyogokban igen csak bővelkedő völgyben. Lehet, hogy érdekes a bemutatni kívánt látnivaló, de én családi túrának, kirándulásnak nem igazán ajánlanám.
Hirtelen ötletből felpattantam az első Etele térről induló buszra, és az Érdre vitt. Körülnéztem milyen láda van itt, és ez volt legközelebb. Sose jártam még itt, nagyon tetszett a hely, csak az autópályazaj elég zavaró volt a felső részen. A láda bozótharc után könnyen meglett, csak a megtalálás után jól elkapott az eső.