WAP:
1. Virtuális láda (N 46°19,9500' E 18°00,1600') a szoborparkban, jelszó a kiskapu feletti felirat első szava.
2. A láda bokor tövében, a kápolnához közel (kb. 150 méter),(N 46°20,0240' E 17°59,9300').
Somogy megyébe invitáljuk a ládavadászokat a Vigadó-hegyre, amely Kaposvártól keletre Mosdós határában helyezkedik el a falutól délre.
A 2 pontból álló multi egy rövid kb. 30 perces séta a mosdósi vigadó-hegyen. Parkolni a kápolna mellett jobb oldalon lehet. Itt található egy tájékoztató tábla mely segítséget ad a pontok felderítésében.
A első állomás a környéken egyedülálló szoborparkba vezet.
N 46° 19,950' E 18° 0,160' 248 m [GCVIGA-1]
A jelszó a kiskapu feletti felirat első szava.
A második állomás a ládához vezet melyet egy bokorban leled meg.
N 46° 20,024' E 17° 59,930' 206 m [GCVIGA-2]
A láda többszöri kifosztása miatt (melyet helyi, fiatalnak már nem mondható emberkék dézsmálgattak) magán területre helyeztünk át. Ettől senki ne rettenjen vissza ha a GPS oda mutat, menjetek bátran. MAGÁNTERÜLET, DE KESSEREKNEK ZÖLD A JELZÉS!!
A LÁDA MEGKÖZELÍTÉSÉNÉL NAGY SEGÍTSÉG A "láda felé vezető út" FOTÓ MELY A KÁPOLNÁTÓL KISSÉ VISSZA JOBBRA MEGY ÉS AKKOR NEM KELL MÉHEKKEL, BOZÓTTAL HADAKOZNI!
(A jelszó a 2 ponton összegyűjtött szavak egybeírva, ékezettel, csupa nagybetüvel.)
A láda mérete 20x20x10 cm-es.
A falu története 1535-től ismert, iskoláját 1730-ban alapították. Pallavicini Ede őrgróf építtetett lovagvárakat utánzó kastélyt, a környék mikroklímájának gyógyító hatására, melyben ma a megyei kórház mosdósi részlege működik. A rendezett parkban növényritkaságok és művészeti alkotások találhatók. A kórház területén található még uszoda, szauna és sportpályák.
A község legrégebbi épülete az 1834-ben épült templom. A templom utcájában évszázados hársfasor áll, melyek Erzsébet királyné emlékét őrzik.
A községtől délre 2 km-es távolságban helyezkedik el a mikroklímájának köszönhetően harmónikus, zamatos borokat termő Vigadó-hegy. A szép, rendezett pincékben kíváló borok érlelődnek. A hegyen a piros és a zöld túristaút is átvezet.
Minden év májusában hegyibúcsút rendeznek az 1779-ben épült Szent János kápolnánál.
A vigadó-hegyi kilátóból széttekintve kaposvártól dombóvárig elhelyezkedő apró falvak látképe tárul elénk a kaposvölgyében.
Mosdósi Vigadó hegyi kápolna története
A kápolna 1779-ben épült. Alapterülete 7x4 m. Titulusa Nepumuki Szent János, a hajósok védőszentje. A nép ajkán élő legenda szerint a mai kőkápolna helyén egy fakápolna állt, melyet a hajósok építettek.
Jelenleg egy kisharang van a kápolnában, melynek felirata GLORIA IN EXCELSIS DEO 1735. (Dicsőség a mennyben Istennek. ) A másik kisharangot 2000-ben a helyi Önkormányzat a temető ravatalozójára építette fel. Ez egy egész kicsi harang, szöveg nincs rajta.
A monda szerint abban az időben a Kapos még hajózható volt, és ezek a hajósok egy nagyobb áradásból megmenekülvén, hálájuk jeléül építették a fakápolnát.
A hegyi kápolnát az 1800-as évek elején építették át kőkápolnává. Ez Babics András veszprémi kanonoknak köszönhető, akinek Imre nevű testvére mosdósi kisbirtokos volt. Annyi maradt fenn, hogy Babics András egyszer 406 koronát adott a kápolna építéséhez. Többször adott pénzt a mosdósi templom építéséhez is.
Babics András Nagyberkiben született 1752.aug.5-én, Babics János és Balogh Róza nemesszülőktől. Nemességét a család Ferenc nevű őse kapta III.Károly királytól. A filozófiát 1773-ban Grázban tanulta. Nagyszombati teológusként pappá szentelték 1776-ban. 1784.június 20-án gr.Széchenyi Ferenc bemutató levelére megkapta a látrányi plébániát. Még ebben az évben a m.kir. helytartótanács megtette a zágrábi királyi egyetem rektorává, s a teológiai kar igazgatójává. Ezekről a tisztségekről egy év múlva lemondott és visszament Látrányba, ahol kápláni állást kapott. 1789. január 1-től a kéthelyi plébánia plébánosává nevezték ki. 1806.október 2-án kinevezték veszprémi kanonokká. 1811-ben őrkanonok, Veszprém és Somogy vármegye táblabírája lett. 1830.február 28-án éneklőkanonokként, 77 éves korában halt meg.
A kápolna azonban igen elhanyagolt volt az 1900-as évek elején. Ezért a História Domus szerint 1926-ban renoválták, mivel a tetőzete már beomlással fenyegetett.
1934 május 16-án a Vigadó hegyi búcsún Mózner László taszári káplán tartotta a szentmisét.
1951-ben a mosdósi templom fazsindejét kicserélték a hivek adakozásából piros palára. Az itt megmaradt palából fedték be az igen elhanyagolt hegyi kápolnát 1951 szeptember első napjaiban.
1976-77-ben lett ismét felújjítva.
Napjainkban a hegyi búcsúkor (Nepumuki Szent János napjához legközelebb eső vasárnap) szentmisét tartanak a szépen helyreállított kápolnában.
A hajósok tiszteletére állították fel Nepumuki Szent János szobrát a Kapos folyó partján, amely még ma is áll.
Kellemes ládázást kívánunk!