WAP:
11cm x 11 cm x 5cm!! konyhai doboz a kerítés sarkánál téglákkal álcázva
A múzeum látogatásához előzetes időpont egyeztés szükséges Hegedűs Andrással: +36-30-815-24-27
Mezőberényt Vésztő irányába elhagyva a Kettős-Körös jobb partja mentén a vízfolyással ellentétes irányban találhatjuk meg a Hosszúfoki-csatorna kettős-körösi torkolatát. A már használaton kívüli I. sz. szivattyútelep épülete ad helyet a Bodoky Károly Vízügyi Múzeumnak, melyet a Körös-vidéki Környezetvédelmi és Vízügyi Igazgatóság hozott létre.
A gőzüzemű szivattyútelepet a belvizek beemelésére 1898 évben épült, a Schlick gyárban készült kazánnal és szivattyúval látták el.
Az épületben a falazott gőzkazán és az eredetileg felszerelt gépészeti egységek ma is a beépítés helyén láthatók
A kiállítási teremben a Körös-vidék vízügyi múltját bemutató tablók, a tárolókban pedig vízgazdálkodással kapcsolatos műszerek és dokumentumok gyűjteménye található. A tárlatban fellelhtő még az 1980. július-augusztusi, a Körösökön az évszázad legnagyobb árvízkatasztrófájának részletei.
Az 1980. évi Körös-völgyi árvíz alkalmával példátlan hevességű áradás indult a Fekete- és a Sebes-Körösön. Július 26-án a Sebes-Körös és a Berettyó folyók összefolyásánál, két nappal később a Kettős-Körös jobbpartján keletkezett töltésszakadás. A lokalizáció eredményessége érdekében két szükség-tározót meg kellett nyitni. Víz alá került összesen 17.800 ha, kitelepítettek 4.100 embert. A védekezésben több, mint 15 ezer ember vett részt. A kár meghaladta a 2,5 milliárd Ft-ot.
Bodoky Károly (1814-1868) a Székelyföldről Gyulára származott, több jeles közéleti személyiséget adó Bodoky család egyik tagja. Felsőbb tanulmányait Debrecenben és Pesten végezte, majd Széchenyi támogatásával bejárta Nyugat-Európát. Hazatérve Gyulán telepedett le, és már 24 éves korában Békés vármegye mérnökévé választották meg. 1847-ben az újonnan alakult Körösszabályozó Társulat osztálymérnöke lett, s ebben a tisztében tervezte és irányította haláláig szűkebb hazája vízépítési munkálatait. Ő készítette el a Körösök és a Berettyó vidékére vonatkozó egységes szabályozási tervet, majd 1856-tól ő felügyelte a kivitelezési munkálatokat is.
A Bodokyak a város és a megye életében vezető szerepet játszottak, mérnöki hivatásuk pedig apáról fiúra szállt.
A róla elnevezett múzeum, az 1898-ban épült szivattyúházban található. Ez a szivattyútelep emelte a Kettős-Körösbe az 1856-ban épített Hosszúfoki-csatornába összegyűlt belvizeket. Utoljára 1971-ben működött, a múzeumot 1974-ben nyitotta meg a Körösvidéki Vízügyi Igazgatóság. Állandó kiállítása a Körös-vidék vízszabályozásának történetét mutatja be, eredeti állapotában látható a kazán, a gőzgép és a szivattyú is. A szivattyútelep udvarán elődeink által alkalmazott vízgépészeti berendezések és muzeális értékű gépek, szivattyúk állnak.
A múzeumnak helyet adó szivattyútelep tetőszerkezete 2007. februárjában került felujításra.
A rejtésről:
A láda forgalmas helyen van, ezért kereséskor és visszarejtéskor legyünk körültekintőek!
Jó szórakozást!
Mirex és Marcsi
Állapot: kereshető
+
történelmi nevezetesség, várrom, épület
-
szép kilátás, érdemes panorámát fényképezni
+
különleges látványosság, helyszín
-
speciális koordináta-érték vagy magasság
+
vízpart, tó/folyó, forrás van a környéken
-
település belterületén van a láda
-
van a közelben (pár száz méteren belül) lakott terület
+
havas, jeges időben, fagypont alatti hőmérsékleten is kereshető a láda
+
nyáron, a legnagyobb kánikulában is ajánlott környék
-
hegyen, csúcson, nagy dombon van a láda (a környékhez képest)
+
megközelíthető járművel néhány száz méteren belül
+
a javasolt kiindulóponttól fél órán belül elérhető
-
mozgáskorlátozottaknak, babakocsival érkezőknek is ajánlott
-
gyerekbarát láda
-
igénybe veszi a cipőt, ruhát a környék (csalános, bogáncsos, sáros)
-
a láda megszerzéséhez sziklát kell mászni (gyerekkel nyakban kizárt)
-
sötétben is érdemes keresni
-
a GPS-t zavaró sűrű erdő, sziklafal, magas épület, stb. van
-
szokatlan méretű/alakú a láda (az ajándékok miatt fontos)
+
el lehet menni kerékpárral a ládáig (vagy látástávolságban hagyható)?
Megtaláltuk, köszönjük a rejtést! A másik környéken lévő láda is tervbe volt véve, de fáztam és elkzedett cseperegni is, úgyhogy inkább továbbálltunk. A múzeumba nem mentünk be, mert este is volt és be se jelentkeztünk. bt75hu és Noreen [Geoládák v3.12.10]
A mályvádi boszorkányok miatt kicsit megcsúszott a terv, de napnyugtakor sikerült ideérni. A leírásban téglákról volt szó ... egy tégla éppenhogy elég. :)
Andrusával kerékpárral elkövetve.:-) Békés megyei hirtelen felindultságbol elkovetett őrültség keretében.
Log később.
[g:hu+ 2.7.14]
Andrusával három napot bringáztunk Békéscsaba, Gyula és Szeged környékén. Ez a láda is utunkba állt a második napon. Nagyon szép napsütéses időnk volt, igazi bringás idő, így nem tétlenkedtünk minden utunkba eső ládát megkerestünk. Mindhárom nap 100 km körül volt a táv és mindhárom nap remekül szórakoztunk.
A TSZ ládától tekertünk ide a gáton. Elég merész rejtés.
"Békés megye 100%-osítása" projekt, 2021. július 5/13.
Ezt is megtaláltam! Köszönöm a rejtést. Nem volt hiába eljönni ide. :)
Részletek és képek hamarosan. [Geoládák v3.9.6]