Tömörd határában a "kék" túra útvonalán az Ilona völgyben az Ilonavár területén a meredekebb rész aljában, egy derékvastagságú fa felső oldalán rejtőzik.
Szeretnénk figyelmetekbe ajánlani ezt, a számunkra kedves vidéket, ahová már régóta járunk kirándulni, madarászkodni.
Általunk ajánlott túra útvonala:
Kiindulási pontként Tömörd Fő utcájáról letérve az autót javasoljuk itt letenni:
N 47° 21,646' E 16° 40,567' [GCTMRD+parkoló] . Innét elindulva a
jelet követve a Szt. Ilona szoborhoz juthatsz, ha letérsz a tábla jelzése szerint az útról:
N 47° 21,485' E 16° 40,127' [GCTMRD+Ilona szobor] .
Visszatérve "kék" jelzésre, tovább haladva utunk a Vár-forrás mellett halad el. Itt olthatod szomjad:
N 47° 21,536' E 16° 39,892' [GCTMRD+forrás] . Tovább indulva, már kivehetők az egykori földvár vonalai.
A várdombon felkapaszkodva a "belső" várhelyen egy hársfa töve rejti a hagyományos 15x15x6 ládát.
N 47° 21,546' E 16° 39,822' 255 m [GCTMRD+GCTMRD]
Amennyiben van kedvetek még egy kis kitérőt tenni, ajánljuk, hogy keressétek fel a MME helyi csoportja által működtetett Madárvártát és a közelében lévő Nagy-tavat is.
A Madárvártához az
N 47° 21,445' E 16° 39,822' [GCTMRD+útpont] pontnál lévő kereszteződésnél D-i irányba lekanyarodva, az úton egyenesen tovább haladva jutsz el.
A tömördi Nagy-tóhoz az N 47° 21.297 E 16° 39.829 ponttól kezdődő ösvényen jutsz el, amíg tudsz. Ez mindig a vízállástól függ, mivel a tó környéke nádas-mocsaras.
A kiindulási pontot, az "útpont"-ot érintve, K-i irányba haladva éred el.
A fent említett helyekről részltesebben az alábbiakban:
TÖMÖRD
Tömörd neve az ótörök temír vagy temür (vas) szóból eredeztethető. Első okleveles említése 1233-ból maradt fenn Temerd formájában, ez a név az Ablánc-patak völgyében folyó vaskohászatra utal.
Határában őskori település volt és a római korból is számos lelet került elő.
A települést a XII. sz.-ban várjobbágyok lakták.
Kőszeg 1532-ben zajlott ostroma idején a törökök a települést csaknem teljesen elpusztították.
A XVIII. sz.-ban a Felsőbüki Nagy-, a Guáry-, majd 1777-ben a Chernel-család birtokolta. A híres vasi ornitológus, Chernel István az itteni Nagy tóhoz járt vadászni és madarakat tanulmányozni.
ILONA SZOBOR
Az Ablánc-patak ( Ilona-patak ) völgyében áll a barokk stílusú Szent Ilona szobor. A helyi hagyomány szerint a szobor körzetében volt régen a falu ill. a szobor helyén a középkorban templom állott. Az út mellett irányító tábla hívja fel a figyelmet az Ilona-szobor elérési lehetőségére.
ILONAVÁR
A falutól nyugatra, az Ilona-patak völgyének déli oldalán az ún. Gradics-erdőben, három oldalról meredek lejtővel határolt dombnyúlványon van a várhely. 30 m-es meredek lejtőkkel magasodik a völgy fölé. A dombnyúlvány É-i végén egy 35 x 25 m-es ovális területet vettek körül egy 14-18 m széles, 2-3 m mély száraz árokkal. A belső terület D-i részén állhatott valamilyen - valószínűleg faépület. Az erődítmény létezése az Árpád korra tehető. Ma is jól kivehetők a valamikori száraz árkok helyei.
bővebben olvashatsz a várról itt
TÖMÖRDI MADÁRVÁRTA
A Tömörd határában található Nagy-tó és környéke a Chernel család birtokához tartozott. A XX.sz. elején Chernel István naplójában még közel 19 ha-os nyílt vízfelületet említ, amely a feltöltődés eredményeként mára jelentősen lecsökkent. Mélysége 60-150 cm, a mindenkori csapadékmennyiség függvényében jelentősen ingadozik.
A tó és környezete igen gazdag növény- és állatvilággal rendelkezik. 1980-as évek közepén a Tömördi-tó gazdag élővilágának tanulmányozására, az itt fellelhető természeti értékek védelmére és bemutatására megalakult a Chernel István Madártani és Természetvédelmi Egyesület 8. sz.Vas megyei Csoportja, melynek munkájában mi is részt veszünk.
Az Egyesület 1997-ben a tó nyugati végénél felépített egy faszerkezetű épületet. A létesítményt Tömördi Madárvártának nevezte el.
A madárvárta programjai:
- monitoring - madárgyűrűzés
- természetvédelmi táborok, szakmai bemutatók
- ökológiai terepgyakorlatok
- élőhely megőrző tevékenységek.
Májustól novemberig: hétvégeken, iskolai szünetek idején a Vártán madárgyűrűzés folyik, amibe az erre látogató is betekintést nyerhet.
Még több info:
itt
Remélve, hogy sikerült felkeltenünk az érdeklődéseteket, kívánunk jó ládázást.
U.i.: A logokból úgy tűnik, nem egyértelmű a vár típusa, ezért pontosítjuk a fogalmát:
Földvár: olyan védelmi céllal létesített vonalas vagy zárt alakzatú földmű, amely azonosíthatóan fennmaradt domborzati elemként történeti, kulturális örökségi, felszínalaktani, illetve tájképi értéket képvisel.