2 pontos multiláda Váraszó és a Hosszú-völgyi patak tavainál.
Az első ponton, Váraszó Árpád-kori templománál, a templom falán lévő tábla utolsó évszáma (4 karakter) a jelszó.
A második ponton konyhai doboz található, mely a logbookot és a második jelszórészletet is tartalmazza. A második és a harmadik tó között, egy soktörzsű útmenti fában keresd.
Hazánk egyik kevésbé ismert és turisták által ritkán látogatott tájára, a Heves-Borsodi dombságra, illetve annak nagy részét lefedő Tarna-vidék Tájvédelmi Körzet egyik kapujába, Váraszó községbe invitálom a kessereket.
Rejtekhelyek:
1.
N 48° 3,583' E 20° 6,567' 215 m [GCASZO-1]
A falu közepétől nyugati irányban emelkedő dombon egy kétsejtű, román stílusú középkori templom található. Jelszó a templom falán lévő táblán az utolsó évszám.
2.
N 48° 5,378' E 20° 5,733' 236 m [GCASZO-2]
A második láda, mely a logbookot is tartalmazza, a településtől északra kb. 2 km-re lévő három tó közelében található. A második és a harmadik tó között, egy soktörzsű útmenti fában keresd.
Autóval is megközelíthető, jó minőségű, aszfaltozott út vezet a tavakig.
Váraszó:
A falu nevében szereplő vár és aszó szóösszetétel keletkezéséről több elképzelés is született. A tudományos megközelítés szerint a település a honfoglalás előtti Hereg-várról, és a környéken található időszakosan kiszáradó vízfolyásokról, az aszókról kapta a nevét.
A történeti legendák szerint a község szélén álló őrhegy tetején mindig egy őr állott, aki figyelte a közelgő támadásokat. A másik hegyen álló ember várta a szót, amit meghallván ő is továbbadott. Így adták egymásnak a hírt, ha valaki közeledett. Innen a falu nevének eredete: várja a szót és ennek egybeolvasztásával formálódott VÁR(ja) A SZÓ(t).
A környék dűlőiben még ma is találni bronzkori és népvándorláslás kori edény és cserépmaradványokat.
A község nevét először egy 1280-1290 között kelt oklevél említi. 1552-ben a török pusztítás folytán egy kis időre néptelenné válik, de 1556-ban ismét népes. Az ezt követő török időket már elnéptelenedés nélkül vészeli át a település. A ma 600 fős lélekszámú kis falu, sőt a környező dombvidék legnagyobb értéke az Árpád-korban épült temploma, mely a falu nyugati oldalán lévő dombon található.
A Péter-Pál templom:
A templom az 1200-as évek elején épült román stílusban, eredetileg 3 hajóval és homlokzati toronnyal. Az első történeti adat, amely létezését bizonyítja, az 1332-1337 között keletkezett pápai tizedjegyzékben található. A kicsiny templomban és a környékén temetkezési helyeket tártak fel. A temetkezések ideje a XIV. század végétől a XVI. század közepéig határozható meg. A XVI. században az észak-nyugati oldalához egy sekrestyét vagy kápolnát, illetve egy csontházat építettek. Északi falán bevésett két darab és a hajó déli belső falán lévő egy mesterjegy is arra enged következtetni, hogy olyan vándorló mester dolgozott itt, aki ott volt néhány jelentősebb építkezésnél is.
A XVIII. és a XX. században tovább bővítették a templomot, a legújabb helyreállítás során azonban ezeket a részeket elbontották. A XX. századi feltárások során a sekrestyéből kisebb oltárlap került elő, az osszáriumban pedig nagy mennyiségű emberi csont volt.
1909-ben a szentély mennyezete megrepedt, 1912 áprilisában a plébános jelentette, hogy a templom fala is kettérepedt, ezért bezárták. A templom ettől az időtől kezdve használaton kívül állt, de a berendezések egy része benne maradt. 1948-ban a tetőszerkezet meggyulladt és teljesen leégett, a falak a főpárkány magasságáig viszont szinte sértetlenül álltak. A romos állapotú templomot a '60-as években kezdték felújítani. Minden olyan faragott követ, amelynek helye ismert volt, visszaépítettek. A templombelső északi falán XV. században készült gótikus freskómaradványok láthatók. A templom előtt egy 4 lábú fa harangtorony található, melyen régen 3 harang függött, mára már csak egy maradt a helyén. A templomot nem túl magas, kör alaprajzú falazat veszi körbe, melynek legnagyobb része korabeli.
A Hosszú-völgyi patak tavai:
A Felső-Tarna egyik festői mellékvölgye a fenti elnevezésen túl több névvel is bír, így Várszó-völgynek, Három-tó völgynek, vagy csak Hosszú-völgynek is hívják. A völgyben és környékén több iható vizű forrás fakad. Ezek táplálják a Hosszú-völgyi patakot, melynek elgátolásával három, hegyekkel, erdőkkel szegélyezett tavat hoztak létre. Ebből az első és egyben a legkisebb, a 2,5 ha-os Forrás-tó. Nevét a medrében fakadó forrásról kapta, így a legnagyobb nyári melegben is van friss vízutánpótlása. Napijegyes horgásztóként működik, partján pihenőhelyek, tűzrakóhelyek találhatók. Ettől nem messze északra helyezkedik el a másik kettő nagyobb tó. Ezeknek csak a nyugati partja látogatható, így sajnos nem járhatók körbe, mivel keleti oldaluk magánterület és erre jól fel is hívják az idelátogatók figyelmét...
A 2. és 3. tónál érdemes a nyugati oldalon lévő igen sűrű, zárt növényzetű erdőbe bekukkantani, mivel érdekes és hatalmas vízmosásokat látni. Az utolsó tavat elhagyva a tájvédelmi körzet belsejébe is érdemes tovább menni, a terület igen szép. Esetleg a pár km-re lévő Lóhullás-tetőt felkeresni.
Megközelítés:
Váraszó felé a 23-as főútról Pétervásáránál kell letérni, majd a Erdőkövesdnél egy bekötőút vezet a zsákfaluba.
A Péter-Pál templom a falu központjából érhető el. Két út lehetséges:
Az egyik, amit a központba kihelyezett "műemlék templom" tábla jelez, de ez az út a temetőn visz keresztül. Kiindulási pont innen:
N 48° 3,510' E 20° 6,731' 200 m [GCASZO+1parkoló]
A másik lehetőség a patakkal párhuzamosan futó utca mellett lévő kis parkolóhely, innen kb. 50 méternyire, a földút végén található a templom.
N 48° 3,601' E 20° 6,644' 200 m [GCASZO+2parkoló]
A faluból aszfaltozott út vezet a tavakig, melyen egészen a 3. tóig el lehet menni, de célszerű a Forrás-tónál lévő parkolónál megállni. Innen rövid sétával elérhető a másik két tó és a tájvédelmi körzet belső területei is. Ha időnk engedi érdemes a 3. tavat elhagyva, szintén jó út mentén, de már kizárólag gyalogosan vagy kerékpárral, a természetvédelmi terület belsejét is felkeresni. Az út 1 km után a
jelzésben folytatódik.
Kellemes keresgélést és tartalmas időtöltést kívánok!