Megye/ország: Győr-Moson-Sopron
Elhelyezés időpontja: 2007.08.04 00:00
Megjelenés időpontja: 2007.08.07 11:20
Utolsó lényeges változás: 2024.12.27 16:22
Utolsó változás: 2025.01.03 00:22
Rejtés típusa: Hagyományos geoláda
Elrejtők: karcsi9641.Soma00
Ládagazda: Soma00 Nehézség / Terep: 1.5 / 1.5
Megtalálások száma: 1584 + 7 sikertelen + 6 egyéb, grafikon
Megtalálások gyakorisága: 1.7 megtalálás hetente
A láda egy 0,5l-es konyhai tárolódoboz borostyánnal benőtt bodzabokor tövében. Szemben állva jobbról nyúlj érte. Megtalálás után kérem gondosan visszarejteni!
Pótjelszó: emlékmű melletti nagy fa tövében fekete dobozban
Ennek közelében rejtettem el a ládát, az amfiteátrum mellett.
Az emlékoszlop, illetve a láda közvetlenül az elkerülő-útról is megközelíthető,de javaslom, hogy aki teheti, az a városból sétáljon ide az alábbi útvonalon:
Sétánkat a Várkerületen, a Mária szoborral szembeni Ikvahídon kezdjük, ami nem más, mint egy pici utca. Az Ikva itt a házak alatt folyik. Az Ikva-hidat egykor Ispotály-hídnak is hívták, mivel a jelenlegi 2-es számú ház helyén állt a középkori Johannita Ispotály. Az Ispotályt a mellette állt Szent Erzsébet templommal együtt 1798-ban lebontották.
Mielőtt jobbra a Balfi utcára fordulnánk, vessünk egy pillantást a sarki épületen Szent Erzsébet leprás betegeket tartó szobrára, ez XVIII. századi értékes munka! Ez a környék adott otthont a városkörnyéki szőlőket művelő gazdapolgároknak, a poncichtereknek. Az utca elején lévő egyemeletes lakóházban látogatható a híres Zettl-Langer magángyűjtemény N 47° 41,228' E 16° 35,677' [GCKOR+Zettl-Langer magángyüjtemény]
Ha az Ikvahídnál balra fordulunk a Szentlélek utcán át a Sas térre jutunk. Az utca elején áll a gótikus stílusú Szentlélek templom. Első említése 1406-ból való. A templombelsőt Dorfmeister freskói díszítik.
Sas tér. N 47° 41,318' E 16° 35,633' [GCKOR+Sas tér]
Szabálytalan alakú, kisvárosias jellegű tér, valaha fontos közlekedési csomópont volt. Itt találkozott a Bécs és Pozsony felé vezető út. Nevét az 1780-ban megnyílt Fekete Sas vendéglőről kapta, amely a 6-os számú házban működött.
A Sas térről a Fövényverem utcán át érjük el a negyed legértékesebb utcáját: a Szent Mihály utcát. Ebben a templom felé emelkedő és szűkülő fűrészfogas beépítésű utcában falusias jellegű gazdaházak találhatók.
A Szent Mihály u. 9-es számú földszintes ház a ,,Két mór ház", ritka szép példája a népiesbe hajló barokk építészetnek. Ez egy kapuval egybekapcsolt kettős ház. A kaput két korinthoszi csavart oszlop keretezi, a tetején egy-egy mór alakjával. Az ikerház kőkeretes ablakai fölötti oromzatok hullámos széleit angyalkák díszítik, csúcsain pedig Szent Rókus és Szent Flórián feje látható. Az oromzat közepén dús mintázatú félköríves fülkében Mária és Szent József szobra áll. N 47° 41,310' E 16° 35,748' [GCKOR+Két mór ház]
Városunk legmagasabb pontján emelkedik a Szent Mihály templom. A jelenlegi épületről már a XIII. század utolsó negyedéből vannak adataink, de valószínű, már jóval korábban megkezdték az építkezést. Jelenlegi formáját a XV. század második felében kapta. Felszentelésén valószínűleg Mátyás király is részt vett. 1543-ban a török veszély miatt le akarták bontani, de papjai megmentették. 1565-től katolikusok és protestánsok együtt használták. 1606 után 1674-ig az evangélikusoké volt, majd ismét a katolikusoké lett. A templom belsejét értékes képek díszítik. Kiemelkedő jelentőségű az 1460-as évekből származó fából készült Madonna-szobor.
A templomkertben találjuk Sopron egyik legrégebbi épületét, a román stílusból a gótikába való átmenet nevezetes hazai példáját: a Szent Jakab kápolnát. N 47° 41,342' E 16° 35,852' [GCKOR+Szent Jakab kápolna]
A kápolna nagyon alaposan restaurált. Kriptájában gyűjtötték össze a régi sírokból előkerülő csontokat. Jelenleg ravatalozóként használják.
A Szent Mihály templomtól a Storno Ferenc utcán keresztül jutunk a Koronázódombra. Sétánk során még láthatjuk a külső városfal maradványait.
A Storno Ferenc utca a Koronázó-domb alatt találkozik a Bécsi úttal.
A várost elkerülő közút megépítése óta az eredeti környezetétől elszakítva láthatjuk a Bástya u. 42. szám alatti kerti házat az ún. esernyős házat. Az esernyős háztól nem messze áll az 1670-es években készült Máriacelli kereszt, ahol a zarándokútra indulók találkoztak. A Sas tér felé sétálva elhaladunk az egykori vámház (Bécsi u. 30. sz.) előtt. A Szélmalom utca torkolatánál 1930-óta áll a gótikus Lénárt-kereszt. A Bécsi u. 8. sz. alatti emeletes lakóház valószínűleg a Johanniták vámháza volt. Szemben az 1247-ben épített egyhajós Szent János templom. Bécsi u. 5. Pékmúzeum. Az egyszerű földszintes lakóház tulajdonosai a XVII. sz. közepétől pékmesterek voltak. Mai formáját a XVIII. sz. elején kapta. Homlokzatát 1666-ból származó pékcímer díszíti. Múzeumnak berendezett szobáiban XVIII. sz.-i pékműhely és üzlet is látható.
Tovább sétálva a Sas téren és a Szentlélek utcán keresztül visszajutunk kiindulási pontunkra, az Ikvahídra.
Mindenkinek kellemes sétát, és sikeres ládakeresést kívánok!
Állapot: kereshető
1 játékos jelölte kedvenc ládájának
+
történelmi nevezetesség, várrom, épület
+
szép kilátás, érdemes panorámát fényképezni
-
különleges látványosság, helyszín
-
speciális koordináta-érték vagy magasság
-
vízpart, tó/folyó, forrás van a környéken
+
település belterületén van a láda
+
van a közelben (pár száz méteren belül) lakott terület
-
havas, jeges időben, fagypont alatti hőmérsékleten is kereshető a láda
+
nyáron, a legnagyobb kánikulában is ajánlott környék
+
hegyen, csúcson, nagy dombon van a láda (a környékhez képest)
+
megközelíthető járművel néhány száz méteren belül
-
a javasolt kiindulóponttól fél órán belül elérhető
+
mozgáskorlátozottaknak, babakocsival érkezőknek is ajánlott
+
gyerekbarát láda
-
igénybe veszi a cipőt, ruhát a környék (csalános, bogáncsos, sáros)
-
a láda megszerzéséhez sziklát kell mászni (gyerekkel nyakban kizárt)
+
sötétben is érdemes keresni
-
a GPS-t zavaró sűrű erdő, sziklafal, magas épület, stb. van
+
szokatlan méretű/alakú a láda (az ajándékok miatt fontos)
+
el lehet menni kerékpárral a ládáig (vagy látástávolságban hagyható)?
A dombon a rejtéstől 15-20 méterre petárdázó fiatalok csapata miatt nem volt lehetőségem alapos kutatásra, így ha lehet, kérném szépen elfogadni a találatot.
Rövidesen teszek fel fotót is.
[Geoládák v4.5.3]
A dobozt a megadott koordinátán megtaláltuk, de sem logfüzet, sem jelszó nem volt benne. A képek alapján kérjük a jelszó nélküli elfogadást!
A jelszó és logfüzet pótlása szükséges.
Nagyjából múlt hét hétfőn jártam itt először, nagyon megtetszett a hely, most visszatértem túranap miatt (A 100. GCKUPA TÚRANAPOM!!!) és a ládát is begyűjtöttem.
--- helyszíni log ---
Remélem jól írtam a helyszíni logba a "múlt hét hétfőt", mert most már nem emlékszem és visszakeresni is lusta vagyok (nem is biztos, hogy megtalálnám), az biztos, hogy Kárpát-medence természeti földrajza tantárgyból volt gyakorlatunk és itt volt megtartva. Eddig a pontig az egyetem talán legjobb része/eseménye/akármije volt, sütött a nap, nagyon jó idő volt, Bidló András tanárúrral leültünk a városhoz közelebbi dombon (sáncon?), előadtuk amit kellett, aztán mentünk vissza az egyetemi busszal az egyetemre. Soha nem jártam itt előtte, de nagyon jó volt a kilátás, a Schneeberget is láttuk, szóval megtetszett a hely. A 100. túranapomra nem terveztem semmi speciálisat, ide felsétáltam, összeszedtem a ládát, nézelődtem egy kicsit, de nem volt olyan jó idő mint a Kárpát gyakorlaton. Köszönöm a rejtést!
Megtaláltuk, köszönjük a rejtést! [Geoládák v4.0.2]
Soproni bicós napunk zárásaként a Lővérektől átsétáltunk a Koronázó dombra, majd egy finom vacsi után vissza. Szép volt a rálátás a városra.
A ládát ugyanoda tettem vissza, ahol találtam, nem tudom milyen lehetett az eredeti rejtek. Érdekes ez a városrész, egy jó órát érdemes rászánni.
Köszönöm a rejtést és az ajánlott séta leírását!