Ez a geoláda a Magyar Honvédség Böszörményi Géza Csapatgyakorlótér Parancsnokság (2023 előtti nevén: MH Bakony Harckiképző Központ) Lő- és Gyakorlóterületén található.
A Magyar Honvédség legújabb fejlesztéseinek eredményeként a megnövekedett tűzerő miatt a központi lőtér fölötti gerincen kifejezetten veszélyessé vált tartózkodni, illetve a gyakorlótér egyéb részén is fokozott óvatossággal közlekedjetek. Általában is a Központi Lő- és Gyakorlótér területén csak a kijelölt utakon (turistaút, szilárd burkolatú, erdészeti gerincút) szabad közlekedni, bejelentett lőgyakorlat idején még ott sem. Ha túrázás közben esetleg fel nem robbant tüzérségi- vagy egyéb lövedéket találsz, akkor jelentsd be a MH-nek.
Hasznos információk: - A Központi Lő- és Gyakorlótér területe a turistautak.hu térképén rózsaszín satírozással kiemelve. - Ha fel nem robbant lövedéket találsz, itt tudod bejelenteni: +36-88-549-555 vagy +36-88- 549-500 vagy +36-88-549-583 - Az időszakos korlátozásokat, azaz a lőgyakorlatok időpontját itt tudod ellenőrizni
[A láda a MH Bakony Harckiképző Központ kérésére szűnt meg.]
Rövid leírás:
A 8-as út mellett elhelyezkedő Márkó felett található egy kálvária a hozzá vezető stációkkal. Külön "érdekessége", hogy az utolsó két stáció között a vasúton átvezető hídon kell átkelnie a menetnek. A láda nem messze a kálváriától található. Szép a kilátás körbe a nagy bakonyi laposokra. Amikor kihelyeztük a ládát, virágoztak a tavaszi héricsek.
Azóta sok hányattatás érte a ládát, remélhetőleg hosszan tartó nyugalmas helyre sikerült rejteni.
Márkó történelme és bemutatása
Régészeti leletek és középkori oklevelek tanúsága szerint a mai Márkó helyén több település, többek között Szent Márk falva állhatott. A település első írásos említése a XIII. századból való. Márkó a XV. században a bakonybéli apátság tulajdona volt. Ekkor még több kis falu volt Márkó területén. A törökök a XVI. században elfoglalták a települést és környékét. Sok falu ekkor pusztult el véglegesen. Az elpusztult és elnéptelenedett falvak helyén csak a XVIII. században indulhatott újra az élet, amikor Padányi Bíró Márton püspök és a veszprémi káptalan (1720 után) főleg német ajkú telepeseket hívott erre a vidékre, akik megalapították és felépítették Márkót. A község római katolikus templomát 1754-ben barokk stílusban építették. A templom érdekessége a faragott faoltára. A Kálvária-kápolna 1839-ben épült a klasszicista stílus jegyében. A II. Világháború után a lakosság nagy részét kitelepítették, s helyükre magyar anyanyelvű népesség érkezett. A település létszáma az 1900-as évek végétől megduplázódott. A háborúban megrongálódott kálváriatemplomot 1991-ben állították helyre. További érdekesség még a Petőfi utcában látható Sváb-ház, mely az egykori német lakosság emlékét őrzi. Turisztikai szempontok közül kiemelhető még a helyreállított vízimalom, melynek kerekét a Séd patak forgatja. Kirándulóhelyként megemlíthető a délnyugatra lévő Miklós Pál-hegy, valamint a délkeletre lévő Csatár-hegy.
A község legjelentősebb rendezvénye áprilisban a Szent Márk tiszteletére rendezett búcsú. A Falunapot augusztus első hétvégéjén tartják.
Kálvária, stáció, golgota
A kálváriák olyan szabad térben elhelyezkedő, a természetes környezet adottságait kihasználó, olykor egymástól nagy távolságban elhelyezett emlékekből álló együttesek, amelyek Jézus keresztútjának állomásait és a Golgotát jelenítik meg. A tridenti zsinatot követően Európa katolikus országaiban a szabadtéri kálváriák és az ott végzett keresztúti ájtatosság a katolikus hit megújításának hatásos eszközei voltak, terjesztésüket különböző szerzetesrendek szorgalmazták. A korábban változó számú stációk száma 14-ben rögzült, miután a ferencesek az általuk gyakorolt 14 stációs keresztútra a szentszéktől búcsút nyertek (Lehmann, M. 1970: 114-125). Magyarországon osztrák közvetítéssel a 17. század végén jelentek meg az első kálváriák, szélesebb körű elterjedésük azonban már a 18. századra, az ellenreformáció térhódításának idejére esik. Kezdetben elsősorban városokban, majd a 19.századtól a falvakban is épültek kálváriák. Hegyes, dombos vidékeken a stációs kálváriák terjedtek el. A magaslaton elhelyezett kálváriacsoportig vezető út egyik vagy mindkét oldalán a menetirányba fordítva vagy arra merőlegesen sorakoztak egymástól kisebb-nagyobb távolságra a stációk. Meredekebb domboldalon lépcső vezetett a kálváriáig. A legteljesebb együtteseknél alul indító kápolna található, s a dombtetőn a kálváriajelenet szoborcsoportjával összekapcsoltan vagy attól függetlenül egy kápolna áll, amelyben a szent sírt helyezik el. A stációk a körmeneti kápolnákhoz, képoszlopokhoz hasonló, kőből faragott vagy falazott, kis védőtetővel ellátott építmények. Előbbiekbe szobrokat állítottak, gyakoribb volt azonban az olcsóbb megoldás, amikor domborművet, festett bádoglemezt, metszetet, színes nyomatot helyeztek el a stáció fülkéjében, vagy magának a fülkének a falára festették a Jézus szenvedéseit megörökítő képeket. Stációs kálváriáink legnagyszabásúbb emlékei a dunántúli német telepes falvakban találhatók (Bóly, Szajk, Hajós, Márkó, Vöröstó, Magyar-polány).
A márkói kálváriát eredetileg a faluban 1834 nagypéntekén pusztító tűzvész emlékére 1836-ban emelték. Stációit és a kápolnát a helyi és innen elszármazott külföldi családok, valamint az önkormányzat segítségével újították fel. A kápolnához vezető stációk együttesét a Budapest-Graz közötti vasútvonal szeli ketté, amely fölött vasbeton híd vezet át.
Habár a ládába travel bug helyezhető, én még sem javaslom, mert sajnos el szoktak tűnni a ládából!
Kiváló időjárást és kellemes kirándulást kívánunk!
Állapot: megszűnt
1 játékos jelölte kedvenc ládájának
+
történelmi nevezetesség, várrom, épület
+
szép kilátás, érdemes panorámát fényképezni
-
különleges látványosság, helyszín
-
speciális koordináta-érték vagy magasság
-
vízpart, tó/folyó, forrás van a környéken
-
település belterületén van a láda
+
van a közelben (pár száz méteren belül) lakott terület
+
havas, jeges időben, fagypont alatti hőmérsékleten is kereshető a láda
+
nyáron, a legnagyobb kánikulában is ajánlott környék
-
hegyen, csúcson, nagy dombon van a láda (a környékhez képest)
+
megközelíthető járművel néhány száz méteren belül
+
a javasolt kiindulóponttól fél órán belül elérhető
-
mozgáskorlátozottaknak, babakocsival érkezőknek is ajánlott
+
gyerekbarát láda
-
igénybe veszi a cipőt, ruhát a környék (csalános, bogáncsos, sáros)
-
a láda megszerzéséhez sziklát kell mászni (gyerekkel nyakban kizárt)
+
sötétben is érdemes keresni
-
a GPS-t zavaró sűrű erdő, sziklafal, magas épület, stb. van
-
szokatlan méretű/alakú a láda (az ajándékok miatt fontos)
+
el lehet menni kerékpárral a ládáig (vagy látástávolságban hagyható)?
A sas leszállt, a sas leszállt! Köszönöm a munkádat!
Klasszikus láda, a hely nagyon szép. 18 éve, amikor a Valeoban dolgoztam, szemezek vele, hogy el kellene jönni ide kirándulni, most végre... [Geoládák v3.12.10]
Megtaláltam, köszönöm a rejtést! [Geoládák v3.12.10]
Drive-in találat Bakonyi tekergésünk során. Kicsit messze van a kápolnától a láda, de így legalább sétáltunk egyet a napsütésben.
Bodza és akácvirág keresőben jöttem el erre. S aki keres az talál. A puszta idilli csendkét csak a vonat törte meg olykor.
Veszprémből mostmár csak bringával érdemes eljönni ide. :)