A rejtek
Facsoportban talajszint alatt mesterséges rejtekben, 15X10X6 cm-es doboz.
Pót jelszó: Világítótestek vezérlő dobozán felirat. Megfigyelő kamera oszlopán alul.
Egy kis történelem
Bodajkon a legenda szerint, már Szent István korában a mai Kálvária hegy Tövében a Boldogságos Szűz Mária tiszteletére szentelt kápolna állott, melyet - úgy szól a hagyomány - Szent István fiával, Imre herceggel csónakon jőve Fehérvárról, igen gyakran felkeresett, s ott buzgón imádkozott.
Ezek alapján a legősibb magyarországi Mária kegyhelynek a Fejér vármegyében lévő Bodajkot tarthatjuk. Itt már több mint ezer évvel ezelőtt volt szentkút, egy gyógyító forrás, melyhez különleges Mária-tisztelet kötődött.
II. Géza király idejében keresztes lovagok gondozták a kegyhelyet a török időkig.
Pontos leírások a kegyhely történetéről 1695-től találhatók.Ekkor a protestánsok által a török idők után elfoglalt és elpusztított régi kápolnát a móri kapucinus rend teljesen helyreállította, templommá felépítette 1697-re, a római Szentszék pedig búcsút engedélyezett. 1728-42 között a búcsújárók befogadására a kápolnácska mellé barokk kegytemplom épült. A ma is látható szép freskók egyidősek az építménnyel, és a műértők szerint ezek festéséhez köze volt a nagy osztrák barokk művésznek, Maulbertschnek is.
A modern idők vallásos megújhodása megkövetelte a kegyhely kibővítését, amit úgy oldottak meg, hogy 1942-ben mintegy tizenötezer zarándok befogadására alkalmas hatalmas zarándok-udvart kezdtek kialakítani, olaszos árkádsorral és szabadtéri oltárral.
A legfőbb zarándoklat szeptember 12-én, illetve az ezután következő hétvégén van.
A kegyhelyen történő csodálatos gyógyulásokról hivatalos okmányok tanúskodnak. Sajnos a balinkai szénbányák, és a kincsesi bauxitbánya miatt a szent kút vize elapadt 1955-ben.
A bodajki tó a templom mellett a területén fakadó gyógyvízü forrásairól volt híres. A bővizű források gyógyvizét már évszázadok óta ismerték és hasznosították. Ezek egy része meleg vizű volt, majd a bányaművelések hatására elapadtak. Az 1990-es években a tavat ismét rendbe hozták, karsztvízzel töltötték fel, így újból fürdőhellyé vált.
A jelen
A bodajki katolikus egyház történetének szoros része a Kálvária története is. A templommal egyidejűleg építették fel a kegyhely másik díszét, a gyönyörű barokk kálváriát.
A hegy oldalán lévő kápolnát a hegy csúcsán álló keresztekkel 14 stációs szoborsor köti össze. A cementépítményekbe helyezett domborművek a keresztút megható és szép jeleneteit ábrázolják. A Kálváriát az utóbbi években teljesen felújították a Széchenyi Terv keretében.
A kálvária melletti domb oldalában, (Kesselő hegy) egy régi kőfejtő helyén, szoborpark van. A Kálváriától a piros kereszten
továbbhaladva kb. 500 métert, hegynek felfelé érhetjük el. Kényelmesen elérhető a szoborpark parkolója felől.
N 47° 19,008' E 18° 14,084' 190 m [GCBOD+parkoló]
1994 óta működik, lehetőséget nyújtva szabadtéri kiállítások, rendezvények megtartására. A sziklák között Barka László szobrász munkái adják a kiállítás állandó anyagát.
Ezek a látnivalók Bodajkon a kegytemplom közvetlen közelében vannak, így egy hagyományos láda megkeresésével mindezeket megtekinthetitek.
Jó keresést !
2016.09.04 Láda ellenőrzés, minden rendben. További alternatívak kihelyezése, a WAP-ban nem olvasható csak a leírásban.
2019.03.31
Felújítási munkák kezdődtek a kegyhelynél.
2020.11.10
FIGYELEM! Láda áthelyezés, eltűnés miatt, új rejtek!
A láda múltja a sorozatos eltűnésekkel
2015.03.15.
A sorozatos eltűnések miatt új helyen a láda. A Kálvária hegy le van tisztítva fák bokrok sehol, így itt a rejtés nehézkessé vált. Új rejtek ideiglenesen, a Kesselő hegyen a szoborpark felett, az alternatív megmaradt a Kálváriánál.
2014.12.10 Kedves Mindenki,
Sajnos a ládát többszöri újrahelyezésünk, és rejtésünk ellenére is rongálta valaki. Már a sziklás részen kerítettünk neki helyet, mégis újra és újra tönkretette valaki.
2014.02.09 Kedves Mindenki
Mivel a láda, többszöri pótlás ellenére is újra és újra eltűnik, új rejtekhely kidolgozásán vagyunk.
A folyamatos rongálás és eltűnés, már az előző Ládagazdánál is problémát okozott, azóta új helyre költöztettük, mégis felfedezték...
Remélem egyszer nekünk is sikerül felfedezni a rongáló kilétét.
2013.01.06 A láda ismét kereshető.
2012.11.06 Kedves Kessertársak,
Tekintettel a láda állapotára, a logbookban szereplő kulturálatlan bejegyzésekre, és a már rendszeresedett " hívatlan muglikra", a ládát virtuálisként üzemeltetjük tovább egy ideig.
Ezidő alatt megpróbálunk egy másik rejteket keresni, és a ládát generálozni, és bízom benne, hogy valamelyik látogatásunk során talán épp " meglephetjük " a ládához járkáló hívatlan látogatókat, és megkérdezhetjük tőlük, hogy mi örömüket lelik mások fáradozásainak, és játékának tönkretevésében...!!!
Türelmeteket köszönjük, a pótjelszó továbbra is elérhető a megjelölt helyeken.
Ladry és Sasa
2012.07.30 pillanatnyilag a láda nem kereshető