
WAP ON
Máriakéménd község külterületén, templomkert déli kerítőfalának fülkéjéből délre nyíló üregben, talajszinten rejtőzik a 0.25 literes (10*10*5 cm külső méret) geoláda.
WAP OFF
Bevezető
A Baranyai-dombságot észak-déli irányban átszelő Karasica völgyébe, a máriakéméndi Nagyboldogasszony római katolikus kegytemplomhoz hívlak ezzel e rejtéssel.
Karasica
A Kelet-Mecsek déli oldalának vizei szinte mind az öt ágból eredő Karasica-patakban találják meg lefolyásukat. A patak hosszát egyes források 50 km-nek adják meg, de a Feked területén levő forrástól a Bezdán melletti torkolatáig kb. 85 km-t mértem. Közepes vízhozama 0,1 m3/sec.
Alsó szakaszát már 1793-ban, Mária Terézia költségén szabályozták, és - a mohácsi csata előtt még Tomori Pál seregének is menedéket adó - mocsaras posványt felszámolták.
Főága a Mórágyi-rögben ered, majd Fazekasbodánál délnek fordul és átfolyik Szederkényen, Villányon. Illocska mellett - immár keletre tartva - lép át Horvátországba. A patak neve ugyan horvát eredetű, de nemcsak sokác, hanem sváb falvakon is átfolyik - igazi nemzetiségi vízfolyás. Az utóbbi években azok a települések megrendezik az Összeköt a Karasica nevű fesztivált, ahol a vízfolyás keresztülszeli a települést.
Máriakéménd
Ősi település, melynek első írásos említése 1280-ból való, de határában kelta, római és avar kori leleteket is feltártak. A török korban elnéptelenedett. A hódoltság korszaka után horvátok, majd 1720. körül Fulda környékéről érkező német telepesek vették birtokba. Jelenleg kb. 500 lakosa van, de a II. világháború utáni kitelepítés miatt ma már igen kicsi a németek aránya.
Nagyboldogasszony kegytemplom
A most álló kegytemplom helyén már az 1300-as években is állt templom, akkor itt volt a Nagykéménd nevű falurész. Ezután a 15. században új gótikus templomot emeltek Szent Mihály tiszteletére, ez egészen a hódoltság végig állt. Ahogy a falvakat felégették, és lakói is elmenekültek, a templom romba dőlt, de szentélye viszonylag épségben megmaradt. Az 1740-es évektől vált kegyhellyé, amikor - a hagyomány szerint - fiatal lányoknak jelent meg Mária. 1745 és 1753 között építették hozzá a templom régi szentélyéhez a most is látható barokk hajót. Ebben az időben a szentély keleti oldalához egy Mária kápolnát is építettek, mely a 20. század elejéig még megvolt. 1800 körül a gótikus boltozat egy földrengés során megrepedt, lebontották, helyette egy egyszerűbb, kazettás mennyezetet kapott. A kegytemplomot 1976 és 1977 között restaurálták, de az eltelt évtizedekben anyagi források híján súlyos károkat szenvedett. Felújítására a Magyar Állam 60 millió forintot biztosít, mely várhatóan 2020-ra készülhet el. A barokk plébánia épület 1762-ben épült, ma zarándokszállásként funkcionál. A teljes kegyhely területe műemléki védelem alatt áll.
A búcsújárás a kitelepítések miatt a vallásos katarzison túl másodlagos értelmet is nyert: a rokonság külföldön élő és itthon maradt része ilyenkor újra találkozik.
Napjaink zarándoklatai így még színesebb, teljesebb élményt nyújtanak a környékbeli hívőknek. Jelenleg évente 3 búcsút tartanak, pünkösd után egy hétre vasárnap van a Szentháromság vasárnapi német búcsú, július 2-ához közelebb eső vasárnap van a Sarlós Boldogasszony búcsú, augusztus 15-én pedig a templom főbúcsúját tartják.
A templom kertjét, amelyben kálvária és több síremlék is van, fal veszi körül. A közút felőli főkapu mindig nyitva van, ezen belépve egy lépcsősor vezet a templomhoz. A templom nagy ajtaja is mindig nyitva van, a rácson át betekinthet a látogató. (Kérjük a látogatókat a nagy ajtót jól csukják be, mert berepülnek a templomba a madarak.)
A templom gondnoka: Biki Endre Gábor. A templom előzetes bejelentkezés alapján látogatható. Információ:
+36304524579 bienga38@gmail.com
Megközelítés
Közúton 6-os főútról Pécsváradnál D-re fordulva, Szederkény irányába vagy az 57-es főútról Szederkénynél É-ra fordulva Pécsvárad irányába juthatsz el a templomhoz. Menetrendszerinti autóbusszal a
DDKK segítségével Pécsről, Pécsváradról és Szederkényből közelíthető meg, "Máriakéménd, kegytemplom" megállóig utazva, ami éppen a bejárat előtt van. (Bár szabadnapokon csak 6, munkaszüneti napokon csak 3 járatpár áll meg itt - és ez a körülmény nem könnyíti meg az útvonaltervezést.)
Ládatörténet
2019.06.26 21:15 A ládaadatokat frissítettem az adatbázisban. Külön köszönöm a templom gondnokának a leírás naprakésszé tételéhez nyújtott értékes kiegészítéseket.
2019.06.21 20:05 A ládát sokkal civilizáltabb helyre telepítettem át.
2017.08.22 13:50 Az eltűnt ládát pótoltam.
2013.07.21 Ismét az eredeti jelszóval logolható.
2012.04.27 A jelszó a Kincstúra szabályzatának megfelelően megváltozott.
2010.10.24 A láda megjelenik.
További információk
Cikk a megújuló angyalszobrokról
Sikeres kincskeresést!