Elhelyezés időpontja: 2007.11.11 11:11
Megjelenés időpontja: 2007.11.11 13:24
Utolsó lényeges változás: 2010.05.01 18:41
Utolsó változás: 2020.12.21 07:33
Rejtés típusa: Hagyományos geoláda
Elrejtők: Szőke-Kiss
Felhasználó: Szoke-Kiss Nehézség / Terep: 4.0 / 4.0
Úthossz a kiindulóponttól: 450 m
Megtalálások száma: 272 + 3 sikertelen + 3 egyéb, grafikon
Megtalálások gyakorisága: 0.4 megtalálás hetente
A 8X15 cm-es henger alakú láda, a kripta közelében található.
Parkoló:N 46° 17,046 E 20° 23,635. A 4/4-as nehézség, nem véletlen!
Kérlek benneteket, hogy a kastélyt elérve, ne a magánterület felől közelítsétek meg a rejtekhelyet, amely a Cecilia alapítvány telkével határos (ne menjetek tovább egyenesen, hanem forduljatok balra a magánház előtt, és menjetek addig amíg van út - kb. 50m. a végén egy kutyával. Itt neki lehet veselkedni a sisnyásnak a GPS iránya szerint.
A 4/4-es nehézség, a tavasztól őszig tartó vegetáció esetén értendő! Télen 2,5/2,5.
Az éjszakai keresésről mondjatok le, ne zavarjuk a tanya lakóit!
A ládába TravelBug NEM helyezhető.
Ellopását követően új láda új helyen 2008. 05.17. 11:40. Kérek mindenkit hogy a rejtekhely fotoját ne tegye fel a weblapra, illetve ne tegyen rá utalást hol találta meg. Hátha így hosszabb életű lesz.
A ládát újra eltulajdonították. Ez nem lehet véletlen egy 4/4-es nehézségű láda esetén. Valaki biztos berágott, hogy nehezen találta meg. Ha nem vagy elvetemült geocacher, akkor inkább ezt ne keresd!
2010.05.01. 10:30-kor új helyen újratelepítve.
Hazánkban nagyon sok nemzeti, történelmi értékű épület halad az enyészet útja felé.
Ennek a ládarejteknek a kialakításával, erre is szeretném a figyelmet felhívni!
A gencsháti birtokrész eredetileg a földeáki Návay család uradalmának részét képezte, majd a család birtokmegosztás során - az uradalmat megszerző Návay (I.) György Csanád vármegyei alispán unokái közül - Návay (III.) János tulajdonába került.
A földbirtokos Csanád megye alispánjaként és országgyűlési követeként működött, később királyi tanácsosi címet kapott.
Návay (III.) János 1822-es halála után fiai - (I.) László, (II.) Mihály, (III.) Pál és (IV.) János örökölték birtokait, akik közül Návay (I.) László országgyűlési követként működött, Návay (II.) Mihály pedig Csanád vármegye másodalispánja és 1848-ban a helyi nemzetőrség meghszervezője volt - érdekesség azonban, hogy ennek ellenére őt magát csak tartalékos közlegényként tüntették fel a nemzetőrség névjegyzékében.
Návay(II.) Mihály felesége , Gspann Jozefin révén rokoni kapcsolatba került Damjanich János tábornok feleségével, mácsai és kisoroszi Csernovics Emíliával.
Mivel a két család között jó barátság alakult ki, Návay a szabadságharc bukása után Óföldeákra hozta Damjanich Jánosnét és Láhner Györgynét. Damjanich tábornok az aradi várbörtönben írt leveleiben - 1849 szeptemberének végén és októberének elején - többször említette az alispán nevét.
A vértanú tábornokok özvegyei fél évig laktak Návayéknál Óföldeákon, majd Návay (II.) Mihály makói házába költöztek.
A Návay család ezen ágához tartozott Návay (I.) Sándor 1848-49-es honvédtiszt is, aki Damjanich János tábornok parancsőr tisztjeként, majd gróf Leiningen-Westerburg Károly tábornok segédtisztjeként szolgált. Návay a szabadságharc bukásakor Komárom várába volt beosztva, így amnesztiát kapott, és visszatért földeáki birtokára. Návay (I.) Sándort a Bach korszakban azzal gyanúsították, hogy Kossuth visszatérését várva szabadcsapatokat szervez a Tiszavidéken.
Gencshát a XIX. század első felében vizenyős terület volt, a környék lecsapolása, csatornázása és a földek kiszárítása az 1850-es években történt. A későklasszicista és korai historizáló formaelemeket tartalmazó kastély felépítése az 1860-as évekre tehető. Az épületet minden bizonnyal Návay (IV.) János emeltette, ugyanis az ő ágának tulajdonát képezte a későbbiekben.
Návay (IV.) János 1866-ban bekövetkezett halála után fia Návay (I.) Géza örökölte az épületet és a gencsháti birtokot. A földbirtokos 1919-ben hunyt el, ekkor fiára (II.) Gézára szállt a kastély. Návay (II.) Géza 1925 táján kriptát emeltetett a parkban, apjának földi maradványait akkor ide helyezték át.
Ugyancsak Návay (II.) Géza építtette a kastély parkjában álló kúriát az 1910-es években. A családi hagyomány szerint (II.) Géza egészen apjának haláláig itt lakott.
A földbirtokos Csanád vármegye aljegyzőjeként működött, és visszaemlékezések szerint hosszú ideig agglegényként élt, csak az 1940-es évek elején nősült meg.
A II. világháború után államosították a Návay birtokot, 1947-48 táján a Gencsháti Állami Gazdaság kapta meg, jelenleg pusztulásra van ítélve.
A kúriának a sorsa valamivel biztatóbb, ugyanis a Cecília alapítvány felújíttatta.
Megtaláltam, köszönöm a rejtést! A múlt héten próbáltam megkeresni de a tervezett útvonalam egy tíz kilométeres sártenger lett volna, ezért útközben úgy döntöttem, hogy máshová megyek, majd otthon találok egy végig burkolt megoldást. Az sikerült, úgyhogy szombaton biciklivel jöhettem Szegedről megkeresni ezt a ládát, majd tovább mentem Óföldeákra és vissza. 86km összesen.
Nagyon tetszett ez a láda. Szép, hangulatos, rejtélyes a környék, a mohás lépcső, a borostyános falak. Köszönöm, hogy idehoztál. A kutya ugatott, de ki volt kötve, nem tudott utánam jönni.
Szerencsére ez inkább 2/2-es nehézségű láda volt, a korábbi logok alapján megtalálható az ösvény, amivel be lehet jutni könnyen a rejtéshez. A kripta pusztulóban, de hangulatos a füves-fás park, ami körülveszi.
Megtaláltam, köszönöm a rejtést!
A helyszín nagyon szép, a kriptára raférne egy felújítás. Ne ijedjetek meg a "susnyástól" nem vészes. [Geoládák v3.6.0]
Megtaláltam, köszönöm a rejtést! [Geoládák v3.6.0] GcFohi és GCOFOL után levadászva.
A kripta igaz elhanyagolt, (a közvetlen környezete viszont kitisztított, gondozott), de misztikus, filmbéli kripta, érdemes felkeresni.
A megközelítése: a rejtő által ajánlott parkoló ponttól, az erdős-bozótós rész jobb oldalán lévő tisztás szélén könnyedén elérhető, annak végétől már csak pár méter kissé sűrű bozót.
Mi próbaképpen a másik oldalról, a felső szántó felől is megközelítettük, de onnan sem egyszerűbb és hosszabb is. Viszont egy frissen csapdába ejtett róka tetem fogadott bennünket a szántóföld sarkán....