Elhelyezés időpontja: 2008.03.10 17:40
Megjelenés időpontja: 2008.03.10 19:10
Utolsó lényeges változás: 2017.04.06 08:08
Utolsó változás: 2017.05.18 07:31
Rejtés típusa: Hagyományos geoláda
Elrejtők: schwEster, time2go, Fairy
Ládagazda: Fairy Nehézség / Terep: 2.0 / 2.5
Úthossz a kiindulóponttól: 1200 m
Megtalálások száma: 450 + 9 sikertelen + 3 egyéb, grafikon
Megtalálások gyakorisága: 0.5 megtalálás hetente
WAP ON
Az egykor önálló, ma Pécshez tartozó Mecsekszentkút feletti erdőben, bükk völgy felőli oldalá, talajszinten találod a kb. 1.5l-es geoládát. A lenti ösvénytől a fenti műút felé kapaszkodva a táv kb. 2/3-ánál keresgélj. (Számíts arra, hogy a koordinátákban több méternyi hiba lehet!)
WAP OFF
Bevezető
A Pécsi Parkerdő egyik kedvelt kirándulóhelyére, Mecsekszentkútra hívlak Benneteket. Az utóbbi időben más mecseki célpontok talán népszerűbbé váltak, de ez a kis, hegyek közé szorult falucska nem vesztett értékeiből: többek között remek völgyi kilátópont és országos hírű forrással rendelkezik.
Rejtés
Egy masszív bükk tövénél rejtőzik a geoláda (13.5* 18.5* 6cm, 1.5l) egy völgyecskének a nyugati oldalán, amit legkönnyebben a harangtoronytól a temető felé, majd a sarkon álló ház mellett északra indulva közelíthetsz meg.
A településről
A 17. századtól vannak a területen állandó emberi tartózkodásra szolgáló épületek. Eleinte püspöki nyaraló, majd később pálos templom állt itt, kis lakóházzal. A tényleges benépesülés az 1860-as évek táján indult meg - de Mecskeszentkút önállósága nem tartott sokáig: 1930-ban az egész völgyet (Pataccsal, Rácvárossal és Magyarüröggel együtt) egyesítették Mecsekalja néven. A 2. világháború után ezt a mesterséges települést közigazgatásilag Pécshez csatolták (1954). Az 1960-as évektől, elsősorban a völgy déli részén megindult az egykori települések közötti "mezsgye" beépítése. Ez a folyamat mostanában éri el a völgyfőt: az EU által támogatott ISPA program keretében a szennyvíz-elvezetés és a vezetékes ivóvíz lényegében Pécs teljes belterületére eljut.
A Szent-kút
Az egykori kis falu névadója, a harangtorony alatt felszínre jutó, szépen foglalt forrás. N 46° 6,465' E 18° 10,789' 328 m [GCMSZK+SZENTKUT] Egyike hazánk számos szentkútjának, amelyekre külön jelvényszerző túramozgalom is szerveződött. Nemcsak a hívők, de a geoládászok is gyakran keresik fel az ilyen szent helyeket, mint Baja-Máriakönnye, Máriagyűd, Csicsó - hogy csak a legközelebbieket említsem.
A forrás kifolyója felett rönkpadokon és -asztalnál a kilátásban gyönyörködve megpihenhet a fáradt vándor. A hegységbe mélyen benyúló völgy nem szűkíti le teljesen a kilátást, mert majdnem nyílegyenesen fut ki a Pécsi-síkságra - így tiszta időben ellátni egészen a Tenkes-hegyig.
További látnivalók, érdekességek
1. Dél-dunántúli Piros Túra
A Szekszárdról induló, Pécset Kaposváron át Siófokkal összekötő közel 320 km hosszú Dél-dunántúli Piros Túra Remete-rét felől ereszkedő szakasza áthalad Mecsekszentkúton - a közeli erdészház bélyegzőhely is.
2. A temető
Talán ezekkel a jelzőkkel nem mindenki ért egyet, de a N 46° 6,478' E 18° 10,821' 328 m [GCMSZK+TEMETO] egy nagyon hangulatos, bájos sírkert. A történetéről annyit érdemes megjegyezni, hogy egy sajátos városfejlestési koncepció alapján az 1960-as évektől Pécsett kizárólag a Siklósi úton levő hatalmas köztemetőbe kerülhettek az elhunytak. Az egyes városrészek saját, lokálpatriotizmust, kisközösséghez tartozást erősítő temetői így elhanyagolttá váltak, néhol szinte feledésbe merültek.
3. Mészkő sziklakibúvások és a mecseki autós hegyiverseny-pálya
A Pécsről Remete-rétre (majd onnan Abaligetre, Orfűre) vezető út mentén több helyen gyönyörű mészkőkibúvások figyelhetőek meg. Pl. itt N 46° 6,493' E 18° 10,723' 375 m [GCMSZK+HULLAMZOKO]. Azon geológia iránt némi affinitással rendelkező kessertársaink, akik közelebbről is meg kívánják vizsgálni ezeket a gyűrt szerkezeteket kerékpárral vagy gyalogosan közelítsék meg azokat, mert több kilométeren keresztül tilos a megállás a beláthatatlan útkanyarulatok miatt. Hiszen ez már a nevezetes Mecseki Hegyiverseny illetve a MecsekRallye pályája - volt egészen a legutóbbi évekig, amikor az itteni úttest rossz állapota miatt inkább Orfűn bonyolították le ezeket a jelentős technikaisport-eseményeket.
Megközelítés
Tömegközlekedési eszközzel: Az Újmecsekaljáról induló 24-es számú helyijárattal a végállomásig utazva (Szentkút forduló) végig a Rózsavölgyi úton kellemes, könnyed kb. negyedórás sétával megközelíthető Mecsekszentkút központja. Helyközi autóbusszalSzentkút, felső mh.való a legcélratörőbbeknek. Aki kicsit több időt tud a kirándulásra szánni, annak Remeterét autóbusz-váróterem vagy Szentkút bejárati út lehet megfelelő.
Személygépkocsival: Egészen a harangtoronyig be lehet hajtani a N 46° 5,833' E 18° 10,969' 243 m [GCMSZK+BEJARATIUT] pontnál kezdődő bejárati úton. Alternatív megközelítési lehetőség a felső bejárati úton át N 46° 6,340' E 18° 10,651' 346 m [GCMSZK+FELSOBEJARATIUT]. Ráérős kesserek a gépjárművet a buszfordulónál N 46° 5,945' E 18° 10,747' 262 m [GCMSZK+PARKOLO] is hagyhatják.
Ládatörténet
2016.09.06 Koordináták pontosítása és naplófüzet cseréje.
2010.01.11 A logok alapján a ládaleírását aktualizáltam (lezárultak a mélyépítési munkák), a jellemzőket és a nehézséget módosítottam.
Megtaláltam, köszönöm a rejtést. A domboldalon felfelé nem volt egyszerű, a szárazság és a kövek miatt többször visszacsúsztam így mindenki óvatosan menjen felfelé.
Megtaláltam, köszönöm a rejtést! [Geoládák v4.4.0]
Mecseki ládázás, orfűi napozással zárva.
Először ezt a helyet kerestük fel, egészen hihetetlen környezetben fekszik ez az egykor önálló kis település. Izgalmas a harangláb megközelítése a szűk, kis utcán, mely EGYIRÁNYÚ, éppen ezért csak a FELSŐ bejárati útról lehet behajtani szentkútig, kihajtás pedig az ALSÓ bejárati útpontnál.
Azonban mindez semmi a láda megközelítéséhez képest..,
A javasolt módon, igen meredek, csúszós emelkedőn értük el a láda helyét, ráadásul a vártnál jóval magasabban, szinte a fenti műúttól néhány méterre találtunk rá. A rejtő leírásának megfelelően, a GPS jel valóban ugrál, ezért is nehézkes a keresés.
Szóval kalandosan indult a mai nap....
Újfent Pécsre hozott a munka, egy kolleginámmal kerestünk ládákat, három (GCMSZK, GCXX02 és GCPTMT) találat fért bele a napba.
A temető feletti kanyar után álltunk meg, onnan vágtunk neki, de az utolsó, meredek szakaszt már csak egyedül tettem meg. A ládában állt a víz, kiöntöttem. A zacskóban levő egyik logbook teljesen el van ázva, de érdekes módon a mellette levő alig, lehet bele írni és a jelszó is olvasható (de hogy mit jelent, arra azóta sem tudok rájönni). A temető melletti háznál gyönyörűen virágzott a magnólia, ami elterelte a figyelmet, így elfelejtettem megnézni a forrást és a harangtornyot :(
Amikor indulás előtt olvastam a korábbi logokban, hogy meredek, akkor még nem tudtam, mi az, hogy meredek. Mostantól a meredek szó szinonimája a mecsekszentkúti geoláda rejtése. :)
A szentkúti temető mellett parkoltam az autóval, a technika szerint nagyjából 60 méterre a geoládától. Ezt a hatvan métert hozzávetőleg fél óra alatt sikerült megtennem. Utólag azt mondom, hogy jóval közelebb van a műúthoz a láda, mint ahogy a térkép jelzi, mert a láda mellett, fél kézzel a fába kapaszkodva úgy éreztem, jobb, ha inkább fölmászok a műútig, mintsem vissza a faluba.
Így is tettem, és a műúton sétálva tértem vissza az autómig.
Megtaláltam, köszönöm a rejtést! Tényleg inkább körül kell nézni mint a telefonra hagyatkozni. Én a bringaút felől ereszkedtem le, onnan kifejezetten meredek! [Geoládák v4.2.0]
Évekkel ezelőtt ez a láda célkeresztbe került, de a bicikli út felől (naív gondolat volt) nem volt kereshető és nagyobb kerülőre meg már nem volt lehetőségem. A mai őszi bringatúrába ezt is befűztem célirányosan. A kis temető után nézegettem egy darabig, hogy hol vágjak neki az emelkedőnek, aztán találomra megindultam. A főúthoz közeledve a GPS lejjeb mutatta volna, de úgy gondoltam, hogy mielőtt szintet vesztenék, szétnézek a már megnyert magasságon. Ez jó ötletnek bizonyult. Köszönet a rejtésért.