Megye/ország: Budapest
Elhelyezés időpontja: 2002.04.05 22:00
Utolsó lényeges változás: 2018.11.25 00:46
Utolsó változás: 2022.12.21 14:22
Rejtés típusa: Virtuális geoláda
Elrejtők: CHRIS, adoptálta kia71
Ládagazda: kia71 Nehézség / Terep: 1.0 / 1.0
Úthossz a kiindulóponttól: 450 m
Megtalálások száma: 2979 + 4 sikertelen + 7 egyéb, grafikon
Megtalálások gyakorisága: 2.5 megtalálás hetente
A láda:
Ez egy virtuális geoláda, mely a Gellért-hegyről nyíló szép kilátást hivatott megmutatni. JELSZÓ: a koordinátánál található padok száma szorozva a kutak számával csupa kisbetűvel.
Megközelíthetőség:
- A Gellért-hegyen fizetős a parkolás. Indulás előtt érdemes tájékozódni, hogy az egyes zónákban mikor és mennyit kell fizetni.
- Aki tömegközlekedéssel érkezne, az a 27-es busszal tudja megközelíteni a ládát a Móricz Zsigmond körtérről a Búsuló Juhász (Citadella) megállóig, majd onnan kb. 10 perces gyaloglás.
- Kialakulása: A 139 méterrel a Duna fölé magasodó dolomit sziklatömb a Dél-Budán húzódó lánc egyik tagja (ide tartozik például a Sas-hegy, és a Törökugrató is), amelynek anyaga a felső triászban képződött ún. fődolomit, de hegyei később, a pleisztocén során emelkedtek ki, és töredeztek össze az itteni tektonikus törésvonal mentén. Ezen töréseknek köszönhetik létüket a budai hőforrások is.
A Gellért-hegy barlangjai a törések és a meleg vizes kioldódás segítségével jöttek létre. Talán a leghíresebb a részben mesterségesen tovább bővített Szent Iván-barlang, amely ma a Magyarok Nagyasszonya-sziklatemplomaként a pálos rend kápolnájának ad otthont.
- Története: A Gellért-hegyet, különleges adottságai miatt már az ókorban is lakták. Volt itt települése a keltáknak, a rómaiaknak is. Nevezték Kelenföld /Kreenfeld/ hegyének, vagyis Mész-hegynek, mert az oldalában mészégetők éltek. A déli oldalában évszázadokig szőlőt termesztettek. A honfoglalástól kezdve Pesti, később Pest hegy volt a neve, az itt található ősi barlang miatt. A szláv eredetű "pest" szó ugyanis barlangot, üreget jelent. Ezen barlang helyén található ma a Sziklatemplom.
1046-ban a legenda szerint innen taszították a Dunába a kereszténység ellen fellázadt magyarok Gellért püspököt, aki Imre hercegnek volt a nevelője. A hegyet a 15. századtól kezdték Gellért-hegynek nevezni, bár a török időkben Gürz Eliász dombjának hívták az itt eltemetett muzulmán pap neve után.
A 17. és a 18. században nevezték Boszorkányhegynek is, állítólag itt volt a boszorkányok titkos találkozó helye.
- A Szabadság-szobor: A 14 méter magas szobor 1947-ben készült és Kisfaludi Strobl Zsigmond alkotása, Budapest sok pontjáról látható. A szobor nőalakjának a modellje Thuránszky Gaál Erzsébet, egy fiatal apácanövendék volt, akivel a szobrász véletlenül találkozott. A szobor kicsinyített mását 1980-ban Farkas Bertalan űrhajósunk a világűrbe is kivitte.
Az UNESCO 1972-ben alapított Világörökség Programjának célja az emberiség kulturális és természeti örökségének nyilvántartásba vétele (világörökségi lista). A programban részt vevő állam kötelezettséget vállal arra, hogy a területén fekvő világörökségi helyszíneket óvja és megőrzi a későbbi generációk számára.
Budapesti helyszín először 1987-ben került a listára, ez a Duna-part látképe és a Budai várnegyed volt.
- A budai oldalon a Műszaki Egyetem néhány épülete és a Széchenyi lánchíd által közrefogott terület, a Gellért fürdő, a Gellért-hegy, a Szabadság-szobor és a Citadella, valamint a budai Várnegyed épületei, a Királyi palota, a Szentháromság tér és az ott található épületek, a Mátyás-templom, a Szentháromság-szobor, a Halászbástya, és a Duna-part épületei egészen a Margit hídig képezik a világörökség részét.
- A pesti oldalon védettséget élvez az Országház épülete, a Lánchíd pesti hídfőjénél található Széchenyi tér és annak néhány épülete, a Magyar Tudományos Akadémia, a Gresham-palota, valamint a Duna-part épületei egészen a Petőfi hídig.
Ládatörténet:
2018. okt. 21. A láda indokolatlanul virtuális, netkesselhető, a ládaoldal elavult, nem frissített, az eredeti ládagazda már nem aktív (se e-mail-en, se telefonon nem érhető el), ezért a javítást vállaló új ládagazdának adom át. [Admin(Fazék)]
Állapot: kereshető
+
történelmi nevezetesség, várrom, épület
+
szép kilátás, érdemes panorámát fényképezni
-
különleges látványosság, helyszín
-
speciális koordináta-érték vagy magasság
+
vízpart, tó/folyó, forrás van a környéken
+
település belterületén van a láda
+
van a közelben (pár száz méteren belül) lakott terület
-
havas, jeges időben, fagypont alatti hőmérsékleten is kereshető a láda
+
nyáron, a legnagyobb kánikulában is ajánlott környék
+
hegyen, csúcson, nagy dombon van a láda (a környékhez képest)
+
megközelíthető járművel néhány száz méteren belül
+
a javasolt kiindulóponttól fél órán belül elérhető
+
mozgáskorlátozottaknak, babakocsival érkezőknek is ajánlott
+
gyerekbarát láda
-
igénybe veszi a cipőt, ruhát a környék (csalános, bogáncsos, sáros)
-
a láda megszerzéséhez sziklát kell mászni (gyerekkel nyakban kizárt)
+
sötétben is érdemes keresni
-
a GPS-t zavaró sűrű erdő, sziklafal, magas épület, stb. van
-
szokatlan méretű/alakú a láda (az ajándékok miatt fontos)
+
el lehet menni kerékpárral a ládáig (vagy látástávolságban hagyható)?
Megtaláltam, köszönöm a rejtést! [Geoládák v4.5.10]
A #37. GCWalk alkalmával kerestük meg ezt a ládát is.
A Várkert Bazár felől érkeztünk a Gellért-hegyhez, és ez volt a második találatunk a hegyen. Ide a GCTH2O ládától érkeztünk. A helyszínt a helyi kesserek nagy rutinnal közelítették meg, az se zavarta meg őket, hogy a Citadella építési munkálatai miatt gyakorlatilag az egész hegytető le van zárva. Egyből tudták merre kell kerülni.
A kilátó pontot megtaláltuk, és a jelszó megfejtéséhez szükséges kutakat és padokat is. Jelezném, hogy a helyszínen egyel kevesebb pad van, mint amit a jelszónak elfogadott szám indokolna. Nyilván a kutak száma mondjuk úgy konstans, és a tényleges padok számával felszorozva nem fogadta el a megadott számot a rendszer.
Ezután következett a találgatás, hogy vajon hiányzik-e egy vagy több pad. Adta magát, hogy egy padnyi hely üres, de annak nem volt egyértelmű nyoma, hogy korábban volt-e ott, vagy sem. Próba szerencse alapon egy paddal többel is megpróbáltuk a jelszót, és az jó lett.
Gondolom a rejtő nem akar felvinni a hátán egy pót padot a hiányzó helyére, így javaslom a jelszó módosítását a későbbi félreértések elkerülése érdekében.
Az éjszakai kilátás egyébként pazar volt a hegytetőről. Talán egyszer majd nappal is megnézzük. Köszönöm a lehetőséget!
Megtaláltuk, köszönjük a rejtést! Nyárindító esti kirándulás, megnéztük a kivilágított várost fentről. Az egyik pad teljesen eltűnt, de kitalálható a jelszó. [Geoládák v4.5.10]