Megye/ország: Vas
Elhelyezés időpontja: 2008.07.06 16:10
Megjelenés időpontja: 2008.07.09 15:40
Utolsó lényeges változás: 2016.03.21 08:12
Rejtés típusa: Hagyományos geoláda
Elrejtők: Cristian, bitto97
Ládagazda: Cristian Nehézség / Terep: 1.5 / 1.0
Úthossz a kiindulóponttól: 50 m
Megtalálások száma: 345 + 4 sikertelen + 5 egyéb, grafikon
Megtalálások gyakorisága: 0.4 megtalálás hetente
A láda: Közepes méretű konyhai doboz a kápolnával szemben egy ritkás fás liget szélén talajszinten.
A célpont a Petőmihályfai szőlőhegy, a Vasi hegyhát területén, Vasvártól mintegy 10 kilométerre.
Ha boronapincékről esik szó, szinte mindenki a híres cáki pincesorra gondol. Holott van - nem is olyan messze amattól - egy másik, kevésbé ismert vidékünk, a Vasi-Hegyhát, amelynek lejtőin népi építészetünknek e hírmondói még nagyobb számban és talán még ősibb formájukban lelhetők fel.
A Vasi-Hegyhát középső-déli részén fekvő községet nyugatról és délről a Sárvíz, a Zala felé futó patak határolja. A megye déli részén, Vasvártól alig 9 km-re délre található.
A Sárvíz mentén elhelyezkedő település első okleveles említése 1308-ból származik.
A szőlőhegyen látható a barokk Szent Bertalan-kápolna. Nagyon régi időből származó templomának keletkezéséről pontos adatunk nincs. Régi földesura a Festetics-család volt. Műemléki védettséget élvez a Barkóca-hegyen és az Öreg hegyen több népi pince és présház.
A Sárvíz-patak mellett található a középkori Márványkő vár helye, árkai ma is jól láthatók.
A település idegenforgalmi vonzerejének számít az a több mint fél tucat műemlék jellegű, illetve városképi jelentőségűként védett egyházi épülete (Szent Bertalan nevét viselő barokk kápolna), és pincéi, présházai a községhez tartozó Öreg-hegyen. A nép építészet eme remekei között hajlított, boronafalas, zsúptetős emlékeket egyaránt láthatunk.
A vasi-hegyháti szőlőhegyek között a legtöbb védett épület Petőmihályfán található. A falu egykor szellemi és kulturális központja is lehetett a térségnek. Erre utal augusztus 24-ei nagy búcsúja. E népünnepség helyszíne a Barkócza-hegyen álló XVIII. századi egyhajós, félköríves záródású, Bertalan apostolról elnevezett kápolna. E barokk szőlőhegyi imolát (kápolnát) 1967-ben kívül-belül tatarozták, s ma is kiváló az állapota.
Környékén a műemléki védettség alatt álló boronapincesor szintén viszonylag jó állapotot mutat. 1992-ben a szőlőhegy közepén az építészetileg leglenyűgözőbb, hajlított boronapince előtt még fenyőgallyakból font borcégér: a Buschenschank Molnár felirat invitálta az arra utazókat, borkóstolóra, mára azonban eltűnt. A még megművelt szőlőparcellák, a megmaradt és szépen helyreállított boronapince és környezete, a présházak között álló és az utakat szegélyező gesztenyefák azonban még ma is felidézik a vasi szőlőtermesztés hajdani dicsőségét.
Ami eddig csak a zalai szőlőhegyeken volt tapasztalható, az ma már - sajnálatos módon - a legjobban művelt hegyháti lejtőre, a petőmihályfaira is jellemző. A jó decemberi üzlet igézetében a szőlő helyére sok helyütt fenyőfát telepítenek. Aztán ha nagy a kínálat, a fenyők talpon maradnak, és a "túlkoros" fák leárnyékolják a szomszédos szőlőültetvény három-négy sorát. A fenyő rontja a talaj minőségét, egyúttal a táj harmóniáját is. Az újonnan épített hétvégi házak ugyancsak kirínak a környezetből.
GCPATO és GCZOG után ma ez a harmadik présházas dombtetős ládánk, a harmadik szépséges, érdekes és békét sugárzó helyszín.
A láda nagyon hamar meglett, igyekeztünk kicsit jobban álcázni. A "munka" végeztével néztünk körül. Elmenőben találtunk rá a legszebb pincékre. Gyönyörűségesek a az alacsony, fehérre meszelt épületek, amelyek szinte elbújnak a vastag, mesterien rakott zsuptetők alatt.
Köszönjük a ládakarbantartást, öröm volt másodikként írni az új logbookba.
Korábban a láda a nemzetközi játszótérre is felkerült és most is ott van, csak éppen nem az aktuális koordinátákon, így szegény külföldi játékosok hiába szánják rá az idejüket, sorra születnek a "nem találtam" logok. Ha nincs mód a ládát ott is örökbe fogadni, akkor az ottani ládaellenőrt, - aki itt taska1981 néven játszik - kellene megkérni, hogy ott frissítse a koordinátákat! Utána pedig ezen az oldalon is jó lenne ismét feltüntetni a nemzetközi oldalra mutató linket.
Megtaláltam, köszönöm a rejtést! [Geoládák v3.12.10]
A kápolnáig eljutni nem probléma, de a ládát előkapni a nyakig érő gazból, az kihívás. A doboz beázott, a logbook cuppog a vízben.
Nyugodt, kellemes környezet.
Leírás nélkül, GPS alapján kerestük, így némileg váratlanul ért az erdei út végén kibukkanó település.
Elzárt, csendes, idilli hely, pláne így télen, amikor sehol egy lélek.