Megye/ország: Budapest
Elhelyezés időpontja: 2009.01.18 00:00
Megjelenés időpontja: 2009.02.19 19:13
Utolsó lényeges változás: 2020.01.19 17:38
Utolsó változás: 2022.12.25 12:58
Rejtés típusa: Multi geoláda (7V)
Elrejtők: Korvin, ésKata, Zergi
Ládagazda: ésKata Nehézség / Terep: 1.0 / 1.0
Úthossz a kiindulóponttól: 1500 m
Megtalálások száma: 1223 + 3 sikertelen + 15 egyéb, grafikon
Megtalálások gyakorisága: 1.5 megtalálás hetente
WAP: 7 pontos multi, 6 koordinátán jelszórészleteket kell leolvasni, sok helyen volt már kitéve, de újra eltűnt: a jelszórészletek sorrendje 512437. A többi pont szíves tájékoztatásra szolgál. 1. jelszórészlet: a műemléktáblán található tervező monogramja (2 karakter). 2. jelszórészlet: az emlékpark kapuja mögött fekvő gránit tábla első sorának harmadik szava (6 karakter). 3. jelszórészlet: a gettó emléktáblájával szemközt levő ház falán található egy festő emléktáblája. Jelszórészlet az 5. sor 3. szavának első négy karaktere. 4. jelszórészlet: a bejáratnál a vörös gránit lépcső jobb oldali kövén minek a csiszolata látható (közkeletű magyar kifejezéssel 5 karakter)? 5. jelszórészlet: a bejáratnál levő emléktábla 2. szava (5 karakter) A karácsonyi dekoráció az első bekezdést eltakarja, de ugyanez a szó a látható második bekezdés második szava, amíg fent van a karácsonyi fenyődísz, innen is leolvasható. 6. gravírozott tábla volt: itt a jelszórészletek sorrendje található, amit eltűntettek. Újabb kihelyzésig ideiglenesen megadom:512437 7. jelszórészlet: a zsinagóga falán található táblán a legnagyobb szám ezredrésze (2 karakter)
Történelmünk egyik igen szomorú időszakára emlékeztet ez a helyszín. A Pesti "nagy" Gettó a VII. kerületben nagyjából a Dohány utca, a Kertész (akkor: Nagyatádi Szabó) utca, a Király utca és a Károly körút által határolt, fél négyzetkilométeres területen helyezkedett el, és 1944. december 2-től, 1945. január 18-ig létezett. 47 napnyi léte 10 ezret meghaladó számú áldozatot követelt.
A gettó történetét szakmailag hitelesen nem tudjuk leírni, helyette inkább linkeket teszünk ide.
A séta kiinduló pontjául a Dohány utcai zsinagógát ajánljuk, ez a 2-es metró Astoria megállóhelyéhez van közel, de buszokkal, villamosokkal is megközelíthető. Autóval nem javasoljuk, mivel a parkolás drága és szinte mindig problémás.
Nagyságrendileg 1,5 km-es sétára számítsatok. Ha van időtök és hajlamotok is körbetekinteni, nemcsak az újabb ládaszerzés láza hajt, néha nézzetek kicsit körül, ehhez adunk közbeszúrva egy-két ötletet. Elnézést kérünk, ha valami fontosat kihagytunk. Kérjük, ne feledjétek el, hogy városi ládázás esetén a magas házfalak miatt elsősorban a józan-kesser-észre kell hallgatni, nem pedig a GPS-re, mert az itt könnyen cserbenhagyhat. Ezért a jelszórészleteknél zárójelben, fehér betűkkel írva az utca, házszámot is megadjuk. GcGeto-1 Dohány utcai zsinagóga (Dohány u. 2.) N 47° 29,749' E 19° 3,605' 130 m [GCGETO-1]
1. jelszórészlet: a műemléktáblán található tervező monogramja (2 karakter). GcZsf virtuális geoláda.
GcGeto-2
Holokauszt emlékpark - Életfa (Wesselényi u. 5.) N 47° 29,794' E 19° 3,644' 130 m [GCGETO-2]
2. jelszórészlet: az emlékpark kapuja mögött fekvő gránit tábla első sorának harmadik szava (6 karakter). Amennyiben a feliratot hó takarja, akkor a Dob utca 10-nél levő Carl Lutz emlékmű földön levő Talmud idézetéből nyerhető segítség (itt eltakarítható a hó). Tehát a jelszórészlet az idézőjel utáni 9., 4., 9., 2., 7. és 8. karakteréből is előállítható!
A park a híres svéd diplomata, Raoul Wallenberg nevét őrzi, és állít emléket az igaz embereknek, akik a háború alatt számos zsidó ember életét mentették meg. Raoul Wallenberg életrajza
A parkban található, szomorú fűzet mintázó életfa Varga Imre szobrászművész alkotása, 1991. júniusában avatták fel, az Emmanuel Alapítvány segítségével. Ez a műalkotás annak a 600 ezer mártírnak állít emléket, akik a Holocaust áldozatai voltak. A középen látható nagy fekete márvány Mózes tízparancsolatát idézi, rajta egy bibliai idézet olvasható: Nincs nagyobb fájdalom, mint az én fájdalmam. A fán kb. 30 ezer levél van, majdnem mindegyiken egy név olvasható: azon áldozatok nevei, akik a soá során eltűntek, meghaltak, sírban nem nyugodhatnak. A fa mögötti márványtömbökön a zsidók megmentésében részt vett segítő emberek neveit látják.
GcGeto-6 Madách utca (Madách u. 9-10. között) N 47° 29,880' E 19° 3,499' 130 m [GCGETO-6] 6. a feliraton a jelszórészletek logolásához szükséges sorrendje található. Arra az esetre, ha a tábla eltűnne, felírtuk a közelben levő szeméttartó oldalára is! Persze, hogy eltűnt a gravírozott tábla, a virágtartó dézsával együtt! Ezért az újabb kihelyezésig a sorrend: 512437.
GcGeto-7 Rumbach utcai zsinagóga (Rumbach Sebestyén u. 11-13.) N 47° 29,861' E 19° 3,521' 130 m [GCGETO-7] 7. jelszórészlet: a Rumbach Sebestyén utcai zsinagóga falán található táblán a legnagyobb szám ezredrésze (2 karakter). A Zsinagóga jelenleg fel van állványozva és nem látszik a felirat, ami szerint 18 ezer zsidót hurcoltak el onnan. A Rumbach utcai zsinagóga jelenleg nem látogatható.
[2009.11.25.] Közel féléves betegeskedés után vettük át a ládát, igyekszünk jó gazdája lenni. Megköszönjük Korvin-nak, hogy a láda adoptálását lehetővé tette számunkra. Az elmúlt 9 évben sokat változott a környék, Belső-Erzsébetvárosból Romkocsmanegyed lett. A környékről elköltöztem, de a GCgeto karbantartását folytatom, rövidesen frissítem a pontok leírását.
Kellemes sétát kíván ésKata + Zergi
Állapot: kereshető
+
történelmi nevezetesség, várrom, épület
-
szép kilátás, érdemes panorámát fényképezni
+
különleges látványosság, helyszín
-
speciális koordináta-érték vagy magasság
-
vízpart, tó/folyó, forrás van a környéken
+
település belterületén van a láda
+
van a közelben (pár száz méteren belül) lakott terület
+
havas, jeges időben, fagypont alatti hőmérsékleten is kereshető a láda
+
nyáron, a legnagyobb kánikulában is ajánlott környék
-
hegyen, csúcson, nagy dombon van a láda (a környékhez képest)
+
megközelíthető járművel néhány száz méteren belül
-
a javasolt kiindulóponttól fél órán belül elérhető
+
mozgáskorlátozottaknak, babakocsival érkezőknek is ajánlott
+
gyerekbarát láda
-
igénybe veszi a cipőt, ruhát a környék (csalános, bogáncsos, sáros)
-
a láda megszerzéséhez sziklát kell mászni (gyerekkel nyakban kizárt)
+
sötétben is érdemes keresni
+
a GPS-t zavaró sűrű erdő, sziklafal, magas épület, stb. van
-
szokatlan méretű/alakú a láda (az ajándékok miatt fontos)
+
el lehet menni kerékpárral a ládáig (vagy látástávolságban hagyható)?
Megtaláltam, köszönöm a rejtést! Bockó éttermei Budapesten mezei. Moklys leírása nélkül nem ment volna. A márvány lépcsőt (ezek szerint) meg sem találtuk. A koordináták helyett érdemes a leírásra hagyatkozni. [Geoládák v4.5.7]
Másodszor kerestem, és most nem adtam fel azzal, hogy a 4. feladatot nem tudom kitalálni. És jól tettem, mert az első ötlet volt a jó.
Annyi variációját írtam be a lehetséges jó válaszoknak, hogy letiltott a rendszer. A régi logokat is átolvastam, ami csak megerősített, hogy a 4. válasz jó, máshol kell keresni a hibát. Másnap másodszori próbálkozásra elfogadta valamelyiket. Pedig ezeket már tegnap is beírtam!
Köszi a rejtést, jól megdolgoztatott.
Megtaláltuk, köszönjük a rejtést! Az első pontot benéztük, pedig megvolt a tábla. Mi egy monogramnak kinéző betűpárost találtunk a tábla alján, pedig a leírás pontos: a tervező nevének a monogramja kell. [Geoládák v4.5.3]
Érdekes, és tanulságos séta volt a negyedben. Sokmindent megismertünk, amiről eddig csak hallomásból tudtunk. Kuriózum, hogy a második jelszórészlet hordozója, egy másik ládához is kapcsolódik. A harmadiknál új információ volt, hogy a manapság igencsak felkapott Scheiber Hugó errefelé lakott. A negyediknél a Fészek klub megismerése volt az érdekesség, a gozsdu udvarnál meg a karácsonyi díszítés ellenére is meglett a megfejtés. A záró zsinagóga nekünk legalább olyan látványos volt, mint a kezdő. Szóval örülünk, hogy alaposabban megismerhettük a város eme részét. Köszönjük.
Halló!