Zsámbéktól kb. 2-3 km-re található a láda a vízimalom romjának falába rejtve . (5.kép)
FIGYELEM! A rejtek megközelítését nyáron, illetve ősszel csalán nehezíti, ennek tudatában indulj a keresésére!
A ládába TravelBug helyezhető.
Ez a geocaching láda, immár Zsámbék VÁROS külterületén található egy 18.-19. századi Vízimalom környékén, ebből a malomból sajnos már csak romok vannak meg de azért a hangulata még meg maradt a helynek.
Megközelítés:
Zsámbékról érdemesebb a Páty felé vezető úton menni!
Kiindulópont: N 47° 32,481' E 18° 44,702' [GCVMa+Kiindulópont]
Innen akár autóval, biciklivel vagy gyalog is meg lehet közelíteni a ládát.
Kalandvágyóknak ajánlom a Herceghalom-Zsámbék utat itt izgalmasabb eljutni a ládához, mert át kell kelni a patakon és át kell vergődni a dzsumbujon :D
Ezt a kedves kis versikét sirgalahad költötte erről a ládáról:
Ládász ösztön odaűz
Hol a Békás csörgedezik
Mindkét partján sok a fűz
Erre járók fölfedezik
Vizimalom története:
Egyedi tájérték. A Békás-patak másik legnagyobb esése ezen a szakaszon található, vízimalom működött itt a 19. századig. Ebből csak egy épületrom és a duzzasztógát maradványa látható már, rendkívül szép az egykori malomtavat szegélyező réten álló öreg fűzfák hagyásfás jellegű látványa. Szép rálátás nyílik innen Zsámbékra. Lovas-, kerékpáros- és gyalogos-túra pihenőhely kialakítása ide is javasolt.
Békás-patak forrása:
Tinnye
Innen ered a Zsámbéki-medence
vízgyűjtő területét alakító fő vízfolyás, ex lege védett
természeti érték. A patak tinnyei szakaszát a helybeliek Körtvélyes-pataknak
nevezik, amely a Biai-tó alatt Benta-patak névvel torkollik a Dunába.
Ha már Zsámbék környékén jártok és van kedvetek, időtök,érdemes megnézni a Város nevezetességeit:
Zsámbéki romtemplom: N 47° 32,990' E 18° 42,874' [GCVMa+Romtemplom]
Épült a XIII. sz. közepén (1220-34) késő román/korai gótikus stílusban. 1763-ban a nagy komáromi földrengés rombolta le. Jelenleg a rom belső területe is látogatható. A hajdani kolostor dongaboltozatos termében kőtár tekinthető meg. Műemlék.
Lámpamúzeum: N 47° 32,766' E 18° 43,464' [GCVMa+Lámpamúzeum]
Borus Ferenc 1979-ben megnyitott magángyűjteményében az 1750-es évektől látható mintegy 1200 világítóeszközt; a mécsesektől a világhírű porcelángyárak petróleumlámpájáig. 1995-ben bekerült a GUINESS Rekordok Könyvébe is!
Sváb tájház: N 47° 32,623' E 18° 43,066' [GCVMa+Tájház]
A környék leghíresebb állattenyésztője-állattartója, Melchior Keller építtette 1740 körül. A pásztorok védőszentjét, Szent Vendelt ábrázoló dombormű díszíti a homlokzatot. Helytörténeti kiállítás várja az érdeklődőket, melyben festett, német parasztbútorok gyűjteménye látható. Magyarország egyik legidősebb és legértékesebb tájháza, a szentendrei Skanzen igényt tartott rá. Műemlék.
Légvédelmi Rakétabázis: N 47° 33,426' E 18° 42,033' [GCVMa+Rak.bázis]
A múzeum a Zsámbéki-medence Idegenforgalmi Egyesület szervezésében a Honvédelmi Minisztérium, valamint a Hadtörténeti Intézet és Múzeum segítségével
2006. szeptember 22-én nyitotta meg kapuit a látogatók előtt.
A hajdani Zsámbéki Légvédelmi Rakétaosztály harcálláspontjának területe teszi lehetővé a cseppet sem kisméretű légvédelmi berendezések bemutatását. A 60-as évektől a 90-es évek végéig működő rendszer vegyes típusú légvédelmi rakétaosztályokból állt.
Jelenleg a területen a Zsámbéki nyári színház is működik.
Állapot: kereshető
+
történelmi nevezetesség, várrom, épület
-
szép kilátás, érdemes panorámát fényképezni
-
különleges látványosság, helyszín
-
speciális koordináta-érték vagy magasság
+
vízpart, tó/folyó, forrás van a környéken
-
település belterületén van a láda
-
van a közelben (pár száz méteren belül) lakott terület
+
havas, jeges időben, fagypont alatti hőmérsékleten is kereshető a láda
+
nyáron, a legnagyobb kánikulában is ajánlott környék
-
hegyen, csúcson, nagy dombon van a láda (a környékhez képest)
+
megközelíthető járművel néhány száz méteren belül
+
a javasolt kiindulóponttól fél órán belül elérhető
+
mozgáskorlátozottaknak, babakocsival érkezőknek is ajánlott
+
gyerekbarát láda
+
igénybe veszi a cipőt, ruhát a környék (csalános, bogáncsos, sáros)
-
a láda megszerzéséhez sziklát kell mászni (gyerekkel nyakban kizárt)
+
sötétben is érdemes keresni
-
a GPS-t zavaró sűrű erdő, sziklafal, magas épület, stb. van
-
szokatlan méretű/alakú a láda (az ajándékok miatt fontos)
+
el lehet menni kerékpárral a ládáig (vagy látástávolságban hagyható)?
A mai geoládázás egyik nagy kedvencének tűnt! Elsőként vettük célba, még deres, fagyott tájon.
Első kísérletképp a nem annyira ajánlott herceghalmi út felől próbálkoztunk, de a korábbi havazás olvadékától felduzzadt Békás-patakon nem tűnt biztonságosnak az átkelés.
A következő próba a túloldali pátyi út felől indult. A leírással ellentétben az aszfaltútról NEM lehet a földútra kanyarodni, mert sorompó zárja azt le! Hála a hajnali hidegnek, itt még járhatónak tűnt az út, így gyalog vágtunk neki. A GPS térképe (és az itt mellékelt térkép is) azt mutatja, hogy egy hídon átkelve ösvény vezet a malom romig. Na, ez felejtős!
A híd kordonszalagokkal van lezárva (amin ugyan át lehet bújni), ám az út további része be van szántva. Nulla ösvény, nulla csapás! Mi tehát emez oldalon mentünk tovább, majd megpróbáltunk lejjebb átkelni a patakon. Nem egyszerű! Azt kell tehát mondanunk, hogy ez a láda lassan megközelíthetetlen lesz (nagyon hideg vagy nagyon száraz időszakokat leszámítva).
Így, hogy a felkelő nap sugarai nem olvasztották még kis a fagyott rögtengert, visszafele a szántáson jöttünk, ám ez így meg eléggé bokacsavaró mutatványnak bizonyult! Picit később már nem tudtunk volna végigmenni a mély sárban.
Örülünk, hogy megvan a log, de nem valószínű, hogy ide valaha visszalátogatunk.
Sok pók, sok bogár, pici eső.. Jól el van rejtve. Nagyon nagy a növényzet. Néhol a gyerek ki sem látszott a csalánból. Hosszú gatya nélkül senki ne menjen oda :)
Odin 88 erre kalandozott, de nem egyedül, hanem Botonddal, a 4 éves fiával, és természetesen a nehezebbik utat választotta, keresztül a patakon, (nyakában az ifjú harcossal) végig a gáton, be az ajtón, és Botond szinte azonnal ráakadt az ajtón belépve jobbra a sarokba a molnár elrejtett kincsét! A GPS jel a vastag falak miatt pattog össze-vissza. A környék csodálatos! Köszönjük a rejtést!
[Geoládák v3.3.2]
Átnéztem kívül-belül mindkét helyiséget, de a feltöltött kép alapján sem találtam meg a ládát. A mellékelt képek alapján kérem az elfogadást. köszi! Bringával Zsámbékról a Páty felé vezető úton (nem volt nagy forgalom), de a szántóföldön eltért a nyomvonal a friss vetés miatt a térképen jelzettől. Felreppenő fácánok, kacsák és átfutó őz is volt.
Köszi a rejtést!
Hajnalban a pátyi út felől jöttem és jól tettem, egy csomó őzet láttam, fácánok,nyulak repültek/ugrottak ki a bokorból tőlem pár méterre. A patakon két helyen is hódok által épített gátat láttam, a parton jó sok hódrágta fát,szóval már itt is megtelepedtek,nemcsak a Dunán.
Fantasztikus volt,ajánlom mindenkinek a kis sétát!