WAP
A jelszót, a kastély belső udvarához vezető, 2. boltíves átjáró alatt találod egy, az épületet díszítő elembe vésve, amely a kastély első bejáratával szemben van a falon, két üveges tábla között.
Kérlek ne menjetek messze be az erdőbe. Tábla figyelmeztet a medvék előfordulásának lehetőségére!
Sinaia
Sinaia az egyik legnépszerűbb hegyvidéki üdülővárosa Romániának a Prahova völgyében, a Bucegi-hegység keleti lábánál fekszik. A Kárpátok Gyöngyeként is ismert település számtalan kikapcsolódási lehetőséget nyújt. A kirándulók egyik kedvence. Európa egyik legszebb királyi rezidenciája, a Peles-kastély is itt található. Ploieştitől 60 km-re északra, Brassótól 50 km-re délre fekszik, a Prahova folyó völgyében.
A Peles-kastély
A Prahova völgyi kastély, a román királyok nyári rezidenciája I Károly (1866 - 1914) ) idején épült, egy cseh építész tervei alapján és mára a XIX századi Európa egyik fontos emléműve lett. Egy romantikus hangulatú, óriási park közepén található.
A király által vásárolt területen a kastély mellett több más épületet is építettek, így a 70 szobából álló Pelisor kastélyt
N 45° 21,603' E 25° 32,396' 923 m [GCPELE+bejárat]
amely Ferdinánd Király (1916-1927) és felesége, Mária királyné által volt lakott. A testőrség házát, az Economatot, a Casa de Vânătoare Foişor, vadászházat, istállókat, az áramfejlesztő telepet és a Sipot villát. A vadászház épült fel leghamarabb, így a királyi házaspár a kastély elkészültéig (1883) itt lakott. A helyi áramfejlesztőnek köszönhetően a Peles volt Európa első teljes egészében árammal megvilágított kastélya.
Az 1900-as években a kastély újabb emeletet kapott, és a főtorony magasságát is megemelték. Befejezett állapotában területe 3200 nm, 160 szobája és több mint 30 fürdőszobája van.
Az épületet lifttel és központi porszívóval is ellátták.
A kastély belső kialakításában az olasz és angol reneszánsz, a barokk, a rokokó és a spanyol-mór építészeti stílus elemei is felfedezhetőek. A kastély legfőbb jellemzője a sokféle fadíszítés, amely kifejezetten meleg és otthonos hangulatot áraszt.
A nyári rezidenciául szolgáló kastélyok stílusa egyáltalán nem jellemző sem Erdély, sem Románia többi részére. Gazdagságuk, kifinomult pompájuk a német uralkodóház igényes ízlését jellemzi. A két épület azon kevés romániai kastélyok közé tartozik, amelyek minden eredeti berendezésükkel együtt tökéletes állapotban maradtak fenn és állaguk, szépségük megőrzésére nagy gondot fordítanak.
A 160 szoba Európa egyik értékes képtárának és egy 400 darabos XIV-XVII. századokból származó fegyvergyűjteményének ad otthont. A fafaragások és ólomüvegek szépsége méltány váltja ki a látogatók ámulatát. Jelenleg a kastély 35 %-a látogatható. A Fogadóterem 191-ben Karel Liman tervei alapján készült. Az addigi belső udvart alakította át egy fafaragásokban bővelkedő, ólomüveggel fedett csodaszép teremmé. A fegyvertermek 1903-1906 között, míg az intarziákban bővelkedő tanácsterem 1914-ben készült el. A Florentina termet, vagy más nevén a Nagy Szalont az olasz újászületés jegyeiben rendezték be. A XIV. Lajos stílusban kialakított Színházteremben 60 hely és a királyi páholy található. A mennyezet alatti képsorát a bécsi Gustav Klimt, a híres szecessziós stílusú festő készítette. A Császári lakosztály 1906-ban, Mária terézia stílusban Ferenc József császár látogatására készült. A király távozását követően, 1947-ben a kastélyt megnyitották, majd a kommunizmus utolsó éveiben lezárták a nagyközönség előtt. Ma a vadászház kivételével, amely jelenleg elnöki rezidencia, az egész komplexum látogatható. Az Economat és a hajdani testőrségi székhelyében szállodát, míg a többi épületekben villákat alakítottak ki.
A kastély jelenlegi sorsa
2008 június 5-én Őfelsége I. Mihály király hivatalosan visszatért a Peles-kastélyba. I. Mihály és felesége Anna királyné lányuk, Margareta hercegnő és vejük Radu herceg társasagában érkeztek Sinaia-ra.
Őfelsége határozata szerint a Peles kastély múzeumként marad fenn az örökkévalóságnak, a Pelisor kastélyt a királyi család fogja használni, a Foisor kastély pedig továbbra is az állami protokollt fogja szolgálni, magasrangú vendégek fogadására tartják fenn. Erről szóló megegyezést írt alá Őfelsége, Románia kormányával.
Hasznos információk:
*A nyitvatartását mindkét kastélynak és a belépőjegyek árait, a mellékelt fényképeken találjátok
Mivel ezen a környéken nem igazán hallani magyar szót, minden kiírás románul és angolul történik, ígyhát álljon itt magyarul is:
A Peles kastély hétfőn zárva, kedden 11-17 óráig, a hét többi napján pedig 9-17óráig van nyitva. Az utolsó csoport 16-15kor megy be.
A Pelisor kastély hetfőn, kedden zárva, szerdán 12-29, valamint csütöröktől-vasárnapig 11-19óráig látogatható. Az utolsó csoportot 18órakor engedik be
*Az út mentén friss forrásvízzel olthatjátok szomjatok
*Ervényes igazolvánnyal rendelkező tanulóknak, egyetemistáknak kedvezményt biztosítanak.
*A kastélyban több nyelven van idegenvezetés, a csoportokat ezek szerint szervezik.
*10RON-ert lehet fizetett parkolóban hagyni a járművet, a főútról való letérés után, de a kastélyt csak gyalogosan lehet megközelíteni, kb.1km a táv
*A kastélyban fényképezni 30RON-ért, valamint filmezni 50RON-ért lehet
Mindenkinek jó időtőltést és kellemes kastélylátogatást kívánok!
Helga09