WAP ON
Malomban rejtőzik a 275 milliliteres (kb. 10 * 10 * 6 cm külső méret) geoláda. Kulcs a gondnoknál:
Cseszneki Ferenc és felesége +36 88 469-007 és +36 20 448-1033
Nyitva tartás: naponta 9-16 óráig.
Felnőtt jegy: 300 Ft, kedvezményes (nyugdíjas, gyermek [4-18 év], csoport [15+ fő]) jegy: 200 Ft.
WAP OFF
Bevezető
A széljárta Tési-fennsík különleges ipartörténeti emlékeihez hívlak ezzel a rejtéssel.
Tés és környéke
A közel ezer lelket számláló település a Bakony második legmagasabban, 465 méteren fekvő települése, amely Magyarország második legnagyobb kiterjedésű fennsíkján fekszik.
Elsősorban szélmalmairól és karsztbarlangjairől nevezetes. Utóbbiakban a faluhoz közeli Alba Regia Barlangkutató állomás munkatársai rendszeresen szerveznek földalatti túrákat a jelentkezők részére.
Sok kiránduló is felkeresi Tést, hiszen környezete páratlanul szép, természeti értékekben gazdag. Az erdőkkel körülvett kelet-bakonyi falu levegője asztmát gyógyít, a fennsík széléről elénk táruló panoráma pedig gyönyörködteti a lelket.
Tési szélmalmok és kovácsműhely
A Tési szélmalmok ipartörténeti emlékek, ma is működőképes állapotban. Az 1840-ben épült Helt-féle és az 1924-ben épült Ozi-féle szélmalmok jellegzetessége: a körbe forgatható zsindelytető, a kőből készült malomtörzs és a hat vitorla. A dunántúli szélmalomipar utolsó emlékei fénykorukban gabonát őröltek, maximális kapacitásuk kedvező szélviszonyok mellett napi 4 mázsa volt.
Ugyanitt található egy század eleji, eredeti szerszámokkal felszerelt kovácsműhely, valamint régi földművelő eszközöket és használati tárgyakat bemutató udvar.
A malom gondnoka (aki a kovácsműhely tulajdonosa is) gyermekkori emlékeit szívesen megosztja a látogatókkal, nagyon lelkesen megmutatja a műhelyt és a malmot is. Az idegenvezetés az árban benne van. A geoláda az ő engedélyével, sőt, segítségével lett elrejtve.
Megközelítés
Gyalogszerrel érkezve a Közép-dunántúli Piros Túráról a P4 , az Országos Kéktúráról a K4 jelzés vezet a bejárathoz:
8109 Tés, Táncsics Mihály utca 20.
Egyéni közlekedési eszközzel érkezve az épület előtt az út szélén tudsz parkoni. N 47° 15,591' E 18° 2,038' 471 m [GCTESI+parkoló]
Ládatörténet
2025.1.4-én KP1965 és RékaÉsAdrián pótolta a ládát az eredeti helyen, változatlan jelszóval. Köszönjük a pótlást - kereshetőre állítva.
2021.09.10 12:48 A ládát egy 580 kilométeres, öt ládát érintő karbantartó kör harmadik állomásaként rendbe hoztam. Begyűjtöttem a 2020. márciusában ellopottnak hitt régi, törött fülű dobozt, amelyet egy túlontúl lelkes játékostárs úgy elrejtett, hogy a gondnok másfél év után, az egyik padlástéri dobogó elmozdítása közben talált rá. Teljesen új szettet helyeztem el az előző rejtekbe.
2021.08.23 13:38 A kesserterror folytatódik: a kb. másfél éve az illetékes ládadoki által eltűntnek nyilvánított doboz előkerült, ezért mostantól ismét az abban található jelszóval logolható a megtalálás.
2020.09.18 08:28 A malomból ismét ellopták a ládát, ismét gondoskodtam a pótlásáról.
2020.03.27 16:31 A ládát pótoltam.
2020.03.15 09:22 halaszkiraly a láda státuszát az utolsó keresők jelzései alapján betegre állította.
2018.09.05 19:10 Egy év gondoskodás után zoltot a fórumon adoptálásra kínálta a ládát. Első jelentkezőként megkaptam tőle.
2017.09.09 A geoládát az Adoptálható ládák felhasználótól átveszi zoltot.
2010.01.10 20:18 A geoláda kereshető.
2010.01.04 A moderátorok többsége (+8/-1) támogatja a geoláda megjelenését.
2010.01.02 14:00 A megszűnt virtuális helyett mjdgm hagyományos geoládát helyez ki, majd a tervet benyújtja moderációra.
2010.01.01 09:40 Az elődládát gazdája a bizonyított netkesselhetőség miatt megszünteti. Közel hét és fél év alatt 395 megtaláltam bejegyzés született a ládaoldalon.
2002.08.04 20:00 ÉvaSanKri a rejtésre kinézett növénycsoport állapotváltozása miatt virtuális geoládaként vonja be a játékba a helyszínt: megjelenik 354. Don Quijote (GCDonQ).
Forrás
mjdgm eredeti ládaleírás
Sikeres kincskeresést!
Állapot: kereshető
1 játékos jelölte kedvenc ládájának
-
történelmi nevezetesség, várrom, épület
+
szép kilátás, érdemes panorámát fényképezni
+
különleges látványosság, helyszín
-
speciális koordináta-érték vagy magasság
-
vízpart, tó/folyó, forrás van a környéken
+
település belterületén van a láda
+
van a közelben (pár száz méteren belül) lakott terület
+
havas, jeges időben, fagypont alatti hőmérsékleten is kereshető a láda
+
nyáron, a legnagyobb kánikulában is ajánlott környék
+
hegyen, csúcson, nagy dombon van a láda (a környékhez képest)
+
megközelíthető járművel néhány száz méteren belül
+
a javasolt kiindulóponttól fél órán belül elérhető
+
mozgáskorlátozottaknak, babakocsival érkezőknek is ajánlott
+
gyerekbarát láda
-
igénybe veszi a cipőt, ruhát a környék (csalános, bogáncsos, sáros)
-
a láda megszerzéséhez sziklát kell mászni (gyerekkel nyakban kizárt)
-
sötétben is érdemes keresni
-
a GPS-t zavaró sűrű erdő, sziklafal, magas épület, stb. van
-
szokatlan méretű/alakú a láda (az ajándékok miatt fontos)
+
el lehet menni kerékpárral a ládáig (vagy látástávolságban hagyható)?
Megtaláltam. Kedvesen fogadtak, némi kis tájékoztatást is kaptunk, a kovács műhelyt is megmutatták. A malomhoz elkísért a háziak 4-5 éves unokája, aki a láda ajándékaiból válogatott. Nagymamája mondta, majd visszateszik. Érdekes a malom, a vitorlája teljesen más, mint az Alföldi malmoké. Köszönöm a rejtést.
Jó hosszú kulcsot megkaptam. Nem kért belépőt a tulaj, de nem is kísért el. Akkora köd volt, és hideg, hogy a malomnál csak a malmot láttam. Szép rendezett volt belülről.
Nem értem, kedves Fairy, hogy miért utasítod el a fényképes logokat? 3xx kmről odamentem, körbejártam, lefotóztam, háttérben az autómmal. Éppen olyan kedvem volt, hogy nem akartam belépős tárlatvezetést a nyitvatartási időn kívül szakadó esőben erőltetni. De mindezek ellenére jó érzéssel voltam ott és jöttem el onnan, tetszett a hely.
Kérlek, ne szívózz a ládakeresőkkel, mert szerintem te sem leszel jobb kedvű tőle. Üdv! [Geoládák v4.5.3]
Megtaláltam, köszönöm a rejtést!
Bővebben később. [Geoládák v4.5.3]
Teljesen spontán ötletként jött férjemnek, hogy benézzünk ide, ha már a közelben jártunk. Szerencsére kutya is bejöhetett velünk, a belépő pedig még mindig elég olcsó, 500 forint volt fejenként. Szerintem bőven megérte ide benézni, nagyon aranyosak a malmok, az egyik bejárható.
A 2025-ös Jeges tekerés során találtam meg. Láttam, hogy beteg a láda állapota, de mivel útba esett a bringatúrán, ezért szándékomban állt meggyógyítani. Az Erdei büféből sikerült is felhívni a rejtőt és abban maradtunk, hogy ha már bejutottunk a malomba, újra hívjuk a szükséges információkért. A csapatból csak Réka tartott velem és a helyszínen kiderült, hogy a felújítási munkálatokat már befejezték és újra látogatható a malom. A belépő megváltása után a kezünkbe nyomtak egy szép, méretes kulcsot, amivel be is jutottunk az épületbe. Itt aztán többször is próbálkoztunk, de nem sikerült újra elérni a rejtőt. Mivel nem akartunk dolgavégezetlenül tovább állni, így a logbíróhoz fordultunk segítségért. Egy vitaminos dobozba raktunk egy kis füzetet és mugliinfót. Az eredeti leírásban semmi utalás nincs arra, hogy a háromszintes épületen belül hol volt az eredeti rejtés, ezért úgy döntöttünk, hogy a legjobb helye a középső szinten lesz a falhoz támasztott malomkő mögött.
Megtaláltam, köszönöm a rejtést! [Geoládák v4.5.3]
Gyógyítás Péterrel. Köszönjük a segítséget.
Hosszabb log később.
Visszaolvastam a logokat és kíváncsivá tett, hogy vajon mi is lehet a láda pillanatnyi állapota. Ha már úgyis Tés a bázisa a Jegesnek, jó lenne vele "kezdeni" valamit. Péter logja részletes, így történt.
A malom felújítása befejeződött, így egy vitaminos dobozkát a malomban a malomkerék mögött keress.
A belépő 500 Ft/fő.
Látom, beteg, meg késő is van már a becsengetéshez, így, mint messziről jött embernek, a kép alapján, kérlek, hagyd jóvá a találatot!
Köszönöm! [Geoládák v4.5.0]
Az OKT bejárása alatt látogattam meg a szélmalmokat. A kapuban azonban az a tábla fogadott, hogy 2024.05.02.-től előreláthatólag 3 hónapon keresztül felújítás történik a malmokon, ezért nem látogatható. Hátulról ugyan meg lehet közelíteni a malmokat, de mindegyik be van kerítve, a jelszót rejtő malom körbe is van állványozva.
Az utóbbi egy hónapban kereső négy játékos helyszíni jelzése alapján a láda eltűnhetett.
Mint ládadoki a geoládát utolsó logjai vizsgálata alapján betegre állítottam. Ha van rá lehetőséged, ellenőrizd kérlek! További tudnivalók a beteg ládákról:
https://geocaching.hu/documents.geo?id=ladadoki
Köszönettel a rejtésért és a gondoskodásért, üdv: hk