WAP:
1. pont: A jelszórészlet első pontja új rejtése kb. 8 méterre a régi koordinátától egy geo-kő az úttól nyugatra a második fa ágvillájában, szemmagasságban, a jelszó filccel felírva a kő aljára. A kidőlt kiszáradt fa éppen erre mutat. [hitamas]
2. pont: A második fele pedig a ládikóban.
WAP vége
Az Észak-Magyarországi Környezetvédelmi, Természetvédelmi és Vízügyi Felügyelőség 11304-2/2010. ügyiratszámú határozatában, az Egererdő Zrt 43/23/2010 ügyiratszámú engedélyében a geoláda elhelyezését engedélyezte.
A ládába TravelBug
nem helyezhető.
A Mátraalja és annak is különösen a keleti része valamiért eddig kimaradt a rejtésekből, csak egy-két kósza láda akadt errefelé. Cactus kessertársunk hívta fel erre a figyelmünket (aki maga is próbál tenni ez ellen a meglepő helyzet ellen), bár magunk is felismerhettük, lévén a környéken lakunk és egy jó kis ládázáshoz viszonylag messzebb kellett utaznunk. Meglepő, hiszen rengeteg látnivaló és élmény várja az erre túrázókat is. Biztatunk mindenkit, hogy fedezze fel magának az ország ezen táját is, kezdjünk is mindjárt hozzá!
A ládánk a Mátrának egy olyan nyergébe kalauzol el benneteket, amely a térképen nézve már jócskán a hegység belseje felé van, mégis nagyszerű kilátást nyújt a Mátraaljára valamint a belső részekre is.
Információk a kereséshez
A láda kereséséhez a kiindulópont Domoszló. Autóbusszal érkezők az Aranyszőlő étteremnél szálljanak le és innen kövessék a piros (
) turistajelzést az erdészházig. Aki autóval érkezik, az teljesen megközelítheti az erdészházat és az autóját is itt tudja hagyni.
N 47° 50,535' E 20° 6,569' [GCKSZH+parkolo] Az erdészháztól már nem a piros jelet (
) kell követni, hanem a fenyves felé induljatok el. Az utat követve, kb. 600 méter megtétele után egy T kereszteződésbe értek, jobbra egy les látható, ti balra vegyétek az irányt. Hamarosan az út balra kanyarodik, ekkor két lehetőség van. 1) A kanyarban nem az utat követitek, hanem nekivágtok a hegyoldalnak (Ide majd valami geocache jelet elhelyezünk) és kb. 80 méter után megtaláljátok a célhoz vezető utat. 2) Követitek az utat a második segédpontig (
N 47° 50,609' E 20° 6,236' [GCKSZH+seged1]), és innentől északnak veszitek az irányt.
Az út innentől már egyértelmű. A láda felé haladva egy érdekességre lehettek figyelmesek. Ha jobban megnézitek az utat, láthatjátok, hogy a kövek, mintha szabályosan, rendezetten lennének elhelyezve. Ez így is van. Egykor régen, ezt az utat is használták az emberek, még lovas kocsival is közlekedtek rajta. Ma a falu lakossága Köves útként ismeri. Sok helyen még az út szegélyeit is megfigyelhetitek. Ha jobban koncentráltok, még akár a patadobogás is hallható az úton. :)
A Köves út vége egy nagy tisztás, a Kolibiszka. Ezután a GPS-t követve még egy kisebb emelkedő vár rátok, majd hamarosan a ládához értek. Jobb kéz felől láttok egy érdekes hegyet, aminek csak a tetején vannak fák, ez a Kis-Szár-hegy. (Jellegzetes formája már messziről látható. Az Abasárt és Markazt összekötő közútról a Mátra felé tekintve ÉK-i irányban megfigyelhetitek a hegyet, amihez hamarosan eljuttok.)
Az erdészháztól a ládáig tartó útvonal képezte az első domoszlói túra-íjászverseny távjának első felét. A versenyzők tovább a Süket-völgyön haladtak, érintették az Alsótarjánkai vadászházat, innen pedig a Pipis- és Hegyes-hegyeket megkerülve értek vissza a faluba. Ezúton is szeretnénk kifejezni az elismerésünket annak a mintegy 100 íjásznak, akik közül sokan teljes harci díszben teljesítették a 8 km-es távot.
A tényleges láda 2 állomásból áll, melyek egymástól kb. 400 méterre találhatók. A multi első pontja a bemutatni kívánt nyereg, a Mátrára valamint a Mátraaljára néző kilátással.
N 47° 51,542' E 20° 4,358' [GCKSZH-1] A jelszóhordozó sokszor tönkrement, és a rejtekadó fa sem áll már, így
hitamas játékostársunk sietett a segítségemre az első pont pótlásával. Az ő leírása az első pontról így szól:
Az első pont új rejtése kb. 8 méterre a régi koordinátától egy geo-kő az úttól nyugatra a második fa ágvillájában, szemmagasságban, a jelszó filccel felírva a kő aljára. A kidőlt kiszáradt fa éppen erre mutat. A leírás elég pontos kell, hogy legyen, ezért a koordináta az eredeti (ma már nem létező) fára mutat, innen kövessétek az iménti leírást. A láda elhelyezésére alkalmasabb helyet találtunk a Kis-Szár-hegy másik oldalán. A koordinátákat igyekeztünk a legpontosabban bemérni, de ha elsőre nem is a megfelelő helyet látogatjátok meg, akkor sem lesztek csalódottak. :)
N 47° 51,376' E 20° 4,568' [GCKSZH-2]
[2010.08.16.] Javaslom a turistautak.hu térképfrissítést. A július 24-i verseny előtti térképek igen elavultak lehetnek a területen, és nem a Köves út van rajtuk bejelölve. Az akkori út sem láthatatlan, viszont van egy rázós, szedres, csipkés szakasza. A július 24 utáni térképeken már szerepel a teljes ajánlott útvonal.
[2011.07.16.] A láda közeledő egy éves születésnapja alkalmából meglátogattuk. :) Rendben volt vele minden. Az első ponton található fa lapocskát kicseréltük újra. Úgy látszik kb. ennyi az élettartama.
[2011.12.31.] Rögtön az előző csere után az első ponton található jelszórészlet ismét tönkrement. Egy ideig olvasható volt még sérült állapotában is, de mostanra már az sem. mira és Hz volt olyan kedves, és Szilveszter napján meggyógyította az első pontot. Köszönjük a segítségüket. Mostantól a tavaszi várható újrarejtésig az ő általuk elrejtett pezsgőtabletta doboza rejti az első jelszórészletet. A koordináta nem változott!
[2012.05.27.] Családi kirándulás keretében meglátogattuk a ládát. Sajnos új lapot nem vittünk az első pontra, mert nem volt kéznél, így marad a szilveszteri doboz. A láda rendben van.
[2014.02.10.] Az első ponton található jelszóhordozó megsemmisülése miatt a ládát betegre állítom. Fénykép, track e-mailbeli elküldése után megadom a jelszót, így a beteg státusz ellenére is kereshetitek. Pótlás tavasszal.
[2014.11.30] Az első ponton pótoltuk a jelszórészletet. A megoldás kevésbé igényes, de tartósabb, mint az előző megoldás. Kérem a keresőket, hogy ugyanúgy rejtsék el, mint ahogy találják, vagy még jobban. Alternatív pontot is helyeztünk ki 10 méterre nyugat-északnyugat irányban. A láda rendben volt a második ponton, kicsit bővítettük a tartalmát.
[2018.04.23] Sajnos az első pont pótrejtése sem bizonyult tartósnak. Jelenleg sajnos nem tudok kimenni javítani, ha valaki arra jár, kérem keressen meg. A felújítás megtörtént.
[2020.08.16] Kékes felé menet útba ejtettük az első pontot. Az eredeti rejtekadó fa teljesen kiszáradt, a külső oldalára felszegeltünk egy kis fa lapot a jelszóval. Észak felé kihelyezésre került még egy ilyen lap, az már egy másik fára van felkötve.
[2023.09.05] hitamas kessertárs pótolta az első ponton a jelszót egy geo kő formájában. Köszönöm a segítségét!
A második ponton egy fa láda keresendő!!
Köves út és a Kolibiszka
Ferenczi Árpád így ír az út és a Kolibiszka történetéről:
"Baldácsy honvéd főhadnagy volt az 1848-as szabadságharcban. A császári csapatok elől való visszavonuláskor a község délnyugati részén lévő és jelenleg Rosner majornak ismert falu részen szállt meg. Az itt élő özvegy grófné szívélyesen fogadta, oly annyira, hogy Baldácsy feleségül vette és így lett mindkettőjükből báró. A faluban megtelepedett báró emlékét több alkotása jelzi. Így a falu szélső házaitól Kolibiszka tanyáig vezető köves utat 1848 után robotban építtette Baldácsy a falubeliekkel. Az útépítési munkáért napi 1 ice kukoricalisztet (kb. 7-8 dl.) fizetett az építőknek. Az út 3 - 4 km hosszú és 4 m széles. Az emberfej nagyságú kövekből készült alapburkolatot sóderrel terítették le, melyen Baldácsy négylovas hintóval járt Kolibiszkára.
A szájhagyomány több alapvető megállapítása ellentmondásban van a hiteles történelmi okmányokkal. Mert Domoszló úrbéri tagosítási iratai szerint 1837-ben br. Baldácsy Antal, br. Hunyady Anna férje, földbirtokos, a volt Haller - bírtok örököse, mint domoszlói földbirtokos szerepel. Egy 1853-ban keletkezett okirat tanúsága szerint "Az iskolaépületet építette br. Baldácsy Antal kegyúr, fenntartja a község."Ezen felül is több hiteles okiratban szerepel br. Baldácsy, mint domoszlói földesúr."
Az úthoz építéséhez egy másik történet is tartozhat. Domoszlón is volt rövid ideig munkatábor. Legalább 150 rabmunkást szállásoltak el a mai kultúrház helyén lévő "Hajnus-udvari" épületekben. Minden reggel katonás rendben, szerszámmal a vállukon (csákány, ásó, lapát) énekszóval meneteltek a mai Kolibiszka felé. Itt részben kiképzésen (alaki kiképzés), de sokkal inkább útépítésen vettek részt. Reggel és este, kifelé és hazafelé menet, menetdalaiktól volt hangos a környék.
A mi ismereteink szerint (illetve nagyszüleink elbeszéléséből elhallva) a Kolibiszkán rideg állattartás volt jellemző. Egy pár család lakott a területen, az egykori kőépületek romjai még ma is jól láthatók a tisztás északi részén. Innen is és a még messzebbi Felsőtarjánkai erdészháztól is minden nap jártak a gyerekek az iskolába.
Kis-Szár-hegy
A Kis-Szár-hegyet és a közeli Nagy-Szár-hegyet Kis- illetve Nagy-Szokorcnak vagy Szokorecnek is hívják a környéklbeliek, illetve jelölik meg a térképek. A szokorec jelentése szakóca, vagyis pattintott kőeszközök, amelyeket egykoron elődeink használták. Mind a mai napig találhatóak efféle maradványok. Emellett jellemző volt a környéken a malomkövek faragása is. Az eltört, elrepedt köveket általában a helyszínen hagyták, a figyelmes szemlélő könnyen találhat ilyen tárgyakat.
Kellemes időtöltést és jó keresést kívánunk!'