Elhelyezés időpontja: 2010.10.08 11:35
Megjelenés időpontja: 2010.10.10 17:40
Utolsó lényeges változás: 2014.10.11 18:27
Utolsó változás: 2019.02.16 18:30
Rejtés típusa: Hagyományos geoláda
Elrejtők: páros
Felhasználó: Sanchoo és M. Nehézség / Terep: 1.0 / 1.0
Úthossz a kiindulóponttól: 30 m
Megtalálások száma: 125 + 1 egyéb, grafikon
Megtalálások gyakorisága: 0.2 megtalálás hetente
WAP: a 15*15*10 cm-es doboz a kastély-parkban, az épület É-i sarka mellet a kőfalban, talajhoz közel. Ha nem lehet bejutni a kastély parkjába, a TEMPLOM (!!!) kerítéskapuja melletti beton kerítésoszlopon, a gyám találkozásánál keress egy 40x10 mm-es gravírozott műanyag lapkát N 48° 25,305' E 21° 04,608', m=243 m
A ládába TravelBug nem helyezhető.
Fáj község
A Cserehát keleti részén a Fáj-patak keskeny völgyében elhelyezkedő kisközség. Az Árpád-ház idején királyi birtok, míg IV. Béla a Fáy család őseinek nem adományozta, akik életük kockáztatásával mentették meg a muhi csatából menekülő királyt. A török rablások idején a község sokat szenvedett, majd 1641-ben önként behódolt, de a jobbágyok végül elmenekültek a sanyargatás elől. 1720 után népesült be újra. Jelenleg 330 lakosa van.
A 3 számú főútról Méránál Szemere felé letérve Szalaszenden át érhető el. A Szalaszend-Szemere útról a N 48° 25,390' E 21° 6,398' 105 m [GCFAJ+elágazás Fáj felé] pontnál kell balra letérni (ki is van táblázva). A településen áthalad a Cserehát piros jelzésű turistaútja.
A korábbi falu hatalmas kéttornyú templomának romjaiból épült fel barokk stílusban a mai katolikus templom 1774-ben. Építője az egykori birtokos család tagja Fáy László volt. Értékes alkotás a rokokó szószék, melynek hangvetőjén Ecclesia szimbolikus nőalakja látható.
A Fáy család
A család első, az oklevelekben név szerint említett tagja Rugach, 1188-ban született; II. Endre magyar király keresztes vitéze volt; 1217-ben a király kíséretében szentföldi hadjáratában esett el.
A nemzetség tagjai Don és fivére, Barnabás 1241. április 12-én a muhi csatában megmentették a király, IV. Béla életét és ezért 1243-ban birtokot - Fájt - és nemességet kaptak.
A középnemesi család az évszázadok során szerteágazott; egyik ága grófi címhez is jutott. Ők birtokolták és lakták a fáji kastélyt is. Gróf Fáy István (1809 - 1862), akivel a grófi ág kihalt, lelkes műpártoló, jeles zenész és zenetörténész volt. 1830 és 1835 között évente háromszor zenei összejöveteleket ("muzsikai Akadémiákat") rendezett a kastélyban.
A család középnemesi ágának egyik sarja volt Fáy András író, publicista, műpártoló, Széchenyi reformkori harcostársa, akiről Mikszáth ezt írta: ha nem Széchenyit illetné "a legnagyobb magyar" jelző, akkor ez Fáy Andrásnak járna ki, és ha nem Deák Ferenc volna a "haza bölcse", akkor Fáy Andrást illetné ez a cím; így azonban csupán "a nemzet mindenese".
A kastély története
Erről nem sokat tudunk. A 18. század közepén épülhetett. Megépítése után nem sokat változott: úgy látni, a díszteremnek a nyugati homlokzat elé kiugró része épülhetett utólag a 18. és a 19. század fordulója körül.
Az utolsó Fáy-gróf bízta meg Marco Casagrande olasz szobrászt 1844-45-ben a díszteremben ma is látható, három stukkó dombormű elkészítésével. Valószínűleg a keleti főbejárat feletti grófi címer és a két, harsonát fúvó nőalak stukkóját is Casagrande alkotta. Casagrandenak egyébként többek között az egri és az esztergomi székesegyházban láthatók szobrai.
Gróf Fáy István halála után a kastély leányágon öröklődött. A 20. század elején a tulajdonos gróf Zichy Rezsőné volt; az ő idejében állíthatták az épületben még fellelhető cserépkályhákat. Az I. Világháború után lett tulajdonos Vitéz Győző, aki 1938-39-ben állíttatta helyre az épületet. A II. Világháború után államosították, tanácsi hivatal, iskola is volt benne az évek során, majd a helyi tsz. használta - nem épp kastélyként. Utóbb fukciótlanul, üresen állt évekig és pusztult.
Az épület és parkja 1995. óta a Műemlékek Nemzeti Gondnoksága kezelésében van. Azóta az állagmegóvás megoldott; némi régészeti feltárás is történt és néhány helyiséget a feltárás alapján helyre is állítottak. Jelenleg szép tervek, elképzelések várnak arra, hogy kerüljön valahonnan forrás a megvalósításukra.
A kastély és a park - elvileg - minden nap este 19 óráig látogatható. A látogatókat a szolgálatban levő őr (aki amolyan mindenes is) készségesen kalauzolja az épületben. Telefonon is be lehet jelentkezni a 46 470 144 számon. Belépti díjat nem szednek, de van egy perselyük az adományok befogadására. A park és a kastély őrzése egyébként folyamatos.
A park bejárati ajtaja különben soha nincs zárva: egyszerű, lécekből rótt, kb. 1,7 m magas kertajtó. A bejutást a parkba a szabálytiszteleten kívül voltaképp semmi nem akadályozza. Annak, aki végképp nem tud bemenni, a N 48° 25,305' E 21° 4,608' 243 m [GCFAJ+jelszó] pontnál a beton kerítésoszlopon 40x10 mm-es gravírozott lapkán megtalálod a jelszót.
A láda elhelyezéséhez a kezelő e-mailben járult hozzá.
Források:
wikipedia.hu
A fáji Fáy-kastély története (Műemlékek Nemzeti Gondnoksága)
A ládát 2013. 03.09-én megkerestük, majd - mivel adoptálható volt éppen - örökbe fogadtuk. (Sanchoo és M.)
2014.10.11. Ládakarbantartás - illetve pótlás, mert az eredeti a legutóbbi falunap áldozatává vált.. Mivel a rejtek lelepleződött, újat kerestünk, és a hiányzó pótjelszó is helyére került.
Állapot: kereshető
+
történelmi nevezetesség, várrom, épület
-
szép kilátás, érdemes panorámát fényképezni
-
különleges látványosság, helyszín
-
speciális koordináta-érték vagy magasság
-
vízpart, tó/folyó, forrás van a környéken
+
település belterületén van a láda
+
van a közelben (pár száz méteren belül) lakott terület
+
havas, jeges időben, fagypont alatti hőmérsékleten is kereshető a láda
+
nyáron, a legnagyobb kánikulában is ajánlott környék
-
hegyen, csúcson, nagy dombon van a láda (a környékhez képest)
+
megközelíthető járművel néhány száz méteren belül
+
a javasolt kiindulóponttól fél órán belül elérhető
+
mozgáskorlátozottaknak, babakocsival érkezőknek is ajánlott
+
gyerekbarát láda
-
igénybe veszi a cipőt, ruhát a környék (csalános, bogáncsos, sáros)
-
a láda megszerzéséhez sziklát kell mászni (gyerekkel nyakban kizárt)
+
sötétben is érdemes keresni
-
a GPS-t zavaró sűrű erdő, sziklafal, magas épület, stb. van
-
szokatlan méretű/alakú a láda (az ajándékok miatt fontos)
+
el lehet menni kerékpárral a ládáig (vagy látástávolságban hagyható)?
Elkövetve Dr. Ladával és Lopakodóval. Dr.Lada már mesélt nekem erről a kastélyról,ő régebben már belülről is látta a kastélyt.Nekem főleg a déli bejárat teszett.Köszönöm a rejtőnek,hogy megmutatta ezt érdekes helyet a ládával :)
134 kilométeres kerékpártúra a Csereháton.
Jókora kerülőt kellett tennem a Gcdbsz ládától, hogy kikerüljem a 3-as utat, ahol tilos kerékpározni. A kastélyhoz érve ismerősnek tűnt, aztán eszembe jutott, hogy vagy 10 évvel ezelőtt már jártam itt a "Műemlékem" akció keretében, amikor rögzítettem a kastély állapotát. Ahogy olvasom a jelentésem, a kastély állapota 2009 óta nem változott. A felújításra szánt pénz elfogyott.
Mivel az idővel nem álltam jól, csak a pótjelszót kerestem meg. Tovább Szanticska felé mentem tovább egy földúton. Még szerencse, hogy száraz idő volt, mert így sem esett jól.
Magas-Tátra pótló (a COVID előtt még a Tátra volt tervbe véve) 4 napos Zempléni Geotúra Anita, Bea és kectam, molka, Judith, pliptai és Kópé1993 társaságában.
Remek hangulatú és minden értelemben vegyes napokat töltöttünk a Zemplénben. Volt, hogy szikrázó napsütésben és 35 °C-ban kerestünk fel hegytetőkön várromokat, egy nappal később meg 19°C-ban, gatyáig ázva az É-i Zöld jelzés ládáit. Csak két dolog volt állandó: A szokásos remek társaságból eredő jó hangulat és nevetés, illetve a vérszívók hada (amik úgy tűnik, az idén hihetetlen mennyiségben szaporodtak el és minden ládánál a vérünket adtuk a találatért). 17/11. találat.
Szerencsénk volt, hogy egy láthatóan helyi férfi segített a bejutásban, így a szimpla külső fotók helyett teljes belső bejárás és körülnézés lett a látogatásból. Nagyon szép hely lehetett valamikor, kár, hogy az ilyen értékek megóvására nincs döntéshozói akarat és pénz! Ellenben a sz@rt sem érő foci, na oda ömlik a TAO...
Zempléni geotúra kis csapatunkkal: Anita, Bea, Judith, molka, LionDaddy, kópé1993, pliptai társaságában. Hol napsütésben, hol esőben, de végig jókedvben. Egy helyi ember segített bejutni, ahol remek vezetést kaptunk. A padlástól a pincéig bejártunk mindent, a végén még a ládát is megkerestük.
A nyitott nagykapun bementünk és megkerestük a dobozt, kifelé jövet jött a gondnok aki szívesen körbevezetett minket a kastélyban és szépen el is mesélte a történetét (mindennek). Több mint egy órás csevegés lett a gyors találatból, de megérte.