
A ládába TravelBug
nem helyezhető.
___________________________________________________
WAP: Kerítésen belül, a buszmegálló mögött, nagy, odvas fa tövében. (pótjelszó a rejtett mezőben - ha szükség van rá, légyszi jelezd a logban, és átírom a publikus részre) íróeszköz legyen nálatok - ha tudjátok pótolni - köszönöm szépen!
Ez egy
örökbefogadható geoláda. Ha szívesen lennél a gazdája, kérlek,
keress meg!
Ha egy árva ládát szívesen gyógyítanál, ha van rá módod, előtte vedd fel a kapcsolatot a
LádaDokikkal.
Ha csak a helyszínen derül ki, hogy a gazdátlan láda gyógyításra szorul, segíts rajta bátran! Változtass azon, amin szükséges! Ha akarsz, találj ki új jelszót, keress a közelben egy jobb rejteket!
A megváltozott adatokat juttasd el minél hamarabb az
Adoptálható ládák felhasználónak!
Köszönjük a közösség nevében! :)
Megközelités:
Egyed Magyarország északnyugati részén, a Rábaközben, a volt járási székhelytől, Csornától 15 kilométerre délkeletre található. A Pápa-Csorna-vasútvonalon, a falutól 2 km távolságra Rábacsanakkal közös vasútállomása van. Közúton négy irányból érhető el: a 83-as útról Tét, Mórichida és Árpás településeken keresztül, a 86-os útról Rábacsanakon át, Csornáról, a 85-ös útról Dör és Rábapordány érintésével, Szanyból pedig Rábaszentandrás és Sobor községeken áthaladva.
Ajánlott parkoló:
N 47° 31,361' E 17° 20,256' 118 m [GCFeBa+parkolo]
Bevezetés:
A rejtés Egyed település belterületén mutatja be a hajdani Festetics-Batthyány-kastélyt.
A kastély tulajdonosai Egyed történetében:
1742-ben a település a Festetics család tulajdonába került és uradalma hamarosan megindította majorüzemét. 1771-ben már 540 kis holdon folyt a majorgazdálkodás. A földművelésben a Festeticsek váltógazdálkodást folytattak, szarvasmarhát hizlaltak, nemes juhfajtákat és selyemhernyót tenyésztettek. Szilváskertjük az egész Rábaközben ismert volt. A napóleoni sereg 1809-ben Egyed községen is átvonult, a katonák a kastélyt is kifosztották, de ez nem állította meg az uradalom fejlődését. 1831 októberében Festetics Vince egyedi birtokán találták az i. sz. első századból, Egyiptomból származó ún. egyedi kincset, egy rézből és bronzból készült kancsót, amelynek oldalát négy egyiptomi istenség arany- és ezüstberakásos alakja díszíti. (Ma a Nemzeti Múzeumban őrzik.)
1852-ben a Batthyány család szerezte meg az egyedi uradalmat, s gróf Batthyány Géza, aki 1859-ben feleségül vette a mártír miniszterelnök, gróf Batthyány Lajos legidősebb lányát, Emmát, itt is telepedett le. A grófnő nevét mind a mai napig viseli az Emma-dűlő.
A birtokot 1882-ben a budapesti szeszgyáros Stern (1885-től Egyedi) család egyik tagja, Artúr vásárolta meg, aki Egyeden nemcsak mezőgazdasági termeléssel, hanem versenylótenyésztéssel is foglalkozott és nagy hajtóvadászatokat is rendezett, melyeknek híre a XX. század elején Angliáig eljutott. Az uradalomban folyó termelés hatékonyságát mutatja, hogy a századfordulón az Egyedi család a második helyet foglalta el a Csornai járásban legtöbb adót fizetők rangsorában.
A kastély leírása:
A település központjában, az Árpási utca elején található kastély egy a 18. században barokk stílusban épült Festetics-kastély helyén áll, amelyet az új tulajdonos, Stern Artúr 1882-ben lebontatott, hogy helyére a kor divatját követve "romantikus", neogótikus stílusban újat építtessen. A régi kastélyból csak a Batthyány család címerét őrizte meg, ezt visszahelyeztette az új épület északnyugatra néző főhomlokzatára. Az új kastélynak eredetileg U alakú alaprajza volt, de északkeleti szárnya a II. világháborúban helyrehozhatatlanul megrongálódott, s csak középső része és délnyugati szárnya maradt meg. Az épület jellegzetességei a bástyaszerű sarkok. A háború után a Batthyány-címert a romos főhomlokzatról a délkeletre néző, utca felőli falra helyezték át, itt látható ma is.
A kastélypark külön érdekessége volt a falu címerének bal felső mezejében is szereplő, Nagykútnak nevezett kútbörtön, egy többcellás föld alatti téglaépítmény, amelyet a második világháborúig használt az uradalom, persze már nem börtön, hanem almatárolás céljára. A kutat a II. világháború utáni földosztást követően a parcella új tulajdonosa elbontotta és betemette.
A kastélyt, amelyben a 2000-es évek elejéig az általános iskola működött, az anyagi nehézségekkel küzdő önkormányzat eladta. Az új tulajdonos az épület cseréptetejét felújíttatta, de teljes rekonstrukcióra még nem került sor. Jelenleg a kastély nem látogatható, de a park nyitott.
Kellemes időtöltést kívánunk: Zsézsé
Ládatörténet:
2019.10.27.: Ancs pótolta az elveszett ládát.