Figyelmeztetés! Sajnos továbbra is jellemző a migránsok és embercsempészek előfordulása az ásotthalmi-öttömösi erdőkben. Még a láda környezetében is több helyen láthatjátok az általuk szétdobált holmikat. :( A ládának nincs baja, de jobb elkerülni a velük való találkozást, nehogy valaki rosszkor legyen rossz helyen ... :(
Ha mégis útnak indultok, fényes nappal, jó látási viszonyok közt tegyétek, semmiképp se este vagy szürkületben. Emellett legyen nálatok érvényes személyi okmány, mert a határ őrzői (határvadászok, rendőrök, határőrök, mezőőrök) kérhetik tőletek, ha találkoztok velük. A tanyákon lakók egyébként automatikusan értesítik őket, ha mozgást észlelnek az erdőben.
Még egy kérés: A ládába biztos nem a migránsok teszik a szemetet ... szóval, ha nem hoztál csereajándékot, de elvinnél valamit, akkor inkább vidd el "csak úgy", de ne cseréld szemétre! Köszönöm szépen!
Röviden
A láda egy 5 x 6 x 11 cm-es műanyag doboz. Kérem, hogy a logokban és a hozzájuk csatolt fotókon ne utaljatok a rejtés jellegére, illetve figyeljetek a precíz visszarejtésre! A geocaching.com-on csak az logoljon "found it"-ot, aki 2014.06.21. után találta meg a ládát. Köszönöm!
A ládába TravelBug HELYEZHETŐ.
Megközelítés Gyalogosan:
a, végig a sárga sáv , majd háromszög jelzéseken a toronyig:
- Öttömös központjából (koord): 3800 m, átlagos menetidő 57 perc. Innen indulva útba esik a GCMLe geoláda is.
- A Back-kápolnától, mely az 55-ös főút melletti pihenőhelynél áll (GCpihi): 3900 m, átlagos menetidő 58 perc.
Autóval:
Átlagos utcai autókkal a gyalogos megközelítés "b" pontjában jelzett "kiindulópontokig" nagyobb kockázat nélkül el lehet jutni, ahol 1-2 autó parkolására van lehetőség. Az olykor mély homok miatt ennél tovább menni terepjárásra nem alkalmas járművel nem ajánlott!
- Öttömös felől érkezve a fordulópontnál N 46° 16,327' E 19° 42,075' 121 m [GCbuhe+letérés] az Öttömös-Ruzsa országútról letérve kb. 500 méterre van a parkolásra alkalmas hely.
- Az 55-ös főút felől a kék négyzet turistautat követve N 46° 14,340' E 19° 42,687' 112 m [GCbuhe+letérés] a letérési ponttól 1800 méterre van a parkolásra alkalmas hely.
Csongrád megye legmagasabb pontjára invitálom a ládászokat ezzel a rejtéssel. Szerencsére nem kell nagy emelkedőre számítani, hiszen egy kb. 10-12 m magas dombot kell csak megmászni. Még a megye (és egyben az ország) legmélyebben fekvő pontjához képest is csak alig 50 m a hegy csúcsáig leküzdendő szintkülönbség, ami figyelembe véve annak közel 50 km-es távolságát, mindenki számára egyértelművé teszi, hogy itt bizony tényleg az Alföldön jár a ládavadász. Míg az Öttömös felől indulók az út nagyobb részét erdei földutakon tehetik meg, addig a másik irányból érkezőknek inkább puszta jut, szép alföldi panorámával. Fenn a "hegyen" egy 1981-ben emelt, 6 emeletes, 25 betongyűrűből álló, 26 méter magas geodéziai mérőtorony áll, mely a láda elhelyezésekor ünnepelte 30. születésnapját. N 46° 15,778' E 19° 42,652' 130 m [GCbuhe+mérőtorony] Magasságát tekintve a legnagyobbak közé tartozik, kicsivel magasabb az egyik legismertebb ilyen objektumnál, a csóványosi toronynál. Bár a toronyba TILOS FELMENNI, a helyet elég sokan felkeresik. Emiatt a láda mintegy 200 méterrel távolabb várja a megtalálókat. A láda környékén erdei aljnövényzetre kell számítani! Csalán vagy durva bozót ugyan nincs, de túraruházat viselete indokolt.
A rejtés célja
A Portyázások Csongrád megye jellemző földrajzi pontjaira című jelvényszerző túramozgalom népszerűsítése, melyet a Csongrád Megyei Természetbarát Szövetség, a hasonló nevű országos túramozgalom - Portyázások Magyarország jellemző földrajzi pontjaira - 20. születésnapjának tiszteletére 2005-ben alapított meg. A névadó országos túramozgalom kiírása itt olvasható (MTSz honlap), az igazoló füzet pedig innen tölthető le.
A "Portyázások Csongrád megye jellemző földrajzi pontjaira" túramozgalom más bélyegzőhelyeinél levő geoládák:
- Csongrád megye legmélyebb pontja ( GCmely )
- Csongrád megye középpontja ( GCPTRS )
- Tisza-Maros torkolat ( GCMRDL )
A Csongrád Megyei Természetbarát Szövetség egyéb jelvényszerző túramozgalmainak leírása itt olvasható.
A geodéziai mérőtornyokról
Ezeket az objektumokat 1974 és 1984 közt emelték országszerte. Az Egységes Országos Vízszintes Alappont hálózat (EOVA) részét képezik. Jelenleg 111 ilyen vasbeton torony áll az országban, magasságuk változó (8-30 m), átmérőjük egységesen 3,5 m. A legalacsonyabb magasságon elhelyezett torony a Szegvár melletti Balástya-halmon álló torony (85 m tszf. magasság), a legmagasabban pedig a Csóványosra épített (938 m) található.
A geodéziai mérőtornyokat elsősorban az akkori vízszintes alappont hálózat elsőrendű pontjai fölé emelték. Egyrészt azért, mert messziről irányozhatóak és így nagyban megkönnyítették a hosszúoldalú sokszögelés kivitelezését, másfelől jó pontvédelemet is jelentettek. A Bukor-hegyen álló, 26-4001 nyilvántartási számot viselő torony is elsőrendű háromszögelési pontot jelöl. A tornyok kisebbi része - szám szerint kevesebb mint 20 - harmadrendű pontra épült, sőt egy negyedrendű pont, a soproni Nádor-magaslat is kapott tornyot. (megj.: Magyarországon nincs másodrendű ponthálózat, mert a II. világháború után csak a harmadrendű pontsűrűségnek megfelelő hálózatot építették ki.)
A mérőtornyok ma már egyre inkább tekinthetők egyfajta ipari műemléknek, hiszen a korszerű mérési technikák elterjedésével jóval ritkábban használják őket földmérési, térképészeti célra, mint korábban. Sajnos azonban ezt az értéküket egyelőre még nem tudják kamatoztatni. Így ahelyett, hogy kilátóként sok-sok turistát megörvendeztetnének és esetleg egy tájékoztató tábla segítségével megismertetnék őket a földmérés és a térképészet történetének rájuk vonatkozó szeletével, őrizetlenül állnak és pusztulnak. Sokukból fémtolvajok hordták el a vasból készült alkotóelemeket (ajtó, létrák, padlólemezek). A megrongált, karbantartatlan építmények jelentős balesetveszélyt jelentenek! A tornyok mindegyikén felirat hívja fel a figyelmet arra, hogy felmenni tilos és életveszélyes!
Csongrád megye legmagasabb pontját nem ismertük eddig,most az új sorozat hozott ide.Mivel Öttömös felől jöttünk,az esett előbb útba és onnan jöttünk erre,amikor megláttunk egy embert.Először azt hittük a kisdolgát végzi,de aztán kiderült,hogy a fákat ölelgette,hogy mi okból nem tudjuk.Ő nem vett észre minket,tanakodtunk,hogy mit csináljunk,de pont elindult és nem is láttuk már mire a rejtekhez értünk.
Megtaláltam, köszönöm a rejtést! Kerékpárral mentem, az aszfaltot elhagyva a biciklit végig tolnom kellett. A környezet szép, bár tele van a menekültek eldobált holmijaival. A rejtés tökéletes!!!
Megtaláltam HRezi, HZsombor, HZoltan és EnnAdrii társaságában, köszönöm a rejtést!
Családi rendezvényre voltunk hivatalosak Jánoshalmára, de Szegedet is érintenünk kellett. Így nem volt kérdés, hogy teszünk egy kis kitérőt útközben.
A GCMM06 láda után jöttünk ide. A rejtés kimondottan ötletes. Nem is gondoltam arra ami, de a lányom (HRezi) erősködött, hogy tuti az lesz az. Az is volt ;)
A torony meglepően jó állapotban van, felmenni ugyan nem mentünk fel, de a pécelihez képest óriási a különbség.