Megye/ország: Baranya
Elhelyezés időpontja: 2025.02.02 15:50
Megjelenés időpontja: 2012.05.02 18:36
Utolsó lényeges változás: 2025.02.06 20:41
Rejtés típusa: Mozgó geoláda
Elrejtők: Ásványvadász
Ládagazda: Gubirobi Nehézség / Terep: 1.5 / 1.5
Úthossz a kiindulóponttól: 50 m
Megtalálások száma: 2046 + 16 sikertelen + 90 egyéb, grafikon
Megtalálások gyakorisága: 3.1 megtalálás hetente
Mi a mozgó célja? Azoknak a helyeknek a bemutatása, népszerűsítése, ahol a múltban (egészen a Honfoglalástól kezdve) és a jelenben magyar katonák tevékenykedtek, illetve tevékenykednek.
Hová lehet rejteni? Jelenleg működő vagy megszűnt laktanyák, katonai objektumok környéke vagy bármilyen a célnak megfelelő hely környékére rejthető.
Kötelező tovább vinni? Nem.
Továbbvitel, újrarejtés szabályai: - - - -
Mikor lehet újra megtalálni? Ha már volt közben másik megtalálás és új helyre költözött.
Esetleges egyéb tudnivalók: - - - -
A II. világháborús emlékmű lábánál található.
A mozgóláda egy körülbelül 5x10x18 cm-es geodoboz, amelynek célja azoknak a helyeknek a bemutatása, népszerűsítése, ahol a múltban (egészen a Honfoglalástól kezdve) és a jelenben magyar katonák tevékenykedtek, illetve tevékenykednek (akár más nemzetek katonáival együtt). Fellelhető bárhol Magyarország területén és a mozgóláda külföldre is vihető, de csak a láda tulajdonosával való egyeztetés után pl.: jelenlegi magyar katonai missziók, távolabbi katonai emlékek bemutatása.
Szabályok és kérések:
A láda többször is megtalálható, és továbbvihető, de nem egymást követően és nem ugyanazon a helyszínen.
A láda csoportos megtalálása is lehetséges. A mozgóláda többször is felkeresheti ugyanazt a helyet, de nem egy éven belül, ezért kérlek, áttelepítés előtt tanulmányozzátok az oldalt, átnézve, hogy az elmúlt időkben mely helyszíneken járt a láda (térképes segítség a leírás végén)!
Ha nincs ötleted hagyd a helyén (így is jár a pont).
Rejtés előtt győződj meg róla, hogy a terület a nap 24 órájában szabadon hozzáférhető-e a játékosok számára. Ha a bejutás bármilyen térbeli, időbeli vagy anyagi feltételekhez kötött, ezt a leírásban közölni kell.
Külföldi rejtése esetén, kérlek előtte olvasd el a Szabályzat ide vonatkozó pontját. Kérlek figyelj arra, hogy a jelenleg is működő illetve megszűnt katonai objektumok, laktanyák őrzött területek. Ebben az esetben különös odafigyelést igényel a rejtés (nagyobb távolság választása).
FOKOZOTTAN VÉDETT TERÜLETRE A GEOLÁDA NEM REJTHETŐ!
Védett természeti területeken a turistaút 5 méteres környezetében rejthető el a mozgóláda (ha természetvédelmi területre rejtettél és a rendszer nem fogadja el a koordinátát, jelöld be a 'kérem a geoláda engedélyeztetését' rublikát és úgy már menni fog.)
A rejtek nem lehet meredek vagy sziklás területen.
Kérjük, tartsátok be az előírásokat! A főlapon található koordináta-ellenőrzővel bárki megnézheti, hogy egy adott koordináta védett területre esik-e.
Feladatok:
1. Derítsd fel és találd meg a célpontot. Ha továbbviszed, hagyj egy papíron (bocsicetli) üzenetet az utánad érkező újoncoknak. A cetlire feltétlen írj telefonszámot is! Toll, íróeszköz legyen nálad! Bocsicetli-t itt találsz, ha kifogyóban van. Köszönöm a pótlást!
2. A megtalálást jelentsd a szokásos módon és kapsz rá egy pontot. Ezzel a mozgóláda parancsnokává válsz, tudod az oldalt szerkeszteni.
Használd a technikai vívmányokat! Jelentsd be a helyszínről a megtalálást vagy kérd meg egy bajtársadat, hogy tegye meg helyetted egy "Egyéb" logban.
3. A ládaoldal leírásának elején változtasd meg az állapotot: "NEM KERESHETŐ", áthelyezés alatt, új helyére kerül várhatóan éééé.hh.nn. A geoláda adatainak módosításánál pedig az állapot sort szintén átállítod: "BETEG"-re.
4. Áttelepíted az új rejtekre (ha lehet, pár napon, legkésőbb egy héten belül). Légy kreatív! Fent találsz ajánlásokat! Ha a ládát lakott területen rejted, figyelj, hogy elkerüld a véletlen megtalálás lehetőségét.
A kihelyezés előtt a LOGFÜZETBE beírod a felhasználónevedet, a dátumot, az időt, és az ÚJ JELSZÓT!
5. Jelented a láda módosított adatait a mozgóládai szerkesztési oldalán (- új koordináta - megye - felhasználó név+telefonszám - nehézségi fok - terep - az új rejtés időpontja - az új jelszó - állítsd be a ládaoldal jellemzőit az új rejtésnek megfelelően az oldal jobb szélén.
6. Az aktuális felderítési információkkal (helyszín bemutatása, fényképek, tanácsok) kiegészíted a megtaláláskor írt internetes logot.
7. A felsorolásban is feltünteted a láda új helyét, nem csak a logban.
Y. állomás: ..... (helynév)
8. Végül feltöltesz egy képet a ládaoldal bal szélére is, mint a láda X. állomása: helynév. Figyelem! Feltöltés előtt a szöveges mezőt töltsd ki.
9. Legvégül a láda állapotát változtasd "KERESHETŐ"-vé!
+1. Kérlek, ha voltál (illetve még vagy) katona, logodba írd be, hogy mettől-meddig, hol és milyen beosztásban. Esetleg kedvenc katonatörténetedet (legyen az szomorú vagy vidám) is oszd meg velünk, valamint csatolhatsz hozzá régi katonai képedet is. Nagyon szépen köszönöm ezt az extrát, amennyiben megteszed! Talán régi katonatársak is újra megtalálhatják egymást.
A láda útját térképen is követheted (folyamatosan frissítem). Köszönet a kezdeti segítségért pancserzsonak és V_Gabornak!
A láda leírását, kérlek ne módosítsd (figyelj oda, hogy mobilon se szerkeszd a ládaoldalt, csak logolj)!
Már sötétben keresgéltük ezt a mozgót. Végül is ez lett a szombati napunk utolsó találata. Köszönjük szépen Ásványvadásznak, hogy megajándékozta a GCWALK #33 résztvevőit ezzel a mozgóval és mindenkinek azt, hogy nem vitték tovább. A láda maradt.
Miután elfoglaltuk a szállásunkat Óbányán a GCWALK#33 túra után, átjöttünk Mecseknádasdra az itteni ládákért és egy jó vacsoráért. Köszönjük az ajándék mozgót, természetesen maradt!
Köszönjük a rejtést. GCWalk#33. után, már a hazaúton begyűjtve. Köszönjük Ásványvadásznak, aki még a jelszóval is utalt kérésére, hogy a rendezvény végéig lehetőleg maradjon a helyén ez a mozgó láda (is). Természetesen maradt.
A teljes szombati napot ezúttal nem tudtam a geocaching oltárára helyezni, így a GCWALK 33. megmozdulásán sem tudtam részt venni. Annyi időm volt, hogy autóztam egy jót Pécsről, s ezt, illetve a Bonyhádon megbúvó GCTIME ládát megkerestem. A romokat ölelő csendet, sajnos, nem tudtam ezúttal mélyre engedni.
Ásványvadász kérését tiszteletben tartva a láda a helyén maradt. [Geoládák v4.5.4]
Megtaláltam. Köszönöm a lehetőséget. [g:hu+ 2.10.16]
Jó rég voltam már itt, nem is emlékeztem a helyre, köszönöm az iderejtést. ... No megnéztem, 19 éve voltam itt az állandó ládáért, még jó hogy nem emlékeztem :).
Megtaláltuk, köszönjük a lehetőséget. A ládát vittük, bocsicetli maradt.
[g:hu+ 2.10.16]
A ládát könnyen megtaláltuk, logolás után tovább álltunk vele.
Rejtés a Mecseknádasd mellett elhelyezkedő domb, a Schlossberg, vagyis Várhegy tetején. A XIV. században egy háromhajós templom épült itt, amit a törökök átépítettek és így alakították ki a várukat.
A dobozt a falon kívül, az egyetlen ablak alatti sarokban épített rejtekben keresd!
A ládát nem kötelező tovább vinni. Szeretném, ha a közeli GCWalk esemény résztvevői megtalálhatnák! Ezért kérlek, miután megkerested, ne vidd magaddal amíg a túra véget nem ér!
Megtaláltam, élveztem a keresést! Viszem!
[g:hu+ 2.10.16]
2025.01.29. 11:00
A láda új helyre került. Dencsházán "a református templom előtt 1923 óta áll az I. világháború áldozatainak emlékműve. Mellette található a hazánkban szinte különlegesnek mondható önálló emlékmű a második világégés áldozatainak tiszteletére. Ez ritka, mert általánosabb az a megoldás, hogy az I. világháborús emlékművet utólag további feliratokkal vagy táblákkal bővítették."
A református templom is figyelmet érdemel. "Műemlék, copf stílusban épült 1792-ben. Fehérre meszelt falai, piros cserépteteje és karcsú tornya van, szép toronysisakkal."
Köszönjük, lepke! Naná, hogy elvittük. Köszi az arany lepkét!
A pécsi, Köztársaság téri munkásmozgalmi emlékművet, Illés Gyula szobrász és Gulyás Zoltán építésztervező munkáját 1969. novemberében avatták fel. A durván megmunkált mészkő oszlopokból álló szobron 5 dátum szerepel:
1918. május 20. (katonalázadás Pécsett), 1919.március 21 (a tanácsköztársaság kezdet), 1937. február 24. (pécsi bányászsztrájk), 1944. november 29. (törvény a budapesti gettók létrehozásáról), 1945. április 4. (felszabadulás ünnepe).
A szoborcsoport egy fél évvel fiatalabb nálam. Egyik mélyen beivódott kiskori emlékem. Négy éves koromig a Rákóczi úton laktunk és a Köztársaság tér sarkán álló gyerekorvosi rendelőbe hordtak szükség esetén a szüleim. Sajnos elég sokszor volt rá szükség. A szurik megkapása után mindig engedtek itt játszani, megcsodálni a szökőkutat, a furcsa szobrot, döcögőzni, hintázni a ma már életveszélyesnek tekintett, nem EU konform akkori játszótéren. Így ez a tér egyszerre volt varázslatos és félelmetes is a számomra.
No, de térjünk a lényegre! Mi is történt 1918. május 20-án?
1918. március 3-án kötötték meg az első világháború során a központi hatalmak (Németország, Osztrák-Magyar Monarchia, Törökország) Oroszországgal a breszt-litovszki békeegyezményt. Ennek értelmében az ekkor már Lenin által vezetett Oroszország kilépett a háborúból, hatalmas területi engedményeket téve legyőzőinek.
A breszti békét követően az orosz hadifogságból hazatérhettek a magyar katonák. íegészen haza azért nem. Viselkedésük kivizsgálása után a "bolsevista eszmékkel fertőzötteket" fogságra és "hazafias átnevelésre ítélték". A többieket pedig május 20-án, pünkösd napján visszavezényelték a frontra. A 6. gyalogezred több mint kétezer fős csapata megtagadta a behívóparancsot.
A felkelés kirobbanásának körülményeit így mondta el egy katona: "Reggel 8 óra körül Molnár Sándor hadnagy lépett be a 6-osok barakkjába kutyakorbáccsal a kezében. Dühödten nézett végig a hiányos öltözetű, vigyázzban álló katonák során, majd rájuk förmedt: »Miért nem vonultok ki, mocskos disznók? Megtizedeltetlek benneteket!« A korbácsot magasra emelte és lecsapott egy szerb szakaszvezető arcába, aki közvetlenül az ajtó mellett állt. A pillanat műve volt, hogy a szakaszvezető előrántotta bajonettjét és belevágta a hadnagy szívébe, aki a helyszínen meghalt. Nem volt már többé visszaút."
Megtámadták az önkormányzati épületeket és a laktanyákat, betörtek a városi fegyverraktárakba, felfegyverezték magukat és a forradalmat velük együtt éltető pécsieket, köztük a mellettük kiálló bányászokat. Elfoglalták a vasútállomást, elvágták a telefonvezetékeket.
Amikor a hadvezetéshez hű katonai erők körülvették őket, már aznap este 1300 fő megadta magát, de a többiek 3 napig ellenálltak. A megtorlás kegyetlen volt. három napig ellenálltak, mielőtt megadták volna magukat. Az összes érintett magasabb rangú tisztet agyonlőtték, az altiszteket pedig bebörtönözték. A 17 kivégzést részben a polgári lakosság szeme láttára az akkori lőtéren, részben zárt falak mögött, a Fehérváry és a Frigyes laktanyák udvarán hajtották végre. A legénység legnagyobb részét a délnyugati front 6. hadseregének büntető alakulataiba sorolták be.
2025. 01. 25.
Újrarejtettük a Magyarok kunyhójánál a Jakab-hegyen. Az 1919-1921 közötti szerb megszállás idején itt húzódott a demarkációs vonal és itt állt a magyar határőrök menedékháza. 1989-ben az addigra már romos épületet lebontották, csak az aljzata maradt meg. Később mellé kopjafát és információs táblát állítottak és asztalokkal, padokkal pihenőhelyet alakítottak ki.
Közös találat Strombus-szal.
Lepke egy virtigli kommunista emlékműhöz hozott minket, ami többek közt dicsőíti a tanácsköztársaságot és a szovjet "felszabadítást".
Nem is értem, hogyan élt túl eddig.
A lista az oldal alapbállításának megfelelően nem mutatja az összes bejegyzést (2152 db), az összes megjelenítéséhez kattints ide.
Az alapbeállítást (25 db) felülbírálhatja a felhasználói beállítás, amelyet bejelentkezve a felhasználói adatok között tudsz megváltoztatni.