Megye/ország: Tolna
Elhelyezés időpontja: 2016.05.21 09:50
Megjelenés időpontja: 2016.05.21 12:42
Utolsó lényeges változás: 2021.08.27 11:59
Rejtés típusa: Hagyományos geoláda
Elrejtők: schwEster, Fairy
Ládagazda: schwEster Nehézség / Terep: 2.0 / 2.0
Úthossz a kiindulóponttól: 2000 m
Megtalálások száma: 340 + 1 sikertelen + 5 egyéb, grafikon
Megtalálások gyakorisága: 0.7 megtalálás hetente
WAP
A mészégető üreghez legközelebbi kivágott tuskó alatt bújik meg a 140 milliliteres négyfülű geoláda
A Dél-Dunántúli Piros Túrán haladó kirándulók az Óbányai-völgyre itt-ott nyíló kilátásban gyönyörködve könnyedén észrevétlenül hagyják maguk mögött az évszázadok óta a hegyoldalban álló különleges ipartörténeti emléket. Te légy figyelmesebb! :-) Óbánya, szövetkezeti italbolt buszmegállóig tudsz közösségi közlekedéssel utazni, ahonnan az RP-DDK mentén elhagyva a falut a jobbbra felfelé induló Z+ -en kapaszkodsz ki a völgyből, majd balra fordulva, a nagyjából szintben haladó Piros jelzést követve jutsz el a ládáig. (Ha autóval érkezel és nem akarsz parkolódíjat fizetni, akkor Mecseknádasdról N 46° 13,372' E 18° 27,170' [GCTOME+PARKOLO] gyalogolj a Piros sáv mentén. Így kb. 6 kilométert teszel meg a ládáig.)
A Kelet-Mecsek erdeinek fája a középkortól igen komoly nyersanyagforrásnak számított: szén- és mészégetők, majd később üveghuták fogyasztották a hatalmas bükkösöket, tölgyeseket. Ebből az időből nemcsak a látványos pusztabányai hutarom maradt fenn, hanem maguk az erdő közepén megbúvó települések, Óbánya és Kisújbánya is ekkor alakultak ki.
A középkori építkezések legfontosabb kötőanyaga a mész. Előállításához magas kalcium-karbonáttartalmú kőzetet (mészköveket) törtek össze, majd 900 fok fölé hevítették. Így a széndioxid távozása után kalciumoxid (oltatlan mész) keletkezett. Ehhez vizet adva kalcium-hidroxidot (oltott mész) kapunk, amelyből - megfelelő szemcseméretű adalékkal összekeverve - falazó-, vakolóhabarcs készül. A beépítés után a kötőanyag a levegővel érintkezve ismét kalciumkarbonáttá alakul.
Hazánk mészkőhegységeiben (pl. Bükk, Bakony) több helyen található régi mészégető. A Mecsekben egyről tudunk, amely itt, az Óbánya és Kisújbánya közötti völgy északi oldalában, a Harácsmezőtől délnyugatra, a Csalán-hegy déli lejtőjén bújik meg. Te is belebújhatsz! :-)
FONTOS! A terület a Kelet-Mecsek Tájvédelmi Körzet része. A mészégetőből "emlékbe" egy kis darabot se vigyél haza! Nemcsak azért, mert tilos, hanem azért is mert felelősen gondolkodó, az örökölt értékeinket a következő generációknak megőrző polgár vagy. Ugye?
Szemelvény az erdei mészégetésről: 1. Az erdőben használatos az ú. n. tábori kemence. Erdei mészégető helyeinken rendszerint a mészkő fejtési helyétől kisebb távolságban a földbe vájva, illetőleg beásva épülnek a tábori kemencék. A kemence falai közönséges téglából épülhetnek. A kemence formája henger, amely felső egyharmadában boglyasan szűkülni szokott. A kemencének embernagyságú és -szélességű kapuja van, amelyet a berakás után akkorára falaznak, hogy csak egy rőzsekéve bedobásához alkalmas nyílás marad meg. A kemence kitöltése akként történik, hogy a tűzteret felülről mészkővel kiboltozzák és erre a boltozatra kerül azután rá a többi kiégetendő mészkő. A kemencében azután a megmaradó tüzelőnyíláson keresztül rőzsekötegekkel fűtenek. Ez a tüzelés már a hozzá nem értő előtt is pazarlásnak látszik, mert olyan nagy lánggal kell tüzelni, hogy a kemence legtetején elhelyezett kövek is megkapják a kiégéshez szükséges hőmérsékletet. Ez azzal jár, hogy a kemence felső nyílásánál hihetetlen nagy a kalorikus veszteség. Lényeges hátránya a kemencének még az, hogy minden égetés után meg kell várni, amíg kihűl és ígv a kemence hasznos munkaideje a gondos berakás, a kihűlés és a kiszedés idejével csökken. Előnye viszont, hogv a túlzott kalorikus gazdálkodás miatt a benne kiégetett mészkőnek kiégetetlen kemény magjai nem maradnak, ezért a belőle kikerülő égetett mész 10, sőt több százalékkal kiadósabb az [...] aknakemencéből kikerülő mésznél. Mivel ezt a típust használják leginkább az erdős vidékeken, azért szokás mondani, hogy a fával égetett mész jobb, mint a szénnel égetett. A fával égetett mész előnyére kell még azt is írni, - habár ez nem ide tartozik - hogy a pirites szén által okozott kálciumszulfát-képződmények sem alkotnak csomókat benne. Elmarad továbbá a tüzelőanyag okozta salakképződés is. Ezért a tábori kemencében fával égetett mész iránt a kereslet mindig élénkebb, azonban ezek az előnyük mégsem állanak arányban a korszerű kemencével elért kalorikus és munkaerő-megtakarítással. (Erdészeti lapok 1948. október)
Ládatörténet
2021.08.11 16:32 Köszönet az istápolásért Csabiq-nak, aki saját készletéből cserélte ki a megviselt dobozkát!
2020.04.03 12:52 Ellenőrzés: minden rendben.
2019.06.28 13:02 Ládacsere/-pótlás.
2016.12.04 14:00 Köszönet a ládapótlásért Párduc50-nek!
2016.05.23 14:25 Megérkezik az első megtaláló, a ládát elutasító ládamoderátor személyében.
2016.05.21 12:42 Birkózva a Kelet-Mecsek völgyeinek mobilinternet-lefedettségi hiányosságaival, a láda megjelenik.
2016.05.21 09:50 Baranya-Tolna 60 teljesítménytúra közben kerül ki a doboz a rejtekébe.
2015.04.26 Ismét a moderátorok elé kerül a terv, akik ezúttal - az eredeti GCHU rövid név megváltoztatása árán - támogatják (+8/-4).
2014.03.03 Benyújtjuk moderációra a tervet, amit - kidolgozatlansága miatt - a moderátorok egyhangúlag (+0/-11) elutasítanak.
Forrás: általános iskolai kémia óra és MSZ EN 459-1 szabvány
Sajnos nem tudtuk cserélni. A láda szilánkjait, a benne lévőkkel együtt egy korábbi kesser egy lapos kő alá helyezte. nagyon szükséges lenne a karbantartása, láda pótlása, visszahelyezése az eredeti rejtekbe.
A láda maradványait a leírás szerinti helyétől távolabb, egy fa tövében találtuk meg. A dobozból csak a tető maradt, a tartalma pedig szétszórva hevert az avarban. Természetesen minden vizes. Pótolni nem tudtuk, ezért egy lapos kő alá pakoltuk az egészet. Mindenképpen javításra szorul!
Nekem ez volt az első találat a GCWALK #33 folyamán. Hogy őszinte legyek, Óbányától idáig annyi meredek és néha kicsit kevésbé meredek mászás volt, hogy az agyam teljesen oxigén hiányos lett. Még jó, hogy voltak sokan mások körülöttem, mert nem biztos, hogy egyedül megtaláltam volna. A mészégető nagyon érdekes volt, nem sok ilyet láttam még eddig és köszönöm, hogy megmutattad.
Itt találkoztunk a GCWALK-kal, így együtt logoltunk. Érdekes építmény, sosem láttam megbontva ilyen mészégetőt. Köszönjük a karbantartást, így könnyebb volt logolni. Köszi a rejtést! [Geoládák v4.5.4]
Megtaláltam, köszönöm a rejtést! [Geoládák v4.5.4]
A GCWALK #33 során begyűjtött találat. A csapattal Óbányáról indultunk, és a túra első pontjaként a Pisztrángos tavak ládáját kerestük fel. Ez a láda nekem megvolt, így folytattuk az utat a zöld kereszten és a piros sávon a Török mészégető irányába. Itt találkoztunk más irányból közelítő ládakeresőkkel is. A láda nem éppen ott volt elrejtve, ahol a leírás és a koordináta szerint kellett volna lennie, de csapatmunkával rábukkantunk. A ládára ráférne egy karbantartás, de a jelszó még olvasható volt.
Köszönöm a lehetőséget, érdekes hely volt.
Köszönjük a rejtést. GCWalk#33. során begyűjtve. Ez volt a második közösen megtalált láda, amit főleg annak köszönhettünk, hogy Ancs nem csak a ládaleírást, hanem a korábbi logokat is olvasta.
A Cigány-hegyi letérőnél kezdtük a GCWALK túrát pappcsaláddal és Silvaval, mivel Komló felől jöttünk. Az volt a tervünk, hogy az Óbányáról induló csapattal, egy időben fogunk találkozni a mészégetőnél. Így is lett. Érdekes olvasmány a mészégető története. A rejtés már nem az eredeti helyén van, a dobozzal is gond van. Ráférne a karbantartás.
A Láda darabjait szana szèt találtam meg a hó alatt. Vagyis csak a fedelet,és logbookot kicsit odébb. A többi részét nem találtam.Bele tettem egy zacskóba a "leleteket", és elhelyeztem a mészégető falàba. [Geoládák v4.5.3]
Sajnos a hóban a geoláda rejtekét nem sikerült fellelnem, mert viszonylag sietősen túráztunk az idő szűke miatt, ráadásul elsőre ezen a ponton is túlmentem, amikor már ránéztem a GPS-re.
A mészégető a túraútról nem volt túl feltűnő, de az erdő irányából a nyitott felén benézve már érdekes volt, érdemes volt visszamenni. :)
[Jóváhagyta: geocaching.hu, 2025.01.31 14:27]
A lista az oldal alapbállításának megfelelően nem mutatja az összes bejegyzést (346 db), az összes megjelenítéséhez kattints ide.
Az alapbeállítást (25 db) felülbírálhatja a felhasználói beállítás, amelyet bejelentkezve a felhasználói adatok között tudsz megváltoztatni.