Elhelyezés időpontja: 2016.05.21 09:50
Megjelenés időpontja: 2016.05.21 12:42
Utolsó lényeges változás: 2019.06.29 10:13
Utolsó változás: 2020.04.05 22:12
Rejtés típusa: Hagyományos geoláda
Elrejtők: schwEster, Fairy
Felhasználó: schwEster Nehézség / Terep: 2.0 / 2.0
Úthossz a kiindulóponttól: 2000 m
Megtalálások száma: 178 + 1 sikertelen + 3 egyéb, grafikon
Megtalálások gyakorisága: 0.7 megtalálás hetente
WAP
A mészégető üreghez legközelebbi kivágott tuskó alatt bújik meg a 140 milliliteres négyfülű geoláda
A Dél-Dunántúli Piros Túrán haladó kirándulók az Óbányai-völgyre itt-ott nyíló kilátásban gyönyörködve könnyedén észrevétlenül hagyják maguk mögött az évszázadok óta a hegyoldalban álló különleges ipartörténeti emléket. Te légy figyelmesebb! :-) Óbánya, szövetkezeti italbolt buszmegállóig tudsz közösségi közlekedéssel utazni, ahonnan az RP-DDK mentén elhagyva a falut a jobbbra felfelé induló Z+ -en kapaszkodsz ki a völgyből, majd balra fordulva, a nagyjából szintben haladó Piros jelzést követve jutsz el a ládáig. (Ha autóval érkezel és nem akarsz parkolódíjat fizetni, akkor Mecseknádasdról N 46° 13,372' E 18° 27,170' [GCTOME+PARKOLO] gyalogolj a Piros sáv mentén. Így kb. 6 kilométert teszel meg a ládáig.)
A Kelet-Mecsek erdeinek fája a középkortól igen komoly nyersanyagforrásnak számított: szén- és mészégetők, majd később üveghuták fogyasztották a hatalmas bükkösöket, tölgyeseket. Ebből az időből nemcsak a látványos pusztabányai hutarom maradt fenn, hanem maguk az erdő közepén megbúvó települések, Óbánya és Kisújbánya is ekkor alakultak ki.
A középkori építkezések legfontosabb kötőanyaga a mész. Előállításához magas kalcium-karbonáttartalmú kőzetet (mészköveket) törtek össze, majd 900 fok fölé hevítették. Így a széndioxid távozása után kalciumoxid (oltatlan mész) keletkezett. Ehhez vizet adva kalcium-hidroxidot (oltott mész) kapunk, amelyből - megfelelő szemcseméretű adalékkal összekeverve - falazó-, vakolóhabarcs készül. A beépítés után a kötőanyag a levegővel érintkezve ismét kalciumkarbonáttá alakul.
Hazánk mészkőhegységeiben (pl. Bükk, Bakony) több helyen található régi mészégető. A Mecsekben egyről tudunk, amely itt, az Óbánya és Kisújbánya közötti völgy északi oldalában, a Harácsmezőtől délnyugatra, a Csalán-hegy déli lejtőjén bújik meg. Te is belebújhatsz! :-)
FONTOS! A terület a Kelet-Mecsek Tájvédelmi Körzet része. A mészégetőből "emlékbe" egy kis darabot se vigyél haza! Nemcsak azért, mert tilos, hanem azért is mert felelősen gondolkodó, az örökölt értékeinket a következő generációknak megőrző polgár vagy. Ugye?
Szemelvény az erdei mészégetésről: 1. Az erdőben használatos az ú. n. tábori kemence. Erdei mészégető helyeinken rendszerint a mészkő fejtési helyétől kisebb távolságban a földbe vájva, illetőleg beásva épülnek a tábori kemencék. A kemence falai közönséges téglából épülhetnek. A kemence formája henger, amely felső egyharmadában boglyasan szűkülni szokott. A kemencének embernagyságú és -szélességű kapuja van, amelyet a berakás után akkorára falaznak, hogy csak egy rőzsekéve bedobásához alkalmas nyílás marad meg. A kemence kitöltése akként történik, hogy a tűzteret felülről mészkővel kiboltozzák és erre a boltozatra kerül azután rá a többi kiégetendő mészkő. A kemencében azután a megmaradó tüzelőnyíláson keresztül rőzsekötegekkel fűtenek. Ez a tüzelés már a hozzá nem értő előtt is pazarlásnak látszik, mert olyan nagy lánggal kell tüzelni, hogy a kemence legtetején elhelyezett kövek is megkapják a kiégéshez szükséges hőmérsékletet. Ez azzal jár, hogy a kemence felső nyílásánál hihetetlen nagy a kalorikus veszteség. Lényeges hátránya a kemencének még az, hogy minden égetés után meg kell várni, amíg kihűl és ígv a kemence hasznos munkaideje a gondos berakás, a kihűlés és a kiszedés idejével csökken. Előnye viszont, hogv a túlzott kalorikus gazdálkodás miatt a benne kiégetett mészkőnek kiégetetlen kemény magjai nem maradnak, ezért a belőle kikerülő égetett mész 10, sőt több százalékkal kiadósabb az [...] aknakemencéből kikerülő mésznél. Mivel ezt a típust használják leginkább az erdős vidékeken, azért szokás mondani, hogy a fával égetett mész jobb, mint a szénnel égetett. A fával égetett mész előnyére kell még azt is írni, - habár ez nem ide tartozik - hogy a pirites szén által okozott kálciumszulfát-képződmények sem alkotnak csomókat benne. Elmarad továbbá a tüzelőanyag okozta salakképződés is. Ezért a tábori kemencében fával égetett mész iránt a kereslet mindig élénkebb, azonban ezek az előnyük mégsem állanak arányban a korszerű kemencével elért kalorikus és munkaerő-megtakarítással. (Erdészeti lapok 1948. október)
Ládatörténet
2020.04.03 12:52 Ellenőrzés: minden rendben.
2019.06.28 13:02 Ládacsere/-pótlás.
2016.12.04 14:00? Köszönet a ládapótlásért Párduc50-nek!
2016.05.23 14:25 Megérkezik az első megtaláló, a ládát elutasító ládamoderátor személyében.
2016.05.21 12:42 Bírkózva a Kelet-Mecsek völgyeinek mobilinternet-lefedettségi hiányosságaival, a láda megjelenik.
2016.05.21 09:50 Baranya-Tolna 60 teljesítménytúra közben kerül ki a doboz a rejtekébe.
2015.04.26 Ismét a moderátorok elé kerül a terv, akik ezúttal - az eredeti GCHU rövid név megváltoztatása árán - támogatják (+8/-4).
2014.03.03 Benyújtjuk moderációra a tervet, amit - kidolgozatlansága miatt - a moderátorok egyhangúlag (+0/-11) elutasítanak.
Forrás: általános iskolai kémia óra és MSZ EN 459-1 szabvány
Állapot: kereshető
-
történelmi nevezetesség, várrom, épület
-
szép kilátás, érdemes panorámát fényképezni
-
különleges látványosság, helyszín
-
speciális koordináta-érték vagy magasság
-
vízpart, tó/folyó, forrás van a környéken
-
település belterületén van a láda
-
van a közelben (pár száz méteren belül) lakott terület
+
havas, jeges időben, fagypont alatti hőmérsékleten is kereshető a láda
+
nyáron, a legnagyobb kánikulában is ajánlott környék
+
hegyen, csúcson, nagy dombon van a láda (a környékhez képest)
-
megközelíthető járművel néhány száz méteren belül
-
a javasolt kiindulóponttól fél órán belül elérhető
-
mozgáskorlátozottaknak, babakocsival érkezőknek is ajánlott
+
gyerekbarát láda
-
igénybe veszi a cipőt, ruhát a környék (csalános, bogáncsos, sáros)
-
a láda megszerzéséhez sziklát kell mászni (gyerekkel nyakban kizárt)
-
sötétben is érdemes keresni
-
a GPS-t zavaró sűrű erdő, sziklafal, magas épület, stb. van
-
szokatlan méretű/alakú a láda (az ajándékok miatt fontos)
+
el lehet menni kerékpárral a ládáig (vagy látástávolságban hagyható)?
TFTC!
Mecseki kuliszkocka-multi utolsó etapján ködös időben.
A ládát a tuskó mellett az avarban véletlenül találtuk meg, teteje törött sajnos, a jelszóval van egy kis kavar - a rövidebb a helyes.
[Geoládák v3.7.6]
Megtaláltam. Köszönöm a lehetőséget. [g:hu 1.6.7]
Óbányáról indulva tettünk meg egy nagyobb kört, melynek első állomása volt ez. Elég intenzív emelkedő után a piros jelzésre fordulva már könnyebb volt az út. Bár azért néhol komoly mennyiségű sárral kellett megbírkóznunk. Érdekes hely, jó rejtés, köszönjük. Ezután indultunk tovább a Cigány-hegy ( GCIGAN ) felé. Az egész kör végül 24km lett.
Négyládás kirándulás Óbányáról (15,5 km): GC3500-GCLV-GCDOBO-GCTOME. A négyből kettőt nagyon simán megtaláltam, Farkas-árokban levőt egy kissé nehezebben, a lapát-várit meg sajnos sehogy.
A kék jelzéshez képest, ami ma (is) leginkább a Váci utca forgalmát hozta, szinte tökéletes volt a nyugalom egész úton, az északi oldal és az árok meg még majdnem hűvösnek is tűnt.
Csak tudnám, miért van a jelszó közepébe beírva egy felesleges tag?
Megtaláltam, köszönöm a rejtést! [Geoládák v3.4.0]
Országunk északi felére egész napos esőt jósolt a meteorológia, így dél felé vettem az irányt, 20 km / 650 m / 4 láda.
A piros gerincút ~6 km-en keresztül kevés izgalmat hozott az életembe. A szénégető maradvány tényleg ott van, a miniláda rendben.
A lista az oldal alapbállításának megfelelően nem mutatja az összes bejegyzést (182 db), az összes megjelenítéséhez kattints ide.
Az alapbeállítást (25 db) felülbírálhatja a felhasználói beállítás, amelyet bejelentkezve a felhasználói adatok között tudsz megváltoztatni.